Martin C. Putna: Současný český prezident pracuje pro Rusko

Napsal/a -pes- 8. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Podle profesora a literárního historika Martina C. Putny měli čeští politici už dávno vyvolat proces vedoucí k sesazení prezidenta Miloše Zemana.

Putna to řekl na diskusi o propagandě pořádané sdružením Paměť národa, kterou moderoval šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan.

Nevím, proč nezačal impeachment

„Obávám se, že normální člověk sám plně nerozpozná, co je pravda a co je propaganda. Ukazují to i politické kotrmelce a přemety posledních let. Lidé jsou velmi náchylní podléhat lživé, hovadné propagandě. Kdyby tomu tak nebylo, byl by tu prezidentem Karel Schwarzenberg,“ řekl Martin C. Putna.

Jeho přístup k Miloši Zemanovi je dlouhodobě kritický. Platí to i naopak – prezident Zeman mu v červnu 2013 odmítl předat dekret o jmenování profesorem.

Průběh prezidentské volby byl podle Putny konkrétním příkladem toho, že když se propaganda „rychle, šikovně a profesionálně udělá, tak zafunguje“.

„A může se stát taková katastrofa, jakou zažíváme a ještě nějaký čas zažívat budeme, protože nikdo z našich politiků neměla a nemá odvahu začít impeachment. Tedy proces vedoucí k sesazení prezidenta. Nevím, proč to ještě nikdo nezačal,“ diví se Martin C. Putna.

Obecně ve vztahu k propagandě, zejména té prokremelské, podle Putny nestačí jen vyvracet lži. „Je zapotřebí kontrovat. Nejde jen o to, co říkáme, ale i kde to říkáme. Tím kde mám na mysli hlavně oblasti mimo Prahu. Sestoupit na nejnižší rovinu. To, co je zapotřebí činit, je vyjít mezi lid – jezdit, mluvit, vysvětlovat a nespokojit se s tím, že si v nějakých elitních společnostech budeme přesvědčovat přesvědčené,“ konstatuje Putna.

Co proti kremelské propagandě?

„Současný český prezident pracující pro Rusko zvítězil díky tomu, že mimo Prahu a další větší města takzvaný normální člověk uvěřil propagandě. Je hezké, že se o takových věcech bavíme na konferencích a setkáních v Praze, ale potkávají se tam pořád ti samí lidé,“ říká Putna.

Současná společenská atmosféra i vliv prokremelské propaganda je podle něj i bojem o to, „zda směr, který byl nastoupen před 25 lety v této zemi je správný a zda o něj dále stojíme“.

„Není na místě začít se ptát, zda by vůči médiím, které zřetelně šíří kremelskou propagandistickou lež, mělo být postupováno administrativními metodami? Říkám to záměrně ne s tečkou, ale s otazníkem. Ale neměla by to být součást vládní strategie? Hledat metody, jak jim nějakým způsobem zkomplikovat situaci?“ ptá se v diskusi Martin C. Putna.

Záznam celé debaty:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)