Příznivci amerického prezidenta Trumpa vpadli do budovy Kapitolu v USA (leden 2021). Foto: Profimedia

Násilí ve jménu lásky, bude-li to třeba. Konspirace QAnon v Česku místo Trumpa hájí Kreml

Napsal/a Jan Žabka 19. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Polonahý muž s bizoními rohy v davu lidí útočících loni na americký Kapitol nemá na první pohled mnoho společného s českým příznivcem konspiračních teorií. Přesto se i v Česku šíří takzvaný kult QAnon, byť se místo amerických reálií zaměřuje spíš na kremelskou verzi dění na Ukrajině. Jde o určitou směs politiky a náboženství a stejně jako v případě jiných konspirací, i u QAnonu se silné výroky u klávesnice můžou snadno změnit v násilí v ulicích.

Americké kořeny takzvaného Qultu budí dojem, že hnutí nemá šanci zakořenit v geograficky a kulturně odlišných regionech jako je Evropa či konkrétně Česko. Podle historika náboženství Egila Asprema je to však omyl.

„Myšlenky Qultu se nezdají být příliš přenositelné do Evropy a evropských problémů, přesto do něj místní vstupují. Stačí jim převezít specifické věci z narativu QAnon, které fungují všude,“ říká Asprem.

QAnon můžeme označit jako konspirituální hnutí, tedy spojující konspirace a spiritualitu. Jak to jde dohromady? Důvěra v teorie spiknutí je z podstaty negativní: nějaká skupina údajně něco tají, ovládá a stojí za společenskými problémy. To vyvolává strach, nenávist a frustraci. Někteří příznivci těchto myšlenek tak mohou snáze sáhnout k násilí.

Proti tomu stojí spiritualita. Ta je spojená s pozitivním nahlížením na svět, ve kterém příroda a víra v sebe sama pomáhají řešit společenské problémy. Stěžejními body spirituality bývají láska, energie a vědomí. I přesto však také spiritualita může snadno vést k extremismu.

Světlo a stín

Podle religionisty Jana Kozáka jsou si konspirace a spiritualita i přes znatelné rozdíly v něčem pozoruhodně blízké. „Konspiracismus je depresivní, není v něm nic dobrého, nedává naději, jediné potěšení je rozkrývání dalších konspirací, ale pocit uvěznění zůstává. Esoterika nebo alternativní spiritualita je sama o sobě až příliš růžově pozitivistická, není v ní žádné opravdové drama,“ říká.

„Společně vytvářejí vyvážený celek v němž je světlo i stín, zlo je vysvětleno, ale existuje i cesta k dobru, není to beznadějné. Cesta k dobru je cesta k vlastním silám, ale také k silám přírody,“ dodává.

Toto na první pohled paradoxní spojení vidíme v západním světě častěji. Příkladem je útoku davu na americký Kapitol v lednu 2021, včetně příznivců komplikované konspirační teorie QAnon.

Nejviditelnějším z nich byl jeden z účastníků útoku, muž přezdívaný šaman. Jeho tělo je pokryto severským tetováním, které je spojováno s přesvědčením v nadřazenost bílé rasy. Na hlavě pak při útoku měl bizoní rohy a kůži kojota, symboly spojené s americkým Západem a pohanskou spiritualitou.

Hra končí

Současné spirituální skupiny, typické silnou nedůvěrou k institucím a systému, slouží i jako prostor pro nábor do krajní pravice. Jak ukazuje analýza HlídacíPes.org, využívají toho i příznivci hnutí QAnon v České republice. Jejich strategie spočívá v „bombardování“ potenciálních nováčků dezinformacemi a falešnými zprávami. To vše smícháno s extremistickými ideologiemi a zdánlivou pozitivitou.

Čeští přívrženci QAnonu ve snaze zvýšit dosah tzv. Qultu přizpůsobili jeho sdělení odlišnému vkusu a politicko-kulturním postojům evropské veřejnosti. Reagují tedy na lokální problémy a využívají slovanské symboly a tematiku. QAnon se chytil i antisystémové rétoriky a hnutí antivax.

Největší známá česká skupina podporovatelů Qultu se označuje komplikovaným spojením „Patrioti všech zemí, spojme se! Jsme digitální armáda, bojovníci za pravdu a svobodu! Jsme síla světla a lásky, která prostupuje tmou!“

Skupina QAnon CZ/SK funguje na ruské sociální síti VKontakte, kde má téměř deset tisíc podporovatelů. Duchovní a seberozvojové příspěvky se tam mísí s konspiračními teoriemi podporujícími Rusko a amerického exprezidenta Donalda Trumpa či kritizujícími 5G sítě a vakcíny proti koronaviru.

