Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
JD Hancock on Foter.com, Berry Hard Work Setup

Makáme, ale fofrem. Kdo nestíhá, dostane padáka. Jak hnutí ANO vtrhlo na ministerstvo práce

Chceme makat, není čas čekat, zda dostaneme důvěru. Slova premiéra Andreje Babiše ze středečního jmenování vlády si vzala k srdci ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Její podřízení hned ve čtvrtek poznali, jak takový nový vítr v podání hnutí ANO vypadá.

„Jsou věci, které se nedají odkládat,“ řekl ve středu na Pražském hradě Andrej Babiš. Co to konkrétně znamená v resortu ministryně Němcové, ukázal krok ministerského rady Petra Bizuba z oddělení auditů a kontrol výkonu státní správy.

Úkol zněl jasně. Doplnit administrativní agendy, a to hned. Kdo se opozdí, má na krku závažné porušení pracovní kázně. A tedy i možný vyhazov.

Konkrétně rozeslal rada Bizub jménem ministryně v její první den ve funkci hromadný e-mail, v němž zhruba 40 úředníků ministerstva vyzval, aby doplnili do Centrální evidence agend korespondenci s policií a soudy. E-mail odešel v 11:05, termín na splnění do půl dvanácté, tedy přesně pětadvacet minut.

Ukázka e-mailu ministerského rady Bizuba, který má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Kdo by úkol ve stanovených 25 minutách nesplnil nebo se opozdil, má počítat s problémy. „Dle pokynu KM si Vás dovolujeme upozornit, že v případě nedodržení časového limitu a nesplnění úkolu bude toto vyhodnoceno jako závažné porušení pracovní kázně,“ tlumočil rada Bizub pokyn kanceláře ministryně Němcové.

HlídacíPes.org oslovil ministerstvo s otázkami, jak závažný úkol zmíněné doplnění agend je a o co ministryně opírá hrozby závažným porušením kázně. Ministerstvo slíbilo odpovědět do pátečního poledne, reakce ale nedorazila.

Kdo dostane padáka?

Jednobarevnou vládu Andreje Babiše jmenoval prezident Miloš Zeman ve středu. Právě tlak na úředníky státní správy a možné seškrtání jejich počtu je prvním z očekávaných kroků Babišových ministrů.

Do pátku mají premiérovi dát návrhy tzv. systemizace, tedy tabulky míst, která jsou v resortu k dispozici, v jaké platové třídě jsou na ně úředníci zařazeni a kolik tak státní správa spolyká příští rok peněz.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

15 komentářů

 1. nováček napsal:

  Pochpitelně, je nutno seškrtat posty a snížit počet státních úředníků, zvláště, když jsme je při předchozím vládnutí, byť zkráceném o nějaký ten měsíc, hojně nabrali na svéministerstvo (MF) a tím museli souhlasit i se zvýšením počtu i jinde. A jakým způsobem se to udělá? No přece stejným jako ve firmě, přesně podle Zákoníku práce – za hrubé porušení pracovní kázně může být i vyhazov. Jen je nutné to „závažné porušení pracovní kázně“ rychle vymyslet a důsledně zrealizovat!

  • Pamětník - bohužel napsal:

   Proč novináři nazývají „dělání pořádku po babišovsku“ čistkami? Komu budou chynbět političtí náměstci – jsou zbyteční stejně jako „političtí odborníci“ v dozorčích radách státních firem! A Babiš vlastně nedělá nic víc, než kdysi avizoval tehdejší předseda (strany ODS či vlády ČR) současný kandidát na prezidenta pan Topolánek: Oznámil, – vzpomeňme si: „Nějaká noc dlouhých nožů musí přijít!“

   • Tondach napsal:

    Protože to není „dělání pořádku po babišovsku“ , ale prachsprostá čistka! A ti „političtí náměstci“ Byli jne kvůli koaliční vládě a i babiš tehdy měl své politické náměstky v těch rezortech, které nespadaly pod ANO, víme?

    • Pamětník - bohužel napsal:

     Pokud „dělání pořádku po babišovsku“ vnímáte jen (pouze) jako prachsprostou čistku, pak se vám asi stýská po pořádcích starších, před ANO a Babišem. Věřte mi – nejsem jeho volič. Dřív než kohokoli pro novoty sepsujete, zkuste mu dát šanci se ve vládnutí znemožnit! To co předváděli jeho předchůdci se vám líbilo?
     Takto se historicky řadíte k těm kteří v předstihu varovali: „ Necháme ukřižovat každého, kdo bude tvrdit, že jsme dali popravit Ježíše Krista!“

     A ti „političtí náměstci“ Byli jne kvůli koaliční vládě a i babiš tehdy měl své politické náměstky v těch rezortech, které nespadaly pod ANO, víme?

     Topolánek, jako premiér na soukromé návštěvě metropole na Dunaji:
     „Někdy se ptám, zda jsme se poučili z toho, co se stalo v roce 1948, v roce 1989. Někdy mám pocit, že ne, – vyrůstají noví ‚rudí‘, kteří touží po rovnosti a spravedlnosti na světě komunistickým způsobem.“
     Mirek Topolánek, předseda ODS 15. 4. 2006.
     „Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“

 2. Nemec napsal:

  Úkol zní jasně- neprojdou. Ti, co nám nebudou sloužit. Zajímavé to bude sledovat až začne čistku nový ministr vnitra s policisty co souhlasí s naší účastí v EU a NATO. Jistě policisté a estébáci co slouží u Babiše mají připravené seznamy.

 3. Weber napsal:

  „Čistky“ se dělaly na různých postech po střídání papalášů vždy v minulosti a budou se dělat i nadále bez ohledu na skutečnou potřebu cokoli měnit na chodu státních institucí. Je to tím, že každý politik má kupu kámošů, příbuzných a pod. a co s nimi, když jsou natěšeni, že kámoš se o ně postará. Nabízí se v současnosti se střídáním „stráží“ pod kuratelou ANO dva pohledy na budoucí pohyby na úřednických seslích : jen se pomocí „čistice“ vymění potřebné žáby na prameni k ovládnutí pole zájmů, nebo čistit se bude razantně a to z těchto důvodů: za minulé vlády velice narostl stav úředníků, hlavně na MF za vlády AB a to může mít dva důvody: narostla socialisticky kontrola všeho, kde šustí peníze a víme, že kontrolor kontroluje a jeho je třeba také kontrolovat atd., kolikrát se opakuje kontrola je libovolné. Dále je možné, že AB strategicky navýšil počty úředníků s tím, že až bude vládnout, tak udělá veřejnosti dobře a sníží razantně úřednictvo, ale o ty, které se tam nehodí z jeho pohledu a nechá si tam svoje zaškolené lidi (chytré, ne?). K tomu bych se přikláněl, neboť AB sdělil, že nechce lidu „sloužit“ déle jak jedno období a v tom případě musí mít vše důkladně zajistěné, neboť předpokládám, že zase se budou hlásit „čápi“. AB je stratég a napřed nabral úředníků mraky, zvýšili jim platy, v době své vlády žáby propustí a lidu předloží kolik ušetřil potřebných pracantů a peněz ze státního rozpočtu za ty nepotřebné a ti, kteří mu visí na rtech jej budou milovat ještě více! No, neberte to.

  • Jakub Hrabe napsal:

   Přeloženo: Ať udělá Babiš to či ono,vždy to bude špatně. Moc písmenek na tak krátké sdělení…

   • Tondach napsal:

    Ovšem Babiš zatím dělá všechno špatně! Především nedrží slovo a lže!

  • Tondach napsal:

   Ovšem Babiš nikomu nezvýšil platy, to ta „zlá a nemožná“ Marksová….

 4. petrph napsal:

  Jen bych upozornil, že máme už 4 roky jistý zákon o státní službě který má právě chránit úředníky před politickými vlivy ministrů.
  Tudíž – jestli skutečně zadala paní ministryně složitější příkaz který měli splnit nižší úředníci do 25 minut, jinak to bude vyhodnoceno jako závažné porušení pracovní kázně, tak to byla planá hrozba. Počítám jí že už mezitím k tomu příslušný státní tajemník stačil vysvětlit politicky korektně že je to blbost a nemůže jí to právně projít. A že navíc (i to se dá politicky korektně velice rázně formulovat) že paní ministryně se bude pakovat z funkce mnohem dřív než kdokoliv z těhle lidí…

 5. Miki45 napsal:

  Je to záměr, jak se zbavit nechtěných lidí. V 11 hodin se chodí na oběd, po návratu z jídla mám závazné porušení pracovní kázně. Stačí 2 x a jsem odejit. Co na to ombusman ? Tak nám to s AB pěkně začíná !!!

 6. Jakub Hrabe napsal:

  Lepšího ministra financí od revoluce jsme neměli-a to s odstupem několika sakra velkých kobyl…

 7. pes napsal:

  čistky byly a vždy budou,jen se střídá barva,kabát a mentalita politiků,to nezmění žádná revoluce,ani demokracie…a mimo to,máme tady diktaturu Bruselu,jen se to neříká zatím oficiálně nahlas, a to bude další čistka,a tak to půjde zase dál, a dál, a dál,protože lidé jsou takové stádo,co potřebují svého páníčka,který je na začátku bohem,na konci gaunerem

 8. končím napsal:

  Ministrině Němcová si dovedla dva bývalé zaměstnance ministerstva (Bílková a Kahoun). Přečtite si články a pochopíte, proč pani ministrině tak spěchá se zjištěním co všechno se na tyto lidi dostalo k policii.

  http://www.ceska-justice.cz/2015/04/marie-bilkova-nastoupila-do-vyznamne-pozice-na-ministerstvu-financi/

  https://www.novinky.cz/domaci/443798-ministerstvo-zaluje-exreditele-socialni-spravy-kvuli-privatizaci-bytu.html

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkujeme, právě tomu se věnuje dnešní článek.

Přidávání komentářů není povoleno