Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace odpůrců vládních opatření proti koronaviru, Praha, září 2020. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Na konspirační influencery je méně vidět. Komunikují šifrovaně a stačí jim menší publikum

Popularitu si vybudovali na šíření dezinformací o covidu, teď se přiživují na válce na Ukrajině. Nová alternativní média, která vznikla v době pandemie, zvolila odlišnou taktiku, jak šířit svůj obsah, než mají „tradiční“ konspirační weby. Spoléhají na pravidelnou komunikaci s fanoušky a pro komunikaci používají šifrované kanály.

„Čau, čau, čau, krásný báječný večer,“ vítá své facebookové fanoušky Pavel Zítko, autor konspirační televize Světlo Aliance. Jde o jeden z jeho pravidelných živých přenosů po vzoru motivačních koučů.

Dříve řešil výhradně covid, teď v čepici s nápisem „Trump“ kriticky komentuje aktuální dění, řeší inflaci, dodávky plynu, ale i údajné biolaboratoře na Ukrajině nebo snahy o depopulaci lidstva. Dystopický výklad světa ale zakončuje pozitivně-motivační frází:

„Mějte báječný den, opatrujte se. A já se zase zahlásím, opět minimálně jednou denně, abyste věděli, že se nic zlého nestalo. Vy jste digitální vojáci, bojovníci světla, a kontrolujete, jestli je všechno ještě v pořádku.“

Někdy za něj zaskočí kolega Libor Malý. Jeho videa zase symbolicky začínají vždy českou hymnou puštěnou z mobilního telefonu. Oba komentují aktuální dění nápadně podobně jako prokremelské propagandistické a dezinformační zdroje.

Jejich pravidelné hodinové „večerníčky“, „odpoledníky“ či „raníčky“, jak svá videa nazývají, sledují tisíce lidí. Nehledě na mnohdy nekvalitní zvuk či na kontroverzní pozadí hlavního protagonisty Zítka, jakožto obchodníka s neexistující kryptoměnou.

Zašifrovaní, neviditelní, radikální

Stejnou taktiku zvolily i další nově vzniklé iniciativy, které se začaly v uplynulých dvou letech manipulativně vyjadřovat na adresu očkování, roušek, protiepidemických restrikcí a pandemie obecně.

Tváře těchto iniciativ vystupujících proti pandemickým opatřením začaly aktivně využívat živé přenosy na sociálních sítích a pravidelně komunikovat se svým publikem. Vedle Zítka a Malého k tomuto kroku přistoupili i lidé jako aktivista Jiří Černohorský, bývalý poslanec Lubomír Volný či autorka dezinformačního projektu TV Šalingrad Renata Bernardi. 

Aktivní byla touto formou na sociálních sítích i bývalá ombudsmanka pro seniory z Liberce Lenka Tarabová a její projekt Občanská neposlušnost. Tarabová se dostala do povědomí veřejnosti především tím, že zneuctila židovský symbol Davidovy hvězdy, když na ni napsala „neočkovaný“, a situaci kolem pandemie tak přirovnala k holocaustu. 

Výše zmínění aktéři konspirační scény svými příběhy o spiknutích a tajných plánech, které však právě oni údajně rozkryli, zásobují své podporovatele. Pravidelně s nimi komunikují, odpovídají na jejich dotazy a následně se s nimi setkávají na veřejných setkáních a demonstracích v různých koutech republiky.

Protože Facebook v uplynulých dvou letech řadě těchto projektů zrušil veřejnou stránku či smazal jejich příspěvky, začali navíc ke komunikaci využívat širokou paletu jiných nástrojů. A s nimi i jejich fanoušci.

Vedle tradičních sociálních sítí, jako je právě Facebook, Instagram a YouTube, jsou nyní aktivní i na v Česku méně populárních, ale v komunitě protestních hnutí stále rozšířenějších platformách: Telegram, VKontakte či Rumble. I tam mají tisíce sledujících.

