Migrační kartou proti covidu, mrazáky na mrtvé v ulicích a Klaus jako svorník rozdělené společnosti

Napsal/a Robert Malecký 15. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Už je nám všem líp, a kdo tvrdí, že ne, ať se propadne do západního Německa. Situace trochu připomíná rok 1960, kdy se bolševici rovněž rozhodli, že už je líp, změnili Ústavu a vyhlásili pod heslem „Socialismus v naší vlasti zvítězil!“ Československou socialistickou republiku. Dopadlo to, jak to dopadlo. Za pozornost stojí, že než v polovině července 1960 schválil Ústavu parlament, přijala ji o týden dřív KSČ. Mimochodem šlo o změnu, která potlačila prvky parlamentarismu ve prospěch vedoucí úlohy strany. Je to pro nás taková hezká a velice poučná paralela.

  • Už jsme na to upozorňovali dřív. Několik následujících měsíců nás čeká velice nepěkné období, plné odvádění pozornosti od skutečných průšvihů české vlády. Hodit se bude cokoli – hledání náhradních témat, vrtění psem, podsouvání falešných viníků, uplácení celých voličských skupin – a to všechno jen proto, aby se marketingový projekt společnosti Agrofert nemusel předčasně pakovat z dobytých pozic. Malou ukázku nám minulou neděli vyslal předseda vlády Andrej Babiš.

Slovák ve špatně padnoucí roli českého premiéra vykládá o národním státu a doufá, že znovu rozfouká ohníček migrace. Důvod je jediný: postfaktická mlha, která oblblému lidu umožní zapomenout na tisíce mrtvých a roli, kterou v tom vláda sehrála.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Rozmáhá se nám tu takový nepěkný nešvar. Jak už bylo řečeno, vláda by byla nejradši, kdyby lid tak nějak po soudružsku uznal, jak skvěle vládne, moc neremcal, nepřepínal, a hlavně po ničem nepátral. Jenže když ony jsou tu pořád ty tisíce mrtvých. Řešení nabízí šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek.

iDNES.cz, 14. listopadu

Což o to. Nám se samozřejmě každodenní statistiky mrtvých rovněž nelíbí, jen asi z trochu jiného důvodu než tady panu Duškovi. Utajování nelichotivých informací patří k oblíbeným metodám práce totalitářských režimů, ten náš marketingově-populistický k nim má, zdá se, blíž, než by se zdálo. A nejde jen o statistiky, u kterým bychom ve svobodné společnosti v roce 2020 čekali, že o nich snad nemůže být vůbec debata.

Toto je důležité. Víme samozřejmě, kdo. Byl to premiér Andrej Babiš, jehož zásahy do sporných rozhodnutí vlády byly zřejmě daleko větší, než jsme dosud věděli. Pomalu se začínají rozpovídávat lidé, co u toho byli, jako zde Rastislav Maďar, do poloviny srpna šéf expertní skupiny pro řízené rozvolňování. Pomalu se rovněž začíná ukazovat, jaká byla úloha bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který s řadou příkazů zjevně nesouhlasil: mlčet a šoupat nohama. Tyto střípky zde schraňujeme pro případ, že by se konečně rozhoupal některý statečný státní zástupce, který dá pokyn vyšetřit, co se kolem koronaviru a opatření v létě dělo. Ale velké iluze si neděláme, mají spoustu práce s nedokončenými sedm, osm let starými případy.

  • A situace v Česku pomalu dospěla tam, kam musela a jak ji správně předpověděl ministr vnitra Jan Hamáček. Gratulujeme.

iDNES.cz, 9. listopadu

V pomalu končícím roce 2020 nás těžko ještě může něco překvapit. Takže už jen chybí, aby party dobrovolníků pálily na zahradě mrtvoly, podobně jako si na jaře lidé šili roušky nebo se skládali na ventilátory, když se na ně vláda vykašlala. Akce by se mohla jmenovat třeba Kremathon, jen si nejsme úplně jistí, že by se na ni zase přijel vyfotit někdo z hnutí ANO nebo ČSSD (pokud ještě existuje).

  • Když kdysi nastupoval Václav Klaus do funkce prezidenta, slíbil, že se stane svorníkem společnosti.

„Chci být uvážlivým svorníkem na vrcholu pyramidy našeho ústavního systému, nikoli jeho neuralgickým bodem.“
(Václav Klaus v inauguračním projevu, 7. března 2003)

Celých deset let se svorníkování bývalé hlavě státu dařilo s velmi střídavými úspěchy, abychom použili co nejjemnější eufemismus, a vida. Konečně je to tu:

iRozhlas.cz, 14. listopadu

Konečně dochází k tolik potřebnému scelování rozdělené společnosti a zakopávání vyhloubených zákopů. Člověk, který dnes patří celkem jednoznačně ke druhému břehu a rád by nejspíš byl i jedním z jeho lídrů, pochválí slušné lidi za to, že se chovají slušně a mají slušné návyky. Je to krok nevídaný a svorníka Klause je třeba za toto gesto ocenit. Příliš nechápeme, proč se kolem jeho výroku zase strhla taková mela.

  • Rozloučíme se obrázkem. Novinky cé zet pochopily požadavek doby a přešly ze zpravodajství k žánru zvaný receptář.

Novinky.cz, 10. listopadu

Tak se to pořádně naučte, může se to hodit. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)