Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
, zdroj

Marie zase mluvila. Jak ministryně spravedlnosti podržela prezidenta ve hře proruských trollů

GLOSA. S většinou ministrů vlády Andreje Babiše se to má tak, že ani nevíme, že je máme. A je třeba říct, že je to většinou i dobře. Pak jsou takoví, o kterých se dozvíme jen tehdy, kdy na sebe neopatrně upozorní nějakým tím rozhovorem, ve kterém plácnou pořádnou hloupost. Jako se to aktuálně stalo ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Nebo je všechno součástí širšího plánu?

Marie Benešová má dlouhou řadu příležitostí a témat, o nichž by měla poskytovat rozhovory. Třeba proč odpískala zákon o státním zastupitelství, proč není rekodifikovaný trestní řád pocházející z roku 1961, jak se to má s reformou soudní soustavy, rušením vrchních soudů nebo naopak těch nejmenších, s kariérním řádem soudců, s financováním asistentů a nižšího personálu, se stavbou justičního areálu v Ústí nad Labem a podobně.

Místo toho o ní a její práci v poslední době čteme jen tehdy, když si vyřizuje účty s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, případně o patro níž s Lenkou Bradáčovou. O patro níž míněno v soustavě státního zastupitelství, nikoli na pavlači.

Teď se ovšem Benešová pustila ještě o kousek dál, když v podcastu PoliTalk na Novinkách cé zet podpořila verzi prezidenta Miloše Zemana, že ve vyšetřování výbuchu ve Vrběticích existuje více verzí.

Když nemůžeš, přidej víc

Snaha prezidenta rozmělnit zprávy bezpečnostních služeb o jasném ruském původu vrbětických výbuchů je aktuálně předmětem zkoumání v Senátu, zda se nemohl dopustit velezrady.

Jeho nedělní projev, kde se do hry pokusil vrátit soudně vyvrácenou verzi o neodborné manipulaci s výbušninami, promptně využila ruská státní i internetová dezinformační média. Za Zemanem se do Lán vydal premiér Andrej Babiš, aby ho ujistil, že vyšetřovací verze je jen jedna a hovoří o akci agentů ruské vojenské rozvědky. Stejně mluví i ministr vnitra Jan Hamáček.

Co na to Marie Benešová?

„Pocity nejsou důkazy,“ uvodila své názory a vzápětí naložila pocitů horu. „Mluvila jsem od srdce tak, jak jsem si to přečetla,“ řekla o zprávě BIS, kterou projednávala vláda.

Když mluvívá Marie Benešová od srdce, bývají problémy a veselo. Podle toho, z které strany na to koukáte. Stejné je to i tentokrát. Na otázku, zda šlo ve Vrběticích o akt státního terorismu, odpověděla: „Dokonce jsem uváděla další možné verze. Jaké, to nemůžu uvádět.“ Zatímco Zeman dal do hry zmíněnou neodbornou manipulaci s výbušným materiálem, ministryně spravedlnosti jich má tedy dokonce víc.

Jedno ze základních pravidel propagandy a dezinformací se dá shrnout takto: „Když nemůžeš věc popřít, přidej víc verzí“. Čím víc, tím líp, pravda se mezi nimi ztratí nebo rozmělní. Toho u projevu Miloše Zemana využila ruská propaganda, další munici teď dodala Marie Benešová.

Ta má k Zemanovi blízko. Je členkou Zemanova poradního týmu, spolu třeba s Vratislavem Mynářem, Martinem Nejedlým nebo Jiřím Rusnokem. Když si Zeman po Nečasově aféře v roce 2013 nadiktoval vlastní úřednický kabinet, vzal do něj Rusnok jako ministryni spravedlnosti právě Benešovou.

Prezidenta podržela i nedávno, když Ústavní soud zrušil části volebního zákona; ústavní soudce bez důkazů nařkla z nečestných pohnutek. Pro Zemana taky vypracovala analýzu, podle níž je v Česku možné objednat trestní stíhání. V tomto punktu se mimochodem dostala do ostrého sporu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, u kterého se na chvíli zastavíme. Ve zmíněném rozhovoru pro Novinky.cz totiž došlo i na něho.

