Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
archiv Post Bellum,

Listopad 89 v Praze pohledem přesvědčeného komunisty: „Černé pivo teklo, život šel dál.“

„Kdyby to vydrželo ještě dva tři roky, kapitalismus na Západě by se zhroutil z nadvýroby,“ je přesvědčen dlouholetý člen ÚV KSČ, horník a otec komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Tedy muže, který v roce 1989 sloužil u pohotovostního pluku, a dnes se v KSČM profiluje jako bezpečnostní expert.

„Můj kluk tady v té době sloužil u toho pohotováku. Jenže oni tam stáli někde vzadu a dopředu poslali ty kluky z prvního ročníku. Oni z toho byli vyděšení, jak jim tam zapalovali ty svíčky pod nosem,“ vzpomíná Jaroslav Ondráček (ročník 1941) na události 17. listopadu 1989 ve vyprávění zachyceném pro projekt Paměť národa.

Sám Zdeněk Ondráček se za svou minulost muže, který s obuškem v ruce „zjednával pořádek“ při demonstracích, a za svá studia na policejní škole SNB, nijak nestydí.

Prahu nechat oplotit a…

Jeho otec, též stále přesvědčený komunista a dlouholetý aktivní funkcionář KSČ Jaroslav Ondráček, vzpomíná na listopadové události před 29 lety takto:

Jaroslav Ondráček

„Kdo vyprovokoval toho studenta a proč se to poslalo do Svobodné Evropy?“ ptá se s odkazem na fámu o údajně zabitém studentovi Martinu Šmídovi.

„Protože se to potřebovalo, protože ta davová psychóza pak jde, jak jde. A ta revoluce se pak začala vyvážet do krajů. Začali to vozit nejdřív do krajských měst, do okresních, ti študáci,“ odpovídá si Ondráček v dvě a půl hodiny dlouhém rozhovoru, který s ním vedl publicista Adam Drda (části rozhovoru byly použity i v dokumentární sérii Příběhy 20. století, který loni vysílala Česká televize pozn. red.).

Vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 považuje Ondráček za správný krok. Také si stojí za názorem, že komunisté měli zabránit revoluci v roce 1989. Pozoruhodný je i jazyk, který používá – hybatel děje je pasivní ve stylu „ono se něco stalo“, „ono se něco děje“.

Řešení, jak „vývozu revoluce“ z Prahy zamezit, má Ondráček svérázné: „Jak říká moje žena – Prahu oplotit pětimetrovým plotem a nechat je tam vychcípat, protože ta revoluce se vždycky vyvážela odtud.“

Sám byl prý tehdy 18. listopadu na kulturním zájezdu v Praze a toho, že by se dělo něco revolučního, si vůbec nevšiml.

„Já byl 18. listopadu u Fleků a tady se v Praze nic nedělo! Život šel dál, černé pivo teklo a o žádné revoluci nikdo nevěděl. Až po neděli se to začalo rozvážet po republice,“ vypráví.

 

Hurá do Egypta

Jako člen Ústředního výboru KSČ popisuje další dny následovně: „Místo toho, abychom svolali zasedání, my nedělali nic. To jsme svolali až 24. listopadu a já jsem tam řekl: ‚Vážení, tak tohle jsme prohráli 17. listopadu na tom Václaváku. Teď už nenaděláme nic, protože všichni ti bývalí takzvaní komunisti, kteří měli obsazené různé funkce, ti už otočili.‘“

Je přesvědčen, že lidé za socialismu byli spokojeni a listopadová revoluce byla zmanipulovaná. Tvrdí, že její organizátoři platili lidem, aby se přidali na jejich stranu a že lidé, kteří chodili v listopadu na demonstrace, ve skutečnosti nechtěli změnu socialistického zřízení na kapitalistické.

Považuje také za špatné, že se vracely majetky zabavené po únoru 1948. „Najednou jsem slyšel, že všechno bylo špatně. Říkal jsem lidem, že si vzpomenou na má slova, až pan Havel bude chtít zpátky majetky a až jim za pár let zavřou šachty, budou bez práce a budou chodit žebrat,“ říká.

Ondráček senior (podobně jako jeho syn, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček) je přesvědčen, že za socialismu se lidem žilo lépe. „Jen si vzpomeňme, jaké se dávaly velké půjčky na byty, jak bylo snadné postavit domy. Lidé se měli dobře. Jenže jezdili do Maďarska a do NDR, kde se to trochu povolilo, obdivovali to pozlátko a nechali se jím zlákat,“ říká.

Tvrdí, že za totality nebyl problém cestovat na Západ a že se osobně nesetkal s nikým, komu bylo cestování úřady odepřeno.

Bez zajímavosti není, že sám si cestování začal užívat – po roce 1989 do loňska byl s manželkou již čtyřiadvacetkrát v Egyptě.


Paměť národa – jedinečná rozsáhlá sbírka vzpomínek pamětníků, kterou patnáct let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

52 komentářů

 1. Evropan napsal:

  Hlásím s. Ondráčkovi, že 9x jsem žádal o devizový příslib, 9x jsem ho nedostal, bez něj mě přes hranice nepustili.
  Pro zažrané komunisty byly roky 1988 a 1989 očistcem, protože Jakešovo vedení nevědělo na kterou stranu se dát. Horší než komunisté byli na veřejnosti někteří nekomunisté, kteří si před listopadem libovali, jak VB dobře mlátí protestanty a mě vyhazovali z hospody, když jsem přiznal, že poslouchám nepřátelskou Svobodnou Evropu.

 2. Nemec napsal:

  Ježišimarja, a tací lidí ještě stále žijí mezi námi. Lidé se měli dobře-obehnání drátěným plotem s plechovým odznakem na hrudi a s gumovým obuškem za zády pokud rovnou nedřeli v komunistických lágrech nebo byli vyvražděni jako naši váleční hrdinové co se nehodili bolševické propagandě.

 3. PM napsal:

  Je smutné, že si musíme tyto věci připomínat, a úplně nejdivnější pro mne je skutečnost, že vůbec ještě existují lidé, kteří jsou schopni zapochybovat o zločinnosti totalitních systémů. Tento Ondráček s celou svou pomatenou rodinou je přímo ukázkovým příkladem lidské zhovadilosti. Oplocená Praha by jim ale opravdu nepomohla. První nepokoje nezačali v Praze ale v Teplicích, kde už se lidé začali v inverzích dusit.
  Díky za článek, mladým lidem je nutné připomínat a připomínat.
  Aby, až půjde do tuhého, tak si nenechali vzít svou budoucnost.
  Komunisti se nemění a neodpouštějí. Estébák zůstane estébákem navždy. Nevím, zdali existuje ještě síla, jak Bureše zastavit. Policii zřejmě již ovládl, nechápu totiž, proč už není ve vazbě. A je mu stále umožněno svou silou mařit vyšetřování. Nikdy, nikdy neodstoupím, to jediné mu opravdu věřím.

  • Pavel Liska napsal:

   Souhlasím s Vámi. Jak říkáte. Komunisti se nemění. Rád bych se Vás zeptal, co říkáte na to, že hlavním řečníkem na shromáždění k památce Listopadu před studenty byl dlouholetý předlistopadový komunista ( 1983-1989 , dle wikipedie ) ? T. č. rektor Karlovy univerzity, pan Zima ? I proti němu přece studenti v roce 89 bojovali. Jeho žaludek a morální ustrojení bych opravdu mít nechtěl. Tohle Vám nevadí ? Co TOHLE podle Vás vypovídá o občanech České republiky ?

   • PM napsal:

    Pane Liško.
    To že obyvatelé Česka navolí ve svobodných volbách Zemana a Babiše,
    je pro mne záhadou, ano ztratil jsem iluze, o značné části spoluobčanů.
    A k vaší otázce. To jestli máte pravdu a k řečnění se dostal i člověk nemorálním způsobem, nevypovídá vůbec nic o skvělých lidech protestujících na Staroměstském náměstí, a věřte, že udělám vše pro to, abych se příště i já zúčastnil, pro svá vnoučata, to udělat musím i když se to zdá býti zbytečné, ten člověk opravdu dobrovolně neodstoupí, „nikdy zapamatujte si to, nikdy neodstoupí“ ten totiž odstoupit již opravdu nemůže, tomu naprosto rozumím. Stačí vám to takhle?
    A věřím, že Babiše jste nevolil, typuji vás na obchodníka s lidskou blbostí Okamuru, slunce v duši, a zářné zítřky mimo EU.
    Abyste, se mohl ukázat, jaký jste podnikatel. Ano, Češi jsou pracovitý národ a všechny ty pracovité lidi, kteří o práci přijdou, ty všechny zajisté zaměstnáte a budou hrdí, že budou moci pracovat pro vaši českou firmu za minimální mzdu, pracovní síly bude na trhu dostatek že?

    • Pavel Liška napsal:

     Dobrý den, já jen chtěl poukázat na to, co se v ČR děje a co se snad bere jako normální….. Jako, že si bývalý dlouholetý člen KSČ dovolí řečnit před studenty v tak významný den – výročí JEJICH vítězství a vzpoury proti právě takovým „kádrům“ , reprezentujících zločinný režim. A ani se přitom nezačervená. To je stejné, jako kdyby na shromáždění ke konci 2. sv. války vystoupil s oslavným projevem před válečnými veterány a protifašistickými bojovníky člen NSDAP. Chtěl jsem poukázat na to, že možná i tyto skutečnosti nahlodávají morálku národa, křiví jeho páteř a vedou k volbě lidí jako je Babiš nebo Zeman. Ano, máte pravdu, nejsem jejich voličem. Volím Svobodné, protože individuální lidská svoboda je mi strašně drahá.
     P.S. : a neodpověděl jste mi, zda Vám výše popsané vadí…. Pravda to je. Bylo to i v ČT . Nikoliv na nějakém dezinformačním webu…

 4. adam napsal:

  Bolševické (nicméně za nacku by mu to jistě šlo stejne) tupé hovadko

 5. nováček napsal:

  Ondráček senior má pádné důvody pro své přesvěčení : nebyli žádní bezdomovci, žádné sociálně vyloučené lokality, žádné sbírky plastových víček na úhradu léčení nemocných dětí. žádné sbírky prošlých konserv a trvanlivých potravin pro chudé a chudčí, a tísíc dalších věcí. A také proto, že mnoz,í co dnes relativně dobře vydělávají, ještě nezapomněli, že nedávno stáli ve frontě núřadech práce a ví, že je to může kdykoliv potkat, bez jakéhokoliv jejich zavinění. A tak by se dalo ještě dlouho pokračovat.

  • uprchlik komunistickeho lagru napsal:

   Cele Ceskoslovensko byla jedna velka socialne vyloucena lokalita obehnana ostnatym dratem s elektrinou. Z dnesnich vyloucenych lokalit mohou lide odejit, tehdy byli odchozi strileni. Pokud nebyl pacient stranicky kadr a nebo neci znamy, temer vse se tehdy lecilo acylpirinem. Na co acylpirin nestacil a pacient, ci pribuzni nedokazali potrebny lek sehnat nejak „neoficialne“, mohl postizeny zacit sepisovat zavet. Hnusne a zrejme i prosle potravin byly plne obchody, tedy je nebylo nutne sbirat. Napriklad dnesni Kofola je nedostizne chutnejsi nez ta tehdejsi stejnojmenna mocuvka. Tehdy museli mit zamestnani temer uplne vsichni, lec stat nemel povinnost jim praci zajistit. Kdo nemel razitko v obcance, mel problem, a kdyz k tomu jeste nevedel, ve kterem podniku se zeptat, mel to uplne zle. Neexistoval zadny urad, kde by se clovek jen tak zeptal, takze byl odkazany na septandu a pomoc pratel a znamych. O tom, ze by mohli vystudovat a vykonavat zamestnani dle vlastniho zajmu, si mohlo lidi mohlo leda tak nechat zdat. A tak bych mohl pokracovat dale a dale.

   • bolek.vala napsal:

    Nepište nesmysly , nejspíš jste tu vůbec nežil !! Co se týká potravin , tom myslíte asi současnost !!??

    • PM napsal:

     Dejte už pokoj, jste s tím trapný soudruhu bolku.
     Naštěstí si tu dobu hojnosti a kvality před rokem 89 také pamatuji.
     Byl Jste zelinář, řezník, nebo obojí v rodině že?
     Pokud jsem se nestrefil tak Horník, ale to si nejsem jistý.
     Nebo estébák a pouze záměrně lžete, tak jak jste vyškolený.

   • nováček napsal:

    Duševní porucha – chronická lživost se nevyhýbá ani „uprchlikům komunistickeho lagru“.

    • PM napsal:

     Neurážejte prosím člověka, který přesně popsal stav věci.
     PS: proč to tady vlastně pročítáte, a co vás pudí k veřejnému vyjadřování, své komunistické nenávisti, ke svobodě všech bez rozdílu názorů. Takže, pište dál, účinek to má, předvádíte veřejně svou ubohost a to dokonale.

   • Pedro napsal:

    Trochu kecáte…
    Nebyl jsem komunista, bord.l v lecčems byl, ale to o léčení acylpyrinem jsou žvásty. Obvoďák, kterej měl průměrnej plat /dnes cca3-4násobek/, vás poslal bez problémů na veškerá potřebná vyšetření, všechny léky zdarma…
    Práci nebylo potřeba nijak extra hledat, každej podnik přibíral, pokud jste nebyl totální lempl a flákač, nebo neměl kriminální minulost…
    Já se učil přímo pro podnik, který mi na učňáku platil stravování a dával kapesný, za což jsem po vyučení měl povinnost odpracovat pro něj určitý počet let. Ale když jsem se dozvěděl, že v jiném podniku platí lépe, prostě jsem přešel k novému zaměstnavateli za lepší plat a podnik mému bývalému zaplatil to, co jsem si měl odpracovat…
    A co se týká potravin, včetně té vaší zmiňované Kofoly, to co se prodává dnes, je totální humus, jen dobře ochucený, aby oblbnul chuťové buňky. Ono by vám totiž dobře šmakovalo i dobře obarvené a okořeněné kravské lejno…

   • Josef Březina napsal:

    Máte to v něčem trochu, v něčem jiném naopak docela dost, popletené. Například pro naše potraviny, o kterých se tak z doby před rokem 1989 hanlivě vyjadřujete, si jezdili Rakušané autobusovými zájezdy do Brna…

    • Lukes napsal:

     jo, jezdili pro moravskou pálenku a víno 😀 (dneska už umí víno lepší než na Moravě) a když koupili nějaký potraviny tak protože byly levný, ne že by sme tu měly něco co by oni neměly nebo ve vyšší kvalitě.

     Něco se dělalo poctivěji, něco naopak… ale obecně říct že dnes žereme horší věci se nedá. Ani nechtějtě vědět čim všim stříkaly obilniny, ovoce, zeleninu a čim všim krmili to maso z kterejch dělali „kvalitní“ salámy atp… a pořád to máme v sobě. Ojebat co to jde a fajn, žrát stejně musíme… už si toho všimly i jinde ve světě a do čech jim stačí vozit druhou jakkost za plnou cenu. Kvalitu člověk musel hledat tenkrát stejně jako dnes.

     Ono rakušani jsou krásnej příklad po rozpadu rakouskouherska se z nejbohatších staly nejchudší, války jim taky nepřidaly. A dnes?Dnes jsou jednou z největších evropských ekonomik… zatímco my sme z vrcholu spadli na úroveň rozvojové země za 4 dekády socialismu.

  • Bič Boží napsal:

   S Ondráčkem a s tebou i tobě podobnými bych se vypořádal raz dva!!!
   Pěkně po vašem, po bolševicku!

   • nováček napsal:

    Neplácejte blbosti, snad i vy víte jak to bylo. Když ne vy, tak vaši rodiče a dědeček s babičkou určitě. Chleba je vždycky a všude o dvou kůrkách.

  • Oldřich napsal:

   Všichni jsme měli ho..o, nebylo co druhému závidět, o majetku komunistů se nepsalo. Byla umělá zaměstnanost, u každé lopaty se střídalo 5 maníků, ostatní pokuřovali, nebo kradli. Je mi 76 let takže si všechno dobře pamatuji, za obyčejný vtip na SSSR, nebo vládu se šlo sedět. Čest práci a rukám klid.

   • nováček napsal:

    Proč lžete? Vtipy se vykládaly běžně , vy jste za nějaký seděl, nebo jste je nevykládal a ani raději neposlouchal.

  • Bak napsal:

   Oba máte v hlavách na…..

  • anobudelíp napsal:

   Ano, lidé žili se základním zaopatřením jako v klecích v zoo. Cena za sociální stabilitu byla kolosální technické zaostávání za západem. Za 40 let socíku CSSR zaostala za Západem o 20 let. Není pravda že se všichni měli dobře – mje babička dostávala až do své smrti v roce 1980 důchod 90 Kčs.

 6. Marketa napsal:

  No, prijde na to. Ondracek slouzil u pohotovostniho pluku pri sametove. Ano byl to komunista ve zbrani…to bylo dnes proti nemu protestu. Ale napr. Takovy soudruh general Pavel byl take komunista ve zbrani a nakonec to dotahl na pohlavara paktu NATO a nikdo u nás ani necekl…holt, demokratický dvojí metr…

  • Tondach napsal:

   …a komunista a estébák to dotáhl na premiéra a takoví, jako jsi ty, ho hystericky brání! Taky demokratický dvojí metr, že ano!

