Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš u plotu na maďarsko-srbské hranici. Foto: Facebook Viktor Orbán
,

Můj přítel Viktor. Proč se Orbán s Babišem navzájem potřebují a dlouho potřebovat budou

ANALÝZA. Přátelé si pomáhají, i kdyby to mělo být jen přátelství účelové a časově omezené. Platí to i o Viktorovi Orbánovi s Andrejem Babišem, kteří si během jediného týdne vzájemně oplatí návštěvu ve svých zemích. Ne náhodou – v Česku zbývá do voleb pár dní a pro Babiše mohou být zlomové. Stejně jako ty maďarské pro Orbána příští rok na jaře, kdy bude čelit nebývale jednotné opozici.

Těžko najít symboličtější místo, kde by se chtěl Viktor Orbán nechat vyfotit s hostem z ciziny, než je plot na maďarsko-srbské hranici. Ten je symbolem nejen migrační vlny, které Evropa čelila v roce 2015, ale pro maďarskou vládu především klíčovým důkazem, že to byl právě Viktor Orbán, který migranty zastavil.

Je to svého druhu poutní místo i pro návštěvy ze zahraničí, které přijíždějí hlavně kvůli tomu, aby ukázaly, že mají k Orbánovi blízko – jako Andrej Babiš, který v pohorkách a černém kabátě postál u plotu minulý týden.

O pár týdnů dřív se skrz drátěné pletivo směrem do Srbska díval třeba známý moderátor americké konzervativní televize Fox News Tucker Carlson, který v Maďarsku v srpnu strávil několik dní a kromě interview s Orbánem a vystoupení na mládežnické akci jeho strany Fidesz si jel na hranice osobně prohlédnout i zmíněný plot. Ten divákům následně popsal jako „čistý a uspořádaný“ v kontrastu s „chaosem“ na americko-mexické hranici.

I Andrej Babiš kulisu plotu využil a přímo na hranici uspořádal tiskovou konferenci – jak jinak, na téma migrace. Tiskovka připomínala brífink někdejšího slovenského premiéra Roberta Fica, který tři dny před volbami v roce 2016 odletěl až do Makedonie a s plotem i uprchlíky v pozadí tam promlouval k novinářům. Výslovně i podprahově tam migraci prezentoval jako hrozbu – i pro vzdálené Slovensko.

Nekonečná inspirace

Podobně mluví i Andrej Babiš v aktuální kampani, vzájemné návštěvy s Viktorem Orbánem v posledním týdnu však mají hlubší kořeny. Oba premiéři si „nahrávají“ dlouhodobě. Začněme nejnovějšími příklady – tedy těmi z doby covidu.

Maďarsko letos Česku zapůjčilo (nikoli darovalo) desítky tisíc vakcín. Při jejich předávání se začátkem léta Babiš srdečně objímal s maďarským ministrem zahraničí Szijjártóem a celá akce vyvolávala dojem, že Maďarsko Českou republiku skutečně zachraňuje. Podobná objetí a nadšené díky se však nekonaly směrem do Evropské unie, která v pandemii Česku pomohla bezesporu výrazněji než malé Maďarsko.

Mimochodem právě Maďarsko se v nejhorší fázi pandemie střídalo s Českem na předních příčkách nechvalně proslulého žebříčku „best in covid“ v počtu obětí a tempu šíření nákazy. I tak se jel Babiš v zimě do Maďarska „inspirovat“ a přivezl prý „strašně moc informací“ o boji s koronavirem.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ještě před „akcí vakcíny“ vyšel naopak vstříc Babiš Orbánovi. Deníky z portfolia Babišova vydavatelství Mafra, česká MF Dnes a slovenské Hospodárske noviny, otiskly celostránkovou inzerci maďarské vlády. Šlo v ní o Orbánovu vizi Evropy a o kritiku současného fungování EU – a Babišovy deníky pro ni nabídly luxusní prostor. Mimochodem, Orbán zkoušel inzeráty otisknout i jinde v Evropě, některé z novin oslovených maďarskou vládou to však odmítly.

Firmy ze svěřenských fondů Andreje Babiše působící v Maďarsku zase můžou počítat s podporou Orbánovy vlády, letos na jaře dostala například jeho továrna na výrobu jedlých olejů v Maďarsku dotaci v přepočtu 120 milionů korun.

Do Budapešti by naopak mohla zamířit jedna z Babišových dlouholetých nejbližších spolupracovnic, dosavadní šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha, o které se mluví jako o příští velvyslankyni v Maďarsku.

Čapí hnízdo na maďarský způsob

I mezi přáteli, za jaké se Orbán s Babišem označují, jsou však některá témata tabu. Zejména proto, že kvůli nim čelí oba kritice z Bruselu. Jde zejména o svobodu médií a právní stát v Maďarsku, který během poslední dekády nepřetržité Orbánovy vlády dostal řadu tvrdých úderů, až se o Maďarsku začalo bavit jako o „neliberální demokracii“.

Orbánův Fidesz tak například překreslil hranice volebních obvodů v Maďarsku, provedl změny v justici či protlačil parlamentem zákony ostrakizující LGBT komunitu nebo činnost „Sorosovy“ Středoevropské univerzity v Budapešti, která se následně musela přestěhovat do Vídně.

Oba premiéři také čelí v jistém smyslu podobným kauzám. Zatímco Babiš zatáhl svoji vlastní rodinu do kauzy Čapí hnízdo, Viktor Orbán je svázán s podezřeními kolem jeho zetě či otce, kteří těží ze státních zakázek za veřejné či evropské peníze. Ostatně podobně jako řada jiných Orbánových přátel, ke kterým nasměroval vládní penězovody.

V obou zemích také možná podezření z podvodů v těchto kauzách vyšetřoval evropský úřad OLAF – v Maďarsku s ještě menším dopadem než v Česku.

Analýza byznysu Orbánovy rodiny – zdroj: investigativní maďarská redakce Direkt36

Je to dáno nejen dominancí Orbánova Fideszu v zemi, ale i destrukcí nezávislých médií, na které Orbán dlouho pracoval. Nejen, že nechal převést stovky médií v rukách spřátelených podnikatelů do provládní „nadace“ KESMA a de facto zestátnil veřejnoprávní média, ale také využívá státní inzerci jako prostředek nátlaku na poslední nezávislé redakce. Kdo je kritický k vládě, nedostane z tohoto inzertního balíku nic.

Práci kritických novinářů v Maďarsku navíc komplikuje i fakt, že s nimi vláda prakticky nemluví. Nejen v tom je situace s Českem přinejmenším podobná:

I v tuzemsku vláda během covidu omezila přístup médií na tiskové konference, Hrad nedávno vydal seznam bojkotovaných redakcí a celá třetina českých médií je v rukou premiéra, kterého kvůli střetu zájmů dlouhodobě kritizuje Evropská komise. „Přítel Orbán“ však nikoli – i on je dlouhodobě pod tlakem Bruselu.

Volbami to nekončí

Poslanci Fideszu letos po letitých sporech opustili europarlamentní frakci Evropské lidové strany a na odstředivé dráze směrem od EU je kvůli neřešení svého střetu zájmů i Andrej Babiš. Jeho vzájemná podpora s Viktorem Orbánem nejen před volbami je tedy logická.

Babiš právě finišuje s volební kampaní zaměřenou zejména proti Pirátům, které vykresluje jako údajnou hrozbu mimo jiné právě kvůli migraci. A pár dní před volbami pozval Orbána na návštěvu Česka, konkrétně do Ústeckého kraje, kde sám kandiduje.

I v Maďarsku se však schyluje ke klíčovým volbám. Orbánova pozice není tak neotřesitelná, jak se ještě před nedávnem zdálo, a maďarská opozice chce příští rok na jaře proti němu kandidovat ve sjednoceném bloku. Dá se tušit, že v takové situaci by se ještě jedna návštěva z Česka mohla hodit.

Dlouhý seriál česko-maďarských služeb a protislužeb, Andrejem Babišem důsledně nazývaný jako přátelství, tak říjnovými českými volbami ještě nekončí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

29 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  1. Ilegální migranti jsou, pochopitelně, problém a hrozba pro všechny státy EU, tedy i pro to od Makedonie „vzdálené“ Slovensko.

  2. Orbánova vize, nebo něco hodně podobného, je jediná cesta ke skutečně funkční EU. Vize zelených, pirátů a podobných EUrofederalistických stran vedou jednoznačně k destrukci, nejprve hospodářské a po ní i politické.

  3. Maďarské zákony nijak LGBT komunitu nepoškozují. Pouze staví mimo zákon vymývání dětských mozků ideologií, podle níž je heterosex cosi nepřirozeného, případně odporného, zatímco homosex (v různých variantách) je cosi „lepšího“. Tedy přesně toho, co se dělo na „dětském odpoledni“ v rámci poslední Prague Pride.

