Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
"Po návštěvě skvělého festivalu dokumentárního filmu jsme pařili ve Vertigu až do jedenácti. Bylo to super."
FB Andreje Babiše, zdroj

„Mynář a Nejedlý dělají byznys na Zemanovu hlavu,“ řekl Babiš studentům a pozval je na Čapí hnízdo

REPORTÁŽ. Babiš v pondělí kvůli prohlubující se vládní krizi navštívil Zemana na Hradě. Vzájemné pragmatické spojenectví je zjevné už delší čas. Reálně se ale Babiš dívá na Hrad úplně jinak. „Zeman má kolem sebe zmrdy, Nejedlého a Mynáře, kteří dělají byznys na jeho hlavu – Kellner, Čína a tak,“ svěřil se Babiš při setkání se studenty v Olomouci . 

„Babiš je ve Vertigu.“ Přeloženo – ministr financí sedí ve známém olomouckém studenském podniku a objednává panáky. Zpráva se na konci dubna – při Babišově návštěvě Olomouce – bleskově šířila po sociálních sítích místních studentů.

Vertigo je podzemní bar, kde člověk neslyší málem ani vlastní myšlenku, pokud má kolem sebe víc než tři lidi. Ale má správnou atmosféru a i večer 25. dubna bylo narváno. Žádná vládní krize se zatím nekonala a zkouškové období bylo ještě relativně daleko.

Z Academia film Olomouc, jež přitáhne každý rok do hanácké metropole stovky lidí, do Vertiga mezi studentstvo letos zavítal i ministr financí a předseda hnutí ANO, Andrej Babiš; v doprovodu olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka.

V době, kdy se Babiš přesouval do baru, byl autor tohoto textu nedaleko a využil příležitosti zajít si s mocným mužem tuzemské politiky a byznysu popovídat.

Zeman na rozdíl od Klause nekrad

Babiš sedí s hejtmanem Oklešťkem v rohu u velkého stolu, obklopen skupinou mladých lidí a Oklešťkem. Je plno a hluk, přesto je pana ministra dobře slyšet.

„Ještě jednu rundu dáme a pojedu,“ slibuje zrovna Babiš přítomným. Většina z nich už je v dobré náladě a s Babišem se baví důvěrně.

„Koho byste volil?“ padá otázka z davu.

„Jako za prezidenta?“ táže se Babiš.

„Vy nám to neřeknete?“ ptá se někdo.

„Ale řeknu,“ nebrání se Babiš. „Samozřejmě ten Zeman to dělá dobře. Zeman jezdí mezi lidi. Zeman má kolem sebe zmr*y, Nejedlého a Mynáře, kteří dělají byznys na jeho hlavu, Kellner, Čína a tohle. Zeman chodí mezi lidi, dostává tisíc lidí na náměstí. Má podporu. On je sečtělý, je inteligentní, umí jazyky,“ hodnotí situaci na Hradě Babiš.


 

Vše o byznysu lidí kolem prezidenta, vazbách na Rusko i Čínu v unikátní publikaci

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH ČESKÉHO PREZIDENTA

Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak publikaci ZE – MAN.

 


„Já se znám se Zemanem od roku 1999,“ vzpomíná Babiš.

A rozdíl mezi Zemanem a Klausem podle Babiše? Zeman prý nikdy nekradl. „Zeman má h*vno na práci, tak si může dělat kampaň,“ hodnotí Babiš a připomíná, že právě Zeman umí dostat na náměstí tisíce lidí.

„Proč (jako prezidentského kandidáta) nenasadíte Stropnického?“ ptám se. „Stropnický na to nemá,“ dostávám jasnou odpověď. Hnutí ANO chce podle něj primárně uspět v parlamentních volbách. „Když chce (Stropnický, pozn. redaktora) kandidovat, nech de, ale nech to odmaká. Když je Pražský maraton a já tam tři hodiny chodím mezi lidi, a on to s*re,“ zlobí se Babiš a objednává pro přítomné studenty dvanáct becherovek.

Pevné spojenectví s Hradem

Vraťme se na chvíli z Vertiga k současné vládní krizi. Twitterový účet s falešným jménem Julius Šuman zveřejnil třetí nahrávku s Andrejem Babišem.

Na ní se ministr financí opět potkává s novinářem Mladé Fronty DNES Markem Přibilem a mimo jiné nahlíží do živých policejních spisů ke kauze Berreta.

Zeman zároveň obdržel návrh předsedy vlády na odvolání Andreje Babiše k 9. květnu 2017. Za této situace zamířil Babiš na Hrad.

Spojenectví Zemana a Babiše je veřejným tajemstvím. Oba díky němu oslabují pozici premiéra Bohuslava Sobotky, který minulý týden rozpoutal pokus o odvolání Babiše z vlády.

Po jednání přichází vyjádření Hradu. „Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání,“ píše hradních stránkách Jiří Ovčáček.

„Dále konstatoval, že návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy.“

Spojenectví tedy zjevně funguje.

Vyrostl jsem na Citibank

Vládní krize má však svůj základ v pochybnostech kolem toho, jak Babiš daní své příjmy, za jakých okolností jeho Agrofert emitoval korunové dluhopisy, a dokonce i to, kde vzal Andrej Babiš původní kapitál na nákup Agrofertu.

„Jak jde vybudovat miliardovou firmu bez toho, aniž byste se za tu dobu nepotkal s politiky z mainstreamu?“ zkouším otázku, která mi dlouho vrtá v hlavě.

„Aby bylo jasno, já jsem nikdy žádné prachy politikovi nedal,“ ohrazuje se hned Babiš. „Já jsem koupil Prechezu, 1997, kdy byla v  p*deli, koupil jsem ji za 525 milionů a za pár roků vydělala za rok 700. Nic jsem nekoupil od státu. Já jsem vyrostl ze Citibank. Nevyrostl jsem na českých bankách, já jsem neměl úvěry v českých bankách,“ vysvětluje.

„Dneska mě zkouší politici z toho, jak jsem podnikal. No, podnikal jsem přes své firmy a když Kalousek udělal ten zákon na dluhopisy a posr*l to a Sobotka mohl hlasovat pro zdanění a nehlasoval… Ty chceš platit daně víc než je zákon? Nikdo nechce platit daně víc než je zákon,“ brání se.

Posílá všechny kritiky do patřičných mezí a označuje vše za kampaň.

Já vás zvu na Čapí hnízdo

Babiš nechodí pro vulgaritu daleko. V neděli se svěřil předseda lidovců Pavel Bělobrádek, že Babiš se vulgaritám nevyhýbá ani na oficiálních politických jednáních.

Bělobrádek v České televizi poznamenal, že Babiš ostatní na diskusi předsedů poslaneckých klubů a předsedů politických stran posílal „do ženských pohlavních orgánů“.

„Možná někteří bývalí předsedové vlády by si celou situaci s panem Babišem vyřídili ručně,“ okomentoval chování šéfa hnutí ANO Bělobrádek s tím, že on a Sobotka jsou „v podstatě klidní lidé“.

„Musím se smát, když pak (Babiš) říká v médiích, že on takhle mluví jen u lidí, kteří jsou na to zvyklí. Já na to zvyklý nejsem a zvykat si nehodlám,“ řekl.

K ostrému slovu neměl Babiš daleko ani mezi studenty ve Vertigu. Ukázal ale i vlídnější tvář:

„Já vás tady všechny zvu, zorganizujte zájezd na Čapí hnízdo, dostanete řízek z Vodňanského kuřete a podíváte se na místo, kde je nainvestována téměř jedna miliarda,“ obrací se na širší společnost Babiš. Část přítomných to vítá, u jiné lze slyšet určitá ironie v hlase.

„Moje první dcera řekla, tati my si tady seženeme s paní Mayerovou 50 milionů dotací z Evropy. Kur*a, proklínám ten den,“ vrací se Babiš ke kauze o financování celého projektu.

„A řekněte mi jeden evropský projekt, který, za chvíli budeme na miliardě, který nadrbal do toho někdo 950 milionů vlastních… To jsou sra*ky. Já vás zvu. Přistavíme vám autobus,“ slibuje vespolek.

Někteří si vyměňují čísla a zdá se, že část přítomných vzala výzvu vážně.

„Čapí hnízdo dělal jeden mladej kluk z Olomouce. Čapí hnízdo prodělává 30 milionů ročně, chodí tam 40 tisíc lidí ročně,“ vrací se Babiš k tématu.

„Až pojedeme na Čapí hnízdo, já vezmu slivku, a po cestě vám vysvětlím, co je to Čapí hnízdo,“ slibuje rozšafně hejtman Okleštěk. „Co šéf jednou řekne, to platí,“ dodává vážněji.

Stát jako firma

„Jak vnímáte to, že vás pan Jančura označuje za autoritáře?“ ptám se Babiše.

„Ale co je autoritářský?“ ptá se Babiš, jako by špatně slyšel mou otázku.

„No, že nejste úplně demokrat,“ nabízím možnou variantu.

„A kdo je dneska demokrat?“ pouští se do mě mladík, který sedí vedle Babiše.

„Přece v tý firmě musí někdo ve finále rozhodnout,“ vysvětluje Babiš.

„A je stát firma?“ zkouším kontrovat.

„Ale je to velká škoda, že stát není rodinná firma. Já řídím finance jako rodinou firmu. A včera byla zpráva, že Česká republika je druhá nejlepší v Evropě za Lucemburskem v zadlužení,“ otáčí Babiš.

Kdo je podle ministra financí páteř společnosti? Soukromníci. „Lidi, co podnikají, platí daně.“

Vláda prý zavedla nepopulární kroky jako kontrolní hlášení a EET, ale prý nabízí lepší podmínky pro podnikání než vlády předešlé.

A že se Babiš dlouhodobě proti vládě vymezuje?

„Já se vymezuji vůči socanovi. Proti organizovanému zločinu Chovancovi. Proti bezpáteřnému zm*dovi, který se nenaučil anglicky, jediný premiér v Evropě, a ten p*čus, co nikdy nepracoval a vůbec neví, co je firma, vůči němu se vymezuju a s takovými lidmi už ve vládě nikdy nebudu,“ říká na adresu koaličních partnerů Babiš.

Všechno prý stojí na lidech; i případné koalice. „Je to o lidech. Já potřebu být s lidmi, se kterými si rozumím… s Kuberou, s Čunkem i ten Půta je dobrej,“ nabízí plejádu politiků, se kterými by s uměl představit spolupráci.

NATO – útočný pakt a zelená karta pro Jágra

„My jsme součástí NATO a Evropské unie. Byl jsem na večeři s generálním tajemníkem NATO. Ten p*čus Sobotka seděl vedle mě a vedle něj stál tlumočník. Já jsem říkal: NATO se musí změnit z obraného paktu na útočný,“ popisuje své vidění zahraniční politiky Babiš.

„Trump zaútočil. Poslal 60 tomahawků. Zájmy USA, Kanady a Turecky jsou jiné než zájmy Evropy. My Evropané musíme říct, že tohle je náš kontinent. Proč je Řecko v Schengenu a Chorvatsko ne? Já ručím Jardovi Jágrovi za Zelenou kartu do USA. Kur*a. Proč mu ten Obama nedá v přímém přenosu v CNN tu Zelenou kartu a neřekne: Hele Jardo, ty jseš druhej nejlepší hokejista v historii NHL?“ ptá se Babiš. „Musí projít tím imigračním řízením,“ odpovídá si.

„Moje dcera studovala Boston univerzity. Měla slíbenej flek. Po 11. zářím jí řekli, víš co, máš smůlu i jako studentce univerzity,“ vzpomíná.

A co lidi v ANO?

„Co říkáte na to, že se Martin Komárek jezdí učit vládnout k polské PIS?“ ptám se předsedy.

„To je p*čus,“ odpovídá krátce Babiš.

„Takže nejste spokojen s lidmi, které máte ve vlastní straně?“ přichází otázka z davu.

„Ne, nejsem.“

Jako jednoho z ideálních jmenuje Pavla Juříčka, podnikatele z Opavska. Právě podnikatelé a soukromníci se však obrací spíše k ODS a Soukromníkům. S Ivo Valentou, který za Soukromníky kandiduje a patří mezi sponzory ODS, se Babiš nemá dlouhodobě příliš v lásce.

„Valenta dal ODS třicet mega, oficiálně říká deset,“ útočí Babiš.

Jak to ví? Prý tak, že mluví s lidmi. Babiš se staví proti hazardu, údajně nedávno dostal dopis od matky, jejíž syn se oběsil, jelikož se věnoval hazardu.

„Takže pro vás není přijatelný ani Michal Horáček?“ ptá se – v souvislosti s hazardem kdosi od stolu.

„Horáček byl kámoš Havla. Vyjednávali s komunistama, když se podíváte na fotky,“ odpovídá poněkud mimo téma.

Přichází i otázka na to, že sám Babiš prožil pád minulého režimu v Maroku.

„Ano, studoval jsem zahraniční obchod, abych se vypařil do p*dele. Mluvil jsem francouzsky a čekal jsem na to osm let, abych vycestoval.“

Babiš se musí rozloučit, jelikož je třeba vyřešit nějaké formality s vedením festivalu.

„Kluci, kdybyste měli problém, stavte se kdykoliv na hejtmanství,“ obrací se na studenty důvěrně hejtman Okleštěk.

 

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím Vaší mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

16 komentářů

 1. t117 napsal:

  Tohle je IMHO zajimavejsi nez vsechny tri nahravky dohromady – dokonaly pohled do „uvazovani“ ne-li nejmocnejsiho, tak jednoho z nejmocnejsich oligarchu v zemi. Jeho vlastni vyroky ukazuji, co je to za zrudu.
  Treba jen zduvodneni neprijatelnosti MH jako prezidenta, protoze:
  “Horáček byl kámoš Havla. Vyjednávali s komunistama, když se podíváte na fotky,”
  – je od karieritickeho komunisty a Stbaka bizar na n-tou. Ale Zeman komous, a jeste vetsi usmirivatel s komousova, je „dobrej“… A takhle je to prakticky s kazdym vyrokem. Bez prehaneni – tohle je jeste horsi nez Trumpovy kydy…

 2. Milena napsal:

  Dokonalé. Odvážné. Děkujeme.

  • Weber napsal:

   Netřeba zase tak hlasitě tleskat, stačí si představit i jiné možnosti akce, třeba dobře zorganizovanou PR akci se znaky úspěšné taktiky pana knížete k získání ještě nevyprofilovaného vědomí mládeže. Že je možné, že i pan redaktor skočil na špek a že jsou i jiné motivy?

 3. Jan Cempel napsal:

  S tím Sobotkou má ale pravdu 🙂

 4. petrph napsal:

  Jak vidno, tak v Brně jsou úplně jiní studenti než v Praze. Tam by se určitě místní studenti pod vedením svých buntujících profesorů sešli v bouřlivé demonstraci na Václaváku a žádali aby ministra Babiše rovnou odvlekli žandáři za to že řekl vulgaritu.
  A v Brně? Tož Babišu, sedni si s námi do sklípku, nalej všem a řekni nám tak nějak po chlapsku co ta trápi, sakra přece sme všici lidi..:):)

  • Vinka napsal:

   Odehrálo se to v Olomouci, pokud umíte číst.

  • Weber napsal:

   Holt časy se mění, olomoučtí studenti pozvali miliardáře na deci a pokec do sklípku a štěstí jim přálo, když tohoto úspěšného politika čistě náhodou uviděli čekat na zastávce tramvaje. Dověděli se zajímavé věci nejen z byznysu, ale také pozvání podívat se na čapí rodinku, hnízdící v nejlepším projektu onoho zajímavého člověka. Takže pro studenty přínosně strávený den.

  • nováček napsal:

   Jsem z Brna a je mně smutno z toho, že s Vámi musím souhlasit. Jinak ten článek je výborný.

 5. Ondra napsal:

  „Komárek je p*čus.“ … to mě rozsekalo 😀

 6. Smart-phone napsal:

  To je sranda nebo pravda? Babiš a Zemánek budou zřejmě dobří kamarádi.

 7. Jiri napsal:

  Jeho (Babise) komentare, docela OK. Ma tak nejak pravdu. Ma pravdu, kdyz rika ze Zeman nekradl. Ma pravdu ze kolem Z. jsou sami holomkove. Je sympaticky, kdyz ocenuje ze Z. nekradl. Jedine co me nesedi, ze chce z NATO udelat utocny pakt. Nato totiz uz delsi dobu zadny obrany neni.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Je mi Vás, Jiří, líto.

  • Josef původní napsal:

   Pan Babiš se v souvislostech s holomky okolo Zemana zapomněl zmínit o tom, že si zmíněné holomky do svého okolí Zeman buď sám natáhl, nebo souhlasil s tím, aby mu tam byli sponzory jeho volební kampaně nataženi.

 8. Titus napsal:

  Super reportaz. Babise nesnasim, ale cist jeho odpovedi pod vlivem me pobavily. Zni z toho takova perverzni uprimnost.

 9. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Po vyslechnutí projevu Babiše na právě probíhající schůzi snemovny a teď hovořícího přeběhlíka Faltýnka – pravé ruky majitele ANO 2011 (mluví bodrým, klidným uspávacím hlasem, kvůli kterému byl nejspíše v ANO 2011 zaměstnán jako předseda poslaneckého klubu), jsem znovu překvapen odvahou a současně vděčen autorovi článku za dokreslení osobnosti zmíněného Andreje Babiše.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko