Mám se vrátit do Číny? přemítá český podnikatel. Řeší trest smrti pro Kanaďana i kauzu Huawei
KOMENTÁŘ. Zděšení bylo první pocit, který mne napadl, když jsem si prvně přečetl o rozhodnutí soudu ve městě Dalian, píše v autorském textu pro HlídacíPes.org Tomáš Hülle. Právník, publicista a zakladatel společnosti European Centre For Career Education Čínu pravidelně v posledních deseti letech pracovně navštěvuje.
Poprava? Kanadského státního příslušníka? Za pašování drog z Austrálie do Číny v množství přesahujícím 220 kg? V Evropské unii nebo Spojených státech by člověka napadla jako první slova „nepřiměřený trest“. Zejména pro Evropana je to potom něco naprosto nepředstavitelného.
Šest z celého světa
Vždyť i jednou z podmínek pro vstup do EU je odstranění trestu smrti z právního řádu. V celé Evropě je tak jediným státem s trestem smrti nyní Bělorusko. Není se proto čemu divit, když podobné rozhodnutí jako to z Dalianu vyvolává zděšení.
Mne jako první napadlo, že se do Číny nyní chvíli nepodívám, a to jsem pašerákovi vzdálený asi jako Krteček Batmanovi. Potom jsem si ale uvědomil, že je to podobná úvaha jako když příznivci prohrávajících politiků volají při každých volbách po emigraci.
Stejně tam nakonec pojedu, protože jsem měl štěstí zažít na rozdíl od mnoha lidí skutečnou Čínu, skutečnou povahu jejich občanů a mám tu zemi rád. Je rozhodnutí soudu správné? Nevím! Na to nemám dostatek informací. Je jeho načasování vhodné? Ani trochu.
Podíváme-li se na situaci v širším kontextu, je ve světě trest smrti v právním řádu v 55 zemích. To je více než čtvrtina států.
Z tohoto pohledu by se to nemělo jevit jako až tak výjimečné. Zejména s ohledem na skutečnost, že 32 zemí má v právním řádu trest smrti za trestné činy související s pašováním drog.
Co je ale alarmující: Pouze šest z nich trest smrti skutečně běžně ukládá. Šest z celého světa, právě včetně Číny, kde je to ještě poměrně běžně.
Do Číny jen se značkou Huawei?
Od uložení trestu do sepsání tohoto textu uplynul jediný den a již nyní je jasné, že budou významně eskalovat již tak extrémně napjaté vztahy mezi Kanadou a Čínou. Je to podobné jako v případě kauzy Huawei v Česku.
Politici a aktivisté křičí na všechny strany, ale kdo má skutečně pravdu, vlastně nikdo neví. Že je ale vše velká politická hra, nejspíše nikdo nepochybuje. A do té běžní občané nevstupují.
Smutné na tom je, že na základě zpětných názorů občanů se potom tato politická hra přetváří a hraje. Je tak třeba doufat, že politici na obou stranách dokáží najít dostatek síly, aby se dokázali vzepřít za pár měsíců názoru veřejnosti masírované ze všech stran jednoznačnými názory na internetu a sociálních sítích.
I zde vidím právě klíčové riziko pro Čínu. Nepochybuji vůbec o tom, že se celá situace vyřeší diplomaticky a vztahy se urovnají, ale pachuť z jejich vyostřování v občanech obou států zůstane.
Což je velká škoda pro zemi (Čínu), která má (alespoň veřejně dle slov čínského prezidenta Si Ťin-pchinga) ambice být světovým lídrem globalizace a férového obchodu.
Vedení je vždy založeno na důvěře a podobné kauzy jako je případ Huawei nebo zatím stále aktuální popravy ji rozbourávají.
Nakonec, pokud by k urovnání sporu nedošlo, může se stát, že bude-li chtít z Česka někdy někdo cestovat do Číny, tak to bude už jedině s telefonem Huawei v ruce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Oprava nepresnosti v clanku:
Robert Schellenberg (kanadsky obcan) pasoval 222kg metamfetaminu (MET) z Ciny do Australie (v clanku je z Australie do Ciny).
Uvaha – ktora v clanku chyba:
Pasovanie drog je rovnako nebezpecne pre celu spolocnost ako ich vyroba alebo priamy predaj. MET je vysoko navykova, nebezpecna a ilegalna latka (neurotoxin). Bez ohladu na to, ktora krajina najde takeho cloveka (vyroba/distribucia) – je to potrebne exemplarne odsudit. Specialne pri vahe 222kg – to sa nepasuje „nahodou“ v kufru, pre vyrobu jedineho schvaleneho lieku Desoxyn, ktory obsahuje 5mg MET (davkuje sa pod prisnym dohladom lekara, nie ako bezny liek prvej pomoci).
Otazka/uvaha, ktora je v clanku nedotiahnuta do konca:
Je 142M USD (avg hodnota 222kg MET na AUT trhu) hodna trestu smrti?
Aku hodnotu ma jeden zivot cloveka, ktory koli METu zomrie? Toto bola vsak davka pre viac ako 20k ludi. Aku hodnotu ma len 10% z nich?
Co zastavi ludi, od toho, aby neboli clankom vyroby, distribucie zivotunebezpecnych latok ako je MET ? 5 rokov basy?
Tieto otazky su prinajmensom rovnako vazne ako otazka, ci je trest smrti za vyrobu/distribuciu takeho kvanta ako je 222kg METu opravneny trest. A je jedno, kde by taky trest bol uplatneny.
Potom ten dalsi click-bite nazov clanku na strankach HP „Mam se vratit do Ciny?“ nedava vyznam.
PS: kolko pokrokovych krajin ma trest smrti a rocne sa ich vykona v desiatkach?
K PS : Včlánku je uvedeno, že trest smrti má 55 zemí. Je také dobře vědět, že trest smrti je udělován v USA, obnoven byl v roce 1976, viz: https://globe24.cz/svet/64923-trest-smrti-v-usa-podle-nove-statistiky-budou-popravci-brzy-bez-prace
Za výrobu nebo pašování takového množství drog, by na př. v USA byl trest na desítky let, možná, vzhledem k množství, na doživotí.
Takže nejezdit, s více než 220 kg drogy – návykové psychoaktivní látky, nejen do Číny, ale ani do USA.
(Panamský exdiktátor, generál Manuel Noriega dostal 16. září 1992 40 let vězení, mimo jiné za údajné pašování drog, a v roce 2017 zemřel).
Ale jo. nějak tak.
Co jsem se dočetl, tak původní rozsudek byl za toto pašovaní drog 15 let, čili toto zostření v další instanci na trest smrti je sice pro Evropana děsivé, leč pro Čínu zase nijak tak neobvyklé-
Jen připomínám, že i u našich soudů dochází k ohromné (a pro laika nepochopitelné) variabilitě co do výše trestu za stejný zločin. Což je u nás ovšem obhajováno jako ústavou stanovená nezávislost
soudců – a tímto tedy legitimně nekritizovatelné ,
Že by za tím u nás mohl být nějaký zásah států, o tom by si snad u nás nějaký novinář nedovolil napsat ani slůvko..
Tak co se divíte?.
S trestem smrti nesouhlasim z mnoha duvodu. Naopak co bych podporoval, je zvysovani trestu podle spolecenske nebezpecnosti, je absurdni, kdyby za pasovani deseti deka melo byt stejne rozpeti sazeb jako za pasovani sto kilo te stejne latky. A dopusti-li se pachatel serie trestnych cinu, mel by mu byt vymeren trest za kazdy cin zvlast a vysledek secten.
Cine a podobnym zemim se pri cestach vyhybam. Jednou jsem slysel kohosi rici, ze nepojede do hotelu, kde ve sklepe drzi lidi. Jasne, hotel muze byt levnejsi, vy ty lidi neuvidite ani neuslysite, jak rvou, ale presto vite, ze tam jsou.
Víte, k Vašemu názoru, právě že jde o to co budeme chápat pod pojmem společenská nebezpečnost. A tou tedy není těch deseti deka, ale třeba ani třeba deset kilo dovezených tím jedním právě dopadeným pachatelem, ale o možná tisíce tun, ilegálně dopravovaných dohromady – a právě proti tomu se snaží Čina, ale i další státy bránit drastickými tresty pro dopadené pachatele – na odstrašení těch ostatních..
Abych to přirovnal je to jako kdyby se řešilo zda nejsou drastické pokuty černým pasažérům v MHD. Protože a stejně by se mohlo tvrdit že společenská nebezpečnost (toho jednoho ) je nízká, takže stačí aby si zaplatil, s nějakou nízkou přirážkou lístek, že? Ale tak hodná ani naše spravedlnost není….
Jenom taková technická poznámka, která se samotnou myšlenkou nesouvisí… Samozřejmě, ta vynalézavost v pašování drog je nezměrná a ty se dají pašovat třeba až v tunových zásilkách… Takhle to dělaly třeba už v 80.letech kolumbijské kartely, když posílaly kokain hlavně do USA nebo do západní Evropy na námořních lodích, zamaskovaný mezi nejrůznějším zbožím… Samozřejmě, v cílovém přístavu, pokud to nebylo odhaleno, si to někdo mohl/může vyzvednout, a pak se to přes sítě nejrůznějších distributorů může šířit dál… To může být velice propracovaná záležitost…
S tím naprostý souhlas. Taky proto právě v případech sledování mezinárodního pašování drog i čínská policie naprosto běžně spolupracuje s policiemi západních států a kupodivu nikdo v tom žádné rudé nebezpečí nevidí…:))
No vidíte, když jsme tady jinde, pod tím článkem o té Venezuele, řešili tu Latinskou Ameriku, tak bych totiž řekl, že už v období studené války, tak v 70., 80.letech, se právě problém drog stal v politice USA právě vůči Latinské Americe takovou asi další prioritou vedle toho problému „rudého nebezpečí“ (tzn. Kuby jako „prodloužené ruky“ Moskvy, a těch všelijakých ultralevicových hnutí apod.). Tak je fakt, že ono se to mohlo i překrývat. Vždyť takové ty ultralevicové gerily (prokubánské nebo fakticky pročínské, maoistické, např. v Kolumbii nebo v Peru), ty taky ekonomicky žily z obchodu s kokainem…
Jen bych k tomu výše napsanému dodal, že by se zčásti hodilo říct, že víceméně ještě žijí…
„V Evropské unii nebo ve Spojených státech by člověka napadla jako první slova nepřiměřený trest…“ Tak když je to o Kanaďanovi v Číně, který pašoval drogy z Austrálie (a dokonce tedy přes 220 kg?), tak bych k tomu ještě přidal, a možná by se to hodilo spíše než ty USA (kde trest smrti existuje jak na federální úrovni, tak na úrovni některých jejich federálních států, i když netvrdím, že za pašování drog), Latinskou Ameriku, nebo většinu jejich států… A to zcela úmyslně, protože je na jednu stranu asi všeobecně známo, jak celkově právě tam je také ten drogový byznys rozbujelý a jak doslova brutálně tam v souvislosti s tím „úřaduje“ organizovaný zločin (dříve, tak v 80.-90.letech, příznačné hlavně pro Kolumbii, nedávno nebo doposud pro Mexiko, ale platí to i jinde), ale jak na druhou stranu jsou tam ty státy, resp. jejich zákony proti tomu poměrně liberální… Vždyť třeba i ti Češi, kteří jsou nebo donedávna byli zadrženi kvůli pašování kokainu ve věznicích v Peru (tj. zemi, která je také takovým „semeništěm“ narkoobchodu)… To by snad vyšší tresty za to dostali i u nás…
Nebo docela dojemné je, hlavně vzhledem k tomu, co se děje v souvislosti s činností narkokartelů v Mexiku (ty vzájemné doslova hromadné masakry, uřezávání hlav a rozhazování těl zavražděných po silnicích atd., ale mimochodem, třeba i vraždy novinářů), když Mexičané před cca 2 lety vydali do USA toho drogového bosse Joaquína Guzmána, s pečlivou starostí, aby se při soudním procesu s ním dodržovala jeho práva a aby náhodou, nedej Bože, „chudák“ nedostal trest smrti…
Možná by se dalo říct, že některé tyhle latinskoamerické státy jsou žalostnou ukázkou toho, kam to může dovést západní liberální demokracie… Ale tak jistě, jsou tam taky obrovské problémy s korupcí atd. atd.
Ono je vcelku zaujimave, ako sa media dokazu bez zamyslenia rozpisovat o tom, ze v niektorom state je trest smrti za pasovanie drog. Dokonca to dokazu navodit temu ako nieco, co by malo byt zle. Je len dobre, ze stat si chrani svoje zaujmy a vysiela jasny signal k verejnosti – budes obchodovat s drogami – zakrocime tvrdo. A to, ze vobec niektori jedinci zacnu uvazovat, ze koli tomu prestanu lietat do cudzich krajin, tak je to ich volba. Podobna volba, ako z pocitu, ze v Cinskych hoteloch drzia ludi v sklepe (nekdo to nekde napsal). V Cine je viac hotelov, ako v Prahe barakov :-).
Hlavne, ze si ludia zatvaraju oci, ako v CR a SR makaju „brigadnici“ z vychodu. To by i ten sklep v hotelu bol dobry.
Linka k teme v clanku: https://drugabuse.com/featured/drug-possession-penalties-around-the-world/