Marie Benešová jako bojovnice proti korupci? Spíš proti whistleblowerům

Napsal/a Robert Malecký 25. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že Marii Benešovou na ministerstvu spravedlnosti potřebuje jako bojovnici proti korupci a klientelismu. Dnes už pozapomenuté příběhy z divokého severu Čech ukazují, že vazby budoucí ministryně na zdejší podnikatelsko-politické podsvětí z ní činí spíš bojovnici proti těm, kdo na korupci upozornili a aktivně proti ní vystupovali. Jako třeba severočeský whistleblower Leo Steiner.

„Potřebujeme bojovat proti korupci a klientelismu, což je nám stále veřejně vytýkáno. Tak jsem našel člověka, který s takovým bojem má velké zkušenosti, stejně jako s justicí,“ řekl Babiš deníku Právo.

Svým způsobem má premiér pravdu. Zkušenosti Marie Benešová má. Jde jen o to, na jaké straně je v minulosti uplatňovala.

Tunel zn. ROP Severozápad

Na jaře roku 2012 se v ústecké „laboratoři politiky“ začal odvíjet skandál, který nemá v České republice obdoby co do rozsahu rozkrádáných evropských dotací i počtu obviněných politiků.

Leo Steiner jako ředitel Odboru řízení programu ROP Severozápad veřejně vystoupil s tím, že program disponující 19 miliardami korun je dopředu vymyšlený a zorganizovaný tunel na evropské dotace.

Začal kolotoč policejního vyšetřování, mediálního zájmu i msty ze strany politiků Ústeckého kraje. Ale i ocenění za občansky odpovědný postoj – Nadační fond proti korupci Leo Steinerovi udělil Cenu za odvahu pro rok 2014.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Leo Steiner tehdy veřejně označil osoby, které se na rozkrádání dotačního programu měly podílet. Šlo o krajskou politickou smetánku z ODS a ČSSD, tehdy vedenou hejtmankou Janou Vaňhovou.

Politici ze dvou největších politických stran měli ovlivňovat evropské dotace ve prospěch spřátelených firem. Rozhodovali, kdo dotace dostane.

Vaňhová na Steinera na konci května 2012 podala trestní oznámení – konkrétně pro pomluvu a šíření poplašné zprávy. Pro krajský úřad ho sepsala právě Marie Benešová. Dlužno říct, že policie trestní oznámení na Steinera jako nedůvodné odložila.

Naopak kauza, lépe řečeno kauzy, na které Leo Steiner upozornil, nabobtnaly do obřích rozměrů. První pravomocné tresty si v roce 2013 odnesli úředníci dotačního úřadu, případ je známý jako kauza Kušnierz. Bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k pětiletému vězení. Propuštěn byl podmínečně po odpykání poloviny trestu, později byl ale znovu obviněn v následných kauzách.

Právě Kušnierz je hlavním svědkem, který kauzy přenesl z roviny úřednické k politikům. „Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí,“ řekl u jednoho ze soudních stání Kušnierz.

Policejní vyšetřování se skutečně u úředníků nezastavilo, pokračovalo ve dvou vlnách.

Razie z konce roku 2016 přinesla obvinění skutečných špiček, mezi nimi právě Jany Vaňhové, starosty Chebu Petra Navrátila, podnikatele Daniela Ježka nebo bývalého senátora Alexandra Nováka. Později k obviněným přibyl i bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc z ODS. V této poslední větvi je nyní obviněno 27 lidí.

(Detailní popis kauz známých jako ROP Severozápad si můžete přečíst ve shrnutí Transparency International)

Severočeské Palermo

Jak se Benešová ke spolupráci se špičkami kraje dostala?

S Janou Vaňhovou a jejím dnes už mrtvým partnerem Romanem Houskou ji pojilo přátelské rodinné pouto a stranická knížka ČSSD. Ale také smlouva o poskytování právních služeb kraji. Ta byla uzavřena v roce 2009 s advokátní kanceláří Benešová, Beránek, Bláha. Za kraj ji podepsala hejtmanka Vaňhová.

„Kancelář byla vybrána v normálním výběrovém řízení, vybíralo se z několika advokátních kanceláří,“ tvrdil tehdy mluvčí kraje Zdeněk Rytíř. Rámec smlouvy byl stanoven na 1,5 milionu korun, později ji kraj ještě dvakrát prodloužil, naposledy právě ve zmíněném roce 2012. Smlouva měla podle kraje obnášet například práce na přípravě zákonů, Marii Benešovou ale přivedla i k přípravě podkladů proti kritikům klientelistického spiknutí na severu Čech.


„Tak co, seš spokojenej? Seš hrdina, viď?“

HlídacíPes.org loni pořídil rozhovor s manželkou Leo Steinera Evou. Ta v něm zavzpomínala na dobu, kdy se její manžel rozhodl veřejně vystoupit a poukázat na propojení politiky s mafií. „Bála jsem se, že mu někdo ublíží. Už i kvůli tomu, že od známých, kteří vidí do policejní práce, jsem zaslechla pár takových poznámek, jako jestli se o něj nebojím. Nebo že mu někdo ustřelí cosi a tak. Takže bylo jasný, že to není úplná legrace,“ řekla Eva Steinerová.

A jak Leo Steiner nyní vnímá znovujmenování Marie Benešové ministryní?

„Pokud hovoří o justiční mafii, tak hovoří o sobě. Stejně jako o klientelismu – například její zakázky od Ústeckého kraje a osobní vztahy k mnoha osobám zde. Osobně myslím, že ví, že její osobní angažmá u nás v kraji, např. v kauze ROP Sevorozápad, byla její chyba, ale spousta lidí si to nepropojí. Nechala se asi unést velmi osobními vztahy s exhejtmanou Vaňhovou nebo Romanem Houskou. Babiš si ji právě proto vybral, stejně jako Zeman – poslouchá vlivné, neštítí se ničeho, má zkušenosti a kontakty,“ říká Steiner pro HlídacíPes.org.


Kromě Leo Steinera to poznala i mostecká lékařka Alena Dernerová, která upozornila na případ údajně předražených rentgenů v krajském konglomerátu nemocnic Krajská zdravotní. Také ji kraj hnal za pomluvu k soudu, případ tehdy skončil smírem. Dernerová dostala od Nadace Charty 77 cenu Františka Kriegela za občanskou statečnost, dnes je senátorkou, členkou klubu Starostů a Nezávislých.

HlídacíPes.org oslovil Marii Benešovou s dotazem, zda by ve světle toho, jak se kauzy kolem ROP Severozápad v budoucnu rozrostly, konala tehdy jinak. Benešová ovšem možnost vyjádření nevyužila.

Byl to právě vlivný kmotr severočeské ČSSD Roman Houska, kdo před předčasnými volbami v roce 2013 zařídil Marii Benešové volitelné místo na kandidátce do sněmovny. To se nakonec i povedlo – Benešová kandidovala z 5. místa za okres Louny a do sněmovny se dostala. Dlužno říct, že Roman Houska podzimní volby přežil jen o pár dní. 18. listopadu 2013 ho u domu zastřelil bývalý voják Michal Krnáč. Policie kauzu soudu předložila jako loupežnou vraždu, Krnáč nakonec dostal 13 let.

Soudu se ale policejní verze příliš nelíbila. „Byl uzavřen případ Michala Krnáče, nelze ale říct, že by byl uzavřen případ pana Romana Housky. Jestli vyjdou najevo okolnosti, kdo se na případu případně podílel, budou orgány činné v trestním řízení konat,“ řekl při vyhlašování rozsudku ústecký soudce Jiří Bednář. Nadále existují významné pochybnosti, že ve skutečnosti si vraždu chomutovského kmotra a člověka blízkého Marii Benešové někdo objednal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)