"By a lot!" Foto: Profimedia

Mírný pokrok v mezích zákona, duch Jiřího Paroubka a jak Miloš Zeman předpověděl Babišovu porážku

Napsal/a Robert Malecký 30. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. V říjnu roku 2016 podepsali čtyři nejvyšší ústavní činitelé Česka tzv. Prohlášení čtyř, ve kterém se hluboko zanořili do čínského pozadí a zostudili nás všechny způsobem, který nemá v novodobých dějinách obdoby. Jmenovitě se pod to podepsali Miloš Zeman, Milan Štěch, Jan Hamáček a Bohuslav Sobotka. Od letošního března bude ta sestava vypadat takhle: Petr Pavel, Miloš Vystrčil, Markéta Pekarová Adamová a Petr Fiala. Pouhých šest let od zmíněné ostudy to není malý pokrok.

  • Dnes zahájíme malým kvízem. Víkendové vítězství Petra Pavla, a především způsob, jakým jej dosáhl a že se na něm kromě velkých měst podílela i menší a nejmenší sídla, velice přesně předpověděl jeden význačný český prognostik, jen byste to od něho nejspíš nečekali. A on od sebe taky ne. Tak schválně, uhodnete?

„Važme si venkova, z něhož svého času vzniklo i národní obrození, když města byla do značné míry poněmčena, a já bych chtěl věřit, že venkov, včetně menších a středních měst, bude rovněž hybnou silou něčeho, co bych přirovnal k novému národnímu obrození.“

Ano! Takto prorocky se vyslovil prezident Miloš Zeman při setkání se starosty obcí oceněných v soutěži Vesnice roku, jsou to právě tři roky. Jen tehdy netušil, že se tato hybná síla vysloví pro konec odporného duopolu, který se zde v mezičase pokusil s Andrejem Babišem instalovat.

  • Nad českou politikou se po víkendu nebezpečně vznáší duch Jiřího Paroubka. Nevěříte? Zde srovnání některých autentických výroků, tak jak zazněly teď z úst Andreje Babiše a před třinácti lety po prohraných volbách a Paroubkově odstoupení z čela ČSSD. Ukázka první – za všechno můžou marketéři!

„Je pravda, že náš marketér kampaň úplně nezvládl.“
(Andrej Babiš, iDnes.cz, 30. ledna)

„Mrzí mě slova Jaroslava Tvrdíka, který začíná hledat viníka volební porážky v mých duelech s Petrem Nečasem. (…) Jaroslav Tvrdík jde dokonce za rámec toho, co říkají pravicová média.“
(Jiří Paroubek, iDNES.cz, 2. června 2010)

Ano, média! Pravicová, samozřejmě.

„Všechna média byla proti nám.“
(Andrej Babiš, iDnes.cz, 30. ledna)

„Tím naším hlavním soupeřem nebyli naši političtí soupeři, ale pravicová média, která v plném rozsahu přebrala volební agendu pravicových stran za svou.“
(Jiří Paroubek, iDNES.cz, 2. června 2010)

Prostě za to může kdokoli, jen ne Babiš. Co se jeho samotného týče, je nám ho až líto. Těch lidí, které v životě nechtěl potkat a musel se s nimi bavit a fotit, to je na pět životů pekla. Povolební tirádu pak Babiš korunoval vkusným přirovnáním, které nám dává hezký vhled do stavu jeho duše.

„A myslím si, že kdyby na prezidenta republiky kandidoval Putin vůči Babišovi, tak přede mnou média upřednostní i toho Putina.“
(Andrej Babiš, iDnes.cz, 30. ledna)

Tak jo. Přejeme úspěšnou terapii a nějaká ta homeopatika na křivdu.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Když bychom měli identifikovat největší fail předvolební kampaně, hodně vysoko by stál ten okamžik, kdy Andrej Babiš udělal radost exekutorům a vyzval národ, aby si vsadil na jeho výhru – v okamžiku, kdy již věděl, že nemůže zvítězit.

„Prognózy byly jasné a dopadlo to přesně podle nich. Takže ano, čekal jsem, že prohraju.“
(Andrej Babiš, iDnes.cz, 30. ledna)

Lidé podle sázkových kanceláří skutečně prosázeli miliony korun a strhli rekordy v počtu registrací k hazardní hře. Good job. My ale přesto jako nejstrašidelnější vidíme výrok, který v záplavě předvolebních debat možná trochu zapadl.

„Představte si, že na venkově jsou spousta obchodů Vietnamci. Proč tam nejsou naši?“
(Andrej Babiš v debatě ČRo, 27. ledna)

Kdo naši? Agrofert? Estébáci? Zaklekávači z Finanční správy? Holé lebky s bejsbolkami? Rádi bychom představitele rozšířeného bůčkového rasismu upozornili, že Vietnamci mají stejné občanství jako on a v řadě případů mluví i daleko líp česky.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Z výsledků prezidentské volby jsou zmateni i tradiční dezinformátoři, kteří prokoukli číselné výsledky a našli v nich překvapivé analogie. Sítěmi začali šířit následující obrázek.

Padlo to na úrodnou půdu a volební podvod hnedle prokoukli i další koumáci.

Zdroj: Facebook Jana Skalického, 29. ledna kolem půlnoci

Jan Skalický je náměstkem děčínského primátora a zvolen byl za hnutí ANO, vlastence a jezy na Labi. Ještě před pár dny nadšeně vítal Andreje Babiše na mítinku v Děčíně, kam tehdy zabrousil i stalinista Josef Skála. Náhoda? Těžko uvěřitelné? Už se ani nenamáhají měnit software?

Tak klidnou mysl, ono si to časem nějak sedne.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)