Skley via Foter.com / CC BY-ND, zdroj

Má se v Česku platit eurem? Že ho nemáte, je chyba, říká ředitel prestižního švýcarského institutu

Napsal/a Robert Břešťan 3. listopadu 2016

Česká republika je podle hodnocení prestižního švýcarského institutu IMD (Centra pro globální konkurenceschopnost) 27. nejkonkurenceschopnější zemí světa. Je to dobrý výsledek, nebo má Česko ještě značné rezervy?

„Myslím, že Česká republika je na dobré cestě. Otázka nezní, na jakém místě v žebříčku jste dnes. Žebříčky jsou relativní, podstatné je sledovat trend a vývoj země za poslední roky. A Česko je na správné trajektorii,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel institutu Arturo Bris.

IMD v jednotlivých zemích hodnotí ekonomické prostředí, stav infrastruktury, kvalitu institucí, zákony a podnikatelské prostředí. Zohledňují i kvalitu vzdělávacího systému, flexibilitu trhu práce či podporu inovací. Kromě tvrdých dat vychází i z výpovědí místních manažerů.

Pořadí konkurenceschopnosti podle IMD i proto patří mezi respektovaný zdroj informací při rozhodování investorů o umístění přímých zahraničních investic.

Podle Brise by ale nejen zahraniční investoři ocenili, kdyby se Česká republika zařadila mezi země platící eurem.

„To, že stojíte mimo eurozónu bych označil za slabou stránku vaší ekonomiky,“ říká Bris. „Ani do budoucna – v kombinaci s tím, jak jste závislí na zahraničním obchodě se soudními zeměmi, které již euro mají, především na Německu – to pochopitelně není pozitivní,“ dodává.

Bris společnou evropskou měnu považuje za „největší světovou finanční inovace poslední doby“.

„Jsem přesvědčen, že euro je úspěšný projekt a že takovým zůstane přinejmenším i po příští generaci. Česká republika do prostoru společné měny přirozeně patří. Máte silný průmysl, masivní export, ale jste zároveň i závislí na importu a silnější měny byste se neměli obávat,“ konstatuje ředitel IMD.

„Euro je stejně dobré pro Německo jako pro vás. Vidím zkrátka budoucnost v euru a vidím tuto budoucnost i pro Česko,“ doplňuje Bris.

Vidí uznávaný ekonom Arturo Bris Českou republiku jako montovnu s malou přidanou hodnotou, nebo jako úspěšnou průmyslovou zemi?

Jaké technologie podle něj změní naši ekonomickou budoucnost?

A čeká nás nová ekonomická krize?

Rozhovor s Arturo Brisem přinese HlídacíPes.org zítra, 4. 11. 2016

18 komentářů

 1. František Kroupa napsal:

  Proč mluví o Česku? Ve Švýcarsku ho nechtějí vyslyšet? Nejsem ekonom ale technik s manažerskou praxí, ale dnes by se do EURa cpal jen šílenec. Proboha, pane Břešťan, kam na ty exoty chodíte?

  • Robert Břešťan napsal:

   Slyšel jste někdy slovo konkurenceschopnost? Tak ten „exot“ je špičkový ekonom a šéf IMD. Případně použijte google.

   • František Kroupa napsal:

    Nemám námitky proti špičkovým ekonomům, pokud jsou špičkoví…. I Kalousek by vyhlášen jako špičkový ministr financí a následně Babiš (zde zatím nemám námitky), jen postrádám jaksi tak si (oblíbené u Havla) u Švýcarů spontánní přechod na euro. Že ten pán nemá přehled o našem vykradeném průmyslu a o tom kam odchází většina zisků. I ten Herman má lepší představu o tom kam by ČR měla náležet, jak nám sděluje…. A konkurenceschopnost? O tu se pořád snažíte, ale je to stále táž upachtěná čubička. Ale hezký den přeji

    • Robert Břešťan napsal:

     On je to Španěl…

     • František Kroupa napsal:

      To snad nerozhoduje, záleží pro koho a na koho pracuje…. Vy se též snažíte něco změnit tady a ne ve Španělsku. Tak jako i já, i kdybych byl Hotentot. Zatím naše měna je záměrně podhodnocována právě pro tu vaší konkurenceschopnost. Jen tak mimochodem, zásahy naší národní banky mě osobně stojí skoro 100 000 Kč/ročně. Dovozce podstatně víc. Naštěstí už to snad nepotrvá dlouho. Mimochodem, při přechodu na euro, byste při tomto kurzu snad udělal bezdomovce z 2/3 tohoto národa.

 2. petrph napsal:

  Konkurenceschopnost? A to se prosím posuzuje kvalita té montážní fabriky, a nebo jejího majitele, který o ní rozhoduje, finacuje jí, prodává finální výrobky a inkasuje zisk? Řekl bych že zrovna z pohledu Česka kde 50 procent podniků patří zahraničním investorům, dost velký rozdíl..

 3. ČERT napsal:

  Jak naznačuje ten profesor Bris, jistěže by zavedení eura u nás mělo na první pohled logiku, vzhledem k hlavním vnějším ekonomickým vazbám a k tomu, že ve třech ze čtyř okolních zemí (tedy kromě Německa i v Rakousku a na Slovensku) je euro již zavedenou měnou. O ostatních věcech bych nechtěl spekulovat. Ale když už je tu zmiňováno to Švýcarsko, které spolu s Lichtenštejnským knížectvím tvoří přímo takový „měnový ostrov“ uprostřed eurozóny… Ale nejenže „měnový ostrov“. Jako nečlen EU není jistě, na rozdíl od nás, ani formálně zavázáno někdy v budoucnosti euro přijmout.

 4. Premyslcz napsal:

  Mohly by jsme v zájmu záchování Eurozóny posílat stejně jako slováci miliardy eur pro finanční záchranu Řecka. Aby se jejich důchodci měli lépe a za zbytek si řekové nakoupily do zásoby nové tanky a ponorky…
  Konkurenceschopnost je o nákladech, lidských zdrojích a normách. Euro v tomto má marginální význam.

  • ČERT napsal:

   Ano. To okolo Řecka a krize eurozóny, to je jedna věcí, o kterých „bych nechtěl spekulovat“, jak jsem napsal, když jsem se nad tím letmo zamyslel výše. Chápu, jak to prof. Bris může myslet s tím eurem v ČR, ale ten jeho optimismus okolo eura…? Mám pocit, že jsem se nedávno setkal s odhady jiných ekonomů, kteří to viděli jinak.

 5. dominik napsal:

  Dejte kurz 1 euro za 1,-Kč a pak můžete euro zavést jako naši měnu.

  • Robert Břešťan napsal:

   To by se dosti nevyplatilo. Co myslíte, že by takový přepočet udělal s cenami českého zboží v zahraničí? A následně s celou českou ekonomikou?

   • dominik napsal:

    JJ, za 400 euro důchodu si můžu hodit mašli !!!

    • Robert Břešťan napsal:

     Až na to, že by pak na ten váš důchod neměl kdo vydělávat. A kolik eur by asi tak stála třeba Škoda Fabia…?

     • dominik napsal:

      Já jsem tvrdě robil celý život na šachtě, co jste dosud dokázal vy? To jsou jenom takové nemastné, neslané nicneříkající odpovědi. Umíte něco jiného, než tvrdit, že jenom vy máte pravdu a euro je pro nás nejvýhodnější? Já myslím, že už nejenom nám, ale celé slavné EU za pár desítek let nepomůže nic. Určitě sledujete, co se děje v Evropě a v celém světě. To nedopadne dobře. Lituju další generace. Pokud bude přibývat takových lidí, jako vy, kteří vlastně nic nevyprodukujou, pak opravdu na důchody nebude. A vy si už na důchod taky spořte…

     • Robert Břešťan napsal:

      Děkuji, na důchod si spořím. Jen nevím, kde prosím pěkně tvrdím, že „přechod na euro je nejvýhodnější“? Jen se snažím v diskusi vysvětlit – zjevně marně – že teoretická výměna koruny za euro v kurzu 1:1 je naprostý ekonomický nesmysl. A i kdyby to možné bylo, tak by to byla sebevražda českého průmyslu.

 6. dominik napsal:

  Vždyť jste vzdělaný člověk, určitě jste musel poznat, že je to jen nadsázka. Vím, že 1:1 je nesmysl, ale 1:27 je zase sebevražda pro většinu obyčejných lidí.

 7. dominik napsal:

  No a já jsem tomu rád. A myslím, že určitě nejsem sám, kdo nechce euro a věří v českou korunu. Nashle.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies