Foto: Martin Horký / MAFRA / Profimedia

Ne, bombu, ne. Angažovaná poezie do těžké doby a jiné příběhy

Napsal/a Robert Malecký 4. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Už řadu týdnů je sněmovna paralyzovaná lidovou tvořivostí opozičních poslanců, kteří hledají libovolnou skulinu, jak buď odvrátit projednávání některých bodů nebo využít přítomnost kamer k permanentně vedené předvolební kampani. Aktuálně nejoblíbenějším nástrojem je zneužívání rozpravy k programu schůze, v čemž vyniká zejména jeden severočeský poslanec, kterého v severních Čechách nikdo pořádně neviděl, jakýsi Andrej Babiš.

  • Má to pro něj vítaný bonus, neboť jak zjistil, program schůze se projednává obvykle na jejím počátku, on si svoje odžvaní a nadále se nemusí obtěžovat. Babiš řádil i minulé úterý, nesouvisle mluvil o 16 bodech, které prý chce zařadit na program, vyšlo z toho toto: Mír, mír, vláda špatně, vulgarity, mír, nechceme válku, Ukrajina fuj. Nakonec z toho občas bylo aspoň svébytné básnické dílko.

aby…

(angažovaná poezie)

aby nám neustále náčelník generální štábu Řehka říkal,
jak bude ta válka
a teď začal ty odvody

aby prezident Pavel podpořil odvody do armády
a já se ptám, proč odvody?
na co to bude ty odvody?

začneme mluvit o míru

aby ten pán už nemluvil
ať se připravuje někde v bunkru,
ale ať už přestane mluvit o válce

my válku nechceme

co byste dosáhli tím, jaké odvody?
to se jich budete ptát, jestli půjdou do války?
a kdo by chtěl jít do války?
já myslím, že nikdo
nikdo nechce válku
a to co se děje, je samozřejmě absolutně šílené.

Když nic jiného, je třeba ocenit aspoň pokusy o dramatickou aliteraci (náslovný rým, milé děti). Jinak je to, co se děje, samozřejmě absolutně šílené.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Sněmovna měla na programu též schvalování tzv. manželství pro všechny, přičemž je z toho nakonec manželství jen pro někoho, čili to dopadlo jako vždycky. Homosexuálové budou nově vstupovat do partnerství, nikoliv do manželství, a nebudou smět adoptovat děti, pouze si osvojit biologické dítě jednoho z partnerů. V zásadě můžeme být rádi, že v rámci okrojovaných vystoupení light fašistů nebo zastánců tradiční rodiny, kteří se v zájmu záchrany dvou procent preferencí rozhodli mentálně setrvat v polovině 20. století, nakonec nikdo nenavrhl třeba kriminalizaci homosexuálů, tady už by se člověk nedivil ničemu. V České televizi pak sněmovní dění komentoval psycholog-mluvící hlava Jeroným Klimeš, který se laťku rozhodl s velikým rozběhem přeskočit. A podařilo se.

„Průměrný homosexuální muž má mezi stem až pěti sty sexuálními partnery, to jsou relevantní čísla. Zatímco takhle promiskuitních heterosexuálních mužů máme asi pět procent. Homosexuálové mají také výrazně kratší vztahy.“
(Jeroným Klimeš v pořadu 90′ ČT24, 28. února)

Čísla to relevantní nejsou, jak obratem upozornili psychologové a další experti, kteří nemají z homosexuality vlčí mlhu. Zareagovala i Česká televize.

„Jeho chování pro příště zohledníme.“
(Vendula Krejčová, mluvčí ČT, Novinky.cz, 29. února)

A to nám zase přijde příliš přísné. Stejně jako mají homofobové zastoupení v parlamentu, v hospodě a jiných komunitách, měli by mít v rámci vyváženého zpravodajství přístup i do veřejnoprávního vysílání. Skupina obyvatel vyznávající hodnoty 18. století je veliká a neměli bychom jí odpírat právo na sebeurčení.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • A tím už se dostáváme do kalnějších vod našeho politického rybníčku, které je ovšem také třeba občas prozkoumat, protože je tam co? No protože je tam legrace.

Geniální, prosté. Jen bude muset pan předseda a bílinský zastupitel za DSSS svým ovečkám vysvětlit, že tím přijdou o skvělou akci na dvoulitrový Braník v petce. Ono by je to hrdinství rychle přešlo.

  • Občas končíme naše povídání výlety do minulosti a obrázky, které vydají za milion slov. Dramatickým obloukem se tak vracíme zpět na začátek textu a připomeneme si úspěchy pána, kterého nadále pudí neodolatelná touha vést národ ke světlým zítřkům. Toto je právě tři roky staré, zdá se to jako hluboká minulost:

Zdroj: Blesk.cz, 1. března 2021

Shodou okolností to tehdy bylo v době, kdy se dělo toto:

No těžké to paní měla, to nemůžeme říct. Někdy je ta historická paměť milosrdná až příliš. Tak abychom nezapomněli.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)