Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Silnice v Desné v Jizerských horách po výbuchu ruské cisterny 21. srpna 1968 Foto: se svolením Post Bellum
,

Lubomír Vejražka: Bratříčku, zavírej vrátka. Proč tolik Čechů fandí Rusku?

KOMENTÁŘ. Právě dnes si připomínáme rok 1968 a okupaci Československa sovětskou armádou. V srdci mnoha našinců tehdy rázem probleskl vztek k Moskvě a ke všemu komunistickému, do mysli se draly vzpomínky na březen 1939 a okupaci nacisty, na puč v roce 1948…

Sovětské tanky v ulicích zaskočily i mnohé soudruhy, kteří do té doby Moskvu ideologicky uctívali jako božstvo a milovali ji z vděku za osvobození od nacistů. Že to osvobození bylo spojeno i s pádem do východního područí, to si nepřipouštěli. V srpnu 1968 pak lkali: „Jak nám to soudruzi z Kremlu mohli udělat?“

Jiní naši občané ovšem měli o komunistech jasno nejpozději od února 1948 po rudém puči, vpád Moskvy do Československa je vůbec nezaskočil. Do této skupiny patřili političtí vězni, ale i řada vojáků, kteří za války bojovali proti Wehrmachtu na východní frontě a důvěrně se seznámili s poměry v SSSR, mnozí z nich prošli i sovětským gulagem. To, že z východu může přijít jenom mráz, věděli i další svobodomyslní a přemýšliví jedinci.

Výkřik bolesti a beznaděje

Za ponuré atmosféry, do níž se 21. srpna ponořil celý stát, vznikla známá písnička Karla Kryla „Bratříčku, zavírej vrátka“. Píseň o vojácích, kteří přijeli v hranatých železných maringotkách, píseň o slze na víčku a cestách klikatých, píseň o tom, jak prší a venku se setmělo a jak tato noc nebude krátká, jak beránka vlku se zachtělo.

Vnímavý člověk naléhavý výkřik hrůzy vložené do písně, výkřik bolesti, beznaděje a hořkosti vznášející se tehdy v ulicích českých a slovenských měst jistě ucítí i nyní, po více než půlstoletí.

Vojáky v tancích, nákladních vozech Zil a v gazících jsme nazývali hanlivě Rusáci, ačkoli šlo často o obyvatele z komunisty zotročených zemí ze střední Asie. Nahnali je sem spolu s branci z Běloruska, Ukrajiny a dalších zemí SSSR. Ti kluci netušili o cíli invaze – totiž okupovat Československo. Měli za to, že u nás probíhá válka s NATO.

Neměli to tehdy ti vojáčci lehké: Češi otáčeli silniční ukazatele, kolony bez map pak kroužily krajem. Zásobování vázlo, mívali hlad. Ozbrojenci hlídkovali bez vystřídání na křižovatkách a spali únavou na kapotách svých vozů.

Odvážlivci ve městech se kolem nich srocovali a křičeli na ně: „Okupanti, nacisti! Komunisti stejní jako nacisti!“ Četli nápisy: „Smrt okupantům! Běžte domů!“ Ulicemi zněla píseň: „Běž domů Ivane, čeká tě Nataša, běž domů Ivane, tady tě holky nemilujou.“ Čekali, hoši sovětští, vděk. Ovšem dočkali se hrozících pěstí.

A co dnes?

V roce 1968 Češi o Kremlu měli jasno. 1) Ruské tanky v našich městech = zlo. 2) Komunistický Sovětský svaz se dopustil zločinu. Jen zanedbatelná menšina Rusy vítala, šlo o skalní komunisty. O to podivnější je fakt, že u části naší společnosti jsme dnes svědky sympatií ke gangsterům z Kremlu, kteří se vrhli do války na Ukrajině.

Většina národa naštěstí vnímá zločinnost Kremelského válečného tažení na Ukrajině. Přesto někteří Rusům, navzdory drtivé zkušenosti vepsané 21. srpna do podvědomí českého národa, přímo tleskají, jak to Ukrajině nandávají. Přitom právě díky našemu srpnu 68 by člověk čekal opak, tedy vstřícnost napadenému.

Co se, proboha, za 54 let v nitru části českého národa změnilo, že sympatie věnuje vrahům? Kdyby například Němci opět vtáhli do Polska jako na podzim 1939, také by se u nás našli občané, kteří by Němce poklepávali po ramenou?

A jak by se tihle promoskevští Češi tvářili, kdyby k nám opět přivandrovali Rusáci ve svých železných maringotkách? A pokud se například Francouzi dívali vstřícně a laskavě na ruské dobyvatele drancující českou zemi, vraždící našince a znásilňující Češky – co by takovým Frantíkům vmetli do obličeje?

Ale ať jsem k našim příznivcům Moskvy spravedlivý: Maďaři udělali v roce 1956 také zkušenost s ruskými tanky, dokonce zkušenost mnohem tvrdší než my v osmašedesátém. Mnozí z nich dnes pro Ukrajince pochopení také nemají, jejich vůdce dokonce k Putinovi vzhlíží.

Proč tolik Čechů zavírá oči?

Proč dnes leckteří Češi nechtějí slyšet o vraždách, hromadných hrobech, mučení a znásilňování na Ukrajině? Proč popírají zjevnou ruskou taktiku spálené země? Proč jsou slepí ke zprávám o zavlékání Ukrajinců, dokonce i dětí, do Ruska?

Proč osm desetiletí po válce pohlíží blahovolně na nastupující rusifikaci a odnárodňování Ukrajinců na okupovaných územích, vyhazovy ze zaměstnání, vyřazování ukrajinských knih z knihoven a nátlak na ukrajinské kantory, aby učili historii ve prospěch Ruska? Proč se neděsí ruských slov o nutnosti převychovat Ukrajince? (Převychovat v ruském pojetí rovná se – jak známo – drtit.

Neprotestují ani proti ruským lžím, že ukrajinský národ neexistuje a Ukrajinu je potřeba osvobodit. Nevnímají ani paralelu mezi chováním nacistů a putinovců. Přehlížejí ruské výhružky jadernou válkou. Nevadí jim obsazení jaderné elektrárny Rusy ani to, že si přímo v areálu elektrárny zaparkovala ruská armáda svou techniku.

Netrápí je řeči Kremlu o nutnosti rozšířit Rusko do hranic bývalé carské říše a SSSR, o nezbytnosti zabrat Polsko a Pobaltí, o potřebě získat vliv ve střední Evropě, o nevyhnutelnosti vzniku nového řádu od Lisabonu po Vladivostok. Nepodivují se, jak Putin ospravedlnil masového vraha Stalin a vrátil jej na vrchol ruských dějin. Nezajímá je, že u nás máme svobodu slova (již oni sami bohatě využívají), zatímco Putin své oponenty likviduje.

Kdo je ohrožen?

Na všechny výtky vůči Putinovi mají naši prokremelští občané pořád stejnou písničku: „Za to může NATO“. V jejich očích je Rusko, jaderná velmoc chrastícími zbraněmi „posledního soudu“, ohroženým chudáčkem, který se právem bojí a „brání“. Není to však přesně obráceně? Nemusí se především bát ti, kdož sídlí v sousedství jaderné velmoci právě utržené ze řetězu?

Kdo za viníka války neoznačuje Moskvu, ale NATO, může se podívat sem, jak to bylo v roce 2008 v Bukurešti se snahou Gruzie a Ukrajiny přičlenit se k NATO. Již tehdy bylo oběma státům NATO vzdáleno asi tak, jako je běžnému občanu Česka nedostupné Moře klidu, kde se v roce 1969 prošel po měsíčním povrchu Buzz Aldrin a Neil Armstrong.

Odkud tedy vane příklon mnoha Čechů k autoritářskému vražednému režimu tam na východě?

Je na vině panslavismus, který měl v našich luzích a hájích vždy silnou pozici a je patrně ukotvený hluboko v podvědomí národa? Panslavismus, jenž hlásal, že Rus nám pomůže z područí Rakušáků?

Přitom bylo známé, jak je carské Rusko zaostalé kulturně i společensky, hospodářsky, a jak rádo šlape na krk národům ve své říši i ve svém okolí, Slovany nevyjímaje. Panslavismus vzkvétal i po roce 1918, ačkoli se vědělo o hrůzách v SSSR. Dnešní nesvobodné poměry v Rusku jsou zřetelné každému, kdo nechce být slepý.

Nebo je příčinnou skutečnost, že prokremelští jedinci natolik „nemusí“ USA, že se radši pokloní carovi v Kremlu podle přísloví „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“? A než aby šli cestou lopotného budování a udržování demokracie se všemi jejími neduhy a stíny, avšak neduhy řešitelnými nikoli východním terorem, hledají oporu v Moskvě?

Je zde nepochybně další důvod: Ukrajina je daleko, válka se nás na první pohled netýká. Ovšem není od věci připomenout si Čapkovu válku s mloky a finální scénu s panem Povondrou. Válka s mloky ho také nezasahovala. Jenže … ouha! Co ten mlok ve Vltavě?

Stejně jako se nenechal zastavit mlok, který symbolizoval nacisty, ani Rus se dobrovolně nezastaví po případném dobytí Ukrajiny. Svůj plán jít dál totiž Rus mnohokrát avizoval.

Kousek od našich hranic se probudily nejhorší temné energie bývalého totalitního a imperiálního Sovětského svazu, který po sobě zanechal miliony mrtvých, a právě drtí svébytný národ.

Ti naši spoluobčané zahledění na východ, by si měli znovu poslechnout Kryla a zkusit chvíli o sobě přemítat, proč že to přímo či nepřímo schvalují ruskou agresi.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

166 komentářů

 1. Honza napsal:

  Doufal jsem, že se odpověď na otázku z nadpisu dozvím.

  • Petr napsal:

   Odpověď na otázku z nadpisu se nemůžete dozvědět. Před více jak třiceti roky jsem také vídal v tisku různé otázky, směřující na „pomýlené“ občany. Nástroje propagandy se nemění. Nevěřil jsem tehdy, nevěřím ani nyní. A to jsem přitom věřící.

   • Honza napsal:

    Nejde ani tak o mylnost určitého názoru (zda jste byl pomýlený v r. 1970 nebo 1990), ale o důvod, který vás k tomu vedl. Propaganda, vlastní zkušenost, co jste kde vyčetl, …. Vždy to má nějaký důvod.

   • Ondrej napsal:

    jednak nastoje propagandy se samozrejme meni, dnes jsou mnohem sofistikovanejsi a nebezpecnejsi kvuli algoritmum na socialnich sitich a spousta lidi o tom nema ani sajnu, takze to krasne funguje, uzavira lidi do uzavrenych nazorovych bublin a hlavne podporuje sireni dezinformaci geometrickou radou..tak to je. nektete narativy jsou podobne, coz je pripad dnesniho russka, jen ty nastroje jsou lepsi, jak jsem kratce shrnul, russko se v tomto moc nezmenilo od dob SSSR, takze v tomto je to podobne a neni pravda, jak nekteri tvrdi, ze dnes je to „naopak“ a lzou nam programove z te druhe strany..nejvetsi lhari jsou stale totalitni rezimy Rusko a Cina, ktere to maji jako statni program obelhavat svoje okoli a budovat si pate kolony v zapadnich zemich a rozkladat jejich demokracii a nema to nic spolecneho napriklad s valecnou propagandou, kterou samozrejme dnes siri napadena ukrajina i agresivni rusko, kdyz dva delaji totez, neni to ale totez, rusko je neskutecne prolhane a zakerne anelze jim verit vubec nic.

  • Aleš napsal:

   Odpopvěď je jednoduchá.Někteří češi se zkrátka za každou cenu chtějí odlišovat.A změna názoru je pro ně potupa.

  • Martin Marek napsal:

   Vymýtý mozek a chamtivost toť vše.To je odpověd na vaší otázku.

  • Baryn napsal:

   Proč tolik Čechů zavírá oči?
   Na to je asi těžké odpovědět.
   Já nejsem zastáncem agrese, válečného tažení, tím pádem nemohu souhlasit z vpádem a vedenou válkou Ruska na Ukrajině, ale pořád mám v podvědomí vpád sovětské armády a jejich vojenských satelitů z VS a následné dlouhodobé sovětské okupace v níž přišlo o život přes čtyři sta občanů Československa a mnoho stovek jich bylo zraněno ať již těžce, tak i lehce. Kolik občanů přišlo o zaměstnání, kteří hlasitě protestovali proti okupaci, o které se nesmělo v médiích zmiňovat. kolik bylo za ta léta naděláno škod.
   Kdo byl sovětský voják. ať již velitel, či prostý voják ví každý starší občan, proto to nebudu rozepisovat. Fascinují mne výkřiky hloupých, že povel a rozkazy vycházely z Moskvy.
   Z Moskvy jako z každého jiného státu v hlavním městě jsou soustředěny vlády, ministerstva a právě od těchto státních institucí přichází rozkazy a to se Moskvě nevyhýbalo.
   Odkud přišel rozkaz opustit pevnosti, složit zbraně v Československu?
   A k II. WWW, toliko. Mám z uvedených skutečností v jednání v Mnichově pocit, že , tak jak jednání dopadlo pocit, bylo Německu dovoleno a přidavšímu s SSSR válku uskutečnit.

   • Horymír napsal:

    To není jen pocit. Z hlediska Francie byl Mnichov absolutní nesmysl. Odstřelit si dobře vyzbrojeného spojence v zádech nepřítele! a pak vmanévrovat Poláky (co se radostně podíleli na likvidaci ČSR a neuvědomili, si kdo že je to příště na řadě) do války , slibovat jim pomoc a pak nehnout ani prstem.
    Maginotova linie měla Hitlerovi ukázat,že na západ to nepůjde,ale na východ má cestu otevřenou. Potřebovali dostat Němce a Rusy do sousedství,aby se do sebe mohli pustit a oni pak vysílené Německo a Rusko ovládnout.
    Hitler je ale napálil a nejdřív se pustil do nich. A oni se museli spojit i se Stalinem,aby je Hitler neslupl i s botama.

 2. Ludva napsal:

  Otázka je dobrá. Chybí mi odpověď.
  Mám odvážnou teorii: je to (v libovolném pořadí) o IQ lidí, výchově, vzdělání, jejich společenském postavení, prostředí ve kterém žijí (dost se to liší regionálně) a v neposlední řadě i o osobní zkušenosti s ukrajinskými občany, žijícími a pracijícími už 30let v ČR (tady je to na samostatný článek 😂)…

  • Radek napsal:

   Jsem příznivcem Ruské politiky a odpovím na Vaše otázky. IQ jsem si nikdy neměřil, ale studijní výsledky z matematiky byly vždy nadprůměrné. Vychován jsem velmi proevropsky a EU i NATO jsem fandil. Vzdělání vysokoškolské. Společenské postavení slušné, práce v jaderné elektrárně s palivem. Prostředí hezké, byt v centru krajského města. Zkušenosti s ukrajinským národem skvělé. Jezdil jsem pravidelně na vandry do Zakarpatí. Od Majdanu to tam jde do háje, ceny trojnásobne, nespokojenost… A u nás mají jak čert, takže taky dobrý. Smůla je mít za prezidenta klauna. Dosazením šaška na trůn se z něj nestane král, ale z hradu Cirkus.

   • Standa napsal:

    Z toho, co jste napsal, bohužel plyne jen jedno: že jste zkrátka hloupý… (bez ohledu na vysokoškolské vzdělání nebo výsledky z matematiky). Plyne to už z první vaší věty. Podané informace si odporují.

   • Pavel napsal:

    Nebyla by tam ještě jedná pohádka rusácké babičky. Ty o těch „nadprůměrných výsledcích a práci v jaderné elektrárně“ byly fakt k popukání. Ale s cirkusem místo hradu jsi to trefil, Pražský hrad a kreml od jisté doby nic jiného nejsou.

   • Zdenál napsal:

    Příznivec ruské politiky ? Něco jako po druhé světové příznivec Hitlera ? Dříve se za to dával provaz, dnes i přes nový zákon o podpoře brutální agrese ani ty slibované 3 roky. Kolik těch vysmátých sadistů bylo vůbec odsouzeno? Čísla chybí a z justice trapně mlčí.

 3. Marhaul napsal:

  Proč? Jedním z důvodů může být to, že obě země byly součástí SSSR a v 1968 rozhodl Ukrajinec Brežněv o vyslání 1.ukrajinskeho frontu do ČSSR (např. Kličkův otec nás zde okupoval). Dalším důvodem může být to, že porážka Ruska bude znamenat použití jaderných zbraní. Jinak na Ukrajině se válčí už 8 roků..

  • Roman napsal:

   Ukrajině Brežněv, jehož rodiče byli Rusové? Koho ten Putin vlastně osvobozujete, když ti, co se narodili na Ukrajině jsou Ukrajinci? Máte to nějaké pomotané.

  • losbrnos napsal:

   Mezi bolševiky, komunisty a podrobnou svoločí nerozhoduje národnost, ale „Proletáři všech zemí, spojte se !“, ovšem pod vedením Ruska /SSSR/. To se táhne už od bolševického převratu z r. 1917. Kdo nejde s námi, jde proti nám! /ovšemže ta pravda, za kterou se má jít, je pouze na ruské straně. A když se tam objeví občas nějaký nepohodlný liberálnější týpek – viz. Jelcin, Gorbačov ap, tak ten se časem vytřídí /. Nelíbí se mně, když se někteří obhájci ruské agrese ohánějící „argumentem“, že Brežněv byl Ukrajinec. Hitler byl Rakušan, Stalin Gruzínec a Lenin „pojebaná križovatka“ národností. A kdoví, co bylo za předky v daleké minulostí každého z nás.

  • Vladimír Emil napsal:

   Rozhodl představitel imperiální mocnosti, zvané SSSR. Mocnosti, která zdědila choutky carského Ruska a která je (pod názvem Ruská Federace) stále mocností imperiální, roztahovačnou, dychtící vládnout přinejmenším svému poválečnému impériu, lépe však celé Evropě. Choutky staletí stejné, jen ideologická clona se mění.

  • Standa napsal:

   To, že Brežněv byl Ukrajinec, je mylná informace. Byl etnický Rus.

 4. Pavel napsal:

  Výborná analýza, nelze než souhlasit. Díky

 5. Zahradníček Zdenek napsal:

  Dobrý den,
  každý den ráno, děkuji panu Gorbačovovi, že nás zbavil, Ruského-Sovětského středověku! Můžeme se normálně vyvíjet a na Ruský středověk, se dívat jem z dálky.
  Díky!!!

  • Bohumil Novák napsal:

   Poděkujte také Ronaldu Reaganovi, naše svoboda je především jeho dílo. Gorbačov o naší svobodu neusiloval, pouze se mu to vymklo

  • Zdeněk Nýdrle napsal:

   Dovolím si Vás trochu doplnit či poopravit. Vděk p. Gorbačovovi je namístě, ale myslím, že hlavní zásluhu na jeho prozření měla politika R. Reagana. Gorbačov je snad jediným osvíceným vládcem dubiska tam na východě, kterému došlo, že bude lepší zkusit dát Rusům ochutnat trochu demokracie. Ovšem nemálo k tomu přispělo poznání, že USA s Reaganem prostě neuzbrojí … Škoda, že takový druhý Gorbačov nikde na obzoru není.

   • Zdenál napsal:

    Vděk Gorbačovovi na místě není. Osobně jsme ho prosili, když byl v Praze, aby se zastal politických vězňů. Vybodl se na to. Podobný skřet jako ti další po něm.

  • Veselý napsal:

   Já se ještě divím, že Gorbačova nezavřeli

 6. Riki napsal:

  Moc pěkně napsáno. Snad to některé z těch Rusomilu upoutá a uvědomí si pravdu o současné nebezpečné situaci.
  Sláva Ukrajině!

 7. Karel napsal:

  Jestli to nebude i tím , co se zde dělo za II.WW . Umíte si představit kupu 150 těl mrtvých chlapů na sobě ? Umíte si představit TISÍC takovýchto kup vedle sebe ? Tolik vojáků Rudé armády padlo jen na našem území , abychom mohli žít . Nebýt takovýchto obětí , tak zde ani Vy ani já nejsme . Možná někde na Sibiři pracujeme jako untermenschen na germány . A když už vstupujete do historie , neměl by jste nikdy v předmluvách k dnešku vynechat , kdo za II.WW mohl . Kdo na tyto skutečnosti nezapomněl , tak bude vždy porovnávat co bylo a co je . Zrovnatak by se ve Vašich předmluvách měly objevit názvy států jako :Korea , Vietnam , Irák , Lybie , Jugoslávie atd . Je třeba užívat jeden metr na všechny a ne dvojité kiometry . Karel

  • František Šimák napsal:

   Toto bohužel mnoho lidí díky neznalosti neví.

  • Bora napsal:

   Vážený Karle, je mi nesmírně líto zejména mladých kluků umírajících ve válkách – jedno na které straně. Většinou je zmanipulovali Hitlerové, Stalinové, Putinové a podobní gauneři. Ohledně našeho osvobození ve 2. světové je jen škoda, že bylo v Jaltě rozhodnuto, kdo nás osvobodí – ale taková byla doba a tak nás Stalinovi přenechali …. … na dlouhá další nesvobodná léta. K tomu ostatnímu jen poznámka. Na Postupimské konferenci v r.45 byla Korea dočasně rozdělena 38. rovnoběžkou. 25. června 1950 napadla komunistická Severní Korea svobodnou Jižní Koreu…..

  • Ales napsal:

   Jsem rad ze zminujete II.WW a rad Vas doplnim.
   Ano musime pripomenout na co bychom nemeli zapomenout a co nas soudruzky ucitelky neucily. Nemaly podil na rozpoutani II.WW ma i Sovetsky svaz.
   23. srpna 1939 Molotov-Ribbentrop,
   17. zari 1939 Sovetska invaze do Polska

   • Masunta nejosvícenější napsal:

    Pakt Molotov Ribentrop Rusko uzavřelo ne že by vidělo perspektivu ve spolupráci s Německem, ale aby oddálilo útok Německa na Rusko, které nebylo na takovou válku připraveno. Poláci také spolupracovali s Německem. Ve snaze jednou porazit Rusko. Německo oba státy zradilo.

  • fyzik napsal:

   A já pohled na 2.ww vidím jinak. Sovětská armáda neosvobozovala, ale území dobývala. To dokazuje jejich chování a následná okupace formou dosazení svých pochopů a kolaborantů. To, že se Stalin zastavil v Berlíně je hlavně díky USA, které Sovětskému svazu masívně pomáhaly. nebýt jich, tak by to dopadlo jak říkáte. A oběti? Ty nikdo nezpochybňuje, ale i z toho je mimo jiné patrno, jak se v Rusku s lidmi zachází.

  • Roman napsal:

   Karle, ale víte, že mezi těmi těly byli i Ukrajinci? A že nás osvobodil Ukrajinský front?

  • Zdeněk napsal:

   Pěkně jste to napsal.

  • Bohumil Novák napsal:

   Jo, jeden metr na všechny je sviňa Karle. Tak to stručně přeměříme : Ribentrop – Molotov surovinová pomoc sssr Německu 39-41, Pobaltí, Finsko, Katyň,gulagy hladomor na Ukrajině, genocida vlastního obyvatelstva, co se ČR 45-48 týče, osvobození se pozná tak, že osvobozený je svobodný. To se u nás nepřihodilo. Sovětští vojáci nepadli za naše osvobození ( i když si to někteří mysleli a těm patří úcta) ale za Stalina a ten měl v úmyslu naše dobytí. To se mu díky našim kolaborantům a zrádcům podařilo. To přineslo vězněni vražděni teror a utrpení velké části národa, žití ve lži a poroby většině v této zemi. Vy jste Karle teď na místě těch tehdejších zrádců. Hájíte a podporujete totatilitní teroristický režim, jehož představitelé veřejně prohlašují , že mají nárok opět dobýt a podmanit si naši zemi. Tím se stáváte nebezpečným ne jen pro sebe sama a své blízké ale také bezpečnostím rizikem pro mé děti , vnoučata, mé přátele. A za jejich životy stojí za to bojovat. Vy už je nikdy nebute šikanovat, terorizovat a vraždit, jako vaši předchůdci. Pokud vám to nedocvakne, tak vás čeká už jen blázinec, vězení nebo odstěhování do Ruska. Ta poslední možnost by byla nejlepší pro všechny, věřte mi Karle, takové win-win řešení . Rád vám přispěju na letenku.

   • výkřik ze tmy napsal:

    bohumile nováku, nikoho!!! nenazývejte zrádcem. Vy popíráte vývoj II. války a to od stalingradu až po berlín? Kdo tam koho zradil? Kdo stál za vyhnání němců? Zrádci a kolaboranti? Nebezpečným pro svou osobu a všechny, které jste jmenoval, se stáváte vy sám. Nesnažte se nikoho urážet za názor se kterým třeba nemusíte souhlasit. Řekněte zde svůj názor a jinak držte hubu.

   • Dalibor Novobilsky napsal:

    Zdravim,nenapsal bych to lepe.

  • Jan Rechnovský napsal:

   No, Karle, kladl jste si někdy otázku jestli ti bolševičtí vojáci vůbec chtěli nějaké Československo „osvobozovat“? Není to náhodou tak, že za ně rozhodl soudruh Stalin, pak jim vymyli hlavu politruci a ta malá část co se nenechala vygumovat, dobře věděla k čemu slouží jednotky NKVD za jejich zády…
   Není to náhodou tak, že ti vaši „osvoboditelé“ se ještě v na začátku roku 1941 chystali „osvobodit“ celou Evropu a nastolit v ní ten svůj „ráj“ a jen náhodou se ocitli na naší straně?

  • Pavel napsal:

   Škoda, že si ty „kupy“ neuměli představit zrůdičky jako koněv, žukov, kteří neměli problém ty kupy chalpů hnát jako dobytek na porážku proti dobře připraveným německým pozicím s nkvd v zádech jen aby splnili termín, tedy dobyli Berlín před západními spojenci. Nebo zrůdička stalin, jehož zásluhou se mnohonásobě silnější rudá armáda ve střetu s mnohem slabším wermachtem sesypala jako domeček z karet místo toho, aby němce vzhledem ke své absolutní početní převaze umlátila čepicemi jen co tito vystrčili nos za polsko-polskou hranici. Ovšem děkuji, že jsi připomněl agresi komunistikcých severokorejců a číňanů na jižní Koreu, agresi severovietnamců na jižní Vietnam, agresi srbů vůči nesrbům, agresi saddáma vůči Kuvajtu a kaddáfího agresi vůči vlastnímu obyvatelstvu.

  • Jáchym Burda napsal:

   Nikdo ty chudáky z RA nechce znevažovat,ale osvobodili nás po svojom…Škoda, že spojenci ze západu nepřišli dříve. Kdyby neexistuje v dějinách, ale za železnou oponou na východě to upadalo ihned po osvobozování hlavně od demokratických zásad ihned po válce…

   • A. S. Pergill napsal:

    Spojenci ze západu nás nesměli osvobodit. Směli stát na demarkační linii, stanovené v Jaltě a čekat, až přijedou sověti. A ucpávat si uši, aby neslyšeli křik lidí, které Němci do poslední chvíle vraždili.

 8. Filip Navrátil napsal:

  U nás máme svobodu slova? Vážený pane! VY, jako zastánce té takzvané svobody slova, byste mne označil za rusofila, a zastánce Kremlu, aniž byste věnoval byť jen minimální pozornost nějakým argumentům. Pro vás totiž existuje pouze jediný úhel pohledu na svobodu slova. A to sice ten váš. Jakékoli argumenty které se neshodují s těmi vašimi, jsou z vaší strany nepřípustné. Tak jakápak svoboda slova?

  • Roman napsal:

   Tak dejte nějaké argumenty? Nikdo vás nesmazal.

  • Vladimír Emil napsal:

   To vše poté, co – v rozporu s mezinárodními smlouvami (jak typické) – pomohli na svém území německou armádu vycvičit (Německo žádnou mít nesmělo) a částečně vyzbrojit. Poté, co si spolu rozdělily Polsko. Ano, bez významné pomoci SSSR by Německá armáda neexistovala v rozsahu, dovolujícím napadnout Sovětský svaz (a nebyly by ty hromady mrtvých). Mimochodem: to že sovětští vojáci padli ve II. SV ospravedlňuje napadení svobodného státu???

   • Marek Berg napsal:

    A co „naše“ protektorátní tanky ze Škodovky pro Wehrmacht? Nakolik jsme sabotovali jejich výrobu?

    • Horymír napsal:

     Za sabotáž byla smrt. Mnohdy s celou rodinou! Troufl byste si to Vy? Vy HRDINO !!!
     Vidíte, a přesto se to dělo! Sporadicky,skrytě,tam kde to šlo zakamuflovat,protože to byl šílený risk. Němci se s tím nemazali.Teror a zastrašování byl pro ně nejlepší způsob,jak udržet v Protektorátu pořádek.

     • A. S. Pergill napsal:

      Dva aspekty:
      1. Maminka pracovala ve zbrojovce jako totálně nasazená a několikrát byla svědkem toho, jak do výrobní haly vtrhlo gestapo a zastřelilo dělníka přímo u mašiny.
      2. Firma Křižík dělala mj. vysílačky pro ponorky. Na jednom schématu byla chyba, v jejímž důsledku po vypnutí vysílačka se tvářila jako vypnutá, ale vysílala rádiový šum. Naši lidé ty vysílačky vyráběli, i když o té chybě musely vědět řádově desítky lidí, akorát dali echo vysílačkou do Velké Británie. Po nějakém čase, bez jakéhokoli vysvětlení, bylo schéma změněno na správně fungující. GB dodnes neodtajnila, kolik ponorek se jejím letadlům a torpédoborcům podařilo v důsledku této chyby vypátrat a potopit.

 9. vastar napsal:

  proč tolik Čechů fandí Rusku…proč proč proč…možná protože vrchní velitel ozbrojených sil Varšavské smlouvy co nařídil okupaci ČSSR v roce 1968 a unesl Dubčeka a vládu do Moskvy a přinutil je podepsat ponižující okupační smlouvu…protože tento komunistický zločinec Leonid BREŽNĚV byl UKRAJINEC a né RUS a RUS nebyl ani STALIN byl GRUZÍNEC Džugašvili a jeho pravou rukou co likvidoval po smrti Lenina Ruskou generalitu a admiralitu byl šéf NKVD Berja taky Gruzínec…tak možná proto

  • pablo41 napsal:

   Rusové byli jen ti co postříleli cara, jeho manželku a pět dětí ve sklepě.

   • jaroslav napsal:

    Asi proto že kdyš lide chcipali hlady tak on pořádal večírky a plesy.něco jako dnes duchodci za celoživotni praci chodí po uřadech pro žebračenky aby vyžili ale taky to jednou skonči vše ma svuj začatek a svuj konec.

   • Horymír napsal:

    Myslíte toho chudáka cara,co je vehnal do války,ukázal se jako totálně neschopný a oni kvůli němu chcípali hlady?

    • Pavel napsal:

     Který že to byl car? Dějinné okolnosti, které si vyjmenoval honimíre, ukazují na Stalina I.

  • Pavel napsal:

   Pro tebe fakta platí taky. Např. brežněv byl rusák narozený rusáckým rodičům, to že nějakou dobu žil na Ukrajině na tom nic nezmění. Dále přepadla nás armáda rusovětska řízená z moskvy rusákem brežněvem nikoli armáda samostatného státu Ukrajina řízená z Kyjeva. TOtéž stalin, byla to rusácká vláda z moskvy, rusifikující všechny neruské národnosti, a v rusácku je bestiální zločinec stalin dodnes za hrdinu.

  • Roman napsal:

   Brežněv se narodil na Ukrajině, ale oba jeho rodiče byli Rusové. Vy si taky myslíte, že krysa narozená v kozím chlívku bude mečet? Koho tedy Putin osvobozujete, když tam žijí jen Ukrajinci?

  • Vladimír Emil napsal:

   Protože ti vládci imperiální mocnosti seděli v Kremlu tehdy a sedí tam i teď. Vládnou oficiálnímu nástupci SSSR. Nástupci územnímu, ekonomickému i imperiálnímu.

  • Standa napsal:

   Píšete absolutní nesmysly a kromě toho se s Brežněvem mýlite – byl to etnický Rus, nikoliv Ukrajinec.

 10. Vladimír Emil napsal:

  Den po zahájení „speciální operace“ jsem s děsem pronesl: „Pak přijde Pobaltí a následně Česko-Slovensko“. Pravda, zapomněl jsem na Moldávii. – Pokud padne Ukrajina, tento scénář se (obávám se) naplní. Někteří to nechápou, někteří se – jako tenkrát – těší. Neutěšujte se členstvím v NATO, než se vyřeší obstrukce Scholze, Erdogana a Orbána, případně i Macrona, bude vymalováno. Pak jen půjde o to, zda se Polska zmocní Moska, nebo se zase podělí s Berlínem.

 11. Pavel napsal:

  Příčin existence volksrusáků v České republice je určitě více. Např. komunistickou ideologií zasažení důchodci (a nejen důchodci i když v podstatně menší míře) vzpomínající na staré „dobré“ časy, pro které je rusácko jediným pokračovatelem těchto „časů“. Dále různé typy oportunistů, kteří jako oplátku za šíření zločinných rusonáckovských nesmyslů jsou nebo by chtěli být přisátí k ke kremelským penězovodům. Atp. Atd.

  • Ivona napsal:

   Už toho mám vážně dost. Za Všechno co je tady špatně můžou důchodci. Je mi 70 let a Rusaky upřímně nesnáším. Zároveň nejsem kobliha a všechno to další, čím nás lidé jako vy častují a to jen proto, že nejste schopen si udělat vlastní úsudek a aby jste se cítil lepší,papouškujete to co říkají ostatní a ani nevidíte, že jsou to jenom kecy.

   • Pavel napsal:

    Podivejte se pani, jasně píšu „komunistickou ideologií zasažení důchodci“. Jste komunistickou ideologií zasažená, nebo nejste? Pokud nejste, tak proč se rozčilujete? Schválně jsem to takto naformuloval, aby bylo jasné, že se to NETÝKÁ všech důchodců. Pokud vám to není jasné, tak mně si nestěžujte ale čtěte S porozuměním. A mimochodem, pokud zde něco papouškuji, tedy rekapituluji, tak jsou to právě názory takto postižených důchodců. S názory, o kterých je tady řeč, jsem se já osobně setkal převážně právě u lidí důchodové věku. A zrovna důchodcům to nezazlívám. Vzpomínají na staré časy, kdy byli mladí, a to špatné vytěsnili nebo jim to vytěsnila strana. To je prostě biologie. A naopak lidí, kteří tomu dokázali odolat třeba i ve vysokém věku, si vážím. Dále, že ksč(m) a ano v posledních pár volbách volili právě ti starší, je taky známo. To je pro změnu zase statistika.

 12. Ladislav KOnvalinka napsal:

  Nezajímá je, že u nás máme svobodu slova (již oni sami bohatě využívají), zatímco Putin své oponenty likviduje.
  Když jsem napsal co jsem na vlastní oči viděl a zažil tak mi bylo odmítnut přístup do diskuze novinek. Je toto ta demokracie a svoboda slova o které píšete?

 13. Lubomír Šálek napsal:

  To je velmi jednoduché. Jsou to lidé, kteří děkovali Heydrichovi, že jim zvedl příděly a tvrdili, že kdo se chová za Němců dobře, ten se nemusí ničeho bát. Jsou to lidé, kteří sice nadávali na Rusáky, ale pak s nimi čile obchodovali. Pro ně jsou hodnoty čest a svoboda naprosto prázdnými slovy. Opravdovými hodnotami pro ně jsou peníze, dostat něco zadarmo a mít více než soused. Pomineme-li skalní bolševiky, tak jsou to lidé, kteří za koblihu zadarmo tam ten hlas hodí. Když jim Putin slíbí laciný plyn, tak klidně obětují všechno. I za okupace v hospodě machrovali, že díky Rusákovi mají naftu skoro zadarmo. A hodně lidí jim to závidělo.

