Foto: Profimedia

Mateřská školka jménem ANO, svobodné volby v NDR a dieselové agregáty Jaromíra Soukupa

Napsal/a Robert Malecký 22. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Sněmovna konečně začala pořádně projednávat korespondenční volbu, která může do českých volebních uren přinést podle odhadů až 100 tisíc hlasů. Tak akorát, aby to mohlo pomoci rozhodnout volby, což vysvětluje, proč je kolem toho taková mela. ODS, která byla dříve proti, je teď pro, zatímco Babišovo hnutí ANO, které bylo dříve pro, je proti. Light fašisti samozřejmě taky. A tak z toho bylo opět pěkné představení.

  • Sněmovní maraton odstartoval Andrej Babiš, který mimo jiné řekl.

„Jste občan Estonska? Fajn, volit můžete kdekoliv na světě. Spousta mladých lidí u nás si nevyřídí voličské průkazy, protože nemají cestu za rodiči, kde mají trvalé bydliště a kde volí, a jejich hlas tak propadne. Elektronická volba trvá tři minuty, je pro stát 2,5krát levnější než klasické volby.“

Že neřekl? No jistě, že ne. Ale mohl. Citace pochází z jeho slavné knihy „O čem sním, když náhodou spím“ z roku 2017, kterou sice nenapsal, ale aspoň trochu by ji znát mohl. Teď už je Babiš proti a připravuje se na případné povolební fňukání o ukradených volbách podle svého velkého amerického vzoru s červenou čepicí. Hnutí ANO dostalo v minulých sněmovních volbách v roce 2021 v zahraničí přesně 5,00 % hlasů, pro úplnost: PirSTAN 50,47 %, Spolu 34,26 %, SPD 2,19 %. Což nám jako úvod do problematiky bohatě stačí.

„Tady se vytváří nějaká atmosféra, že nemůžou volit. Můžou. Ale měli by přijít domů, kde se narodili, a hrdě jít k volbám a odvolit.“
(Andrej Babiš, Poslanecká sněmovna, 18. ledna)

Prý jen blbec nemění své názory, přesto bychom byli s povinnými volbami v místě narození v případě pana poslance opatrnější. „Já bych svého syna do války nikdy neposlal,“ doplnil své vystoupení Babiš. Neposlal, ale bylo to o fous.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Ještě dál zašel předseda komerčních fašistů Tomio Okamura, u něhož si média povšimla, že dokázal u řečnického pultu stát a tlachat přesně 10 hodin a 44 minut, a překonal tak svůj vlastní loňský výkon z „debaty“ o valorizaci důchodů. My jsme si naopak povšimli jiného aspektu, a totiž jak je demokracie bezzubá proti lidem, kteří si z ní berou jen to, co se jim hodí, aby jí nakonec zakroutili krkem, až na to přijde. Ale to známe z historie dobře a nikoho to zdá se příliš neobtěžuje.

„Korespondenční volba zakládá nerovnost mezi Čechy žijícími v tuzemsku a těmi, kteří žijí v cizině, a navíc neplatí v Česku daně a mnohdy už neumějí ani česky.“
(Poslanec Tomio Okamura, Poslanecká sněmovna, 18. ledna)

Ponecháme stranou jemnou narážku na opozičního konkurenta Babiše a jeho češtinu. To se nedělá, posmívat se nebožákovi. Za pozornost stojí zmínka o placení daní, které v Česku neplatí třeba studenti (zatím), senioři a dále také podstatná část Okamurova elektorátu. Tady bychom byli rovněž opatrní, to neděláte dobře s těma sirkama, to by mohlo mít vliv na funkci.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Mají v mateřské školce zvané ANO takové pravidlo, že jim Karel Havlíček počítá čárky. Čárku za vystoupení ve sněmovně, čárku za televizní vystoupení, za citaci v novinách, pokud ještě někde nějaké vycházejí. Kdo má čárky, bude v příští vládě a na sněmovní kandidátce, pokud majitel neřekne jinak. Majitel si dělat čárky nemusí, protože na něj Havlíček nesmí, a tak mluví najednou několik hodin, ať to má rychle za sebou. My si čárky neděláme, ale nemohlo uniknout naší pozornosti, jak byla během projednávání korespondenční volby agilní mostecká poslankyně Berenika Peštová.

„K panu poslanci Lochmanovi. Mě zaujalo to, jak jste řekl, že Německo to má od roku 1957. Vy jste myslel NSR, nebo NDR? Děkuji.“
(Berenika Peštová, Poslanecká sněmovna, 17. ledna)

Taky děkujeme. Čili si dáme malý historický exkurs. Na heslo „svobodné volby v NDR“ nám internet mnoho relevantních odkazů nevrací a my pamětníci tak trochu tušíme, proč. Paní poslankyně je ročník 1971, a tak mohla při rodinných cestách pro záclony a lísková jádra do Karl-Marx-Stadtu sem tam něco rovněž pochopit. Několikrát musela být minulý týden při svých čárkovacích vystoupeních upozorněna na překročení časového limitu, a při té příležitosti slíbila:

„Já se přihlásím znovu.“

Přihlaste. A do té doby si látku zopakujte.

  • Zhodnoceno, sečteno, potvrzují se předpovědi, že se boj o korespondenční volbu stane vrcholem současného sněmovního období, co se týče argumentační falše a marketingových keců, až nám z toho půjde hlava dokola. A to je tu ještě zmíněné připravované číslo s ukradenými volbami, až na to náhodou dojde. Bude to tedy ještě psina, pojďme raději k oddechovému programu s TV Barrandov. Ta v posledních dnech poněkud přeskupila vysílací schéma:

4:45 – 5:40
Nebezpečné dluhy Jaromíra Soukupa

9:30 – 10:30
Insolvenční soudkyně Barbara

12:00 –2:30
Co bude dnes k večeři?

12:30 – 12:40
Kašpárku, vař!

16:15 – 16:45
Konkursní správce Alexandr

19:00 – 19:45
Dieselové agregáty Jaromíra Soukupa.

Pokračování příště, klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)