  4. Maďarské zákony znemožňují existenci jakékoli pochybné instituce, působící mimo EU a mající zde jen nějaké „výukové“ pobočky. MMCH podobné zákony přijal náš parlament ještě za premiérování V. Klause a za federace, takže se Sorosova „universita“ nemohla usadit v Bratislavě, jak původně chtěla, ale odešla do Maďarska, tehdy pod vládou levičáků.
  MMCH, když se podíváte na „vědecké obory“, které tato universita učí, tak snadno zjistíte, že jsou tam jen bezcenné žvástologie a „tlamocvičné“ obory. Ideální velkovýroba pologramotných byrokratů a jejich poskoků (V hlavě slámu, v srdci kámen dejž nám, Bože! – „Staň se! Amen!“), absolutně nehrozící tím, že by absolvent uměl samostatně myslet.

  • Pavel napsal:

   Ad 1) Tak to má orbán štěstí, že ten „problém a hrozbu“ za něj Merklová v roce 2015 vyřešila. Jinak by už dávno nechrochtal u premiérského koryta.
   Ad 2) Pro někoho jakou orbánovy zlodějiny, totalitní potlačování opozice, likvidaci svobody slova a prodělečné kšefty s nespolhelivým dodavatelem bez veřejné zakázky jediná cesta. Takový jedinci v minulosti s nadšením nejdřív vítali wermacht a následně komouše.
   Ad 3) Ano, vždyť i členové orbánovy vlastní strany v europoslaneckých funkcích si užívají na nelegalních gay swingerspárty.
   Ad 4) Pergillovy fantasmagorie např. o tom jaké zákony u nás byly či nebyly přijaty vynikají hlavně svou směšností. Nedávno třeba tvrdil, že zelení prosadili porušování domovní svobody. Doložit to však jako obvykle nebyl schopen.

   • A. S. Pergill napsal:

    ad 1 Merkelová nazvala do EU miliony ilegálů, naprosto neschopných adaptovat se na náš způsob života. Nadělala tím problémy ještě naším vnukům.

    ad 2 Orbán nijak opozici nepotlačuje. Stačí mu jen nechat ji koupat v tom, co si sama navařila. Pokud se týká toho dalšího – veřejné zakázky atd. jsou jednoznačně socialistické prvky. Seznamte se s tím, jak to fungovalo (a velice dobře) u Bati. A to byl kapitalismus jak hrom. A takto by měl fungovat i celý stát.

    ad 3 Co dělají dospělí mě absolutně nevadí. Psal jsem jednoznačně o vymývání mozků dětem.

    ad 4
    A Když se začala hrotit situace kolem Sorosovy „univerzity“ v Budapešti, přišlo pár „moudrých hlav“ s tím, že by mohla přesídlit k nám. Naštěstí se ukázalo, že za Klause v raných devadesátých letech přijatý zákon tomu brání, protože je podobný jako ten, co nedávno přijali Maďaři.
    B Jedná se o novelu Zákona o ochraně ovzduší z roku 2017. Pokud si ji vygooglíte spolu s termínem „domovní svoboda“, tak najdete ještě dnes spoustu článků na téma jejího prolamování tímto zákonem.
    Obecně: To, že takové věci nesledujete, a jste tudíž, kdykoli se o něčem takovém píše / diskutuje, v pozici čerstvě vyorané myši, je čistě váš problém. Neexistuje však sebemenší důvod, proč byste měl svou ignoranci a neinformovanost vydávat za normu.

    • Tondach napsal:

     ad 1( Nikoho nepozvala ani nenazvala ….

     a dál nemá cenu na ty nesmysly reagovat!

     • A. S. Pergill napsal:

      Prohlásila „Zvládneme to“ a pustila je v rozporu s německým zákony i mezinárodními smlouvami. Tohle, i vše ostatní je doložitelné.

     • A. S. Pergill napsal:

      1. Vygooglete si „Wir schaffen das“. Má to svou stránku i na Wikipedii.
      2. Orbán vyhrál mj. proto, že na veřejnost pronikly nahrávky maďarských socanů, smějících se, jak jsou voliči hloupí, že je volili, když přece to, co jim před volbami naslibovali, nikdy nehodlají splnit.
      3. Nemá cenu komentovat, Pavel je prostě mimo realitu.
      4. Tohle vše se dá dohledat pomocí Googla.

 2. Luděk napsal:

  Bratři se sešli je vidět že Uhry fungují ,tam správně celá léta Slovensko patří s náma se jen dohadovali .Masarykova najivita

  • Pavel napsal:

   … a zřejmě proto si SLováci stěžují na 1000 let uherského útlaku, vyplundrování rudných ložisek a slovenští náckové chtějí sedat na tanky a jet na Budapěšť.

