Místo umění trdelníky? Galerie je galerie, a ne farmářské trhy, říká senátorka Alena Dernerová

Napsal/a Robert Malecký 11. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Plán na sloučení respektované galerie zaměřující se na moderní umění s mosteckým muzeem budí vášně od okamžiku, kdy se tento nápad zrodil. Přesně řečeno od chvíle, kdy za podivných okolností vzešel z komise, která měla vybrat nástupce dlouholetého ředitele Petra Svobody. Mezi těmi, kdo se zasadili o stažení plánu z jednání zastupitelstva, byla i mostecká senátorka Alena Dernerová. 

V rozhovoru pro HlídacíPes.org senátorka zpochybňuje výhodnost spojení muzea a galerie. Především podle ní není možné na činnost galerie pohlížet pouze optikou návštěvnosti a ekonomických hledisek.

„To mi přijde jako bychom tam chtěli prodávat trdelníky. Galerie je galerie a nemůžeme z ní udělat farmářské trhy,“ říká Alena Dernerová.

  • Jak na vás působí situace, která nyní nastala kolem plánovaného sloučení galerie a muzea v Mostě? Vidíte to jako životaschopný projekt?

Na mě to celé působí zvláštním dojmem. A když jsem se o plánu na prosincovém zastupitelstvu dozvěděla, byla jsem nemile překvapená. Popravdě nechápu, proč by se tyto instituce měly slučovat, proto jsem také začala trošku angažovat.

  • Zaznívají i argumenty, že galerie nemá takové jméno a není tak důležitá, aby nemohla být s muzeem sloučena. V odborných kruzích přitom panuje názor, že dnes už bývalý ředitel Petr Svoboda z ní za 27 let respektovanou galerii učinil, a to i v mezinárodním měřítku.

Senátorka Alena Dernerová.

Petra Svobodu jsem vídala vždy při vernisážích. Přijde mi jako distingovaný, vzdělaný člověk a klasicky tak trochu bohém, ale to k tomu jistě patří. Kdyby nebyl bohém, tak svou práci asi nedokáže dělat na takové úrovni. Co se týče samotné galerie, je umístěna v úchvatných prostorách, má specifickou atmosféru. Výstavy tam vždycky stály za zhlédnutí.

  • V analýze, kterou si kraj nechal zpracovat v odboru kultury a památkové péče, se píše i o rostoucí úspěšnosti muzea – jako by kritéria návštěvnosti měla platit po sloučení i pro galerii. Zmiňovány jsou konkrétně návštěvnicky úspěšné výstavy kachlových kamen a terakotové armády. Souhlasíte s takovými měřítky?

Absolutně ne. To mi přijde jako bychom tam chtěli prodávat trdelníky. Galerie je galerie a nemůžeme z ní udělat farmářské trhy.

  • Jak se zrodil plán nechat sloučení stáhnout z jednání zastupitelstva? Oslovila jste radní pro kulturu Jitku Sachetovou?

S paní radní jsem nekomunikovala vůbec. Obrátila jsem se na pana hejtmana Bubeníčka. Poprosila jsem ho, aby bod stáhl, a on mi odpověděl, že to není jen na něm, ale i na dalších radních. Že to není jenom na jeho rozhodnutí, že prostě těch rozhodnutí tam musí být víc, takže jsem zvedla telefon a volala jsem kolegům.

  • Proti plánu se nakonec postavily zastupitelské kluby ČSSD a hnutí ANO 2011, vedení kraje ho pak ze zastupitelstva stáhlo. Nyní se chystá zadat nezávislou analýzu, která plánované sloučení z odborného hlediska posoudí. Vy jste tedy jednoznačně proti?

Jednoznačně. Určitě jsem pro, aby tyto dvě instituce i nadále fungovaly odděleně.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)