Jedimentat44 / Foter / CC BY,

MS v hokeji může přinést nečekaný „bonus“: návštěvu Vladimira Putina v Praze

Napsal/a Robert Břešťan 21. dubna 2015

Návštěvu Miloše Zemana v Moskvě může ruský prezident Vladimír Putin oplatit nečekaně rychle – v hledišti mistrovství světa, které se hraje v Praze a Ostravě.

To, zda letadlo s ruským prezidentem dosedne v květnu na Ruzyni, ovlivní především výkony ruských hokejistů. Ve světě sportu a politiky bývá zvykem, že hlavy států přijedou podpořit „své hochy“ především na velkých turnajích ve fotbale a v hokeji.

Byl by to poprask

Zatímco oficiální vrcholné návštěvy zahraničních státníků jsou dlouhodobě plánované a musí je schválit vláda i prezident, podobná soukromá – byť nepřehlédnutelná – návštěva ruského prezidenta je možná i bez dlouhé přípravy.

„V takovém formátu to představitelné je, protože to není bilaterální politická návštěva. Zároveň si ale umím představit, co by to nyní v Čechách vyvolalo,“ řekl pro HlídacíPes.org ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

V obecné rovině možnost návštěvy ruského prezidenta v Praze připustilo i Ministerstvo zahraničí.

Z odpovědi však lze vyvodit, že Česká republika by v tomto případě Vladimiru Putinovi nepřichystala oficiální přijetí, ani servis obvyklý u vrcholné politické návštěvy: „Závazně rozsah servisu upraven není, vždy se přihlíží k charakteru a významu návštěvy, tj. zda se jedná o návštěvu soukromou nebo pracovní, na pozvání hostitele a podobně.“

Kurz na Putina na tribuně

Rusko je podle kurzových sázek hlavním favoritem letošního mistrovství světa. Obhajuje loňské prvenství, kde „sborná“ ve finále – za osobní přítomnosti Putina – porazilo Finsko 5:2.

„Pomohl nám i prezident Putin na tribuně. Před zápasem jsme věděli, že bude na tribuně. A chlapci to vzali velmi vážně. Je skvělé, když se národnímu týmu dostává takové pozornosti,“ pochvaloval si vloni trenér ruského týmu Harijs Vitolinš.

Finálové utkání hokejového MS se hraje 17. května v Praze, jen týden po vojenské přehlídce na Rudém náměstí.

Například podle bookmakerů sázkové společnosti Fortuna jsou šance ruské reprezentace na další mistrovský titul nejvyšší ze všech.

Kurzové sázky na to, zda v případě postupu Ruska do finále bude v hledišti i Vladimir Putin, zatím žádná ze sázkových kanceláří nevypsala.


Čtěte též

4 komentáře

 1. Karel Paták napsal:

  tak půjdeme na hokej..

 2. Jan Netopil napsal:

  Vždycky, když si někde přečtu, že někam přijede Putin, byť tentokrát je tato možnost více teoretická, nicméně ne nemožná, tak si zkouším představit, co by se dělo, kdyby přijel Hitler.

  • Myšelín napsal:

   to byste tu nebyl, víte?

  • petrph napsal:

   Co by jste si představoval, za Hitlera se přece konala v Německu v roce 1936 olympiáda, a sjeli se tam ve velkém sportovci z celého světa, nikomu z nich už tehdy v Německu velící nacismus nevadil..

Přidávání komentářů není povoleno