Má se v Česku platit eurem? Že ho nemáte, je chyba, říká ředitel prestižního švýcarského institutu

Napsal/a Robert Břešťan 3. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika je podle hodnocení prestižního švýcarského institutu IMD (Centra pro globální konkurenceschopnost) 27. nejkonkurenceschopnější zemí světa. Je to dobrý výsledek, nebo má Česko ještě značné rezervy?

„Myslím, že Česká republika je na dobré cestě. Otázka nezní, na jakém místě v žebříčku jste dnes. Žebříčky jsou relativní, podstatné je sledovat trend a vývoj země za poslední roky. A Česko je na správné trajektorii,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel institutu Arturo Bris.

IMD v jednotlivých zemích hodnotí ekonomické prostředí, stav infrastruktury, kvalitu institucí, zákony a podnikatelské prostředí. Zohledňují i kvalitu vzdělávacího systému, flexibilitu trhu práce či podporu inovací. Kromě tvrdých dat vychází i z výpovědí místních manažerů.

Pořadí konkurenceschopnosti podle IMD i proto patří mezi respektovaný zdroj informací při rozhodování investorů o umístění přímých zahraničních investic.

Podle Brise by ale nejen zahraniční investoři ocenili, kdyby se Česká republika zařadila mezi země platící eurem.

„To, že stojíte mimo eurozónu bych označil za slabou stránku vaší ekonomiky,“ říká Bris. „Ani do budoucna – v kombinaci s tím, jak jste závislí na zahraničním obchodě se soudními zeměmi, které již euro mají, především na Německu – to pochopitelně není pozitivní,“ dodává.

Bris společnou evropskou měnu považuje za „největší světovou finanční inovace poslední doby“.

„Jsem přesvědčen, že euro je úspěšný projekt a že takovým zůstane přinejmenším i po příští generaci. Česká republika do prostoru společné měny přirozeně patří. Máte silný průmysl, masivní export, ale jste zároveň i závislí na importu a silnější měny byste se neměli obávat,“ konstatuje ředitel IMD.

„Euro je stejně dobré pro Německo jako pro vás. Vidím zkrátka budoucnost v euru a vidím tuto budoucnost i pro Česko,“ doplňuje Bris.

Vidí uznávaný ekonom Arturo Bris Českou republiku jako montovnu s malou přidanou hodnotou, nebo jako úspěšnou průmyslovou zemi?

Jaké technologie podle něj změní naši ekonomickou budoucnost?

A čeká nás nová ekonomická krize?

Rozhovor s Arturo Brisem přinese HlídacíPes.org zítra, 4. 11. 2016

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)