  • Sam Moravský idiot napsal:

   Máte pravdu, peníze vládnou světu tady, v Rusku, na Ukrajině i v USA. Akorát ti co je nemají jsou bohužel naivní a podléhající propagandě z jedné , vždy té zrovna módní strany a za pár let zase z jiné
   Mocní se dohodnou.

  • losbrnos napsal:

   Netahejte do toho koblihy. Dívejte se co dělají vaši lídři ve vládě a „vítězných“ volebních stranách teď a co vylézá na veřejnost např.o činnosti mafiánských Starostů. Lumpi budou v každé době, v každé straně i mezi bezpartajními. A protože je Pravda relativní, dnes může každý něco hájit a zítra to bude odsuzovat.

   • Pavel napsal:

    Další co by chtěl nakazovat co „netahat a na co se dívat“ a sám při tom srkal hlavu do písku, když na jeho mafiánského guru bureše vyplavaly horší věci než ne nějakého redla, který notabene není ani ve straně.

  • Andrej Ignác Brümmer napsal:

   Naprosto přesně!!! A není to jen o Češích…tenhle článek člověčího charakteru najdeme v každé zemi. Už jsem se s tím setkal v Rakousku, stejně jako třeba v Srbsku.

   • Vladimir napsal:

    Tak nevím, žádného člověka, který by byl takový magor, jak se v článku píše – tzn. popírání zvěrstev atd. neznám. Znám spoustu lidí, kteří tvrdí, že svět není cerno-bily a ti jsou oznacovani za ruské troly. Promiňte mi můj názor, ale kdo tvrdí, že všichni Rusové jsou špatní a vsichni Ukrajinci skveli, není normální. Hezký den všem. P.S. Že Rusko nemá na Ukrajině co pohledavat je snad jasné.

    • Pavel napsal:

     „neznáš“, tak to ses zřejmě, s ohledem na tvou krátkou paměť, zapomněl dnes ráno podívat do zrcadla.

 14. Miros Dusek napsal:

  ..je to tak, plně souhlasím..
  mi co jsme zažili 21 srpen 68, bychom měli o to více burcovat a přesvědčovat nepřesvědčené, že z Kremlu vždy přichází mráz. Nepopírám oběti 2. světové války z řad “rudé armády” a určitou zásluhu na ukončení této kapitoly dějin. Jenže již za tři roky se v naší zemi zrůdná ideologie národa, neschopného žít v symbióze se svým okolím, naplno rozvinula.

 15. Jiřina napsal:

  článek pěkný, ale otázka zůstala nezodpovězena. Těšila jsem se na odpověď, marně. Snad by s ní mohl přijít některý psychiatr.

  • Jan Vlček napsal:

   Pár takových lidí znám a dovolím si to shrnout do dvou hlavních důvodů: Za prvé, nenávist k Ukrajině a jejich boji proti Rusku pramení z našeho komplexu, že ačkoli vyspělý a nebojácný národ, bylui jsme dvakrát okupováni a dvakrát jsme se z politických důvodů vzdali, zatímco nějaká „zaostalá“ Ukrajina si dovolila prokázat větší hrdinství a bránit se přesile. Je to takový druh závisti. A druhý důvod je ten, že spousta více či méně oprávněně nespokojených občanů západních zemí (není to jenom v ČR) bláhově hledá v Rusku a jiných nedemokratických státech jakousi alternativu k „západu“ a lék na neduhy naší společnosti, což je samozřejmě taky naprostý nesmysl.

   • Horymír napsal:

    Události se neporovnávají tím,čím se podobají,ale tím,čím se liší!
    Kdybychom se bránili v 38,byli bychom MY označeni za viníky konfliktu , likvidace ČSR by byla kvitována jako zavedení pořádku na nestabilním území a Český stát by už nikdy nebyl obnoven. To,že jsme se nebránili byla naše národní záchrana a Francie s Británií se pak teprve na vlastní kůži museli přesvědčit,čemu že to ustupovali a fandili.
    V 68 jsme sice sympatie Západu tak jakoby měli,ale nikdo by nám nedal a dokonce ani neprodal ani patronu. Na Západě totiž panovala obava,že srpnová intervence je jen záminka,jak dostat k západním hranicí spoustu vojska a a pak nečekaně zahájit útok na Západ. Navíc o přátelský socializmus, o ten Socializmus s lidskou tváří,nestáli mocní nejen na Východě,ale ani na Západě! Bohatí a mocní na Západě chtěli mít Východ jako strašáka,na ovládání svého obyvatelstva a ne , aby jim nějaká zemička ukazovala,že socializmus může být i přátelský a sympatický.

 16. Jaroslav Havlíček napsal:

  Mnohaleté masírování lidí pohádkou o hodných Rusech a zlých Američanech je v mnohých hlavách silně zakořeněná,dobrá práce „Rudého práva“

  • Standa napsal:

   Naprostý souhlas. V postojích těchto lidí (o nichž je článek) jasně cítím především ideologické důvody (rozumové nulové) – zřejmě nevratné poškození mozku Rudým Právem, u mladších zřejmě rodinou, která už byla dříve poškozena tím Rudým Právem…

 17. Jiří Volný napsal:

  Neobjektivní, bez znalosti věci, silně zjednodušeno. Ve věci panslovanismu a federalizaci Rakouska-Uherska nebyla hlavním odpůrcem Vídeň, ale zastánci společné celoněmecké říše a sněmu ve Frankfurtu. A pochopitelně také Maďaři. Ukrajina, na rozdíl od Československa v roce 1938, nemá oporu v historických hranicích a pojem Kyjevská Rus, nikoliv Kyjevská Ukrajina, svědčí ve prospěch Moskvy. Na Ukrajině je oficiálně jedenáct jazyků, což problém ještě více komplikuje. V době vzniku Ukrajiny bylo Rusko slabé a hranice mu byly vnuceny. Problém národnostních menšin a jejich práva na sebeurčení , viz Katalánsko, které má oporu v historii, severní Itálie, Baskicko, atd. je nekonečným příběhem.

  • Jan Vlček napsal:

   Na Ukrajině je oficálně jazyků 11, v o mnoho menším předválečném Československu jich bylo 6, co tam máte dál? Dá se okupace Československa hitlerovským Německem obhájit jako právo na seberučení národa?

  • pupopony napsal:

   Takže tím lze obhájit okupaci cizího státu ?

  • Libuše napsal:

   Bohužel, Ukrajina je silně nacionalistický útvar, a to už historicky. Vždy se tam míchaly národnosti, složení obyvatelstva ve velkých městech bylo v neprospěch Ukrajinců. ( převažovali Rusové, Židé, Poláci a další.) – viz Wikipedie. Ukrajina neměla historicky svoji státnost až do r. 1991. Nepočítám období, kdy byla pod SSSR jako jeho součást. Ruská současná invaze je porušení mezinárodního práva a zcela odsouzeníhodný počin. Invaze do ČSSR v r. 1968 měla jiný charakter – byli jsme součástí Varšavské smlouvy a největší tlak na Brežněva tehdy vyvíjeli Němci a Poláci.

   • Pavel napsal:

    A ten blábol máš odkud? Za prvé stát Ukrajina nějakou dobu existoval po 1. SV. Za druhé co se týče náckovství, se Ukrajina může schovat před rusáckem. Tam je více nácků než ve zbytku Evropy dohromady, které navíc podporuje stát. Za třetí, na brežněva tlak nikdo opravdu ale opravdu nevyvíjel (a určitě ne poláci a němci), prostě proto, že by si to nedovolil. To, že Gomulka a Ulbricht byly militantní komunistické zrůdičky, které se s nadšením podíleli na likvidaci Pražského jara, neznamená, že měli v této otázce na brežněva nějaký vliv. O invazi mohl rozhodnout jen a pouze rusák brežněv.

  • Luděk Čech napsal:

   Opora hranic Československa v roce 1918 v historických hranicích? Nenechte se vysmát! Počet oficiálních jazyků bych do toho srovnání taky netahal (u nás minimálně šest) a s těmi menšinami to tady rozhodně také nebylo nějak zvlášť jednoduché. Takže bych řekl, že my se nemáme proč na Ukrajinu v tomto směru nějak zvlášť vytahovat – v roce 1918 jsme také velmi dobře zaskórovali v neprospěch oslabeného Rakouska a Maďarska. To ovšem není žádný argument proti legitimitě vzniku ČSR! No – a operovat s názvem Kyjevská Rus ve prospěch Moskvy je pak už úplně mimo mísu… S Vaší poslední větou ovšem zcela souhlasím.

 18. fialovej zelensky napsal:

  přestaň šňupat nebo se dovzdělej je vidět že jsi nepochopil vůbec nic a meleš páté přes deváte akorát se snažíš oblbovat lidi

  • Pavel napsal:

   Hlavně se tou svou radou řiď, když už trpíš samomluvou.

  • Roman napsal:

   Vy musíte být komunistka. Ti cizím lidem tykají.

 19. Jaroslav Andrt napsal:

  Odsuzuji Putina nemá tam co dělat i když ho trošššíčku chápu tu dobu jsem zažil nechci aby se ty časy vrátily ovšem velmi mě vadí zavřené oči nad válkami co páchala Amerika proč jsme tenkrát mlčeli my, to nechceme slyšet ani dnes válka je hnus a ten kdo vkročí na cizí území a vystřelí je darebák ať je odkudkoli. Nazývejte si mě švábem nebo trollem necítím se tak.

 20. ponorka bary napsal:

  Výborný článek. Bohužel i v roce 1968 se našlo spousta příznivců a schvalovatelů invaze do ČSSR, což se ostatně projevilo v následujících letech, kdy velká část těchto lidí s horlivostí nahrazovala nespolehlivé kádry ve vedoucích funkcích. Tato událost rozdělila i mnoho rodin, tu mou nevyjímaje, někde dokonce i s definitivním rozchodem…..

 21. Charli napsal:

  No comment.

 22. markulin napsal:

  Dle mého názoru,každý rozumný a moudrý člověk ve 21 století ,nemůže fandit vojenské agresi ,v jakékoliv formě ,pokud si je schopen uvědomit všechny dopady a důsledky,chceme přece všichni fajn život bez utrpení a bolesti …Možná už je pryč ta generace ,co to pocítila na vlastní kůži=Granáty trhajíci kusy těla ,a mrtví sousedé nebo členové rodin,děti -není to zrovna to,o čem se nám má zdát(o jaderné válce radši ani nemluvím)A myslím ,až na pár psychopatů ve světě,že to asi cítíme stejně,A jestli někteří tomu třeba fandí ,bude asi lepší zjistit proč?Nebo všechno ,radši nechceme vědět???

 23. Ondrej napsal:

  moc dobry text. ano, je to k zamysleni, proc je tu tak porad relativna pocetna a hlavne velmi hlasita pata kolona kremlu, je to samozrejme dost odporne, co jsou schopni predvadet a vlastizradne, ale je to tak. duvodu bude vic, castecne samozrejme ten bolseviky vtloukany „panslavismus“ a taky ta deformace a ohnuti patere za normalizace, vcetne potupneho pouceni z krizoveho vyvoje atd..proste nemala cast spolecnosti se nejak prizpusobila a zvykla si na to, ze s okupanty se da nejak koexsitovat, samozrejme za obrovskou cenu nesvobody, ale ze jinak se nic zas tak hrozneho nedeje a ze jsou to vlasnte porad nasi „bratri“, byly to samozrjme nesmysly a nestoudne lzi, ale porad si to v sobe bohuzel nejak neseme a az definitivni vymena generaci zajisti konec teto zhoubne nostalgie po „starych dobrych sovetskych casech“..ono u z k ni dochazi, ale stale to jeste neni dokonceno, i lide, kterim bylo v roce 89 cca kolem 25, to mohou mit v sobe, byt samozrejme uz ne vetsina, ale zili v tom marastu dlouho a mnozi meli naslapnuto k nejakym funkcim, a 89 rok jim v tomto udelal caru pres rozpocet a zdaleka ne vsichni to dokazali vstrebat..o tech starsich ani nemluve. a je to videt podle toho, koho tito lide, starsi 60 let, vetsinove voli…

  • petrph napsal:

   Ze uz to tak rozzebirate, vliv panslavismu byl nulovy, to byl spise kulturni nez politicke hnuti(obrazy a basne na to tema), ale opravdu slovansky (doslova od Polsko az po Balkan, popripade z Ruska nektere motivy. Zatimco oficialne a sakra, priznejme si to,byla ruska rise spojencem Vidne. A Cesi si jak znamo, s Masarykem pripravovali vlastni stat.
   No a ohledne toho ze si pozdeji ‚vetsina spolecnosti zvykla ze s okupanty musi nejak koexistovat‘, ono to snad bylo nekde a nekdy jinak? Jak se asi citiili Frantici, kdyz Petain podepsal kapitulacni smlouvu s Hitlerem? A taky si museli zvyknout a koexistovat dal..
   Mimochodem, dost ubohe je obvinovani ze na konci sociku meli naslapnuto k nejakym funkcim. To snad chapete ze kdo na to mel zaludek si v devadesatkach dokazal na privatizaci i na ruznych nove vznikajicich fukcich tisickrat tolik

   • Ondrej napsal:

    pekna blbost, vliv russackeho a bolsevickeho narativu o vseslovanske vzajemnosti nebyl vubec nulovy.
    frantici se citili jiste blbe, a kolaboranty meli taky, ale aktivnich kolaborantu bylo jiste mnohem mene nez u nas a okupace trvala mnohem kratsi dobu..cechacek se proste „prizpusobil“ a s russaky jeste vesele kseftoval, neplati pro vsechny ale delo se to v nemale mire a je to fakt. takze ono je koexistovat a „koexistovat“, nekdo pri tom i vesele kolaboruje, nekdo ne.
    devadesatky sem netahejte, bohuzel se dely ruzne veci a spousta prave pracovniku PZO, viz agent Bures, z toho vytriskalo majlant..fuj. a ze meli mnozi naslapnute k dobrym funkcim ve stranickem aparatu je fakt, a mnohym v tomto revoluce udelala caru pres rozpocet..tak to bylo a ne vsichni se dokazali v novem systemu prosadit, a proto pak byli nebo jsou stale frustrovani a voli komouse, SPD atd…proste vedi, ze za stareho rezimu by se meli lepe ne kvuli svym schopnostem, ale kvuli tomu, ze na to meli „zaludek“ stoupat po stranickem kariernim zebricku

 24. Pavel Bartl napsal:

  Zapomněli jste nějak napsat, v jaké části Evropy komunistická ideologie vznikla , která západní velmoc tehdy měla největší zájem na revoluci v Rusku a kdo dal
  Leninovi na revoluci finance, neboť ani revoluce se bez peněz udělat nedá. Také by jste mohli zodpovědět otázku, proč Anglie odmítla přijmout do exilu carskou rodinu i když ji k tomu ruská prozatimní vláda vybízela, k jejímu vyvraždění tedy nemuselo dojít. Když zodpovíte všechny tyto otázky, tak zjistíte, že za utrpení lidí v Rusku a pak v Sovětském svazu během revoluce a i po ní nese vinu nejen tehdejší Německo, ale i některé jiné státy západní Evropy.

  ´t

  l

  • losbrnos napsal:

   Mezi bolševiky, komunisty a podrobnou svoločí nerozhoduje národnost, ale „Proletáři všech zemí, spojte se !“, ovšem pod vedením Ruska /SSSR/. To se táhne už od bolševického převratu z r. 1917. Kdo nejde s námi, jde proti nám! /ovšemže ta pravda, za kterou se má jít, je pouze na ruské straně. A když se tam objeví občas nějaký nepohodlný liberálnější týpek – viz. Jelcin, Gorbačov ap, tak ten se časem vytřídí /. Nelíbí se mně, když se někteří obhájci ruské agrese ohánějící „argumentem“, že Brežněv byl Ukrajinec. Hitler byl Rakušan, Stalin Gruzínec a Lenin „pojebaná križovatka“ národností. A kdoví, co bylo za předky v daleké minulostí každého z nás.

  • Jan Vlček napsal:

   Takže za všechno může „západ“ a Rusko je takový nesvéprávný chudák, kterému bylo vlastně všechno vnuceno západem a oni sami žádný podíl odpovědnosti nenesou.

 25. petrph napsal:

  Jest to podívné, ale právě jediné a podstatné, z článku „.. že by snad někdo z Čechů, jakkoliv projevoval sympatii s ruskou okupací Ukrajiny“, jsem nikdá u nikoho neslyšel ani neviděl a ani nečetl.
  A že to mám známých dost, a ani takto přímo se o tom nikde ani na internetu nepíše.
  Jo jasně lidi , mají strach, ptají se co bude dál, byli by rádi kdyby už ta válka skončila (ale jak by měla skončit, nikdo neví), ptají se zda opatření která přijímá naše vláda jsou správná ( kritika vlastní vlády v demokracii zatím povolena?). To jediné na co lze občas narazit jsou jisté konspirační teorie o tom, že si to velmoci vyřídí mezi sebou, a zase o nás a bez nás – ale ani to není přímá podpora Ruska..

  Ovšem zajímavější jest retorika vládní strany, podle které už tu válku s Ruskem vedeme my, tak možná těch by se měli novináři zeptat co tím míní..

  • pupopony napsal:

   Tak to jste slyšel málo. Dost Čechoslováků 21.srpen 1968 schvalovalo a schvaluje dodnes

   • petrph napsal:

    Tak to jsem opravdu neslyšel, že by kdokoliv dneska schvaloval ruskou okupaci roku 1968.

    Možná nějaká velice specifická skupinka penzistů, bejvalejch komunistickejch papalášů, jejichž názory už nikoho nezajímaj, a dnešní média by se jen ztrapňovala, pokud by je citovala…

    Ono totiž, se ta story 1968 vykládá nějak špatně, a zapomíná se na to, že už tenkrát spousta komunistů věřila soudruhu Dubčekovi a jeho socialismu s lidskou tváří, takže ani tenkrát z příjezdu sovětských vojsk radost neměla. Ani tehdy, ani potom.. A že navíc spousta těch komunistů se po roce 1989 prekabátila, takže ani oni dnes nemaj zájem vytrubovať svou bejvalou lásku k ruským soudruhům..

    • Ondrej napsal:

     tak ja o par takovych taky vim..jsou to opravdu vetsinou ortodoxni komousi, aspon ti to teda rikaji nahlas, mozna mnohym dalsim to treba tolik „nevadilo“ ale ti to uz samo nereknou..jeden typicky priklad je komunisticky kandidat na prezidenta Skala..ten se tim ani netaji ze je vital na letisti..no a podobnych je opravdu vice, ale uz prece jen malo, do tech soudobych horlivych kolaborantu bych dal treba Vyvadila, Volneho, Ivana Davida apod…otresne postavy, a nic se nedeje

 26. Aleš Tondl napsal:

  Dobrý den, pane Vejražko.
  Už jako student jsem četl vaše články, tenkrát v Melodii, která v době let 1970 a pozdějších byla majákem svobody v tehdejší době. Již tehdy jsem souhlasil s vašimi názory a jsem rád, že se vaše – ale i mé – názory za ta celá léta nezměnily.
  Do dalších let hodně zdraví přeje Aleš Tondl, Č. Budějovice.
  P.S. Z ruska nikdy nic dobrého nepřišlo.
  A snad pro ty, kteří by chtěli poukazovat na mou nekompetentnost ohledně malého r. Toto území si nezaslouží psát s velkým r.

  • josef napsal:

   … no mám dojem, že zdejší „dopisovatel“ p. Vejražka je narozen až po roce 1960… Čili pokud v té době psal do Melodie – tedy po r.1970, tak to mohlo být o : Ovčáci, čtveráci, vy ste naši…, Ale určitě se šlo s těmito názory – typu pochval na krásné lidové písně, ztotožnit a i po tolika letech to tady to připomenout… Za to je nutno – jak Vás tak i p. Vejražku, pochválit (i když onen p. Vejražka se od těch „lidových písní“ z té doby v Melodii velice odchýlil ke své jednostranné demagogii …).

   • josef napsal:

    … odpovídám na můj příspěvek, ale teď je to z jiného důvodu, protože si myslím, že přispěvatel z ČB si spletl Rejžka (Jana) za Vejražku.. On ale před Melodií (ten Rejžek) byl externím redaktorem Jihočeské pravdy (v záhlaví bylo napsáno, že “ Jihočeská pravda je orgánem KV KSČ Jč.kraje“) mezi roky 1969-1973 – čili v době tzv.normalizace. . Ideově si ale oba (jak Rejžek a i Vejražka) sedí…

    • Sam napsal:

     Asi máte pravdu, že jde o Rejžka, který okolo roku1968 jako student třeboňského gymnasia byl regionálním sportovním dopisovatelem Jihočeské pravdy a Čs. sportu. Jiné noviny, než noviny řízené a cenzurované orgány KSČ tehdy neexistovaly.

     • josef napsal:

      … no tak mohl psát do Zemědělských novin nebo do Svobodného slova nebo Lidové demokracie… Beztak by tyto deníky s vehemencí takového redaktora později (tedy v době „svobody“) nezkrachovaly…

  • Tom napsal:

   Dobrý den. Mám podobné názory, jejichž základy možná před 60 lety v ČB formoval učitel matematiky se stejným jménem jako máte vy

 27. humpolíček bruno napsal:

  nefandím rusku ale ani ne usa. obě velmoci mají zcela jiné historické zkušenosti. usa nebylo nikdy napadeno zvenčí, rusko zprvu mongoly, pak napoleonem s takřka celou evropou v zádech, pak německem s jeho spojenci. proto mám pochopení pro jejich snahu mít na svých suchozemských hranicích elespoň neutrální sousedy.

  • Pavel napsal:

   A to „přepadení napoleonem“ máš odkud? Zkus si odpovědět na otázku, co měl co dělat ruský car u Slavkova v roce 1805 a co to byla kontinentální blokáda, kterou se ten samý car své porážce nikoli na ruské půdě ale na evropské půdě zavázal jako nový spojenec Francie dodržovat, na což zvysoka kašlal. Jsi toho schopen? Asi ne.
   Vzhledem k dalším blábolům tentokrát na o „přepadení německem“ (ve skutečnosti v roce 1914 rusko přepadlo R-U a následně v roce 1939 RUsko ve spolupráci s Německem přepadlo Polsko, čímž spolu vyvolalo 2SV) předpokládám, že Napoleonské války budou pro tebe a další primitivní rusáckou ideologií podobně postižené jedince nerozluštitelná záhada.

  • pupopony napsal:

   To jste moc nezvládl – Rusko nejdříve bojovalo s Rakouskem-Uherskem proti Francii a poté se opět přidalo k Prusku proti Francii. Až poté Napoleonova vojska napadla Rusko.

 28. LUDĚK napsal:

  Je hrozný žese z dějin nepoučíme ,řekl bych že generace co nezažili okupaci 1968 tak ti ted fandí Rusku ,ve škole o srpnu nic neučí,v rodině slyšej drž pec a proplouvej ,rusáci maj plyn ropu ,bez nich jsme v háji asi je potřeba okusit okupaci aby tito lidé viděli co je bezuzdná vojenská ruská mašinérie mě je tolik že jsem smířen i s pitomcema ,tak at si to při další okupaci vyžerou

  • Gabriel napsal:

   Ani jsem o nich skoro nevěděl. O těch „hrozných“ okupantech.. Byl jsem děcko a občas jsem jen zahlíd ruského důstojníka a udivoval se nad jeho „rozměrnou“ brigadýrkou. Myslím, že jsem byl vychován dobře a prožil jsem klidné dětství, narozdíl od mnohých amerických dětí, jsem měl všechno, co potřebují. To mi nikdo, ale nikdo nevymluví. Podotýkám, nejsem komunista ani nijak politicky angažovaný.

  • petrph napsal:

   Když ono je možná špatný to splést dohromady, takže jednotlivě.
   – generace co nezažily okupaci 1968 tak na historii kašlou (prej se nechtěj šprtat tyhle letopočty a vůbec)
   – ale ve škole je o srpnu 1968 učej stejně a povinně – mrkněte se do rámcových programů
   – dnešní mladý generace si od těch starších radit moc nenechaj. Mají své vlastní ideály a demonstrují za Zelenou planetu. Asi snad nečekáte, že díky současné naší vládní protiruské propagandě se přihlásí jako dobrovolníci a odjedou bojovat na Ukrajinu?
   – no a to že bez ruskýho plynu jsme v háji, to už je dnes jisté, pokud podrobněji sledujete zprávy. Ona jedna věc je, že machrujem že zimu přežijem doma ve svetrech, ale už dneska bu´d bez toho plynu a nebo za jeho dnešní ceny má ohromné potíže spousta podniků.. Že jsem zrovna teď četl drobnou noticku, vedení hotelů došlo, že do studenejch pokojů jim asi hosti jezdět nebudou (podotýkám ani ti ze Západu), jenomže on už jim teď ten plyn skoro nikdo neprodá, ani za ty vysoké ceny na burzách.
   Ovšem co s tím, fakt nevím. On sice Churchill kdysi Britům slíbil „krev, pot a slzy“, jenomže oni a tenkrát tu válku s Německem skutečně vedli a dokázali ho porazit. Zatímco náš Fiala zatím dokázal vymyslet leda válečnou daň…

 29. jirka napsal:

  Protože pravda je na Ruské straně ,kdo hledá najde a kdo sleduje čt je v pasti vlastní lenosti nebo tuposti,??

  • Pavel napsal:

   Na víc, než větu jednoduchou se nezmůžete? Prostě jednoduché myšlení jednoduchého člověka. Pravda ruského bolševického režimu se rovná sprosté lži.
   Stejnou „pravdu“ hlásal Hitler v 38.
   Článek popsal přesnou situaci.

  • pupopony napsal:

   Asi jste moc nehledal a tím jste se střelil do vlastní nohy

 30. Ing. Bém Josef napsal:

  Skvělé, přesné , výstižné. Jako všechno co Luboš napíše. Kamarád Pepa Bém

 31. Miloš napsal:

  Článek pokládá velmi dobré otázky. Můj názor je, že zastánci starých pořádků jsou většinou lidé jednoduchého smýšlení, kteří se ještě nedokázali adaptovat na svobodu, tudíž na osobní zodpovědnost za svůj životní styl, anebo byli dříve aktivní kolaboranti tehdejšího systému. Žijí stále ve své minulosti a nechají si nadále gumovat mozky kremelskými nehoráznými lži a řetězovými mejly typu „rudé právo“. Nedá se s nimi normálně diskutovat, oni mají vždy pravdu, ale jen tu svoji. Sám jsem důchodce, zažil jsem ten socialismus, a neměl jsem zášť vůči Rusku, ani jsem neměl iluze o Ukrajině. Ale Putinova válka na Ukrajině jen ukázala v plné nahotě co je to ten „bolševický komunistický socialismus“, se SSSR na věčné časy, atd…. Ta invaze byla pro mně jak pořádná facka přes celou hubu v plné síle. Nevěřil jsem, že takovou brutalitu dokáže ukázat člověk, který bral všechny západní výhody. A teď nás nazývají nacisty ??? Máme snad očekávat, že nás příjdou osvobodit? Pokud tohle nevidí ti zaslepenci a podporují putinismus a jeho bestiální vraždění, tak pro tyhle lidi já nemám slušný výraz. Sám jsem takto ztratil tři dobré kamarády, aspoň jsem si to myslel, ale rád se bez nich obejdu. Protože jsem názoru, že zlo plodí jen další zlo, a každé zlo dožene spravedlnost, pozemská i světská. A jinak to být ani nemůže.

  • Karel napsal:

   Vidíte, co takový článek vyvolá. První obětí války je pravda. A tady pan důchodce je přesvědčený, že jen ta jeho je ta pravá. To není ano o, ale ani na, debatu.

  • Ondrej napsal:

   mate naprostou pravdu..ti lide ziji v „sve minulosti“ – bylo jim v ni dobre a chteji v ni zit presto, ze je to zvracene..diskuze s nimi nema smysl az na vyjimky..casto jsou to starsi lide, ale nejen oni samozrejme, bolseviska propaganda udalaal sve a mnohy uz je to pokriveni mysli nevratne a russak to dnes stale prizivuje, byt je to absurdni, nekdy to funguje..a je to i o charakteru samozrejme. snad bude techto lidi stale mene

 32. Aleš napsal:

  Podle mě, je v tom odraz určitého zklamání z vývoje po roce 1989, před 30 lety určitě Rusko u nás kromě skalních komunistů moc sympatizantů nemělo, spíš naopak, ale lidi čekali, že vláda se po revoluci navrátí zpět do rukou lidu, což se nepotvrdilo. Zjistili, že politici jsou stejně zkažení, jako byli předtím a současný stav vývoje společnosti rovněž moc důvodů k optimismu nenabízí. Lidská paměť je krátká a proto se sympatie části veřejnosti opět vrátily na východ, protože místo od USA si lepší zítřky slibují zase od Ruska. Určitě je u nás jistá vrstva, co se má líp než za komoušů, ale nezanedbatelná vrstva musí řešit existenční problémy a v tom vidím hlavní důvod sympatií. Nějaký panslavismus bych v tom nehledal, ten si někdo jen vymyslel jako zástupný důvod, pamatuji se z 80. let, že stejný obdiv jsme měli tehdy i k Británii, USA nebo NSR, jako někdo dnes k Rusku.

  • pupopony napsal:

   Sympatie k Rusku, kvůli existenčním problémům ? Ach jo. Potom je to s naším národem horší než se čekalo. Znám hodně lidí co žijí takříkajíc z ruky do huby, ale že by se kvůli tomu klonili k Rusku – to opravdu ne.

 33. Zdeněk Barták napsal:

  Stále stejné fabulace. Tragédie Československa začíná v roce 1939 a dodnes neskončila. Rok 1968 byl pouhým bojem komunistů proti komunistům s tím, že jedni komunisté vyhráli, aby se z druhých komunistů stali disidenti, kteří po roce 1989 převzali zemi do vlastních rukou. To je vše.

  • pupopony napsal:

   Proč v roce 1939 – proč ne ve vrcholném středověku, kdy pohraničí začali na popud Přemysla Otakara osidlovat Němci tzv „skopčáci“ – slezlí z  kopců

 34. Karel napsal:

  Otázka asi jednoduchá, ale ta odpověď? Rok 1943 a Volyně? Rok 1968 a Československo? Ukrajinská mafie po roce 1990 a celkové chování Ukrajinců v České republice? Taková debata opět jen rozdělí národ na dva tábory.

  • pupopony napsal:

   Ukrajinci v České republice – OK. Ukrajinská mafie po roce 1990 ? Chtěl jste napsat ruská mafie a balkánská. Historie polsko-ukrajinská sahá hodně hluboko do historie, stejně tak ukrajinsko-ruská a není pěkná ! A to, že nyní ukrajinští dělníci dělají práci, kterou češi dělat moc nechtějí? Koho je to chyba ? Začněte u sebe.

 35. Sam napsal:

  začali to v 19. století národní obrozenci, kteří toužili po velkém slovanském státu v čele s ruským carem. Rusko zbožňoval i uprchlík Beneš, který daleko před koncem války spěchal do Moskvy předat Stalinovi Československo, aby vytřel zrak a pomstil se Angličanům a Francouzům. Od té doby Moskva považuje střední Evropu za svůj majetek, od té doby je Západ pro benešovce a komunisty nepřítelem, jedinou spásu vidí v Rusku.

  • A. S. Pergill napsal:

   Jenže ve všech případech, které jmenujete, šlo o reakci na špatnou a nás ohrožující politiku. Ze strany Rakouska (Rakousko – Uherska) o poněmčovací politiku, protože tento stát se v podstatě stal nástrojem německých nacionalistů (předchůdců Hitlera), v případě Anglie a Francie bylo na prvním místě v pořadí jejich jednání v Mnichově. Tyhle státy se ukázaly jako nejen bezcenné, ale nás rovnou ohrožující. Najít si někoho jiného je v takovémto případě docela logická reakce. A v bipolárním světě nikdo jiný než Rusko, potažmo SSSR, k dispozici nebyl. To, že jsme taky nedopadli dobře, na situaci moc nemění – stačí osud genocidovaných Lužických Srbů v současném „demokratickém“ Německu.

  • Horymír napsal:

   Obrozenci,alespoň ti soudnější a vlivnější,dobře věděli,že Rusko a car není pro nás řešení. Rusko používali jako argument k prosazování národních zájmů,aby Němci viděli,že je zde i jiná možnost.
   Beneš,po tom,co Západní spojenci předvedli v Mnichově,chtěl jen prosadit znovuobnovení ČSR a co nejlépe ho bezpečnostně ukotvit.Německo právem vnímal jako smrtelné nebezpečí pro český národ a proti němu byl ochoten se spojit s kýmkoli. Což ostatně Spojenci udělali rovněž. Není jeho chyba,že se Američani v Berouně připo….. a odmítli osvobodit Prahu,což by pak v poválečném vývoji v ČSR mělo hodně velkou váhu.

   • Pavel napsal:

    Jinými slovy, na jednu stranu ničím nepodložené bláboly o obrozencích. Na druhou stranu kydání špíny na západní spojence, kteří se za prvé, předvedli podstatně lépe než rusovětsko, jenž za zády blázna beneše jednalo s hitlerem o spojenectví dávno před Mnichovem a paktem R-M a za druhé házení důsledků komunistického nátlaku na českou národní radu a následné odmítnutí Pattonem nabízené pomoci Praze, že honimíre.

    • A. S. Pergill napsal:

     Pavle,
     západní spojenci nás předhodili Hitlerovi, a to v situaci, kdy to je samotné silně poškodilo (v principu tím umožnili Hitlerovi, aby je úspěšně, alespoň zpočátku, napadl).
     V podstatě, s výjimkou přijetí politických exulantů, pro nás neudělali nic ani po únoru 1948, ani po srpnu 1968.
     I v roce 1989 byli velmi rezervovaní a destrukce socialismu v zemích bývalého východního bloku proběhla v podstatě jen v režii občanů těchto zemí. Být to na „západních spojencích“ tak tu nemektal do televize Jakeš jen proto, že už zemřel, dtto Husák (ale mohli jsme je mít vycpaný na Vítkově, jako atrakci pro turisty) a byl by tu nějaký „o něco lidštější“ socialismus, těmto státům konvenující podstatně víc než demokracie a tržní ekonomika.

     • Horymír napsal:

      Železná Lady dokonce vyzývala Gorbačova,aby si v satelitech udělal pořádek.Měla obavu,co by se z toho mohlo vyvrbit.

    • Horymír napsal:

     Amen!
     Jako po Otčenáši.

 36. bandolero napsal:

  V Opelu na Kladně zemřel tenkrát člověk. ale nepravý, všechno se ututlalo.

 37. falcon napsal:

  Protože hodně lidí hlavně starší generace má vymytej mozek na vždycky a bohužel v některých rodinách se to přeneslo na mladší generaci. To komousi zvládli dobře od 48 do 89 měli dost času lidi zdegenerovat anebo je postupně ničit ideologii a hodně jich podlehlo a nechali se asymilovat. Někteří to udělali „kvůli dětem“.Ostatní nepoddajný emigrovali nebo byli k emigraci donucení režimem. Někteří naopak kolaborovali kvůli svýmu prospěchu. Proč má starší generace ráda stbaka Babise protože je to převlečenej bezpáteřní komous a prospěchar a jeho příznivci jsou komousi nebo mají jejich smýšlení. Na těch jeho monstrakcich fyzicky napadají odpůrce Babise protože nesnesou lidi s jiným názorem to je ta zkur…..vena ideologie komousu z Ruska. Revoluce neměla být sametová protože, teď se nám komousi smějou do ksichtu. Bude těžký zbavit se tohoto dědictví náš národ je dost nasaklej. Toť můj názor a vy co jste jste zastánci této ideologie a nelíbí se vám můj názor se třeba z něho poser…..e je mi to šumak.

