Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
HonestReporting.com via Source / CC BY-SA,

Návod na zničení diplomatické kariéry a otázka na ministra Pelikána

GLOSA Bývalý úspěšný český diplomat Milan Sedláček si prožil své nediplomatické peklo. Až po letech soudů nyní Obvodní soud pro Prahu 1  rozhodl, že Sedláček, který byl obžalován ze zneužití pravomoci a z podvodu, žádný trestný čin nespáchal. A co víc – soudkyně Věra Bártová konstatovala, že všechny okolnosti tohoto případu svědčí o umělém vytvoření problému, který nikdy neexistoval.

Advokát trestně stíhaného Josef Lžičař upozornil i na „úpornou snahu“, aby došlo k odsouzení. Naštěstí pro Milana Sedláčka sice snahu dlouhou, ale neúspěšnou.
Byl to již čtvrtý osvobozující rozsudek prvoinstančního soudu od roku 2011, kdy Sedláčka začali stíhat, a přesto se státní zástupce i tentokrát znovu odvolal. Podle obžaloby měl Sedláček  v roce 2008 ve funkci vrchního ředitele na ministerstvu zahraničních věcí zneužít svou pravomoc a dopustit se podvodu při uzavření tří smluv na marketingové akce týkající se Česko-asijského fóra v roce 2009.
Ačkoliv vše proběhlo v pořádku a ministerstvo potvrdilo, že mu nevznikla žádná škoda, je doktor Sedláček po téměř šesti letech opět na počátku své strastiplné cesty za spravedlností. O tomto bizarním případu jsem měl možnost před nedávnem mluvit i se spisovatelem Pavlem Kohoutem, který se ve prospěch Milana Sedláčka již delší dobu angažuje a dokonce na jeho podporu napsal i minihru.
S bývalým diplomatem Sedláčkem, který mj. působil jako velvyslanec v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a v Thajsku jsme se nedávno dohodli, že musíme  zase jednou zajít na pivo k Čápovi, populární to brněnské restauraci, kde se čepuje plzeňské a v níž jsme ještě za komunistů debatovali o nejrůznějších tématech včetně toho, kdy se panující totalita odebere do propadliště dějin.
S Milanem jsem se seznámil už někdy v první polovině 80. let v Mahenově divadle, kam si přišel jako student sociologie přivydělávat do jevištní techniky. Dělal tehdy se mnou kulisáka a zároveň se aktivně podílel na činnosti různých nezávislých skupin, které přispívaly k demontáži komunistického režimu.
I když U Čápa čepují plzeňské za čtyřicet korun, což je na brněnské poměry dost vysoká cena, rád pár piv za Milana zaplatím. Mám ale dotaz na pana ministra spravedlnosti Pelikána: Kdo zaplatí doktoru Sedláčkovi odškodné za vzniklou finanční újmu a především profesně zničený život?
Po více než pěti letech půjde o částku mnohanásobně  vyšší než je cena několika plzeňských piv. Na odškodném se však podílet nechci, i když jako daňový poplatník budu zřejmě muset – až bude konečně učiněno spravedlnosti zadost.
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Alexandr Rovný napsal:

  Vážený pane Chalupo. Rád Vám zaplatím i sto piv, pokud zveřejníte foto z brutálního přepadu moji rodiny, na kterém je poslanec Bronislav Schwarz v akci.

  • Kristián Chalupa napsal:

   Vážený pane Rovný,
   díky za pozvání na sto piv, konzumoval bych je opravdu hodně dlouho. Bohužel Váš případ neznám a především nezodpovídám za zveřejňování fotografií či jiných materiálů. Jsem pouze brněnský spolupracovník časopisu HlidaciPes.org. Měl byste se tedy se svou žádostí obrátit jinam.
   Srdečně zdraví
   Kristián Chalupa

   • Alexandr Rovný napsal:

    Se svojí žádostí jsem neuspěl ani na lampárně, natož u JUDr. Zemana, se kterým můžete poklábosit o jeho profitu na zmíněném banditismu.Snad i tento šmejd brzy skončí tam, kam patří.

 2. petrph napsal:

  Aha.. zkusil jsem najít z jakých to činů byl Sedláček takzvaně nezákonně obviněn-A co se dočtu – nařídil v roce 2008 podepsání tří smluv s firmou Image Conference & Consulting za uspořádání seminářů v Asii, za které ministerstvo zahraničí v roce 2008 vyplatilo této firmě zhruba 1,5 milionu korun. Příčemž a) tyto semináře se vůbec neuskutečnily a firma ty peníze strčila do kapsy. b) Policii se podařilo prokázat spojení Sedláčka na tuto firmu přes jeho kolegu .
  To jsou fakta… A jaký je onen důvod osvobození Sedláčka a spol? Obávám se že jediný.. Naše soudy už považují takového dojení státních peněz do kapes spřátelených firem za naprostou legitimní činnost (a asi běžnou součást práce státních úředníků), že už ani nepovažují za nutné je za to trestat.
  Za takového přístupu soudů je práce policie a státních zástupců na stíhání ekonomických zločinů ve veřejné správě naprosto zbytečná. Možná by bylo nejlépe tyto odborné policejní útvary rozpustit, a nahradit je masou informátorů kteří budou bedlivě sledovat zda občané vyjadřují ty správné nazory vzhledem k státu, vládě, Evropské unii, migraci a teorii multikulturismu zvláště. Mír a láska se rázem rozprostře nad touto krajinou..

  • Kristian Chalupa napsal:

   Nevím, odkud máte tyto „zaručené“ informace. Případ sleduji od začátku a z dostupných a ověřených materiálů vyplývá, a soud to také deklaroval, že celý případ byl vykonstruován a obvinění nejen neporušili zákon, ale ani vnitřní předpisy Ministerstva zahraničních věcí ČR. Protože věřím v nezávislost soudů, jsem přesvědčen, že doktor Sedláček bude nakonec zcela a definitivně očištěn. Pouze ztracená léta, kdy mohl pracovat pro náš stát, již nikdo nevrátí zpět.

 3. hlopý Nemouš napsal:

  Osobně bych navrhoval aby na odškodné přispěli státní zástupci. Protože buď neumí vytvořit případ a pak nejsou k ničemu, nebo si vše vyvuvali z prstu a pak jsou taky k ničemu.

  • petrph napsal:

   Návrh na to že by měl platit někdo odškodné zase není tak zbytečný… Ale muselo by se zkrátka zcela objektivně určit kdo ten případ zkazil. Policie plus státní zaśtupce a nebo soudce?? To je dost podstatná otázka, že? OK, police a státní zástupce mohou dělat chyby. Ale co soudce který případ soudí Chápete doufám, že pro něj vlastně žádná pravidla „jak správně případ soudit“ neplatí, ten se může rozhodnout jak chce, at chce podle svého názoru (neb třeba úplatku), může některé důkazy označit za nedůvěryhodné, vybrat si jen které se mu hodí.. Ono na tom vlastně vůbec nezáleží, ten závěrečný rozsudek nemusí být vzhledem k odůvodnění vůbec relevantní, ba dokonce jak je poslední dobou zvykem, soudce může vydat rozsudek bez zdůvodnění a to dopsat až někdy později..

  • Taoiseach napsal:

   S tím placením bych ještě chvilku počkal – až na pravomocný rozsudek. I autor sám uvádí výhradu „až bude konečně učiněno spravedlnosti zadost“.

   Ovšem nápad sankcionovat státní zástupce – pokud byl myšlen vážně – je opravdu šílený. Kdy si může být člověk jistý, že obžaloba bude úspěšná? Nikdy! Takže státní zástupci budou mít strach a pro jistotu nebudou žalovat vůbec nic. Bezvadné, opravdu.

 4. EMA napsal:

  …kdo zaplatí škody nás dalších? ….a komu slunce nějakého škody vznikly a kdo jen mysli, ze by mu mohl vzniknout nárok?

Přidávání komentářů není povoleno