   • A. S. Pergill napsal:

    On ten útlak akcentoval až v 19. století, kdy došlo v Uhrách ke změně úřední řeči z latiny na maďarštinu (z dob, kdy byla v Uhrách úřední řečí latina, přešly do slovenštiny různé latinismy, asi nejznámější je múr – zeď a odvozeniny.
    Dalším problémem je, že maďarština má daleko pravidelnější gramatiku a výslovnost / zápis než slovanské (potažmo germánské) jazyky, takže jako dorozumívací prostředek je vhodnější (pomineme-li její počáteční totální nesrozumitelnost pro indoevropany, na rozdíl např. od esperanta). Proto se snadno pomaďaršťovali i Němci. Oproti tomu jsou na tom čeština a němčina přibližně stejně, takže přechod na němčinu nebyl pro nás spojen prakticky se žádnými benefity co do kvality užívaného jazyka. Kdysi na toto téma byla docela velká diskuse na blogu koroptew.cz. MMCH z běžných jazyků vyšla úplně nejhůř angličtina.

    • Ivo napsal:

     Bohužel myslím ,že naše slovenské bratry nepotěšim,ale obavám se že slovenský národ je v podstatě uměle vytvořená skupina z horských Maďarů,Němců a částečně i Poláků .Ale nic proti tomu,pokud se cítí jako samostatný národ,je to v pořádku.Jen nechápu jak muže mít samostatný a kulturní národ tak šílenou sochu knížete Svëtopluka před Bratislavským hradem.Ta vypadá jako by právě vypadla z nějakého špatného komiksu.

     • A. S. Pergill napsal:

      Slováci jsou autochtonní obyvatelstvo Horních Uher. Byli tam už v době, kdy vznikalo Nitransko jako konkurence Velké Moravy (a proto je Velká Morava dobyla a připojila). Němci, Poláci a Maďaři jsou náplava podstatně pozdějšího data – 15. století a dál.

     • jitkor napsal:

      totéž se dá napsat o českém národu který je už defacto nemeckočeskoslovenskomoravský.To že mají slováci slovanskou řeč navzdory silné maďarizaci v 19 století které rozumí poláci,češi,ukrajinci, slovinci asi nebude tím že by byli ze skupiny horských maďarů,němců nebo poláků.
      mně nejvíc zaráží že češi mají pojmenovanou najslavnější universitu po králi který je znám židovskými pogromy ,Karel IV. odsoudil svými činy hned několik set židů na smrt a nikomu to v ČR nevadí ?

     • A. S. Pergill napsal:

      V té době se to tak nebralo. Např. český král měl privilegium, pokud byl povolán k císaři, na císařově území cestou vypálit sedm vesnic (a další říšští hodnostáři měli privilegia podobná – zajišťovala, že je císař nebude povolávat kvůli nějaké hlouposti).
      Nemůžete prostě současné právní a etické normy aplikovat na poměry ve vrcholném středověku – respektive můžete, ale vypadne vám z toho nesmysl.

     • jitkor napsal:

      nemáte pravdu – potom by chom mohli klidně v německu vídat universitu Hitlera ve nebo prestížní cenu Goebelse pro novináře.
      Naopak je potřeba pojmenovávat věci pravými jmény a neschovávat se za nějakou historickou dobu kde bylo normální otrocví. Strkání hlavy do písku při nepříjemných věcech ač z historie je spíše jev pokrytectví .

     • A. S. Pergill napsal:

      to Jitkor
      Jenže ten Hitler byl zločinec i z pohledu tehdejší doby.
      A když jsme u toho, EU dává plaketu Karla Velikého, a ten byl svině daleko horší než ten Karel IV.

    • Tondach napsal:

     P něco výše už vám nejde odpovědět, tak ještě jednou!
     „My to zvládnem“ je něco jiného, než například „přijďte k nám, my se o vás postaráme“!
     To by bylo pozvání a na tom žádný google nic nezmění!
     Ani vy ne!
     Merkelová snad jezdila po Africe a někoho zvala do Německa? Ano nebo ne?

     • A. S. Pergill napsal:

      Jenže současně otevřela o své vůli hranice. Zvát je nemusela, přilezli sami.

