Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Bude se Prostějov soudit s Manthellanem? Developer dostal ultimátum

Spory táhnoucí se mezi Prostějovem a společností Manthellan, která měla v centru města stavět nákupní galerii, se možná blíží ke konci. Manthellan už dostal výzvu k vyklizení prostoru bývalé sodovkárny. Současně radnice ve výzvě žádá, aby developer přistoupil na jednání, která by vedla k uznání neplatnosti nájemních smluv. Nebude-li souhlasit, má o všem rozhodovat soud.

Mluvčí společnosti Manthellan Juraj Aláč potvrdil, že písemný požadavek na vyklizení pozemku v centru města již firma obdržela. Nicméně uvedl, že developer považuje smlouvy i přesto nadále za platné.

„Vzhledem k tomu, že smlouvy považujeme za stále platné a účinné, odmítáme tento požadavek a plánujeme pokračovat v dalších přípravných pracích na pozemku,“ uvedl pro HlídacíPes.org Aláč.

Podle náměstka primátorky Prostějova Zdeňka Fišera je součástí výzvy také ultimátum. Nepřistoupí-li developer na podmínky výzvy do deseti dnů, bude celá záležitost předána soudu.

Spor graduje od začátku roku

Společnost Manthellan uzavřela prostor po bývalé sodovkárně loni v prosinci. Ten v té době sloužil jako parkoviště. Uzavřená plocha byla společností postupně vyklizena za účelem provedení archeologického průzkumu, který předchází samotné stavbě.

Následně na místo Manthellan přivezl bagry a skutečně provedl několik výkopů.

Do sporu se zapojili také místní aktivisté, kteří betonové skruže, které vjezd do prostoru uzavíraly, několikrát odvalili. To vedlo k tomu, že developer nechal skruže zalít betonem, aby s nimi nebylo možné manipulovat.

Město mělo jen málo možností, jak se developerovi postavit. Nájemní smlouva – podle které platila společnost Manthellan městu ročně 423 630 korun – byla v té době městem stále považovaná za platnou. K incidentu se tehdy vyjádřil za město pouze náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Podle něj mohlo jít o regulérní přípravu na zahájení výstavby obchodního centra.

„Pokud tyto práce vyžadují uzavření předmětného prostoru a provádění stavebních či demoličních prací či terénních a jiných povrchových úprav, příp. dalších změn zasahujících do stavebně technického stavu pronajatých nemovitostí, nelze postup společnosti MANTHELLAN a.s. bez dalšího považovat za postup v rozporu s podmínkami nájemní smlouvy,“ napsal Fišer v prohlášení.

Až po upozornění na možný konec platnosti nájemních smluv – s koncem roku 2017 – město začalo spor řešit přes právníky.

Zatímco radnice argumentuje ukončením platnosti nájemních smluv, developer se podle náměstka Fišera odvolává na dodatek smlouvy, který by lhůtu pronájmu posunul.

Prior vs. Manthellan

Celá věc by se ale mohla vyřešit i jinak. Ve věci platnosti smluv uzavřených mezi Prostějovem a společností Manthellan se totiž vede ještě jeden spor.

Smlouvy o výstavbě obchodní galerie napadl také jeden z neúspěšných účastníků výběrového řízení na přestavbu centra města – společnost Prior Radovana Pilicha. Jestliže by soud v tomto případě zneplatnil smlouvy jako celek, nemusel by magistrát vést spor o platnost smluv nájemních s Manthellanem.

Ačkoliv okresní soud dal za pravdu společnosti Prior a označil smlouvy za neplatné, krajský soud, ke kterému se developer odvolal, rozhodl pro platnost smluv. O celé věci tak rozhodoval 21. února Nejvyšší soud.

Výsledek dovolacího řízení však dosud není znám, protože soud byl neveřejný. Tiskový mluvčí tak nemůže informovat o výsledku dříve, než o něm budou informováni všichni účastníci sporu.

„Teprve 8. 3. byl spis s rozhodnutím vypraven z Nejvyššího soudu k prvoinstančnímu Okresnímu soudu v Prostějově, který toto rozhodnutí v řádech několika následujících dnů doručí všem účastníkům. Já mohu jako tiskový mluvčí za Nejvyšší soud o případu informovat až v okamžiku, kdy mám v rukou zpět doručenky od všech účastníků řízení, které mi z prvoinstančního soudu přepošlou,“ vysvětlil pro HlídacíPes.org mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře