Mezinárodní ostuda: Úřad vlády selektuje (už i zahraniční) novináře

Prohlášení Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ): Důrazně se ohrazujeme proti omezování svobodné žurnalistické práce, které provázelo návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku.

Na tiskovou konferenci předsedy maďarské a české vlády i na následné setkání pana Babiše a pana Orbána s veřejností, nebyli vpuštěni zástupci renomovaných zahraničních i tuzemských médií. Na červeném seznamu nežádoucích se ocitli například kolegové a kolegyně z francouzského listu Le Monde, německé veřejnoprávní televize, The Guardian nebo českého zpravodajského webu Seznam Zprávy a dalších.

Foto: Michal Bláha, HlídačStátu.cz

Postup Úřadu vlády je v tomto případě v  rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace. Český národní výbor odsoudil podobné restrikce aplikované na vybraná média ze strany Kanceláře prezidenta republiky i Úřadu vlády už na jaře letošního roku.

Stále platí, co napsal výbor už tehdy, a sice, že odmítá diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese. Zejména nepřijatelný je takový postup ze strany státních úřadů a dalších organizací, jejichž činnost je plně nebo částečně hrazena ze státních prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků.

CZ IPI tímto vyzývá novinářky a novináře, aby v takových situacích projevili solidaritu s kolegyněmi a kolegy, kterých se omezení dotknou. Například tak, že za nepřítomné položí jejich otázku i s uvedením jména a média, které se akce účastnit nemůže.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org