Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kulturní dům Prostějov, který je součástí smluvních pozemků
HlídacíPes.org/Tomáš Pika,

Město Prostějov pokračuje v přetahování s Manthellanem. Zabralo zpět sporný pozemek

Město Prostějov se minulý týden odhodlalo k dalšímu kroku ve sporu s developerskou společností Manthellan, která měla v centru vystavět obchodně-společenskou galerii za miliardu korun. Opět převzalo pozemek u společenského domu a nabídlo ho řidičům k parkování.

Pozemek u společenského domu se stal předmětem sporu před rokem, kdy jej developerská společnost zabrala z důvodu archeologického průzkumu před započetím stavby.

Nyní se město rozhodlo – na doporučení advokátní kanceláře Ritter-Šťastný, která město ve sporu s Manthellanem zastupuje – přistoupit k opětovnému převzetí pozemku. Nabídlo ho opět řidičům, kteří si na nedostatek parkovacích míst v centru dlouhodobě stěžovali.

Že Prostějov pozemek opět řidičům zpřístupnil, potvrdila také mluvčí města Anna Kajlíková. „Ano, na ploše již řidiči parkují,“ uvedla pro HlídacíPes.org.

Postup, který má svá rizika

Ačkoliv primátorka ve svém prohlášení označila tento postup za rizikový, uvedla, že dosavadní stav dlouhodobě  odporoval zájmům města.

Na dotaz, zda město počítá s odvetným opatřením developera, Kajlíková odpověděla, že o ničem takovém zatím město nemá žádné informace.

Mluvčí developerské společnosti Juraj Aláč uvedl, že Manthellan považuje stále smlouvy za platné a závazné pro obě strany.

„Postup paní primátorky je jednoznačně v rozporu se smlouvami a v konečném důsledku znamená pouze další prodlužování realizace projektu. Je s podivem, že město na jedné straně za nájem pozemků inkasuje nájemné, a zároveň tvrdí, že nájemní smlouva je neplatná,“ řekl pro HlídacíPes.org Aláč s tím, že v aktuálním postupu města vidí souvislost s blížícími se komunálními volbami.

Připustil současně, že se proti tomuto postupu bude developer bránit soudní cestou.

Město však nájemné vracet nehodlá. Podle prvního náměstka primátorky Zdeňka Fišera mu tento postup opět doporučila advokátní kancelář, která město zastupuje.

„Společnost je povinna platit za užívání pozemku, a to ve výši obvyklého nájemného. Zatím společnost Manthellan pozemky nevyklidila, faktickou držbu ve svém stanovisku potvrdila,“ uvedl pro server HlídacíPes.org Fišer.

Spor o platnost smluv pokračuje

Mezi developerskou společností a městem probíhá v současné době spor o platnost uzavřených nájemních smluv.

Zatímco radnice argumentuje tím, že smlouvy o pronájmu užívaných nemovitostí – na jejichž základě platí developerská společnost Manthellan městu ročně 423 630 korun – byly uzavřeny pouze na dobu určitou a jejich platnost již vypršela, developer se odvolává na dodatek smlouvy, který by lhůtu pronájmu posunul.

Zpochybněna však není pouze nájemní smlouva. Projekt výstavby nákupní galerie napadl hned na samém počátku také jeden z neúspěšných uchazečů o zakázku – firma Prior Radovana Pilicha.

Ten namítal, že ačkoliv byl jednou z podmínek výběrového řízení také závazek na výstavbu sálu pro pět set lidí, smlouva, kterou město s Manthallenem uzavřelo, už výstavbu takového sálu nepožadovala.

Společnost Prior ostatně zaznamenala nedávno úspěch u Nejvyššího soudu v Brně. Ten v dřívějším rozhodnutí  krajského soudu – kterým bylo rozhodnuto o platnosti smluv, a tedy ve prospěch Manthellanu – našel vady, původní rozhodnutí zrušil a vrátil celý spor zpět ke krajskému soudu k opětovnému přezkoumání.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře