Ministerstvo vnitra si stěžuje na policii. Vadí mu, že neuspělo s trestním oznámením na firmu ha-vel

Napsal/a Robert Malecký 3. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo vnitra neuspělo s trestním oznámením, které podalo na svého dodavatele internetových služeb, ostravskou firmu ha-vel internet. Protikorupční policie věc takzvaně založila s tím, že se žádný trestný čin nestal. Vnitro nesouhlasí a na postup policie si stěžuje u státního zástupce.

Firma ha-vel internet zvítězila ve výběrovém řízení na dodávky technologií pro krajská ředitelství policie. Jenže podle ministerstva vnitra služby nesplňují požadovanou kvalitu. 16. dubna podal náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal trestní oznámení na firmu i jejího jednatele Pavla Halfara, prý se mohli dopustit podvodu a poškozování cizích práv.

Halfar je podle svého vyjádření pro HlídacíPes.org stoprocentně přesvědčen, že firma dodala technologie přesně podle zadání konkursu. A za pravdu mu dala i protikorupční policie, která se případem z popudu ministerstva zabývala.

Až podle sto šestky

Zajímavý je způsob, jak se Halfar o ukončeném vyšetřování dozvěděl. Ve věci byl podávat vysvětlení v Olomouci, kam si ho pozvali vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality – expozitury Ostrava. Jak řekl redakci HlídacíPes.org, z „výslechu“ získal pocit, že policisté jeho argumenty uznali a věc brzy uzavřou.

Když se delší dobu nic nedělo, podal žádost o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Tu sice protikorupční policie zamítla, z odůvodnění lze ale vyčíst důležité informace o založení věci.

„Policejní orgán ÚOKFK se touto věcí zabýval, kdy 13. července 2015 konstatoval, že šetřením nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin, přestupek, či jiný správní delikt a došlo k založení věci,“ uvádí se v dokumentu, který má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Postup policie redakci potvrdil i mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

Věc nekončí, vnitro si stěžuje

Případ ale ještě zcela u konce není. Ministerstvo vnitra totiž není s postupem policie spokojeno a podalo stížnost ke státnímu zastupitelství.

To rovněž vyplynulo z odůvodnění zamítnuté žádosti o poskytnutí informací. ÚOKFK je poskytnout odmítá právě se zdůvodněním, že jde stále o „živou“ věc.

„Vzhledem k tomu, že Ministerstvo vnitra dne 4. srpna 2015 požádalo Okresní státní zastupitelství v Ostravě ve smyslu § 157a trestního řádu o přezkum postupu policejního orgánu v této věci, nelze vyhovět žádosti žadatele, neboť s odkazem na § 11 odst. 4 písm. a) zákona č. 106/1999 Sb. povinné subjekty neposkytnou informace o probíhajícím trestním řízení,“ píše Halfarovi náměstek ředitele ÚOKFK Petr Lysák.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)