Foto: Profimedia

Na Marka Ebena se nesahá, kdo má dlouhý vlas, nesmí mezi nás a králíci z klobouku

Napsal/a Robert Malecký 18. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Když už si člověk myslí, že se kromě světové války a zániku civilizace nemůže nic vážného stát, navezou se v novinách do Marka Ebena. Nic, opakujeme: nic se v českých reáliích nevyrovná tomu, když se někdo naveze do laskavého Marka Ebena, snad jedině kdyby se někdo navezl do ještě laskavějšího Zdeňka Svěráka, ale to je samozřejmě mimo veškerou myslitelnost. Nicméně stalo se, musíme se naučit s tím žít.

  • Bombu odpálila socioložka Irena Reifová, která se podle profesního profilu zveřejněného serverem Aktuálně.cz „věnuje výzkumu televizních pořadů“. Což my si vysvětlujeme tak, že se prostě dívá na televizi a pak o tom mluví. A to se nám zase jako předmět vědecké činnosti líbí, to není špatné. Paní Reifová se dívala i na finále televizní show Stardance, ať už je to tedy cokoli; pochopili jsme, že nějací lidé v České televizi tančí a zhruba dvěma milionům jiných lidí se to líbí. O show se socioložka vyjádřila takto:

Snaha o dojem pozitivity, noblesy a elegance je tak úporná, že tím podle mě vzniká až pornografie pohody.

(Irena Reifová, Aktuálně.cz, 16. prosince)

Když pomineme různé průzkumy veřejného mínění, není sociologie příliš exaktní věda vystavěná na tvrdých datech, a tak nabízí velký prostor pro interpretační umění. Což se také stalo a odnesl to právě zmíněný Eben. Ten prý dávno překročil míru toho, co je „ještě v pořádku“, abychom byli konkrétní.

Jeho projev s sebou nese spoustu známek sexuální objektivizace, fetišizace, nazírání na lidské bytosti jako na věci nebo předměty.

(Irena Reifová, Aktuálně.cz, 16. prosince)

Což je vážná věc. Zmíněn byl i konkrétní prohřešek – v semifinálovém díle prý Marek Eben řekl Ivě Kubelkové, která tam stála jako žena, „krásná noha“, a zaměnil tak osobu za část těla. Pokud tomu dobře rozumíme, neřekl pan Eben o paní Kubelkové, že má krásnou nohu, případně krásné nohy, pokud viděl obě, ale označil paní Kubelkovou za „krásnou nohu“ en bloc, tedy jakousi náčelnici Krásná noha, což je konstrukt dříve používaný v primitivních společenstvech. Něco jako kdyby o jiném řekl Mastný vlas, Křivá huba nebo Opičí skřek.

Ať už celý skandál dopadne jakkoli, musíme se pana Ebena zastat, a to ve dvou rovinách. Ta první již byla naznačena; na Válečka se nesahá, to ví každý a měla by to vědět i expertka na sledování televize. Ta druhá je spíš vize: Moc by se nám líbilo, kdyby pan Eben vzhledem ke své schopnosti přikládat celku jména podle částí, moderoval i politické diskuse.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Zkusit si tu hru ostatně můžeme sami. Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze odvolal děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka.


Jestli správně čteme, náčelník Dlouhý vlas, též zvaný Deka alias Řepa, byl odvolán za dlouhodobé poškozování zájmů školy. Což je samozřejmě měkká formulace a bude o ní rozhodovat soud. Ševčík totiž rozhodnutí nepřevzal.

Když jsem viděl tu první stránku, tak tam byla lež jak věž, a viděl jsem tam i ruční čmáranice.

(Miroslav Ševčík, iRozhlas.cz, 13. prosince)

Neznáme samozřejmě detailní zdůvodnění, ale jestli to pan rektor hraje na ty vlasy, musí to každý soud uznat.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Strana dříve známá jako ČSSD, která už se sama k sobě nehlásí, dělá všechno pro to, aby se odstřihla od své minulosti (kmotři, Babiš, atd.) a byla znovu volitelná. Prodává kvůli tomu svoje baráky a utržených nějakých 100 milionů korun chce nacpat do předvolebních kampaní. Někdo by možná řekl něco o prošustrovaných penězích, ale sociální demokracie to zjevně myslí vážně.

Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu sestaví samostatnou kandidátku. Kandidátka SOCDEM, jejímž lídrem bude Lubomír Zaorálek, se stane jedinou volbou pro demokraticky smýšlející levicové voliče.

(z agitační tiskové zprávy Socdem.cz, 12. prosince)

Nemůže to být lepší. Náčelník Králík z klobouku vulgo Čínská spojka je ideální kandidát, pokud se chcete odstřihnout od éry spolupráce s Babišem (místopředseda ČSSD 2009-2018, ministr kultury v Babišově vládě 2019 až 2021) nebo od nadbíhání Číňanům v Zemanově éře (ministr zahraničí 2014-2017, ostudné patolízalské Prohlášení čtyř apod.). Tomuhle nelze nefandit.

Na tyhle volby už se moc těšíme. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)