Foto: Profimedia

Lubomír Vejražka: Máme tady novou totalitu, tvrdí Babiš. Plive tím na památku skutečných obětí

Napsal/a Lubomír Vejražka 22. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. V předvolební debatě deníku Blesk dne 19. ledna Andrej Babiš poněkud nesouvisle prohlásil toto: „Máme tady novou totalitu, a pokud pan Pavel bude na Hradě, tak bude úplná totalita a já chci bojovat za svobodu slova.“ Podobná slova zopakoval i na setkání se svými fanoušky v Benešově. Vysvětleme mu tedy, co skutečně je totalita, kterou v Československu vybudovala KSČ. Ta strana, která jej mimo jiné vyslala obchodovat do Maroka. Strana, jež stvořila k utužení totality tajnou policii StB, s níž byl Babiš v úzkém kontaktu.

Babiš svým prohlášením jedním dechem tvrdí, že už nyní žijeme v jakési totalitě, zároveň nesmyslně sugeruje, že Petr Pavel má v úmyslu totalitu u nás zavést.

Dovolím si Andreji Babišovi přiblížit, co by se mu stalo, kdyby zde skutečně byla totalita podobná například té komunistické (anebo nacistické) a kdyby se té totalitě znelíbil.

Možná i trest smrti

Do týdne by jej zatkli a brutálně mučili. Jeden z oblíbených postupů komunistů/ estébáků byl kupříkladu pověsit vyslýchaného za ruce a nechat ho nějakou dobu viset, aby byl povolnější. Líčení dalších vynalézavých postupů, jak zatčeného trýznit, si zájemce najde v dostupné literatuře, či třeba ve vzpomínkách pamětníků v Příbězích 20. století.

Co dál? Nenechali by jej celé dny spát, trýznili by jej hlady a žízní. Po půl roce by vážil tak 50 kilo, chyběly by mu některé zuby, močil by krev, měl by poškozenou páteř, či třeba neléčený otřes mozku.

Pak by jej postavili před soud, kde by se i jeho vlastní obhájce dožadoval za jeho činy proti režimu nejvyššího trestu. A po několikatýdenním procesu snímaném do archivu by jej soudce odsoudil možná i k trestu smrti. Provazem. V totalitě žádná výjimka.

Ušetřena by nebyla ani rodina. Blízké by vyhodili z domu, nasadili by na ně donašeče, omezili by jim lékařskou péči. Děti by vyhodili ze školy a nahnali pracovat do těžkého průmyslu.

Nutili by je, aby se veřejně zřekly svého otce. Manželku by vyhodili z práce a postavili by ji třeba k lisu, šikanovali.

Vylhaný příměr o totalitě

Je nasnadě, že inženýru Babišovi nic takového nehrozí. Dobře to ví. Dnešek pojmenovává totalitou jen v rámci marketingem naordinovaných snah vystrašit běžného občana – a dostat se na Hrad. I tohle Babišovo prohlášení ukazuje jeho nevyrovnanost a neschopnost vidět věci v souvislostech.

Svým vylhaným příměrem dneška k totalitě Babiš pošlapal památku všech, kteří trpěli v komunistických a nacistických vězeních a lágrech, kteří byli popraveni či se z lágrů nevrátili. Chtít, aby se za to aspoň zastyděl, to by však asi bylo příliš mnoho.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)