Paradoxně tak jsou blíže svému publiku než mnohá seriózní média. Navíc jim nabízejí i často technicky bezpečnější komunikaci, kde mohou neomezeně sdílet názory, které by veřejně mohly přitáhnout pozornost kritiků. Aplikace jako Telegram, Signal či ProtonMail jim nabízejí šifrovaný prostor pro vytvoření ještě pevnějších vazeb uvnitř dezinformační komunity, a tak i pro radikalizaci.

Hýčkat si svých pár tisíc fanoušků

Z některých anonymních šiřitelů falešných zpráv a autorů dezinformačních webů se tak doslova stali „dezinformační influenceři“, kteří se svými sledujícími udržují úzký vztah. Nezaměřují se na stotisícové publikum, ale hýčkají si svých pár tisíc fanoušků.

Ti jim na oplátku posílají štědré finanční dary na transparentní bankovní účty či nakupují v jejich e-shopech oblečení, nálepky a odznaky s logem, na kterém zpravidla nesmí chybět česká vlajka.

Situace se mohla změnit ve chvíli, kdy vláda rozvolnila koronavirová opatření a pandemická situace se zklidnila. Boj proti údajně nesmyslným zákazům, škodlivému očkování a covidové totalitě najednou tolik netáhnul. Jenže přišla válka na Ukrajině.

Právě na ni a na témata jako uprchlická vlna či mezinárodní politika zmínění dezinformační influenceři rychle přeorientovali svou pozornost. Z covidových platforem na jedno použití se tak staly prakticky „plnohodnotné“ dezinformační zdroje. Oproti těm „tradičním“ však využívají modernější způsoby, jak si udržet publikum. A díky šifrovaným komunikačním kanálům také lépe udrží pod pokličkou radikální názory svých sympatizantů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. Pavel Liška napsal:

  Úsměvné je, že tento článek, který v podstatě útočí na svobodu slova a projevu, je zařazen v sekci „Svobody v ohrožení“ …
  Tomu se říká kouzlo nechtěného… 🙂

  • Ondrej napsal:

   svobodne lhat a hlasat russacke fasisticke nesmysly a lzi je v zasade povoleno..tak co mas za problem??

   • Pavel Liška napsal:

    “ V zásadě“ žádný. jen mi to přijde úsměvné. 🙂

  • Anofertí zmar napsal:

   Zajímavé jak jste přišel na ten „útok na svobodu slova a projevu“ ve článku, který má pouhý informační charakter.

   Tomu se říká fištrón… 🙂

   • Pavel Liška napsal:

    A tomu, že si myslíte. že se jedná o pouhý „informační“ článek, se zase říká naivita. Možná i hůř…. Proč ten článek někdo napsal ? Proč se tu objevil ? Proč rozebírá a upozorňuje na taktiku určitých kruhů ? Proč je nazývá „konspirátory“ ? Sdělení je jasné : Dejte si na ně pozor, jsou záludní a chtějí Vám vymýt mozek. Věřte nám. My to s Vámi myslíme dobře. Oni jsou ti špatní. Kdybychom mohli, tek je nejraději zakážeme.

    • Pavel Šmíd napsal:

     To máte těžké. Je povinností státu chránit slabší a znevýhodněné občany. A to neplatí jen pro tělesně postižené, ale i pro ty méně inteligentní nebo se sníženou gramotností. Zvláštní, že nikdo nebojuje proti akcím jako „Milostivé léto“, které mají právě zmíněné ochránit před exekutory. A informační šmejdi jsou stejní, jako ti energetičtí nebo podnikavci s ovčími dekami a nerezovými hrnci. Cílí na na osamělé, nevzdělané nebo osoby s nižší mírou inteligence, které si neumí informace ověřovat a kriticky je hodnotit. To pochopitelně platí i pro druhou stranu. Západ samozřejmě lže také a marketing je kapitola sama o sobě. Ale problém je v tom, že konspirátoři svými dovednými manipulacemi rozvracejí společnost, která pak není schopna orientovat se na důležité cíle. To samozřejmě dle hesla divide et impera vyhovuje i mnoha politikům, což je důvodem, proč se proti podobným štváčům zasahuje velmi omezeně. Někdo se odvolává na svobodu projevu, ale ta není omezená. Svůj názor můžete vyjádřit, ale musíte si za něj nést také odpovědnost. Nemůžete například beztrestně osočovat bezúhonné občany. Ale zneužívat prokazatelné lži k manipulaci s lidmi a vydělávat na tom, to nemá se svobodou projevu nic společného. Je to jen analogie klamavé reklamy. Nicméně uznávám, na tomto poli mají i rozvinuté demokracie stále velký dluh.

     • A. S. Pergill napsal:

      I ten intelektově nejméně zdatný občan zpravidla zná oficiální vládní propagandu a má své důvody, proč jí nevěřit. Včetně toho, že byl např. svědkem (on nebo někdo jemu blízký) konfrontace těch žvástů s realitou.
      Pokud narážíte na ty šejdíře s „šíleně úspornými hrnci“, pak si laskavě uvědomte, že celý Green deal je založen na popírání fyzikálních zákonů, stejném jako ty hrnce, což mj. prokázalo i hlasování v EUroparlamentu o kvótách na emise pro spalovací motory a náhradu aut elektromobily, které:
      1. nerespektují fyziku (protože požadované emise jsou fyzikálně nemožné)
      2. nerespektují fakt, že emise elektromobilu převyšují emise i starých aut na benzín, vyrobených v 90. letech, akorát jdou do komínů elektráren, a ne do výfuku

      A tak se nedivte požadavkům na odchod z EU, nebo alespoň její silné rozvolnění, aby nám nemohli vládnout jak šejdíři, tak ti, kdo jim ty podvody „žerou“.

  • Vlado1 napsal:

   – jestli jste to nepochopil, bez ohledu na ideologický balast, je tem pár zajímavých tipů na nezávislé informační zdroje ;). Místní šéfeditoři přes svá zahraniční stipendia stále nerozumí tomu, co zná absolvent zdejší „školy reálného socialismu“ – tedy co je to čtení mezi řádky a k čemu slouží . . . Jinak by takovéto svazácké patlaniny nikdy nemohli publikovat.

   • Pavel Liška napsal:

    No, ale něčím ten obsah webu naplnit musíme, ne ? …. 🙂

 2. Pavlos napsal:

  Ač je to zřejmé, poslední odstavec hezky podtrhuje tu eleganci řešení, kdy sebereme konspirátorům problém tím, že jej vyřešíme 🙂

 3. A. S. Pergill napsal:

  Vzhledem k tomu, že už USA oficiálně přiznaly 9000 mrtvých na účinky očkování, u nás jich asi bude proporcionálně tolik také. Potom začnou umírat lidé na rakoviny a další chronická onemocnění, zanedbaná kvůli „anticovid“ opatřením. A nakonec, když se to sečte, tak těch padlých v boji „proti covidu“ může být o něco víc než těch zemřelých na covid.
  Ve Švédsku nedělali lockdowny a minimálně omezovali ekonomiku i život lidí a mají přibližně třetinovou úmrtnost na milion obyvatel než my.

  • Anofertí zmar napsal:

   Opět pan učitel káže bez jediného uvedeného zdroje.

   Říká samá fakta, která jsou podložená jeho neochvějnou integritou a obecně dobrou náturou.

   Děkujeme za informace pane 🙂

   • A. S. Pergill napsal:

    Existuje systém VAERS (úmrtí v USA s podezřením na původ v očkování), do kterého mají přístup i naši odborníci. To se dá na internetu zjistit během minuty. Další už je trochu složitější, ale i k ověřeným úmrtím se dá dostat, byť třeba ne bez registrování se pro přístup k nějaké odborné databázi. Těch 19 000 publikovali asi před měsícem naši imunologové s přístupem (on je dost drahý a někdy i jen pro členy zdravotnických institucí a lékařských fakult) k těmto datům. Pravděpodobne bude dnes těch ověřených úmrtí ještě víc.

    To, že se dva roky zanedbávala prevence, zejména vychytávání časných stádií nádorových onemocnění (program máme na kolorektální karcinom, karcinom prsu, problematická mateřská znaménka, karcinom prostaty a snad i další nádory). Vzestup úmrtnosti se dá extrapolovat podle úmrtnostních statistik, které publikuje každoročně ÚZIS a má je vystaveny k volnému stažení na internetu (v pdf). A o tomto problému se obecně ví a s těmi nebožtíky navíc se vážně počítá. Asi nečtete časopisy pro lékaře 🙂
    Nicméně se kvůli covidu zanedbávala i péče o těhotné ženy, rodičky a novorozence.

    A když jsme u těch „radostí“, tak existuje mnoho informací o tom, že covid se vyhýbá kuřákům a pokud nemají totálně „prohulený“ řasinkový epitel v dýchacích cestách, tak u nich má i lehčí průběh, pokud ho tedy dostanou. Je to pozorovatelné už na stovkových souborech, tedy klientele jednoho praktického lékaře a i někteří praktici publikovali, že se s tím jevem setkali. Japonci prokázali (odkaz se dá najít na Neviditelném Psovi), že PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky), které jsou odpovědné za část karcinogenity tabákového kouře (ale jsou i v kouři z marihuany), se váží na buňkách na ten samý receptor, na který se váže covid. Což je blbé, protože kdyby to dělal nikotin, nebylo by bránění spojení viru s buňkami spojené s rizikem rakoviny. Nicméně, když se podíváte na vzorečky PAU a Ivermektinu (obojí najdete na Wikipedii), tak najdete dost podobnost (což by vysvětlovalo onen „neexistující“ mechanismus účinku Ivermektinu proti covidu).
    A, MMCH, je docela možné, že se na mohutnosti epidemie v EU podepsali ekologové svým bojem za čistotu ovzduší, protože různé čmoudy, proti kterým bojují, obsahují PAU taky. Dovedu si představit, že za smogových situací (pamatuji z dob minulého režimu), kdy člověk opravdu viděl, co dýchá, by si covid neškrtnul. PAU krom toho kouře naleznete i v uzeninách, ale těch opravdových, nikoli maso naložené, šetrně tepelně upravené, nastříkané netoxickým kouřovým aromatem a barvou, jak dělá uzeniny „Anofert“ 🙂 A najdete je i v grilovaném mase, spolu s dalšími karcinogeny 🙂

   • A. S. Pergill napsal:

    Jinak ještě platí zvyklost, že učebnicová fakta se nezdrojují. Jinak byste musel u každého písmenka uvádět, zda ho znáte ze „Živé abecedy“ nebo až ze slabikáře.

 4. wenkovan napsal:

  Jak začne někdo házet pojmem „dezinformace“, aniž by jej definoval, je jasný. „Dezinformátor“ se zařadil do stejné skupiny jako „(neo)nacista, fašista, krajní pravičák“. Je to jenom „nadávka prostá“ a pouze nám říká, že dotyčného autor nemá rád, stejně jako pro Rusa je fašista každý, koho nemá rád, bez ohledu na světonázor napadeného.

  • Pavel Liška napsal:

   Zapomněl jste na „Populistu“ a „Kontroverzní osobu“ .
   Dalšími oblíbenými pojmy jsou : „pravicově konzervativní“, „národovecký“, „pravicově-populistický“ , „ultrakonzervativní“, „nacionalistický“ , atd., atd. …

 5. petrph napsal:

  No a vzhledem k tomu že si lze třeba tu skupinu Světlo Aliance pohodlně najít otevřenou na Facebooku, a tam si její články přečíst a videa shlédnout, (ani to tam nemají blokované jen pro své registrované fans, jako jiní), tak to s tím šifrováním zase nebude tak hrozné.:)))
  Ne že bych je hledal a sledoval, ale když už mi je HP servíruje na talíři, proč se nepodívat..
  Každopádně po přečtení řady těch příspěvků (a ne že by mne bavilo se v tom hrabat), že zkrátka publikují co kde z jiných médií převzali,. aniž by si ty informace „do hloubky prověřovali“ – což někdy ani nemůžou ..
  Možná to chce citovat co zde sám HP publikoval před nedávnem v rozhovoru s “ americkým federálním agentem
  “ : “
  ..( světové orgány činné v trestním řízení, policejních orgánů a zpravodajských služeb) .. by měly by dostat zelenou k vytvoření globální pracovní skupiny, která se zaměří ..“
  na co – kupodivu právě a že na zjišťování a prokazování takových podezřelých informací, pokud jsou spojeny s předpokládanou utajovanou a organizovanou trestnou činností..- což je ale právě podstata konspirace.
  Jinak řečeno, ani tyto vyšetřovací orgány, i s mimořádnými pravomocemi v tomto dosud příliš úspěšně nejsou..
  Takže proč proboha HP – ale i další strážci jediné pravdy, požadují takovou míru „prokazování pravdivosti těch publikovaných informací“ od pár ubohých provozovatelů internetového bulváru? Dostávají snad oni takové finanční zdroje a takové mimořádné pravomoci, jako policie a tajné služby? To asi těžko..

 6. Martin Vaněk napsal:

  Nevšiml jsem si, že by konspirační maiestreamovamedia byla někde zalezlá? Ale to pane Žabkovi nevadí, s klapkami na očích a betonovými špunty v uších se dá napsat cokoliv.

 7. A. S. Pergill napsal:

  MMCH, Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO, je politicky orientován jako maoista, patrně s dobrými kontakty s Čínou, a je první osobou na tomto postu, která nemá medicínské vzdělání (je odborník na stavění přehrad kvůli malárii). Viz Wikipedie. I to se muselo promítnout do covid epidemie.

 8. A. S. Pergill napsal:

  Papež František patrně opravdu pronesl, že k válce na Ukrajině přispělo „poštěkávání NATO u ruského prahu“. Co s tím? Zatloukat, a kněžím co to přečtou či odcitují věřícím v kostele odebrat státní souhlas (jak za komunistů)? Nebo to čestně přiznat s tím, že i papež se může mýlit, případně že i „poštěkávání“ není korektním důvodem k válce?

  • Ondrej napsal:

   no a co? to je sranda jak vsichni zdejsi putlertrolls se ted najednou odvolavaji na papeze, nebo na chudaka stareho kissingera…ze jsou mimo je uplne jedno, je to jen prebirani russacke fasounske retoriky, a je to samozrejme nesmysl, ale to nevadi, on to rika papez, tak na tom asi neco je..hahaha, kulovy..je to nesmysl, ale konspiratorum se to hodi do kramu

   • A. S. Pergill napsal:

    Tvrdil jsem snad, že „na tom něco je“?
    Dost pochybuji o tom, že by se papež František nechal řídit Putinem, nebo vědomě a záměrně citoval jeho lživou propagandu.
    Nicméně, pokud ho začněte cenzurovat, tak sám dáváte najevo, že „na tom něco je“, a že se toho „něčeho“ bojíte. A sám aktivně (svou hloupostí a omezeností) vytvoříte situaci, kdy vám lidé přestanou věřit.

    To samé ten Kissinger. ten je a vždy byl mnichovanská špína. A otlouct mu to o hlavu je IMHO lepší strategie než se ho (a reakce na něho) snažit cenzurovat.

 9. Petr napsal:

  Patří sem Martina Kociánová, na webu a YouTube, s putinovou propagandou.

Přidávání komentářů není povoleno