Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Durotriges / Foter / CC BY-NC,

Hitparáda mluvčích ruské propagandy v Česku. Vede KSČM, Hájek a Bartoš

Server Sputniknews, dříve Hlas Ruska, se netají tím, že se na svět dívá pohledem Ruska. Kdo pro ruský server vytváří obraz současného Česka?

„Agentura Sputnik vyplňuje unikátní mezeru dodavatele alternativního zpravodajského obsahu a rozhlasu v jedné osobě. Kompletně se orientuje na zahraniční posluchače,“ říká sama o sobě. Sputnik píše a vysílá ve třiceti různých jazycích.

„Sputnik ukazuje multipolární svět, kde každá země má svoje národní zájmy, kulturu, dějiny, tradice. Sputnik mluví o tom, o čem jiní mlčí,“ píše o sobě česká verze, která se pravidelně věnuje i zpravodajství z České republiky.

HlídacíPes.org proto analyzoval jména mluvčích, prostřednictvím nichž redaktoři „Sputniku“ v posledním čtvrtroce vykládají dění v Česku.

Jednoznačně nejčastějšími hosty jsou poslanci a poslankyně KSČM, z nich si pak největší popularitu vysloužil Alexander Černý.

Nechybí další poslanci: Jiří Dolejš, Stanislav Grospič, Pavel Kováčik , Leo Luzar, Vojtěch Filip, europoslankyně Kateřina Konečná či europoslanec Miloslav Ransdorf.


Psali jsme též:

Padesát odstínů rudé. V hlavní roli Miloslav Ransdorf


Oblíbeným respondentem prokremelského a Kremlem placeného média je pak bývalý poradce českého exprezidenta Václava Klause, nyní šéfredaktor portálu Protiproud Petr Hájek.

Svůj výklad světa nabízí Sputniku i předseda marginální politické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, známý mimo jiné svými xenofobními výpady či sestavováním seznamu židů a pravdosláskařů.

Rozhovor Sputniku poskytl například i předseda Strany svobodných občanů a poslanec Evropského parlamentu Petr Mach a poslanec Tomio Okamura, předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba, výkonný ředitel české Obchodní a průmyslové komory pro země SNS František Masopust čiznámý český sociolog“ Petr Hampl.

Takto vypadají takzvané wordcloudy. První vznikl nejprve z celých jmen a funkcí mluvčích, jak je uvádí server, druhý – pro větší přehlednost – jen z příjmení.

 

WordItOut-word-cloud-1006087

 

WordItOut-word-cloud-1006125

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. J.Němec napsal:

  Veřejně spolupracující s cizí propagandou jsou jen političtí snílci. Horší jsou ti, co to dělají za peníze, nejsou vidět a je jich víc.

  • Honza napsal:

   Souhlasím, jen bych to formuloval trochu jinak. Političtí snílci, kteří tomu věří, a vlastizrádci, kteří to dělají vědomě. Dál už ale souhlasím na 100%. Těch, co to dělají za peníze, je víc a nejsou vidět. Zvlášť proto, že jak se občas zřejmě na základě vlastní zkušenosti sami přiznají – „Kdysi takto postupovali takyovináři ve vztahu např. k agentům imperialistů, nicméně skrytěji, nejmenovali tolik.“. A zjistit to v jejich první větě je pak opravdu zajímavé.

 2. český maloměšťák napsal:

  Zajímavé.
  Kdysi takto postupovali takyovináři ve vztahu např. k agentům imperialistů, nicméně skrytěji, nejmenovali tolik. Ale cejchů užívali také, také roztodivných.
  Davy na to prý slyšely, asi ještě nebylo mezi lidmi tolik literatury o propagandě a o formování veřejného mínění zveřejněným míněním.

  Zkuste udělat přehled těch, kteří stojí na opačném názorovém polu, novinařina prý má být vyvážená, kdesi psali…už nevím kde.
  Ačkoliv…on už to za Vás a Vám podobné (není takové označení politicky nekorektní ?) udělal vlastně např. Bartoš, že ?
  Toho sem ale taky nečet.
  Ale jsem stále „Je suis Charlie“ – krom propagandy.
  Ovšem kdy , v jakém okamžiku, se mělo poznat že streicherovská propaganda škodí, kdyby někdo na to přišel…. a uměl tomu VČAS zabránit…dostal by Pulicerovic dceru a půl předluženého království k tomu.

  Ty Wordcloudy se nestyďte nechat vytisknout a vylepit – po našich nádražích, ulicích, restauracích, domovech důchodců atd. Ať to má pořádné grády !!!
  A přidejte srp a kladivo plus fotku Miltona Friedmana (ať mají radost i Mach a Hájek).

  • K6 napsal:

   Bude asi na Vás, abyste si potřebné seznamy vytvořil. Nebo také chcete po Hlasu Ruska, aby vedl i propagandu sám proti svým tvrzením? Zkuste svoje zjištění (ale vyvážená prosím) poslat do Přítomnosti nebo do České pozice. Třeba Vás zveřejní – v zájmu vyváženosti. Vaše připomínka je přesně v duchu současné moskevské propagandy – „Co proti nám na Západě furt mají, vždyť hájíme jen legitimní zájmy Ruska a Rusů, ať jsou kdekoliv“. Člověk poučený historií k tomu dodá, podobně před válkou mluvil i Hitler.
   Přeji Vám i Vašim názorům „Pěkný den.“

 3. Petr Homoláč napsal:

  Rusko nemá s ideály komunismu společného absolutně nic a netají se tím. Je to prostě imperialistický stát chlubící se hájením zájmů ruských občanů, zcela bez nějaké proletářské ideologie.
  Je proto pro mě naprostou záhadou, kde se bere ta přitažlivost Ruska pro českou komunistickou stranu.
  Spojuje je dnes už jediné, zato je to hodně silné – nenávist k Západu.
  Nepřítel mého nepřítele je můj přítel.
  Ať je to kvůli odporu k demokracii nebo kvůli hypertrofovanému slovanství nebo jiné úchylce.
  Čeští komunisté i ruští imperialisté jsou prostě stejná pakáž, rusky svoloč.

  • Honza napsal:

   Souhlasím, že je spojuje nenávist k Západu. Ale pořád si myslím, že ani to není úplně primární prapříčina. Komunismus jako takový nikdy nebyl cílem nýbrž prostředkem. Cílem bylo vytvořit ze společnosti a ze státu diktátorskou tyranii, která potlačí maximum možných svobod všech občanů, kteří se nebudou chtít podřídit. Pak je to již jen otázka toho najít vhodný prostředek, kterým toho dosáhnout. No a tím prostředkem se na jistou dobu stal komunismus. I tehdy byla součástí ideologie nenávist k Západu. Komunismus ale skončil a proto je třeba hledat nový prostředek k budování nesvobodné diktatury. Je proto jedno, jestli se strana p.Filipa jmenuje komunistická, nacistická nebo třeba novoruská, abychom byli kreativní. Tak či onak tato strana našla v Putinovi nového Brežněva, nového Stalina a proto je pro ní současné Rusko přitažlivé. A proto je současně velice nebezpečné mylně tvrdit „Z Putina netřeba mít strach, není to komunista“. Pojmenování je irelevantní. Je to diktátor stalinistického typu a to jsou naši komunisti taky. Bohužel dnes jsou jimi i náš současný a předchozí prezident a to už je drobet horší.

  • Karel Paták napsal:

   oni si je platí..Rusové komunisty.

  • K6 napsal:

   Ten vztah je těsný z několika důvodů:
   a. Současná (dnes Ruská) KGB zdědila archivy (dřívější) sovětské KGB. A v těch archivech jsou hříšky a páčky na ty správné lidi.
   b. Jak kolega poznamenal, Putinovi se hodí anti-Západníci v „nepřátelském“ táboře. Víceméně všichni podporují pátou kolonu na druhé straně hranic a příliš se přitom nezkoumá jejich vnitřní motivace.

 4. Radim napsal:

  Haha, baví mě, jak komunisti zběsile obhajují v podstatě ryze fašisticky režim v Rusku.

Přidávání komentářů není povoleno