Foto: Se souhlasem Pixabay

Manuál pro boj s fake news je v češtině

Napsal/a Jan Žabka 4. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Falešné informace jsou celospolečenský problém, který může mít a má dopad i na veřejné zdraví. Ukazuje se to v době světové pandemie, kdy část lidí v důsledku konspiračních a dezinformačních teorií odmítá dodržovat epidemiologická opatření nebo nevěří v účinnost očkování. Kolektiv autorů ze světových univerzit proto sepsal Příručku pro vyvracení nepravdivých informací, jejíž součástí je i návod, jak postupovat v boji s dezinformacemi. Do češtiny ji přeložila organizace pro mediální rozvoj Transitions Online.

Příručka tvoří čtyři částí:

  1. Mylné informace mohou škodit – Autoři popisují rozdíl mezi omylem a dezinformací, který je především v záměrném šíření. Upozorňují také na to, že opakované lži mají větší efekt než jednu vyřčená pravda.
  2. Mylné informace ulpívají – Ověření zavádějících informací nemusí stačit. „Přestože se může zdát, že faktická oprava je účinná, protože ji lidé vezmou na vědomí a je zřejmé, že upravili svůj názor, lidé z mylných informací často vycházejí v jiném kontextu, pokud například odpovídají na otázky, které se mylných informací dotýkají pouze nepřímo,“ píší autoři.
  3. Pokud můžete, předejděte tomu, aby se informace uchytily – V boji s falešnými zprávami je důležitá prevence. Té lze dosáhnout vysvětlováním problematických argumentačních strategií a mechanismu falešných zpráv. Při včasném a erudovaném zásahu to může v člověku efektivně vytvořit odolnost vůči pokusům o manipulaci.
  4. Vyvracejte informace často a důkladně – Pokud prevence není možná, je nutné informace vyvracet. Při vyvracení falešných zpráv je zásadní pečlivost ve vysvětlování důvodů, proč jsou dané informace závadné a proč jsou pravdivé nějaké jiné skutečnosti. „Pokud budou předloženy takové podrobné důvody, je možné, že mylné informace „se pustí“. Bez podrobného zdůvodnění se může stát, že mylné informace se budou dál držet navzdory pokusům o nápravu,“ varují autoři publikace.
Transitions OnlineVše, co potřebujete vědět o účinném vyvracení nepravdivých informací. Poznatky z výzkumů autoři přetavili v soubor srozumitelných tipů a doporučení. Dozvíte se také, zdali platí představa, že se vyvracení dezinformací může vymstít.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)