Ne, Ostrava netestuje kamery na sledování „černých pasažérů”

Nedávno se objevil na ostravském Magazínu Patriot článek: „Tohle by mohl být skandál. Odhalí v Ostravě černé pasažéry speciální kamery?“ Magazín prý získal video, na kterém jsou údajné zkoušky speciálních kamer, které odhalí přítomnost pasažera s neoznačenou jízdenkou v ostravské MHD.

Šlo by o zajímavé zjištění, kdyby to byla pravda. Autor textu však neoslovil Dopravní podnik Ostrava a zveřejnil to bez jeho reakce. Místo toho článek uzavřel sdělením, „redakce osloví Dopravní podnik Ostrava, zda jde skutečně o uniklé video z příprav systému“. „Pokud by tomu tak skutečně bylo, bude zajímat, jak systém ochrání osobní data, zda je v souhlasu s GDPR, a podobně,“ píše se v textu.

HlídacíPes.org proto oslovil vedení dopravního podniku a zjistil, že jde pouze o reklamní kampaň. „Video je z dílny marketingového oddělení DPO a má upozornit na platbu jízdného v MHD,“ říká mluvčí DPO.  Kampaň poukazuje na to, že v ostravské hromadné dopravě jezdí 94 % lidí s platnou jízdenkou a „jen“ 6 % takzvaných černých pasažérů.

Digitální bezpečnost, soukromí osob, využívání umělé inteligence a sledování lidí je zajímavé téma, které si zasloužil větší pozornost. Jenže v tomto případě jde pouze o hoax a nekvalitní novinářskou práci bez ověřovacích procesů.

 

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org