   • jitkor napsal:

    to si pletete – slovenští náckové nechtejí nasedat na tanky a jet na Budapešť
    ,,Do tankoch na Budapešť ,,vyřkl Slota(nacionalista)když byl ožratý jak doga a zaznamenal to paparazii kteri byli na Slotu nasazeni 24 hod denne aby ho kompromitovali. 15 let se tato krátká věta opilce v médiíích a diskuzích používala na diskvalifikaci jakýchkoli vlasteneckých či národních politikú, diskutérů. Je vidět že ti co takhle ovládají politiku, médiá a voliče moc dobře vědí jak to zabírá.
    Slovensští náckové s tím nemají nic ti dokonce fandí Orbánovi a nemají důvod v tancích dobýt Budapešť. No a v Česku záleží na tom kdo používá mozek a kdo je obětí propagandy

 3. Honza napsal:

  Kdysi si Češi nechali namluvit, že je Klaus druhá Thatcherová. Teď to vypadá, že si nechají namluvit, že je Babiš druhý Orbán.

 4. vlad napsal:

  Vzhledem k tomu že, EU se rozpadá, tak je fajn mít dobré vztahy s Orbánem, který nikdy nelezl Bruselu do rici. To je chlap.kterého se eurobyrokrati bojí. A to je dobře!!!
  Poláci už nastarovali výstup z EU a pak je řada na nás. Naneštěstí tu nemáme politiky ale sobecké hňupy, takže se to protáhne.

  • Tondach napsal:

   Co na to pan primář v Bohnicích?

  • A. S. Pergill napsal:

   Nebyl bych tak optimistický a navíc chcípající kobyla nejvíc kope. A na to je třeba se připravit.

 5. Tom napsal:

  Skutečně autor zmínil výraz ‚nezávislé média‘?
  Co to vlastně je….. nezávislé medium v dnešní informační době? To je jako chtít těžit zlato, pod podmínkou neziskovosti. Je to vznešená idea, která nikdy nedojde úplného naplnění, stejně jako třeba idea komunismu. Obzvláště u glosy nebo komentáře (právě tento případ), jejíž hlavní podstatou je právě ovlivnit myšlení ostatní tak, abych co nejvíc ovlivnil něčí názor, se nemá vůbec cenu bavit o nějaké nestrannosti nebo nezávislosti. Všichni mají nějaký názor a ten nikdy není prost jakýkoliv souvislostí a závislostí, všechno je jen souboj o naši mysl a o tom, komu se rozhodneme v  čí verzi reality se rozhodneme věřit. Které straně dáme svůj hlas v čí iluzi uvaříme. Jediná nezávislá informace je vlastní ruka na rozpálené plotně (ta empirická). Všechno ostatní pod kolonkou média, je pouze zprostředkování něčí subjektivní reality, snažící se nás přimět přijmout něčí vidění světa za své. Ideologie dnes hraje prim a my jsme jen pěšáci kteří mají právo přidat se na jednu či druhou stranu. Od té doby co půlku médií drží Babiš a druhá se přeměnila v bojovniky proti Babišovi se situace naopak ještě více vyhrotila a dnešní media jak z jednoho či druhého tábora se vzdálila od tohoto výrazu vůbec nejvíc od dob studené války….

  • Pavel Liška napsal:

   Souhlasím. I když někdo napíše komentář, který skutečně vyjadřuje jeho názor, tak už jen to, že médium, které jej uveřejní, vybírá a zveřejňuje pouze podobně laděné komentáře, jeho nezávislost znevěrohodňuje. Tím spíše, když za ten komentář autor obdrží od toho média honorář…. Obávám se, že jeho příští komentář bude ovlivněn touhou po opětovném obdržení honoráře…. Možnou výjimkou jsou možná blogy nebo podcasty, ale….. tady se zase jde po čtenosti, lajcích a poslechovosti kvůli (nejen) reklamě a opět s tím spojené prestiži a příjmu.

 6. Admirál napsal:

  Dokud Babišovi poslanci v EP budou součástí tamější rudozelené většiny a budou prohlasovávat nesmysle, potud má Babiš k Orbánovi daleko a Bakalomédia nemají důvod na něj útočit.

 7. Tondach napsal:

  Babišovo neustálé chvástání a kecy „budu bojovať“ a Orbánovo dojetí, že je v kraji Vladimíra Párala … už nebylo ani k smíchu!
  To jsou opravdu premiéři!

  • A. S. Pergill napsal:

   Obávám se, že lepší než téměř cokoli na západ od bývalé železné opony. Čímž není řečeno mnoho – mezi slepými …

   • Tondach napsal:

    Nechte toho! Z vás ten komunismus a láska k Rusku přímo stříká!

    • A. S. Pergill napsal:

     Opakovaně jsem tu konstatoval opak. Jinak v Rusku, pochopitelně, nemají komunismus nebo socialismus, ale tržní hospodářství. Sice s mnoha chybami a nedostatky, ale lepší než prakticky cokoli na západ od bývalé železné opony. Prostě socialismus k nám strká své špinavé pracky od západu.

Přidávání komentářů není povoleno