Pocta bratrům Lumiérům. Foto: Profimedia

Lži, podvody a manipulace s divákem. Zázračný aparát ve službách doby

Napsal/a Přítomnost 4. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Nepřekvapuje, že švédsko-dánský dokument Zázračný aparát, právě uvedený do našich kin, získal letos ocenění na festivalu Sundance. Filmová přehlídka v americkém Utahu se v průběhu své nedlouhé historie (od r. 1978) vyprofilovala jako prestižní a vyhledávaná filmová akce zaměřená na nezávislé filmy a nekonvenční tvorbu, což snímek Axela Danielsona a Maximiliena Van Aertrycka určitě je.

Splňuje i kritérium provokativnosti, kterou mají nejen na tomto festivalu rádi. Je to hodně svěží a free snímek, ostatně není divu, vždyť jedním z producentů byl režisér Ruben Östlund, autor zdravě provokativních filmů Čtverec a Trojúhelník smutku, od nějž snad ani nelze nic jiného čekat.


Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost

Autorkou textu je kulturní publicistka AgátPilátová (titulek a mezititulky jsou redakční)


Dokument má ambici představit vývoj audiovizuálního média, především filmu, v uplynulých sto padesáti letech. Určitě vděčné téma, lze si s ním vyhrát, vyzobat třešničky na opulentním dortu, do nějž audiovize nakynula, i odhalit zrádné pecky.

Trumpovo hulákání na reportéry

Autoři letem světem seznamují s dějinami kinematografie od Mélièse a bratrů Lumièrů až k YouTube, aby se co nejdřív dostali ke svým hlavním tématům: ke komercionalizaci filmu a k lákavým, ale spíš negativním možnostem, jež nabízí. K ohýbání a zkreslování skutečnosti, k lžím a podvodům, k manipulaci s divákem.

Záběry s Riefenstahlovou, ať v době její velké slávy, či mnoho let po válce, patří k nejpůsobivějším, neboť na konkrétní osobnosti demonstrují moc i zrádnou sílu filmu.

V rychlém tempu (střihač se fakt zapotil!) probere počátky pohyblivých obrázků, korunovace králů, dodatečné rekonstrukce válečných záběrů, tváře politiků, před kamerou obnažené i průhledně předstírající.

Připomene nacistickou filmařku Leni Riefenstahlovou, kterak s nadšením vytváří image silné nacistické říše, včetně adorace Hitlera. Ukáže, jak ještě po letech se zalíbením sleduje výsledky svého díla.

Záběry s Riefenstahlovou, ať v době její velké slávy, či mnoho let po válce, patří k nejpůsobivějším, neboť na konkrétní osobnosti demonstrují moc i zrádnou sílu filmu.

Poměrně brzy se autoři dostanou k současnosti, zařazují zábavné kiksy moderátorů, Trumpovo hulákání na reportéry i videa se sladkými, leč prázdnými tvářičkami dívek prezentujících se na YouTube.

Výběr filmových a televizních záběrů a videí je vynalézavý nejen s ohledem na téma, ale i na atraktivitu, nechybí jim vtip a pointa. Záběry z historie i současnosti jsou zajímavé, výsledná koláž strhne pestrostí i tempem.

Po jistém čase však už začínáme být ze závratného letu a střídání střihových záběrů a videí trochu utrmácení; ještě že je autoři občas prokládají fotografiemi souvisejícími s filmy.

U některých střípků témat bychom se rádi pozdrželi déle. Například u manipulace s realitou, obratného kouzlení s fakty či u sugestivnosti a nebezpečné věrohodnosti „upravených“ verzí událostí.

Zbraň v hybridních válkách

Narativ Zázračného aparátu postupuje zejména zpočátku víceméně chronologicky, posloupnost je však narušována skoky v čase, a ty pak mají na svědomí, že film působí poněkud chaoticky.

Zejména v poslední třetině jako by autorům záleželo víc na tom, jak rychle doběhnou do cíle, než co sdělí. Dokumentu chybí dramaturg, který by to celé víc uspořádal. Nejde o to, aby film působil „spořádaně“, jeho kouzlo je právě v skotačící dynamice. Ale víc řádu by mu přeci jen neuškodilo.

U některých střípků témat bychom se přitom zároveň rádi pozdrželi déle. Například u manipulace s realitou, obratného kouzlení s fakty či u sugestivnosti a nebezpečné věrohodnosti „upravených“ verzí událostí.

Nebo u nebezpečí, jež s sebou přináší využívání sociálních sítí k sebeprezentaci nicneříkajících obličejů a hloupých vyprávěnek youtuberů.

Bylo by patrně také prospěšné, kdyby tvůrci věnovali větší pozornost aktuálnímu problému fake news a dezinformací v audiovizuálním prostředí, jež se stávají stále nebezpečnější zbraní v hybridních válkách. A nejen v nich.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)