Milion a čtvrt aktivací eRoušky. S ní máte šanci na nižší číslo R, říká šéf projektu Jan Jiroušek

Napsal/a Miroslav Oros 21. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Aplikaci eRouška si k 19. říjnu stáhlo už 1,23 milionu lidí. Pomohla tomu i SMS kampaň, ve které hlavní hygienička Jarmila Rážová vyzvala majitele mobilních telefonů k instalaci verze 2.0. O tom, že je nyní aplikace přesnější, ale i o technických problémech, které způsobují například pozdější odesílání kódů, hovoří v rozhovoru pro HlídacíPes.org projektový manažer eRoušky Jan Jiroušek.

Co se z rozhovoru dozvíte?

K 19. říjnu měla eRouška 1 250 000 aktivací, před SMS kampaní mobilních operátorů, která proběhla od 12. do 15. října, to bylo 650 000 aktivací.

Spuštění eRoušky 2.0 spadlo bohužel do období, kdy byly hygienické stanice nejvíce přetížené, proto docházelo ke zpoždění zasílání kódů, nebo jejich nevydání.

Veškerá komunikace mezi zařízeními s aktivovanou aplikací probíhá anonymně pomocí operačního systému telefonu. eRouška je systém, který nepracuje s osobními daty uživatele.

Jedna z hlavních věcí, které se změnily za poslední měsíc, je zavedení automatického odesílání ověřovacích kódů. Někdy to ale trvá. Zásadním datem pro zlepšení fungování aplikace by měl být 8. říjen, od kdy je rozesílání kódů plně automatické.

Smutná pravda stavu přetížení celého systému je, že stejně některé kontakty propadají, ale daří se zjistit proč. Někdy je to drobnými chybami v systémech hygieny, někdy třeba chybně uvedené telefonní číslo.

Současná zkušenost je taková, že jeden den jdete na testy, druhý den dostanete výsledek testu a v případě pozitivity třetí den kód do eRoušky.

Proces se snažíme zrychlovat, ale v současné době jsme spokojeni, pokud je kód odeslán do 48 hodin po testech. I přes pozdější zaslání kódu je užitečné ho do aplikace zadat.

Tým eRoušky je složený z patnácti až dvaceti lidí, valná většina pracuje na částečné úvazky. Tým tvoří lidé, kteří se v době jarní plošné karantény sešli v dobrovolnické skupině Covid19CZ a vytvořili eRoušku 1.0.

Člověk s eRouškou má menší „erko“ než člověk bez eRoušky.

Jsme poměrně v čilém kontaktu asi s jedenácti evropskými zeměmi, které používají stejnou technologii. Rádi bychom umožnili uživatelům eRoušky její použití v zahraničí, říká Jan Jiroušek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)