Na letiště rychlodráhou už zítra? Pozor na předčasný jásot

Napsal/a Rudolf Mládek 24. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Praha 6 už nepožaduje tunely, stavba železniční trati na letiště čeká jen na ministerský souhlas. A ministr dopravy Dan Ťok je novou dohodu nadšen, informovala média. Pozor na předčasný jásot, upozorňuje exředitel Českých drah Rudolf Mládek v textu psaném pro HlídacíPes.org.

„Na letiště vlakem za 20 minut. Stavba trati může začít“, jásá titulek v internetovém deníku Aktuálně.cz. Doplněn je obdobně jásavým prohlášením ministra dopravy Dana Ťoka. Ten si přihřál politickou polívčičku konstatováním, že pokles české stavební výroby je nesporným faktem a že se plánem tzv. rychlodráhy na letiště nabízí k realizaci jedna z velkých staveb. Vše je tedy již zařízeno a štěstím opilí nepolitici mohou slavit.

Problém je, že když si článek (a jemu jako přes kopírák textově podobné) přečtete, přeci jenom si položíte logickou otázku, jak to, že ta stavba trati může už začít.

Co totiž není hotovo:

  • Není provedeno územní rozhodnutí. Často velmi nelehká věc.
  • Není hotova studie vlivu na životní prostředí EIA. Inu svištící vlaky pod okny obyvatel asi nebudou vítaným efektem této stavby.
  • Projekt by měl získat peníze z Evropské unie, ale zatím žádný neexistuje a není nic, co by se Evropské komisi (EK) mohlo předložit. Navíc proces schvalování v EK není v řádech dnů. (1)
  • Hlavní investor, státní Správa železniční a dopravní cesty má předložit projekt proveditelnosti a to dokonce ve variantách. Zatím nikdo žádný neviděl.
  • Po zapracování všech připomínek k projektu proveditelnosti a splnění podmínek zde uvedených v bodech 1 a 2 se teprve ke slovu dostane ministerstvo dopravy. Poté se věc posune na evropskou úroveň.

To, že by se zítra dalo stavět je zjevnou chimérou a titulek článku je prokazatelně zavádějící. Zajímavé na tom vše je to, že ani jeden vzájemně shodných článků se nezaobírá penězi ve srovnávacím pojetí.

Rychlodráha nebo metro?

Nová povrchově vedená železniční trasa tzv. rychlodráhy už prý nebude stát 40 miliard, ale jen polovinu, tedy cca 20 miliard korun. Samo se nabízí srovnání s dokončením trasy A metra právě na Letiště Václava Havla (kam má vést i ona rychlodráha). Dokončovaná trasa metra A prodloužena ze stanice Dejvická do stanice Nemocnice Motol má být vyčíslena, podle ředitele Dopravního podniku Ďuriše, na konečných 20,5 miliardy korun se zhruba třetinovou evropskou dotací. (Pozn. 8 miliard korun z původních Evropskou investiční bankou přidělených 11 miliard korun.)

Správnou otázkou tedy je, kolik by stála trasa ze stanice Nemocnice Motol přes Bílou Horu, Dědinu a Dlouhou míli na Letiště Václava Havla? Její nemalou část by bylo možné vést povrchově, náklady na její výstavbu by tedy byly podstatně nižší. Toto finanční porovnání ale nikdo neprovedl. Nepřátelský odhad pro výstavbu trasy metra A ze stanice Nemocnice Motol až na letiště hovoří o 17 miliardách korun. Důvody onoho „neporovnání“ jsou lobbistické i politické.

Za státní nebo pražské peníze?

Rozdíl je v tom, co by kdo měl platit. Železniční stavbu by platil stát, metro by muselo platit Hlavní město Praha. Není divu, že současná pražská politická garnitura ráda přehodí břemeno financování kolejové obsluhy pražského letiště na stát. Zvláště, když chce zavést veřejnou městkou dopravu zdarma. Proto politicky dnes spřátelená Praha 6 změnila svůj názor a už nežádá metro na letiště, a proto jásají dodavatelé železničních staveb.

Ti v minulosti postavili v České republice tzv. koridorové tratě. Za dvojnásobné ceny oproti očekávaným nákladům postavili tratě, které s koridorovými parametry mají pramálo společného. Stát, který na tyto stavby vynaložil kolem osmdesáti miliard korun, dnes slovy nových politiků slibuje, že tyto tratě znovu postaví (a zřejmě i se stejnými firmami) a nádavkem přihodí tu rychlodráhu do Kladna a na letiště Václava Havla. Po dosavadních zkušenostech s podobnými politickými sliby z těch nových slibů jednoho opravdu mrazí.


 

(1) Operační program doprava a citace z programu zpracovaného v roce 2010: „Cílem projektu je zlepšení dopravní obsluhy Prahy 6 přímým napojením na trasu metra, odlehčení Vítězného náměstí a přilehlé části Prahy 6 od autobusové dopravy s výhledovým zajištěním obsluhy oblasti letiště Praha Ruzyně metrem.“ Úvodní žádost „Prodloužení trasy A metra v Praze – provozní úsek Dejvická – Motol“ byla předložena pod číslem 58/2010-430-PPR. Rozhodnutí EK o přidělení dotace bylo vydáno dne 30. 1. 2013. Za tři roky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)