Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Turecký prezident Erdogan na shromáždění nadace TUGVA (2018). Foto: Profimedia
,

Nadace pro Erdoganovy vyvolené. Turecký prezident musí vysvětlovat zneužití dotací

Turecký prezident Erdogan čelí obvinění, že nadace pro mládež TUGVA, kterou vedl jeho syn, byla zneužívána k prosazování zájmů Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Podle dokumentů jednoho z bývalých zaměstnanců nadace sloužila jako „náborové“ středisko pro práci ve státních institucích, soudnictví i armádě pro vybrané příznivce strany. TUGVA byla také příjemcem bohatých státních dotací.

Seznamy členů turecké nadace pro mládež TUGVA, kteří měli díky organizaci získat práci ve státních institucích, zveřejnil na svém twitterovém kanálu uznávaný nezávislý novinář Metin Cihan. Ten je získal od bývalého zaměstnance nadace. Podle Cihana TUGVA zneužívala státní dotace a ve stovkách domů, které pod nadaci spadají, místo mládeže ubytovávala příznivce prezidentovy strany.

Na bohaté dotace pro nadaci, v jejíž správní radě sedí Erdoganův syn Bilál, upozorňovaly opoziční strany už při místních volbách v roce 2019. Krátce před zvolením republikánského kandidáta Ekrema Imamoglu starostou Istanbulu dostala nadace TUGVA ze státní kasy štědrou dotaci 847 milionů lir, tedy asi 145 milionů dolarů.

Studentské koleje nebo propagace islámu?

Právě starosta Imamoglu se nedávno pokusil nechat vyklidit jeden z obecních objektů, který TUGVA využívá na lukrativním pozemku jednoho z istanbulských Princových ostrovů. V médiích prohlásil, že je potřeba posílit obecní instituce a nenechat obohacovat nadace spojené s jednou osobou nebo její rodinou. I když ale o vyklizení obecních prostor rozhodl soud, TUGVA odejít odmítla a vláda poslala k její obraně pořádkovou policii.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle Imamoglua chybí Istanbulu studentské koleje, nadace místo ubytování pro mládež využívá ale svěřené prostory k vlastním účelům. „V našem městě je 1,2 milionu studentů a když jsme správu nad městem převzali, neexistovaly žádné studentské koleje. Proč? Protože tyto nadace a asociace dostaly prioritu,“ prohlásil Imamoglu.

TUGVA nabízí širokou škálu islámského vzdělávání a provozuje 38 kolejí pro mužské studenty. Od svého vzniku v roce 2013 založila pobočky v 81 tureckých provinciích. Podle opozice ale slouží společně s dalšími nadacemi napojenými na vládu k propagaci konzervativního pojetí islámu.

Sympatizanty se snaží turecké nadace získávat i v zahraničí. Například v New Yorku a v Londýně působící nadace Turken Foundation, v jejímž představenstvu figuruje Erdoganova dcera Esra Albayraková, deklaruje jako svůj cíl „poskytnout bezpečné a kulturně vhodné bydlení muslimským studentům“.

TUGVA obvinění spojená se současným skandálem odmítla a označila ho za spiknutí, jehož cílem má být poškození „mládeže a lidí, kteří pracují pro svou zemi, národ, vlajku a náboženství“.

Erdogan v defenzivě

Některá média označují spor mezi starostou Istanbulu a nadací pro mládež jako možnou součást předvolebního boje. Popularita Erdoganovy strany AKP podle nich klesá kvůli špatné ekonomické situaci, slábnutí turecké liry a vysoké nezaměstnanosti mladých lidí.

Parlamentní volby se mají konat v roce 2023. Erdogan a jeho příznivci ale už teď straší veřejnost, že pokud by zvítězili sekularisté, k nimž patří i republikán Imamoglu, obnoví zákazy islámského šátku a další projevy islámské zbožnosti.

Prezident Erdogan je u moci už 18 let. Jako předseda vlády působil v letech 2003 až 2014, poté se stal prezidentem.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno