Foto: Pavel Ryšlink / CNC / Profimedia

Murphyho železniční zákony, příruční slovníček hamáčkovštiny a kapitoly z politické senkrovny

Napsal/a Robert Malecký 5. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Nemáme v zásadě žádný větší problém, a tak se politická scéna vrhla na otázku stejnopohlavních manželství. Ve vrcholné formě se nacházejí zejména vládní lidovci, kteří se rozhodli při svých 4 procentech podpory vykašlat na hlasy liberálních voličů a jedou si kampaň z 19. století; znějí slova o genetické zvrácenosti a homofašistech. V pořádku, když nic jiného, tak 100 bodů za držení ideové linie. A nyní k podstatnějším událostem.

  • Ano, je to tak. V Česku je od nedělního rána konečně rychlovlak, francouzský TGV má jenom 42 let zpoždění. Což je na české poměry ještě slušné.


Správa železnic upozorňuje, že uvedené časy zastávek vlaku jsou pouze orientační a mohou se změnit. Však to dobře známe z hlášení staničního rozhlasu:

„Ohlášená doba zpoždění se může změnit.“
(Správa železnic a České dráhy, kdykoli v čase)

Vážou se k tomu i příslušné Murphyho zákony, tzv. paradox českých železnic:

„Ohlášené zpoždění se může změnit, a to nahoru, pokud už na nádraží jste, nebo dolů, pokud dobíháte.“

A příslušný Eisenbahnův dodatek:

„Co se může změnit, to se taky změní.“

Ale nebojte, dostane se na všechny, výstava je samozřejmě putovní.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Nyní si připomeneme jednu historickou osobnost české politiky, jakéhosi Jana Hamáčka. Pro mladší ročníky, které už by si nemusely vzpomenout: Vypadal prý podobně jako muž ve videu dole:

Zde je prostor na malý příruční slovníček z hamáčkovštiny do češtiny: 

hamáčkovsky: „Uvidíme se u soudu.“
česky: „Neuvidíme se u soudu.“

Ano. Hamáček vyhrožoval, ale k soudu nechodil. Nebyl tedy u rozhodnutí, že se server Seznam Zprávy nemusí omlouvat a platit za své loňské tvrzení, že tehdejší ministr vnitra na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích  za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hotovo dvacet. Ne ovšem pro úřadujícího předsedu ČSSD Michala Šmardu:

„Obecně si myslím že soudit se se silným mediálním domem je nesmysl, což se ukázalo i v této situaci. Na druhé straně se dodnes Seznam Zprávám nepodařilo prokázat tvrzení, že Jan Hamáček je vlastizrádce. Nikdy jsme nevěřil tomu, že Jan Hamáček chtěl poškodit zájmy České republiky, ale některé jeho výroky v kauze byly hloupé. To ale nemění nic na tom, že rozbil ruskou agenturní síť v Česku.“

Že je Hamáček vlastizrádce, Seznam Zprávy nikdy netvrdily. Naopak tento termín použil jako první sám Hamáček v rámci své obrany. Nás ale zaujala jiná část Šmardova vyjádření, ta, kde mluví o rozbití ruské agenturní sítě. Mohli bychom to rozbití vidět? Co my víme, rozbil úplně něco jiného, nebyla to agenturní síť, ale politická strana, jmenovala se nějak na čtyři písmena a kdysi tu vyhrávala volby.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Blízkost války a nutnost nějak si porovnat její hrůzy s vlastní intelektuální a emoční kapacitou staví před některé jedince těžké výzvy. Patří mezi ně už prověřený sněmovní myslitel, olomoucký poslanec hnutí ANO Milan Brázdil. Ten se aktuálně postavil do čela intelektuálů nabízejících nevšední myšlenkové pochody z oblasti válečné topografie a geopolitiky.

„V současné době vlastně válka na Ukrajině – a prosím vás, neberte mě tu za slovo – není. Je to na nějakém území, ale na většině státu Ukrajiny se neválčí, tam se chodí do práce, do školy, nějak funguje zdravotnictví.“
(Milan Brázdil ve sněmovně, Seznam Zprávy, 1. června)

No – jak to panu poslanci při jeho nepochybné intelektuální suficienci vysvětlit: Kdyby byla ruská vojska na celém území Ukrajiny, bylo by prakticky po válce. Ale to by asi bylo příliš složité. A tak nám nezbývá, než sáhnout po komentáři kratším, ovšem přiléhavém:

  • Zakončíme oblíbenou rubrikou výroků, které dozrály jako dobře uleželý syreček. I když v tomhle případě jde spíš o slušně navanulou senkrovnu. Je to právě rok, co tehdy ještě předseda vlády, dnes předseda opozice a příležitostný řidič, vsadil na předvolební kartu závisti a malosti.

A vida. Sdílíme jak o závod. Tak klidnou mysl, pořád jsme ještě málo vděční, jak dobře to loni v říjnu dopadlo.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)