Mladík, co přivedl Babiše na TikTok: Jakub Gulab. Cena: půl milionu za propagaci

Napsal/a Robert Malecký 29. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vláda Andreje Babiše je nově i na sociální síti TikTok. Oznámila to ve čtvrtek na svém twitterovém účtu. Projekt Hlídač státu upozornil na smlouvu, která tento přechod vlády na sociální síť pro mladé provází. Je vypsána na půl milionu korun a podepsána je se společností, která vznikla jen krátce před koncem loňského roku. 

Andrej Babiš a jeho kabinet hodlá své vzkazy veřejnosti šířit i prostřednictvím sociální sítě TikTok. Tu kupříkladu Wikipedie definuje jako síť pro vytváření a sdílení krátkých videí vyvíjenou čínskou společností ByteDance. Na čínském trhu platforma působí pod názvem Douyin, uživatelům umožňuje vytvářet krátké videoklipy o délce až 15 sekund a krátká videa v rozsahu do jedné minuty.

„Strakovka je prý ode dneška i na TikToku, sice nevím, co to je, ale doma mi to občas ukazují děti,“ napsal na svůj twitterový účet i premiér Andrej Babiš.

Neziskový projekt Hlídač státu upozornil na smlouvu, která příchod vládní komunikace na čínskou sociální síť provází. Je datovaná k 22. lednu 2021 a píše se v ní o částce 500 tisíc korun bez DPH za nákup reklamního prostoru na síti TikTok, Youtube a Instagram.

Majitelem firmy Medialer je Jakub Gulab. Podle svých profilů je to influencer, který se věnuje právě TikToku. Za Úřad vlády smlouvu podepsal šéf komunikace Vladimír Vořechovský, někdejší mluvčí hnutí ANO.

Hlídač státu upozornil, že společnost Medialer, která má sídlo v paneláku na pražském Chodově, byla založena až loni v listopadu. Krátce po založení dostala tuto zakázku, jiné kontakty se státní správou dosud nemá.

Úřad vlády se rozhodl finančně podpořit online kampaň na vyvracení dezinformací o očkování na covid-19, kterou vytvořili mladí influenceři Anna Šulcová a právě zmíněný Jakub Gulab. Série videí má odstartovat na sociálních sítích Instagram, Twitter, Facebook, Youtube a Tiktok v pátek 29. ledna; poběží do poloviny února.

Šulcová s Gulabem kampaň – podle tvrzení Úřadu vlády – připravili zdarma. Vytvořili návrh a scénář pro sedm krátkých videí o různých dezinformacích a sami v nich vystupují.  Smlouva podepsaná se společností Jakuba Gulaba zní však na sumu 500 tisíc korun, údajně má být pouze na nákup reklamního prostoru na sociálních sítích.

Jinými slovy: influencer sice dodal zdarma kampaň, vláda si ale na její propagaci zpátky za půl milionu najala právě jeho, místo aby si prostor v médiích koupila přímo.

Ve čtvrtek večer se nad tím podivil i známý Youtuber Kovy.

Gulab na dotazy HlídacíPes.org zaslané prostřednictvím sociálních sítí neodpověděl.

„V jednotlivých spotech vyvracíme spoustu mýtů a šíříme podložené informace, jelikož jsme měli tu možnost pracovat s těmi, co tomu rozumí nejvíc,“ komentuje záměr Anna Šulcová.

Kromě sociální sítě TikTok hodlá vláda videa sdílet i na dalších sociálních sítích: Twitteru, Facebooku a Instragramu. Postupně v nich vystoupí epidemiolog Petr Smejkal, viroložka Ruth Tachezy, imunolog Zdeněk Hel, epidemiolog Roman Prymula, primářka Hana Roháčová a ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)