Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Galerie výtvarného umění v Mostě,

Místo umění trdelníky? Galerie je galerie, a ne farmářské trhy, říká senátorka Alena Dernerová

ROZHOVOR. Plán na sloučení respektované galerie zaměřující se na moderní umění s mosteckým muzeem budí vášně od okamžiku, kdy se tento nápad zrodil. Přesně řečeno od chvíle, kdy za podivných okolností vzešel z komise, která měla vybrat nástupce dlouholetého ředitele Petra Svobody. Mezi těmi, kdo se zasadili o stažení plánu z jednání zastupitelstva, byla i mostecká senátorka Alena Dernerová. 

V rozhovoru pro HlídacíPes.org senátorka zpochybňuje výhodnost spojení muzea a galerie. Především podle ní není možné na činnost galerie pohlížet pouze optikou návštěvnosti a ekonomických hledisek.

„To mi přijde jako bychom tam chtěli prodávat trdelníky. Galerie je galerie a nemůžeme z ní udělat farmářské trhy,“ říká Alena Dernerová.

  • Jak na vás působí situace, která nyní nastala kolem plánovaného sloučení galerie a muzea v Mostě? Vidíte to jako životaschopný projekt?

Na mě to celé působí zvláštním dojmem. A když jsem se o plánu na prosincovém zastupitelstvu dozvěděla, byla jsem nemile překvapená. Popravdě nechápu, proč by se tyto instituce měly slučovat, proto jsem také začala trošku angažovat.

  • Zaznívají i argumenty, že galerie nemá takové jméno a není tak důležitá, aby nemohla být s muzeem sloučena. V odborných kruzích přitom panuje názor, že dnes už bývalý ředitel Petr Svoboda z ní za 27 let respektovanou galerii učinil, a to i v mezinárodním měřítku.

Senátorka Alena Dernerová.

Petra Svobodu jsem vídala vždy při vernisážích. Přijde mi jako distingovaný, vzdělaný člověk a klasicky tak trochu bohém, ale to k tomu jistě patří. Kdyby nebyl bohém, tak svou práci asi nedokáže dělat na takové úrovni. Co se týče samotné galerie, je umístěna v úchvatných prostorách, má specifickou atmosféru. Výstavy tam vždycky stály za zhlédnutí.

  • V analýze, kterou si kraj nechal zpracovat v odboru kultury a památkové péče, se píše i o rostoucí úspěšnosti muzea – jako by kritéria návštěvnosti měla platit po sloučení i pro galerii. Zmiňovány jsou konkrétně návštěvnicky úspěšné výstavy kachlových kamen a terakotové armády. Souhlasíte s takovými měřítky?

Absolutně ne. To mi přijde jako bychom tam chtěli prodávat trdelníky. Galerie je galerie a nemůžeme z ní udělat farmářské trhy.

  • Jak se zrodil plán nechat sloučení stáhnout z jednání zastupitelstva? Oslovila jste radní pro kulturu Jitku Sachetovou?

S paní radní jsem nekomunikovala vůbec. Obrátila jsem se na pana hejtmana Bubeníčka. Poprosila jsem ho, aby bod stáhl, a on mi odpověděl, že to není jen na něm, ale i na dalších radních. Že to není jenom na jeho rozhodnutí, že prostě těch rozhodnutí tam musí být víc, takže jsem zvedla telefon a volala jsem kolegům.

  • Proti plánu se nakonec postavily zastupitelské kluby ČSSD a hnutí ANO 2011, vedení kraje ho pak ze zastupitelstva stáhlo. Nyní se chystá zadat nezávislou analýzu, která plánované sloučení z odborného hlediska posoudí. Vy jste tedy jednoznačně proti?

Jednoznačně. Určitě jsem pro, aby tyto dvě instituce i nadále fungovaly odděleně.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno