Návod na zničení diplomatické kariéry a otázka na ministra Pelikána

Napsal/a Kristián Chalupa 13. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail
GLOSA Bývalý úspěšný český diplomat Milan Sedláček si prožil své nediplomatické peklo. Až po letech soudů nyní Obvodní soud pro Prahu 1  rozhodl, že Sedláček, který byl obžalován ze zneužití pravomoci a z podvodu, žádný trestný čin nespáchal. A co víc – soudkyně Věra Bártová konstatovala, že všechny okolnosti tohoto případu svědčí o umělém vytvoření problému, který nikdy neexistoval.

Advokát trestně stíhaného Josef Lžičař upozornil i na „úpornou snahu“, aby došlo k odsouzení. Naštěstí pro Milana Sedláčka sice snahu dlouhou, ale neúspěšnou.
Byl to již čtvrtý osvobozující rozsudek prvoinstančního soudu od roku 2011, kdy Sedláčka začali stíhat, a přesto se státní zástupce i tentokrát znovu odvolal. Podle obžaloby měl Sedláček  v roce 2008 ve funkci vrchního ředitele na ministerstvu zahraničních věcí zneužít svou pravomoc a dopustit se podvodu při uzavření tří smluv na marketingové akce týkající se Česko-asijského fóra v roce 2009.
Ačkoliv vše proběhlo v pořádku a ministerstvo potvrdilo, že mu nevznikla žádná škoda, je doktor Sedláček po téměř šesti letech opět na počátku své strastiplné cesty za spravedlností. O tomto bizarním případu jsem měl možnost před nedávnem mluvit i se spisovatelem Pavlem Kohoutem, který se ve prospěch Milana Sedláčka již delší dobu angažuje a dokonce na jeho podporu napsal i minihru.
S bývalým diplomatem Sedláčkem, který mj. působil jako velvyslanec v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a v Thajsku jsme se nedávno dohodli, že musíme  zase jednou zajít na pivo k Čápovi, populární to brněnské restauraci, kde se čepuje plzeňské a v níž jsme ještě za komunistů debatovali o nejrůznějších tématech včetně toho, kdy se panující totalita odebere do propadliště dějin.
S Milanem jsem se seznámil už někdy v první polovině 80. let v Mahenově divadle, kam si přišel jako student sociologie přivydělávat do jevištní techniky. Dělal tehdy se mnou kulisáka a zároveň se aktivně podílel na činnosti různých nezávislých skupin, které přispívaly k demontáži komunistického režimu.
I když U Čápa čepují plzeňské za čtyřicet korun, což je na brněnské poměry dost vysoká cena, rád pár piv za Milana zaplatím. Mám ale dotaz na pana ministra spravedlnosti Pelikána: Kdo zaplatí doktoru Sedláčkovi odškodné za vzniklou finanční újmu a především profesně zničený život?
Po více než pěti letech půjde o částku mnohanásobně  vyšší než je cena několika plzeňských piv. Na odškodném se však podílet nechci, i když jako daňový poplatník budu zřejmě muset – až bude konečně učiněno spravedlnosti zadost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)