Mluvčí Evropské komise má vazby na Gazprom. Za tým pro boj s ruskou propagandou mluvit nebude

Napsal/a Robert Břešťan 7. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V Bruselu finišuje příprava nového evropského týmu pro boj s ruskou propagandou. Naplno má začít pracovat od září.

Dobrat se ale přesných informací o tom, jak přesně bude tým fungovat, kdo bude v jeho čele a zda je současný pětičlenný tým definitivní, je poněkud obtížné.

Detailní informace nemá ani český zástupce v týmu, novinář Jakub Kalenský. Připouští, že se mu pravidelně ozývají novináři s žádostí o informace či o rozhovor, musí je ale zatím odmítat.

„Vzhledem k tomu, že nastupuji až od 1. září by mi připadalo i neprofesionální mluvit o práci, kterou zatím nedělám,“ říká Kalenský a odkazuje na oficiální mluvčí Evropské komise a Vysoké představitelky EU pro zahraniční politiku Federicy Mogheriniové, pod níž nový antipropagandistický tým spadá.

Manžel, lobbista pro Gazprom

Hlavní mluvčí pro zahraniční politku a bezpečnost je Catherine Ray. Ta má však ve vztahu k Rusku problém a potenciální střet zájmů.

Její manžel Thomas Barros-Tastets je totiž partnerem v bruselské lobbistické firmě Gplus, jejímž významným klientem je i ruská státní společnost Gazprom.


Čtěte též Zákony a nařízení jsou z dvaceti procent nesmysly, říká bruselský lobbista


„Evropská komise je přesvědčena, že Catheriny Ray není v potenciálním konfliktu zájmů. Paní Ray naplnila požadované etické procedury a v souladu s regulemi informovala komisi o profesionálních aktivitách svého partnera,“ napsala na dotaz HlídacíPes.org zástupkyně mluvčího Evropské komise Mina Andreeva.

„Catharina Ray nás informovala o tom, že její manžel pracuje jako poradce v řadě společností, včetně Gazpromu,“ dodává Andreeva, podle níž mluvčí Catharina Ray pracuje při Evropské komisi od roku 2008 a vždy „naplňovala požadavky na loajalitu a požadavky pro práci pro Evropskou komisi a respektovala důvěrnost informací.“

K otázkám Ruska by se nicméně Catharina Ray neměla jako mluvčí nadále vyjadřovat, soustředit se podle svých nadřízených má na „Afriku, Latinskou Ameriku, země Perského zálivu a rozvojová a humanitární témata“.

Agendu spojenou i antipropagandistickým týmem bude řešit její zástupkyně Maja Kocijancic.

Nová ruskojazyčná agentura

Oficiální informace o fungování týmu se ani po několika měsících příliš neliší od toho, jak budoucí „antipropagandistickou jednotku“ již popsal HlídacíPes.org ve svých předchozích textech.

„Malý tým expertů při Evropské službě pro vnější činnost se bude soustředit především na na komunikaci ve vztahu k Východnímu partnerství. Čerpat bude ze stávajících zdrojů evropských institucí a plně začne fungovat od září. Nemá jít o žádnou protipropagandu. Cílem je mimo jiné koordinaci komunikačních aktivit v rámci EU, propagace nezávislých a důvěryhodných informačních zdrojů v Rusku a postsovětských republikách, monitoring médií a proaktivní komunikace evropské politiky v regionu,“ shrnuje mluvčí.

Nepříliš velká pružnost a rychlost, s níž Evropská komise k tématu prokremelské propagandy a informační války přistupuje, již přiměla vlády Polska a Nizozemska k vlastní akci – vzniku ruskojazyčné zpravodajské agentury.


Odpověď na ruskou propagandu: vznikne nová evropská zpravodajská agentura

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)