Dohromady skupina vytváří obraz, podle kterého společnost se v současnosti nachází na jistém pomezí. Na jednu stranu svět údajně ovládají tajné a nenávistné struktury, tato nadvláda se ale nezvratně chýlí ke konci. Důvodem je podle QAnon probuzení lidského vědomí.

„Dosavadní vládci světa obdrželi od Stvořitele výnos, který jejich špinavou hru na naši planetě ukončuje. Už vědí, že jejich čas vypršel, ale přesto trvají na svém a věří, že svou vládu zde mohou prodloužit,“ říká klidný ženský hlas na jednom ze sdílených videí.

A dodává: „Pravda a spravedlnost budou znamenat zlom, který určí nadcházející roky. Vše je pod kontrolou sil světla. Stín sám, aniž by si to uvědomoval, tančí podle hudby, která je mu předkládána. Hra končí. Relativně brzy bude o všem rozhodnuto, vzestup je jen na nás, na individuálním vědomí každého z nás.“

„Digitální vojáci, mějte báječný den“

„Q“ doktrína se v České republice ve skutečnosti šíří jen pár kanály, které lze přímo označit za podporovatele Qultu. Ve většině případů jde „pouze“ o podprahové šíření jejích konspiračních teorií a myšlenek uvnitř již známých antisystémových iniciativ, které si vybudovaly svou fanouškovskou základnu během pandemie koronaviru či války na Ukrajině.

Na střípky Qultu lze narazit například v českých a slovenských telegramových skupinách, jejichž deklarovaným záměrem je šířit myšlenky alternativní spirituality, či mezi skupinami, kde si lidé vyměňují názory o „zdravotnické diktatuře“.

Tam všude má QAnon propaganda šanci zakořenit a splynout s ostatním obsahem. Běžný člověk tak bez znalosti Qultu, jeho symboliky a slovníku jen těžko zjistí, že je uvnitř dezinformační „králičí nory“. Velmi snadno se z těchto skupin navíc pomocí pár kliknutí dostane k obsahu amerických skupin QAnon.

Mezi takové šiřitelé QAnonu patří i Pavel Zítko, který provozuje alternativní televizní kanál TV Světlo. Už jeho samotný název odkazuje na konspirituální myšlenky a stejné je to i v samotných videích.

V nich šíří konspirace o covidu nebo proruské dezinformace v souvislosti s válkou na Ukrajině či energetickou krizí. Svůj dystopický výklad světa ale často doprovází pozitivně-motivačními frázemi: „Mějte báječný den, opatrujte se. Vy jste digitální vojáci, bojovníci světla, a kontrolujete, jestli je všechno ještě v pořádku.“ Opakuje konspirituální hesla, která šíří na Facebooku i Telegramu.

Právě síť Telegram je nejen v Česku a na Slovensku pro šíření QAnon myšlenek ideální nástroj. Jde o šifrovanou aplikaci, kde je snadné zůstat anonymní. Zároveň lze platformu považovat za líheň místních alternativních médií a antisystémových myšlenek.

Podle analytického nástroje TGstat tam působí především skupiny hlásící se k antivax hnutí, dezinformačním narativům či otevřeně ke kultu QAnon. Tradiční média a novináři na Telegramu dosud aktivně nepůsobí, jak je to naopak běžné především v ruskojazyčných zemích, případně na Ukrajině.

QAnon na tisíc způsobů

To, že QAnon funguje jako směs politiky a náboženství, ukazuje i další teorie šířená jeho příznivci. Podle ní se z nebe v Dallasu náhle zjeví John F. Kennedy, aby pomazal Donalda Trumpa na příštího prezidenta. Poté dávno zavražděný prezident opustí pozemskou rovinu a za sebou zanechá svého, před dvaceti lety zesnulého syna. Ten se podle Qultu má stát Trumpovým viceprezidentem v následujícím volebním období.

Naopak evropští šiřitelé QAnonu nedávají největší důkaz na americké reálie jako je podpora protrumpovského hnutí nebo konspirace o údajné pedofilii mezi americkou elitou.

Zůstávají však pojmy jako WWGW1WGA (anglická zkratka pro „Kam jde jeden, jdeme všichni“), hluboký stát nebo zlatý věk, které bez problémů zapadají i do evropských dezinformačních kanálů či do kanálů šířících alternativní spiritualitu.

Jednou ze strategií, jak uspět v Evropě, je nabalování myšlenek Qultu na aktuální vlny populismu, lokální krize či antisystémová hnutí v jednotlivých zemích.

Například v Itálii to znamená šíření konspirací kolem nedávných parlamentních voleb a ve Velké Británii šíření podobných obsahů kolem úmrtí královny Alžběty II. Na českých a slovenských telegramových kanálech QAnon se zase rétorika Qultu v době války na Ukrajině velmi často upíná k proputinovské propagandě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)