On se tam jen přimotal

Podle Benešové se do vrbětické kauzy nemá co vměšovat, protože ji nedozoruje. „Pan nejvyšší státní zástupce se pouze nějakým záhadným způsobem přimotal k té vládě. Nevím, kdo ho pozval, já to teda nebyla,“ řekla Benešová a pokračovala: „Zásadně nedodržuje dohody. Zda dojde k odvolání z jeho funkce, to vám neřeknu.“

Už několik dní koluje po Praze šuškanda, že se vláda (Pavla) Zemana odvolat chystá. Je možné, že jde jen o balonek, ať už z jedné či druhé strany. Možná se lidé kolem Zemana snaží odvolání zabránit zveřejněním záměru, proti kterému mimochodem před dvěma lety na Letné demonstrovaly statisíce lidí.

Je tu i druhá možnost, že je to naopak balonek na vyzkoušení odporu, který by takový krok vyvolal. Každopádně je teď Pavel Zeman i kvůli vrbětické kauze na seznamu nepřátel Hradu velmi vysoko, možná hned na druhém místě za ředitelkou lékového úřadu Irenou Storovou. Připomeňme jen, že požadované hlavy Tomáše Petříčka a Jana Blatného už (Miloš) Zeman na zlatém podnose dostal.

Je možné, že Marie Benešová jen ve své náklonnosti k prezidentovi uvažuje podobně jako on. Nebo jej přirozeně chrání. Indicií, že je za jejím „nepovedeným“ rozhovorem širší hra, však existuje dost.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

21 komentářů

 1. petrph napsal:

  To je opravdu přetěžké dilema, má člověk věřit Babišovi s Hamáčkem a nebo prez.Zemanovi s Benešovou?

  Když se tedy navíc podíváte, jak se vyjádřil k případu Vrbětice ředitel BIS pan Koudelka „Chtěl bych poděkovat kolegům z NCOZ za skvělou spolupráci a ocenit razantní reakci premiéra a ministra zahr. věcí“, tak pak už nechápe skoro nic. :))))

  No a o tom, proč je pan Zeman (nejvyšší návladní) na vyhazov, se paní Benešová zmiňovala . Ve státní správě je halt takovej bordel, že nefunguje skoro nic. ale kdokoliv s vyšš´í mocí si tam na svoje triko dělá co chce…

  • Tondach napsal:

   Ale chápe!
   A pan Koudelka taky řekl, že všechny akce byly koordinované, tedy i Hamáčkův „let do Moskvy“!

  • vojtěch napsal:

   Ono je všechno dost očividné a jasné pokud, se nazbýváte čtením desinformačních zdrojů a máte trochu selského rozumu

 2. Mašinka napsal:

  Intelektuální úroveň a vyjadřování naší ministryně by se dala srovnat se záchodovou stařenou z Masarykova nádraží.

  • petrph napsal:

   Spíše bych ten projev označil krásným opisem „co na srdci, to na jazyku“, což už dneska v rámci poltické korektnosti nebývá zvykem.
   Jestli Vám třeba vadí spojení “ Pan nejvyšší státní zástupce se pouze nějakým záhadným způsobem přimotal k té vládě. „, tak skutečně nemá právní opodstatnění aby Nejvyšší státní prokurátor dělal křoví vládě, takže pro tuto jeho činnost není ani právní termín. Stejně jako, když si jistá členka dozorující rady přivede do veřejno právní televize policajty.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy tam jistě už delší dobu nesloužíte jako šéf záchodových stařen, jinak byste si všiml drobných rozdílů.

  • Sámo napsal:

   Máte pravdu, je to stařena Mařena, co vybreptá i to co neví. A něco takového dělá ministryni spravedlnosti. To pak je ta spravedlnost slepá doopravdy a nevidí vůbec nic.

 3. ivan napsal:

  Jiří Sovák říkával: „Můžeš tvrdit jakoukoli blbost, ale musíš za tím stát.“
  To je přesný popis naší politické reprazantace, PS a zejména senátorů.
  Ti budou tvrdit blbosti a lži tak dlouho, dokud jim to lidi budou baštit.
  Naštěstí paní Benešová podobně jako pan Zeman a jiní myslící lidé vtomto státě dokažou říci svůj názor. To, že budou za něj pranýřování je předem jasné. Novinářská probruselskoamerická smečka na nich nenechá nit suchou. Konečně, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Novináři musí, Benešová naštěstí lhát nemusí.

  • milan napsal:

   Ivane radéji se vratte domú, čeká Vás Nataša

  • Tondach napsal:

   Lhát nemusí, ale lže!
   Ta „probruselskoamerická smečka“ to ovšem vysvětluje!

  • Tomáš napsal:

   Výborně Ivane Ivanoviči. Vaše nejhezčí slovní spojení „novinářská probruselskoamerická smečka“ je jako vystřižená z filmu „Skřivánci na niti“, nebo z pusy pana Urválka z 50. let.

  • skeptik napsal:

   Koho chleba asi tak jí a koho píseň zpívá nenovinářský člen prokremelské smečky?

  • Sámo napsal:

   Ty budeš opravdu asi Ivan z Ruska. Zeman je největší sedmilhář- ten lže tak, že sám těm svým lžím i věří. Jako prezident už prohrál několik soudů a měl zaplatit pokutu a omluvit se. Co je to omluva, to on neví a pokutu prý ať zaplatí hrad a nebo stát. Takový bordel ve státu, kdy si každý z mocných dělá co chce, to nebylo ani za originál komunistů. Tito komunisté, kteří vládnou dnes, si z republiky udělali samoobsluhu, co se jim líbí, to je jejich.

 4. Misot napsal:

  Pro mne je hlavní vyšetřovací verzí StBácká akce, protože StBák byl prokazatelně na místě činu v okamžiku výbuchu….
  Ale hlavně v právním státě rozhoduje o vině (trestu) až soud, abysme se nevrátili do 50.let, kdy obvinění od Státní bezpečnostní služby znamenalo automaticky likvidaci dotyčného „imperialistického agenta“..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Už jsme se vrátili do 50. let, podezření jsou důvodná a stačí bez soudu. Senátoři „fischerové“ jsou přesně totéž co byli StB řízení novináři, kteří psali v roce 1952: „Lid naši vlasti žádá tvrdý trest pomocníkům imperialistických vrahů hlásá titulní strana Rudého práva 24. listopadu“, s tím, že místo “ imperialistických vrahů“ je dnes, podle senátorů „ruských vrahů“, a tak dále …

  • petrph napsal:

   Je to ještě o pár stupňů složitější. Vzhledem k tomu, že se vůbec čekat že by se tito obvinění sami dostavili k našemu soudu, musel by se konat v jejich nepřítomnosti. A pro projednávání soudu bez přítomnosti obžalovaných je zase dalších pár podmínek navíc.
   A pokud tedy hovoříme o těch těžších zločinech, obvinění nemají být ti pěšáci dole, ale nejvyšší hlavouni Ruska, Je naprosto nemožné, aby je Rusko vydalo.
   Tedy, navíc – pokud by tedy vůbec státní zástupce podal žalobu, protože už jeho povinností je zjišťovat, zda má policie sdostatek důkazů pro podání žaloby a přistupovat k obviněným z hlediska presumpce neviny.

   Jinak řečeno, obávám se, že v tomto případě a s těmito důkazy, ani k žádnému soudu nedojde, a ani se s tím nepočítá. Celé toto silně zmedializované obvinění má jediný účel, obhájit politicky vyhlašované sankce proti Rusku. No dejme tomu, jak se to říká v té anekdotě o řediteli a jeho sekretářce, , ale za to si nese politickou zodpovědnost vláda, justice by se do toho zatahovat neměla..

 5. Ondrej napsal:

  no jo, tak kdyz Mana rika, ze to neni smeroplatny a je vice verzi..presne pro to ji tam Zeman nainstaloval – tato osoba by mela stat pred radnym soudem a ne delat ministryni – kryje Zemanovu zradu a tim se na ni spolupodili, silene!!

 6. Tondach napsal:

  „Benešová Maryje, mé problémy zakryje“ bylo napsáno na transparentu s Babišovou fotkou na poslední demonstraci Milionu chvilek na Letné!
  Proto je tam, kde je!

 7. A. S. Pergill napsal:

  Buďto bude stát jednat podle skřeků jakýchsi bůhví, kým placených, aktivistů, nebo podle toho, co reálně existuje a dá se prokázat. Benešová a Zeman tlačí na tu druhou variantu. Proto jsou nenáviděni pochybnými aktivisty.

 8. martin napsal:

  obcas zajedeme do ceskeho krumlova na prodlouzeny vikend a nikdy neopomeneme aspon jednou zajit do hospody u dvou maryii. prijemny posezeni. snad s tim podnikem nema tahle zemanova maryska nic spolecnyho.
  vsimli jste si, jake disproporce maji vsechny ministrine babisovy vlady (alenka, janicka, maryska a klarka)?
  to je agent 25085 vybira podle vahy??

 9. A. S. Pergill napsal:

  Faktem je, že Benešová může mít informace ze strany prokuratur a dalších prvků justičního aparátu.

Přidávání komentářů není povoleno