 38. Ivan Souček napsal:

  Já bych řekl. že je to záležitost čistě psychologická. Jsou to lidé, kteří obdivují sílu, nikoli právo. – Nepleťte do toho Stalina-Gruzínce, 68 a ukrajinslé vojáky (jakou asi tak měli volbu), ani peníze či jiný prospěch. – Spíš Václav a Boleslav, Lipany, bitva na Bílé hoře, národ vzdorující v protektorátu a x tisíc kolaborantů. Obdivovatelé síly, nikoli práva.

  • pupopony napsal:

   Nemáte pravdu. Kdyby to tak bylo – patronem české země by nebyl sv.Václav – slabší z bratrů, ale silnější Boleslav. Rádi bychom se podřídili silnému Rakousku ještě před rokem 1848. Opravdu se mýlíte

 39. Stanislav Zapletal napsal:

  Včera jsem napsal, že první veřejný projev, který si pamatuji, že je řev prokurátora Urválka, který jsem vyslechl, když jsem přišel domů z gymnasia a když při něm matka u plotny plakala. Tu mámu mi ostatně zabil v 72. okupant a já nemohu říct s jistotou, zda to byl Rus nebo Ukrajinec. Hrdým bojovníkům, které je na tomto místě slyšet bych chtěl říct, že jak Rusko tak Ukrajinu jsem měl možnost poznat zblízka a na obou místech jsem našel obchodní přátele.
  Z uvedeného snad i plyne, že už s ohledem na věk nejsem dnešní a že nepoběžím za balónem, který rozhýbe ta či jiná strana. Myslím si, že autor článku brojí sedě za horami, nyní tam, odkud nadává na Rusko. Poznal jsem dost těch, co zase brojili proti strýčku Samovi. V národě s malým počtem obyvatelstva uprostřed Evropy tomu asi ani jinak nemůže být. Autorům glos bych popřál, aby se nejdřív dívali a teprve potom řezali.
  Lásku k ruskému režimu necítím, ale nesmírně mi vadí současná politika EU, která včas nereagovala na hrozby Ruska a nenasadila krajní úsilí, aby válce zabránila. Mého příbuzného zabili Benderovci utíkající před Rudou Armádou na Slovensku. počkali si, až naivní jednotka složená z aspirantů došla doprostřed paseky a pak je všechny postřílela kulometem. O tom, že jsou na Ukrajině lidé myslící nacisticky nepochybuji a kdo by chtěl mohu mu nabídnout fotografie. V 68. se našlo několik odvážných co se za nás postavili v Moskvě, o Kyjevu jsem neslyšel. Zato jsem tam slyšel, že to, že Chruščov přimázl v 54. k Ukrajině Krym ještě způsobí potíže. Ukrajina nebyla na osamostatnění vůbec připravena, korupce tam byla (jak jsem poznal) strašná, mrtvý novinář na kyjevském smetišti, střelba po ministrovi. Upřímně se divím, proč Zelenský nezkonfiskoval majetek ukrajinským miliardářským oligarchům vyvalujícím se v cizině a prosí o pomoc jinde. Zkrátka věci jsou složitější než jak na první pohled. Ale trvám na tom, že si EU neměla hrát na trestajícího a nejdřív jednat. Přecenila se. Následky snadno přežije při jejich platech Uršula i Jourová, český občan velice těžko. Možná zbytečně těžko.

 40. Rintintin napsal:

  Odpověď na otázku v titulku? Je jednoduchá – lidé jsou hloupí a zlí. Dokladem jsou volby v Maďarsku ale také u nás. Jestliže třetina dospělých obyvatel vzhlíží s důvěrou k člověku jako je Babiš, znamená to, že nejméně třetina dospělých je lhostejná k jakékoli mravnosti či charakteru. Lidé jsou v srdci zlí a mravně hloupí.

 41. Gabriel napsal:

  V 68 jsem nebyl na světě, jsem ročník 1974. Byla to skromnější doba, Neměli jsme sice všechno, co na „bohatším“ západě, ale prožil jsem klidné a hezké dětství. I k moři na (výměnné) tábory jsem jezdil do Polska a Německa. Jiným to samozřejmě nestačilo a chtěli na západ, kde jistě bylo více možností a všeho vůbec. Byl jsem a stále jsem asi skromnější. Byl jsem snada i šťastnější, než jsou moje děti nyní. Stačilo mi méně, než „potřebují“ oni, ale i VŠ jsem si udělal. Jen opakuji, měl jsem klidné a spokojené dětství.. I s přítomnými „okupanty“, o kterých jsem ani nevěděl. Jen jsem si občas semtam všiml ruského důstojníka a udivoval se jeho „rozměrné“ brigadýrce 😉 Podotýkám a velmi zdůrazňuji pro všechny zdejší diskutéry – nejsem komunista ani nijak politicky angažován. Jsem obyčejný člověk 🙂

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, i děti narozené a vychovávané během protektorátu böhmen und mähren prožily klidné a hezké dětství. Nebylo sice všechno ale k Baltu na Rujanu se jezdilo. Takže je záhadou proč toho lidi tolik nadělají s německou okupací.

 42. Pavel Vachl napsal:

  Autor má ve spoustě věcí pravdu. Jen se musím smát jeho názoru, že u nás máme svobodu slova. Ano, napsat může kdokoliv cokoliv, jen za to může být trestně stíhán. A dokonce současný režim vyzývá občany, aby hlásili nestandardní vyjádření spoluobčanů. A pokud jde o donášení, taky nezapomeňte v zimě nahlásit souseda, který byt přetápí.

  • Ondrej napsal:

   tak si nastudujte aspon zaklady ustavy, kde se jasne pise, ze svoboda slova muze byt omezena a za jakych podminek. i slovem muzete nekomu ublizit a to velmi, proto take existuji verbalni trestne ciny, moc se to nepouziva, ale ve vyjimecnych pripadech a kor v dnesni dobe je to naprosto na miste, pokud nekdo opakovane schvaluje ruske vrazdeni a drancovani na ukrajine, mel by byt potrestan, dodavam opakovane, kdyz to nekdo rekne jednou, tak to nema smysl, ale par lidem by verejne prospesne prace a pokutka rozhodne prospely za otevrene schvalovani russackych zlocinu, jako je treba Vyvadil, Cernohorsky, David, Volny atd…neni na tom vubec nic divneho a bylo by to naprosto v souladu s nasim pravnim radem, jenze zatim se to v podstate nedeje i kdyz by uz melo..

  • pupopony napsal:

   Ano, svobodu slova máme – důkazem je i váš příspěvek, který není smazán. Taková střelba do vlastní nohy !

 43. Děda Pepe napsal:

  Myslím, že se zde srovnávají jablka s hruškami na základě toho, že oboje ovoce roste na stromě.
  Důvodem okupace v roce 1968 bylo pozvání vojsk vládou Československé republiky! Jak to, že to autor neví, když o tom píše? A nebo to ví a záměrně to zamlčuje!
  Důvodem vstupu ruských vojsk na Ukrajinu byl jiný! Vzpomeňme například vyjádření papeže a proti tomu důvody, které nám sdělují oficiální média.
  Většina národa umí číst, má paměť a dokáže si utvořit vlastní názor. Nepřekrucujte události a sdělujte nám pravdivé informace! Pak nebudete muset psát články tohoto typu!

 44. Pavel napsal:

  Problém není v tom, že bychom snad měli mít rádi Rusy, protože většina z nás je nesnáší a má k tomu důvod! Já jen odmítám Rusy odlišovat od Ukrajinců, protože oba tyto národy jsou svou „kulturou“ a mentalitou úplně stejné. Kdo to kdy před invazí rozlišoval? Pro mě je to válka uvnitř východoevropského prostoru a sympatie necítím ani k jedné straně. Já jen doufám, že to Evropu ekonomicky postihne co nejméně!

 45. gargamel napsal:

  To je prosté.To jsou potomci ruských migrantů mluvící česky ale s jejich myšlením.Většinou socialisti a lezou do služeb státu,který mají jako dojnou krávu na živení.To je prostě od narození způsob myšlení určitých etnik.To je stejný jako s cigány,když potomci přišli z Blízkého východu a pořád se nedokážou začlenit.Rusák parazituje na státu přes politiku a státní službu,to samé jeho potomek a cigán přes sociální dávky.Naši předci věděli dobře,proč na to,co přicházelo z východu byli velmi obezřetní.Z východu vždycky přislo něco,co museli živit.

 46. Jakub napsal:

  Proč u čehokoliv s čím nesouhlasím muším být hned na druhé stranně ??? ne neschvaluji ani jednu stranu a je to jejich boj tak jako mne nezajímala jakákoliv jiná válka na planetě. Pokud si chce Ukrajinec/Rus obhájit svoji zemi musí za ní bojovat dobrovolně a ne že ho někdo/NATO/USA nutí!

 47. Radomír napsal:

  Proč nebyl můj kritický komentář schválen?
  Radomír napsal:
  Váš komentář čeká na schválení. Toto je náhled, váš komentář bude viditelný až po schválení.
  21.8.2022 (19:29)
  Odeslal jsem svůj komentář 21.8.2022 (15:00) a zatím jej na webu nevidím, přestože už byl zveřejněn i komentář Miloše z (18:33). Můj komentář zněl: Nebohý Vejražka, nebo je to skutečně nesoudný a nenávistný antiruský ideolog? Vůbec nechápe, že nejen Češi, ale i všichni kulturní lidé mají rádi to, co je z ruské kultury a Ruska hodnotné a velké. Nebohý Vejražka nechápe, že Češi mohou mít obyčejné ruské přátele a obdivovat to velké z ruské literatury, umění, vědy, techniky. Vejražka možná nechtě ztotožňuje všechno ruské a všechny Rusy s imperiální politikou a myšlením. Je to stejně hloupé, jako ztotožňovat všechno americké, americkou kulturu, vědu a techniku a občany Spojených států s americkým rasismem a imperiálními agresemi a loupežemi a vydíráním. Dělat z českých občanů, kteří mají rádi ruskou kulturu, přívržence Putina a ruských extrémních nacionalistů je nepoctivé.

 48. Vojtěch Jírů napsal:

  Dobrý den . JE ZAJÍMAVÉ KOLIK LIDÍ MÁ POLITICKÉ AMBICE A ORIJENTUJÍ SE VE VŠEM A VŽDY

 49. zdenek napsal:

  Nechapu jak okupant z roku 1968 vola dnes o pomoc pred okupantem z roku 2022.Holt bozi mlyny melou pomalu ,ale jiste.Dale souhlasim stim proc, pan zelensky neskonfiskuje penize oligarchum.Je prece ve valecnem stavu.Mobilizace CR 1938 pocet obyvatel 14 milionu .ve zbrani 1,2milionu vojaku . Ukrajincu je asi 41milionu.tak by meli zhruba 3,6milionu vojaku.Kde je problem.Republiku opustilo 180tis.obcanu a rozpustilo se v zapadni evrope citajici zhruba 200milionu obyvatel.Nepocitam USA a Australii.Vime priblizne ze u nas je asi 360tis .UA.na 10,5mil.obyvatel.To je sileny nepomer,nemluve o ekonomicke sile EHS v te dobe.
  Dekuji

 50. Pavel napsal:

  Nemyslím si, že bychom v  České republice nějak extra měli rádi Rusy, protože k tomu nemáme žádný důvod. Roztahovali se tady příliš dost dlouho jako okupační armáda a roztahují se tu neustále, tentokrát jako tzv. „podnikatelé“, i když nikdo vlastně neví, v čem podnikají, ani odkud mají peníze na nákupy nemovitostí… Spousta z nich tady asi provádí nejrůznější špionáž, ale my jsme se tu tvářili, že to nevidíme. Proč bych ale měl mít rád Ukrajince?! Je to přece stejný národ, má úplně stejnou mentalitu i „kulturu“. Před invazí to nikdo nikdy nerozlišoval. V roce 1968 nás napadli a mnoho let okupovali Ukrajinci úplně stejně jako Rusáci. Tahle válka je válkou ve východoevropském prostoru, mezi východoevropskými státy a není to naše válka. Proč bychom se měli angažovat v konfliktu mezi těmito zeměmi? Ani jedna z nich není a nikdy nebyla vůči nám nijak přátelská! Nás by tady měla zajímat pouze ekonomická stránka tohoto konfliktu. Zemní plyn a ropu prostě z Ruska potřebujeme a dokud nemáme adekvátní náhradu, tak z tohoto faktu prostě musíme vycházet a mít to na paměti. Podívejme se například na postoj Německa!

 51. Miroslav napsal:

  Já vidím, že proruští Češi jsou jednodušší lidičky. Svět je pro ně moc složitý, demokracie spletitá, neorientují se v nich a tak hledají zjednodušení. A kdo jiný jim může přinést pocit pochopení, bezpečí, než ten, kdo ukazuje prstem, kdo konkrétně svaluje vinu na NATO a Ameriku, kterou nikdy neměli rádi. A dalším důvodem, že jsou to často starší občané a v dobách totality prožili své mládí. A na mládí se vzpomíná hezky, a to všechno okolo, co tenkrát bylo nepřipadá tak hrozné. Někdy dokonce pěkné. Jsou to ovce, které budou raději žít v ohradě, kde mají vždycky něco v korytě, než aby se vydali riskovat život na svobodě.

 52. Kozák Karel napsal:

  Možná to bude tím, že nás v roce 1968 nepřepadli Rusáci, ale bolševici z Varšavského paktu. Stalinisti, kteří chtěli zadusit reformní vývoj v ČSSR. Mnoho lidí si myslí, že Pražské jaro směřovalo ke svobodným volbám, svobodě a tržní ekonomice. To by Dubček a spol nikdy nepřipustili. „Internacionální pomoc“ si vyžádal Bulhar Živkov s podporou Poláka Gomulky. Měli hrůzu z vývoje v Praze a přenesení do svých zemí. V srpnu 68 k nám přijeli zejména Ukrajinci, až později se „bojové“ útvary vrátili na Ukrajinu a přijeli „okupační“ útvary s převahou vojáků ruské národnosti. Rozkazy samozřejmě přišli z Moskvy, jako hlavního města SSSR, ale zúčastnili se všechny národy SSSR. S nimi samozřejmě tehdejší spojenci (dnešní přátelé a paradoxně zase spojenci), Polsko, Bulharsko, NDR, a Ma%darsko.

  • Pavel napsal:

   Tvoje fantasmagorie kdo si co vyžádal jsou irelevantní a bláboly o Ukrajincích směšné. Ani Gomulka ani Ulbricht, nemluvě o Živkovovi nic vyžadovat nemohli nemluvě o invazi. Byli to poslušní otroci rusovětského impéria. Ti mohli tak maximálně kydat špínu na československé reformy. O všem rozhodoval rusák brežněv.

 53. Baryn napsal:

  A odvolávat se na jednoho „vůdce zla“ ( př. Hitlera, Stalina, Brežněva,……), je zcestné.
  Přísloví praví: Sám nejsi nic.
  Pokud ti vůdci zla měli kolem sebe stejně myslící, či poddajné k provádění zla, tak si mohli dovolit to, co si dovolovali. Pokud by takové kolem sebe neměli, byli by nemohoucí vůdci.

 54. Ondrej napsal:

  pridam jeden zajimavy postreh, ktery me dnes uderil pri cteni blogu na idnesu – starsi pan bezmala 70 let, nebudu ho jmenovat, ale kdo chce, tak blog snadno najde, srovnava tuhou normalizaci a dnesni dobu a nachazi tam udajne zajimave paralely a pise o tehdejsich a dnesnich kadrovacich a „utahovani sroubu“ v jeho videni sveta. Samozrejme je to naprosto nesrovnatelne, ale to hlavni prijde zahy a ted cituji z  blogu:
  „Například věřících v covid včetně problematického očkování, nedávno Rusko začalo válku a zas se chce abychom věřili a nepochybovali, tedy byli uvědomělými tak jako kdysi, kdy se nepřítel nacházel na opačné straně. Objevují se i hlasy volající po trestání těch, co jdou takříkajíc proti větru. Něco mi to připomíná.“
  To je opravdu hezka ukazka, jak totalitni rezim vyplachnul mnohym dnes uz starsim lidem mozky, a nemyslim to jako urazku, proste to tak je – meritum věci je to, ze nepritel se nachazel na opacne strane, coz nebyla pravda, ale komunisticko-sovetska lziva propaganda.Ten skutecny nepritel se totiz nachazel samozrejme at uz ve vedeni naseho statu a pak predevsim v Moskve, ale toto tito lide proste nedokazou pochopit a ani to po nich asi nemuzeme chtit…tyto generace musi proste odejit a jeste to nejakou dobu bude trvat

 55. Milan napsal:

  Pane Jírů z těch přečtených a napsaných článků to nejsou politické ambice ale chrčí z těch lidí zloba , nenávist a vzájemné urážky jen kvůli jinému názoru. Mělo by je zajímat co a jak bude v naší zemi a těch problémů je dost .

 56. A. S. Pergill napsal:

  Autor se dopouští argumentačních faulů:
  1. Zdaleka ne každý, kdo vidí realisticky nedostatky současné i minulé (předválečné) Ukrajiny (od uctívání Bandery a podobných masových vrahů až po prorůstání státu s organizovaným zločinem) je fanda Ruska (už proto, že v Rusku podobné jevy můžeme vidět taky, paradoxně je tam docela razantně omezil Putin).
  2. Zdaleka ne každý, kdo uznává přínos Ruska do světové pokladnice umění i věd, podporuje jeho současnou (IMHO pro samotné Rusko silně nešťastnou) politiku.

  Obávám se, že naším hlavním problémem jsou politici prosazující nebo laxně přijímající (u nás Fiala) Green deal, který je jednoznačně ruským projektem, prosazují ho politické síly, placené a řízené z Ruska, a jeho cílem je totální závislost EU na ruském plynu.

 57. Miroslav napsal:

  Proč tolik lidí dnes zavírá oči před tím, že jako jediná země USA, použila atomovou bombu na civilní obyvatelstvo.?(Hirosima, Nagasaki) Proč tolik lidí zavírá oči před tím, že USA vraždila civilisty napalmem? Nedělám si iluze ani o jedné či druhé strany, ale tady a především v našem rybníčku je už takový národ. Lézt těm a nebo oněm servilne do zadku. Už můj otec, který byl za 2 světové války nasazen 2,5 roku na nucenych pracech říkal,…. nedělej si iluze, Češi vítali i Hitelra v roce 1939. A také říkal,.. Každý režim musí mít svou propagandu. Jelikož jsem vyrostl za socialismu, musím uznat, že dnes je mnohem jednoduší vymývat lidem hlavy a nenechat jim jejich vlastní úsudek.

  • A. S. Pergill napsal:

   Hirošima a Nagasaki zachránily život asi 1,5 milionu spojeneckých vojáků a možná i víc než deseti milionům Japonců (usuzováno ze ztrát při dobývání Japonci obsazených tichomořských ostrovů a zejména Okinawy, na níž byla dlouhodobě usazena japonská populace). A v podstatě pár dní po těchto „závěrečných tympánech“ války s Japonskem mohla do této země začít proudit masívní humanitární pomoc, bvez níž by spousta Japonců nedožila konce roku 1945.

   A možná ještě něco: reálně hrozilo, že sever Japonska dobudou sověti a vznikne zde podobný průser jako v Korei a ve Vietnamu.

  • Luděk Čech napsal:

   Aha, už zase ta atomová bomba… Jako bych seděl na normalizačním politickém školení. Slyšels jste někdy o Tarawě, Okinavě a Iwodžimě? Máte představu, jak by vypadalo „konvenční“ dobývání Japonska, kde civilisté útočí s bambusovými kopími a hromadně páchají sebevraždy? Kde se japonští vojáci zásadně nevzdávají, kde zraněný čeká s granátem v ruce, aby zabil sebe i amerického zdravotníka? Pokud ano, pak suďte. Samozřejmě považuji oba atomové údery za strašlivou hrůzu – a rozhodně bych nechtěl být ten, který o nich rozhoduje.

   • A. S. Pergill napsal:

    Existoval jediný důvod proč nebombardovat:
    V SSSR to bylo s Kurčatovem a spol. dost nahnuté, protože princip A bomby je v rozporu s tím, co napsal Lenin v díle „Materialismus a epmiriokriticismus“ (přinejmenším na úrovni výkladu tohoto díla duševně méněcennými politruky). Pokud by USA výzkum na samém konci zastavily a sovětským špionům podhodili informaci, že to najednou nechtělo jít, asi by Kurčatov a spol. skončili. Ne v GULAGu, protže tam už byli, ale v nějaké neoznačené díře v zemi. A až by se vytáhla A bomba třeba v souvislosti s válkou v Korei, sověti by neměli nikoho, kdo by jim ji udělal. Dokonce ani v situaci, kdy by měli daleko víc špionážních informací, než kolik jich měli v reálné historii. Byli by na tom hůř než Němci v době, kdy Hitler obnovil výzkum směřující k A bombě.
    Nicméně si dokážu představit, že demokratickému politikovi by byla představa něčeho takového natolik absurdní, že by tomu neuvěřil.

 58. dan napsal:

  K.H.Borovský byl zprvu také nadšený panslavista jen co tam tam pár let pobyl prohlédl a každému rusofilovi bych dal povinně přečíst Obrazy z Rus, aby věděli co rusák byl, je a vždycky bude za chamraď…

  • josef napsal:

   … hodnotit dobu před cca (+-) 160 lety zpět a „napařit“ resp. přirovnávat to s dneškem, je jedno velké zjednodušení, protože tehdy mj. „kvetl“ kolonialismus, v USA občanská válka (třeba i otroctví, decimace indiánů..). A psal-li Havlíček tehdy o Rusku, tak předtím psal o něm i Čelakovský -a byly to stejná sdělení ?

 59. Jan Bilek napsal:

  Problem je v tom,že lidé ve většině nedokáží, mapovat jednotlivé malé i větší dějinné události jak na sebe navazují a vyhodnotit je. Mladá generace obzvlášt . Nic nového. To už v minulosti bylo několikrát.

 60. Tomáš napsal:

  Uplynula dlouhá doba od 21.8.1968 a hodně se změnilo,jsem pamětník,byl jsem krátce před vstupem vojsk, propušten z presenční služby.Jedním z axiomů PJ bylo vystoupeni z VS o tom se dnes ani nešpitne.Střih, Rusko nechce Ukrajinu vNATO a začne specialní operaci,jak siignifikatní.Uz se o tom nemluví,ale je zde zčista jasna vstup neutrálního Svédska a Finska do NATO,Turecko má výhrady ke vstupu těchto dvou zemí do NATO.Erdogan splácí Putinovi dluh, byl včas upozorněn na převrat a odvrátil jej.Jinak se chová vypočitave.ČSSR již neexistuje jsou dva státy,ČR a Slovensko ,které má stokilometrovou hranici s Ukrajinou,kde probíhají ruské vojenské operace. Slovensko má větší problém se svoji vojenskou a ekonomickou bezpečnosti.Řeši je emociálně za použití vládni krize,to nebývá zpravidla nejlepším řešením.Madarsko se chová zodpovědně,vi co zaživaji Madaři na Ukrajině,mají své historické zkušenosti.Jen jsem překvapen novou nenávistnou kampaní proti Rusku to je nový fenomén,jen je to obdoba nenávisti po válce proti Němcům.To je děsivé,takto podporovat válku.Válka je hrozná a není dobré si na ni zvykat ,jak řekl papež fRANTIŠEK ,natož ji podporovat. Jen uvedu příklad z historie Velké války,Italie měla spojeneckou smlouvu z R-U,kterou po rozpoutáni války a pod vlivem Dohody ji vypověla. Obdobně v jiném gardu se zachovalo Turecko a Bulharsko a Japonsko.Hledají se noví spojenci ,na hladině je to vidět jen vzedmutím vlnění hladiny.Naše diplomacie s mladíkem včele a 108 koaliční vláda je nezrala na tuto válečnou situaci. Hledat řešení této svízelné situace,by snad mohla vést velká kolice a s jakým prezidentem?

Přidávání komentářů není povoleno