Má důvěru Babiše i Rusů. Dvorní právník Agrofertu zastupoval Rusko při převodu majetku z dob SSSR

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 16. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Když Ruská federace hledala spolehlivého člověka, který by po rozpadu Sovětského svazu dal do pořádku majetkové portfolio Ruska v Česku, vybrala si na to právníka Alexeje Bílka. Ten se už znal s Andrejem Babišem a dnes mu přes svěřenský fond hlídá jeho mnohamilliardový majetek.

Stejně jako si Alexej Bílek dokázal získat důvěru současného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v minulosti požíval coby právník i důvěry Ruské federace.

Podle zjištění HlídacíPes.org to byl právě Alexej Bílek, nynější šéf právní divize Agrofertu a správce jednoho z Babišových svěřenských fondů, koho si Ruská federace vybrala za svého zástupce pro zajištění přepisu nemovitostí z bývalého SSSR na nově vznikající Ruskou federaci.

Tehdy 46letý advokát získal v únoru roku 2000 plnou moc od někdejšího mimořádného velvyslance Nikolaje Timofejeviče Rjabova – k vyřízení změny zápisu ruských nemovitostí na českém území, jež byly do té doby evidovány na Sovětský svaz.

Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že kroky ruské strany vycházely z dohody “O majetku bývalého Svazu SSR v zahraničí” z konce roku 1991. Řešit majetkovou situaci za hranicemi nařídil tehdy výnosem bývalý prezident Ruské federace Boris Jelcin.

Prospěšné kontakty

K historickým událostem se nyní nechce vracet ani ruská ambasáda v Praze, ani Alexej Bílek. Velvyslanectví na dotazy neodpovědělo, na dotazy nereagoval ani Bílek.

Zaslaný email zůstal bez reakce, mobilní telefon zvonil marně a opakovaný vzkaz zanechaný u sekretářky v sídle Agrofertu byl také bez odezvy.

Není tak zřejmé, zda si Ruská federace ze všech dostupných právníků jeho služby vybrala náhodou, či třeba pro vazby z předchozích let.

Nicméně z otevřených zdrojů plyne, že právník Bílek, který vystudoval Vysokou školu politickou ÚV KSČ, má k Rusku blízko.

Bílek byl kupříkladu členem Česko-ruské společnosti, která se podle jejích oficiálních údajů zabývá navazováním prospěšných kontaktů mezi oběma státy a prezentací ruské kultury u nás a české kultury v Rusku.

Od roku 1993 až do roku 2006 byl také společníkem Centra mezinárodní spolupráce – Vostok, kde působil s právníkem Čestmírem Kubátem, který podle týdeníku Reportér před soudem zastupoval Aloise Grebeníčka, obviněného z mučení vězňů v 50. letech.

Strážce Babišových miliard

Plná moc od mimořádného ruského velvyslance pro Alexeje Bílka.

V době, kdy Bílek zastupoval Rusko při řešení majetkové situace, se už šest let znal s Andrejem Babišem. Pro nyní obviněného šéfa hnutí ANO je Bílek jedním z klíčových postav jeho byznysu.

Bílek vede právní divizi celého Agrofertu a je také správcem jednoho ze svěřenských fondů AB Private Trust II, do kterého Babiš převedl pod tlakem nového zákona část majetku svého holdingu.

Zároveň je také jedním z takzvaných protektorů a dohlíží na správu druhého z Babišových svěřenských fondů.

Působí navíc i jako předseda představenstva jediné firmy, kterou si Andrej Babiš ponechal ve svém vlastnictví – AGABSY.

Bílek měl zároveň 13,33% podíl ve společnosti CETRAC, která byla zrušena v likvidaci. Firmu vlastnil mimo jiné se dvěma ruskými společníky.

Na lince Praha – Moskva

Právě ruské nemovitosti, jejichž přepis do katastru Bílek pro Rusy zařizoval, se nyní dostaly do centra pozornosti.

Česká diplomacie totiž podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org řeší citlivý problém ohledně budov, které místo k diplomatickým účelům využívá ruské velvyslanectví komerčně.

Například ve vile po druhém československém prezidentovi Edvardovi Benešovi dnes sídlí na 13 soukromých subjektů, včetně nacionalistického hnutí Řád národa. Ve vedlejší ruské vile stojící je dokonce evidováno přes dvacet soukromých firem.

Česká diplomacie nyní řeší i případy, kdy některé budovy využívané Ruskou federací nebyly dosud zkolaudovány či nejsou evidovány v katastru nemovitostí. Dvě budovy v Praze a v Brně stojící na pozemcích Diplomatického servisu (příspěvková organizace Ministerstva zahraničí ČR) byly dokonce prodány soukromým firmám.

Jednání ohledně řešení této situace probíhala jak v Praze, tak v Moskvě, dosud ale nebyla uzavřena.


Zdroj dat: aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. HlídacíPes.org


OSF-25_pozitiv100horizontal Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha


Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)