Maminky, co ztrácejí návyky, muži, kteří stěhují sysle, a falešný profesor z Oxfordu

Napsal/a Robert Malecký 21. července 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Tak pravil veliký učitel Vitruvius v LEGO příběhu: „Duchovní mistři tráví dlouhá léta cvičením, aby vyčistili svou mysl. Ale tvá mysl už je tak podivuhodně prázdná, že ji není od čeho očišťovat.“ Právě o těchto duševních titánech naší doby pojednává naše dnešní slohové cvičení. Pojďme ke strojům.

  • Cena pro vítěze titulu Mentální úderník týdne putuje zcela zaslouženě do Liberce za poslancem vládního hnutí ANO Jiřím Bláhou. Ten takto moudře promluvil ve sněmovně při projednávání zákona, který zvyšuje rodičovský příspěvek.

„Ti lidé absolutně ztratí pojem o tom, co to je vstávat do práce, organizovat si rodinný život tak, jak by měl být organizován.“
(Jiří Bláha o maminkách a tatíncích na rodičovské dovolené, Deník.cz, 16. července)

Poslanec Bláha je málo známý, přitom neprávem opomíjený myslitel. V minulosti už například dokázal přirovnat bolševickou poslaneckou mlátičku Zdeňka Ondráčka k Miladě Horákové, když řekl, že Ondráček je slušný člověk, nikoli symbol zla, a čelí veřejnému lynči. My bychom se v souvislosti s jeho nejnovějším kouskem zastavili u otázky, jak má být vlastně rodinný život správně organizován, a hlavně kdo to rodinám určí. Centrální komise Agrohnutí? Domovnické výbory, nebo přímo inspektoři veřejného pořádku zvaní „šedý mor“? A než si otázku zodpovíme, připomeneme si starší poslancův výrok, ke kterému už další komentář pro zjevnou nadbytečnost nepřidáme.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Šéf hnutí ANO Andrej Babiš pochopil závažnost situace kolem sporu mezi prezidentem republiky za ČSSD Milošem Zemanem a zbytkem ČSSD, v níž vykonáva roli jakéhosi poslíčka, a začal se připravovat na předčasné volby. V praxi to vypadá tak, že nasedl do autobusu a se svými vybranými ministry (čti s těmi, kteří ještě nebyli zapuzeni) objíždí republiku a slibuje. Zatím je totiž ještě z čeho rozdávat. Na jihu Čech slíbil dostavět dálnici do Rakouska a ve svém dokonalém citu pro distribuci viny svedl odpovědnost za nedokončené úseky na nebohé sousedy. Pokračovat bude na severu Čech:

To je určitě fajn, jen opravíme – správně má být uvedeno „sysle“, podle vzoru včele, motýle a dotace. Ve vládě ale může Babiš narazit (hahaha), ministryně pro místní rozvoj má totiž jiný názor.

„Nesmí se stát, že se u stavebního řízení najednou objeví sysel nebo jiné chráněné zvíře a celé řízení se zruší. Dneska se prý „syslové“ různě převážejí jen proto, aby se zabránilo výstavbě.“
(ministryně Klára Dostálová, Deník.cz, 15. února 2019)

  • Zaujala nás zahraniční zpráva, podle níž kosovský premiér Ramush Haradinaj v pátek podal demisi. Proč? Žalobce zvláštního tribunálu v Haagu ho předvolal jako podezřelého ze spáchání zločinů za války v Kosovu v letech 1998-1999, informovala agentura Reuters.

„V příštích volbách budu kandidovat já i moje strana, ale nemohl jsem vést zemi v takovéto situaci, neboť by to zhoršovalo postavení Kosova.“
(premiér Haradinaj vysvětluje podání demise, Novinky.cz, 19. července)

Jakože cože? Odstupovat jen kvůli tomu, že je z něčeho podezřelý? Nadřazovat zájmy země nad vlastní problémy? To by se v Česku stát nemohlo, ještě že máme tak stabilní politické prostředí.

  • Šéf Svazu průmyslu Jaroslav Hanák má takovou starost o osud planety, že by dal studentům stávkujícím za klima přes držku – psali jsme minule. A vida, mezitím se ukázalo, že sám si musí tituly kupovat, navíc pochybné.

Vypadá to dobře, že? Ve skutečnosti ovšem nemá Akademická unie Oxford se slavnou univerzitou nic společného, pouze na ní parazituje. Tituly jsou na prodej, britská média mluví přímo o „fake awards“.  A jak Hanák v problémech nákup titulu vysvětluje? Klasicky, hezky česky.

„Platil jsem ceremoniál, ubytování a letenky. Jestli je v tom cena diplomu, to nevím.”
(Hanák pro Seznam Zprávy, 18. července)

Ale tak určitě, pane profesore. Klidnou mysl, nenechte se zblbnout.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)