  • Deeep napsal:

   Skvělý postřech. Ale to pravdoláskaři neradi slyší. Oni to vlastně možná ani nechápou.

   • Petr napsal:

    A jak víš,že byl komunista a estbák,.? Z novin?Tak jestli nemáš mozek a nekokážeš si to srovnat v hlavě, za to ti nikdo nemůže.Viditelně se ho někdo bojí a za každou cenu ho hce odstranit.Tak si aspoň polož otázku.Proč?

    • PM napsal:

     Pane Petr raději nepoužívejte tento portál.
     Neumíte zařadit správně ani svůj vlastní komentář, Jste hrubý, tykáte ani nevíte komu.
     A navíc věcná podstata vašeho výkřiku je nepravdivá.
     Dohledejte si o Ing. Babišovy informace i mimo vaši bublinu.
     Tedy pokud jste vůbec schopen nějaké samostatné úvahy.
     Při pátrání vám přeji hodně štěstí, ale je mi vás i trochu líto, tak vám trochu pomohu.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babi%C5%A1

     • Pavel Liška napsal:

      Jen poznámka k tomu gen. Pavlovi. Zdroj Wikipedie :
      “ Český spisovatel Pavel Kosatík uvedl, že Pavel byl v 80. letech členem Komunistické strany Československa.[4] On sám to v rozhovoru v časopise Respekt potvrdil a vysvětlil svoje pohnutky ke vstupu do strany.[pozn. 1] “

      V čem prosím „Marketa“ neuvádí pravdu ? Nebyl to snad soudruh ve zbrani ? A neskládal přísahu věrnosti pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa ?
      Opět se zamýšlím, co vedlo takové jako je pan Pavel k tomu, že s vědomím zločinů v 50-tých letech a se zkušeností z okupace 68 ( při vstupu do KSČ musel uvést, že s ní souhlasí ) , že se dá do služeb zločinného režimu se zbraní v ruce.
      Pro mne není morální autoritou.

 7. Jaguaros napsal:

  Musím říci že má ten pán v mnohém pravdu. Určitě v tom že západ prožíval hospodářskou krizi podobnou té z roku 2007. Ale nebyla to krize nemovitostí ale krize z nadvýroby. Trvala ca 10 let a skončila po roku 1989. Tato sametová revoluce ve státech východní Evropy byla orchestrována nadnárodním kapitálem, průmyslem a bankami 8 let z Davosu. Tohoto ekonomického fora jsem se aktivně mnoho let zúčastňoval. Použito bylo disentu a politiků v čele s Gorbim. Financovalo to celé Německo s USA. Disent dostal vedle financí i poradce kteří dávali pozor aby se nic nestalo. Pouze s Rumunskem se nepočítalo a proto tam došlo k násilnostem.
  Jsem pamětníkem z té druhé strany kde se to zrodilo. Bylo to dílo připravované businessem, ne politiky kteří byli včetně Havla pouhým komparsem. Je až neuvěřitelné co si lidé zde v ČR musí vyslechnout od té zklamané sebranky jaké nepravdy týkající se 17. listopadu. Mám z toho ohromnou legraci, ale netýká se mne to, patřím do jiného tábora. Ten pán má pravdu v tom že pivo teklo proudem, já byl na Národní třídě v divadle a po představení bylo po revoluci. Žádnou krev jsem nikde neviděl. Byl jsem zde na návštěvě a jenom jsem suše prohlásil – nevím, nevím, nevím.

 8. P. F. D. napsal:

  Již v roce 1986 hledal jistý Beránek v Brně studenta, který by si lehnul na Národní třídě. Stejně tak i nějaký Tampír, později předseda Národních socialistů. Oba dva bývalí kádři SSM, později udělali špinavou práci a sloužili u PČR. Stejně tak se hledalo sako nějakého Štěpána v čistírně. Stejně tak lidovečtí STBáci převlékli kabáty a nechali se znáborovat do BIS pod vedení nějakého Bendy, který zaštítil privatizaci OKD. Lidovecké kádry, ty jsou za vším. Poctiví lidi byli kádrovými prověrkami vyhazováni z VB, jiným bylo v r. 1987 vyhrožováno vyhozením z vysoké školy. Později byli pronásledováni novodobými zloději. Tož tak, Mistře Jene. Vždy, když se blíží nebezpečí jejich pojmenování a prozrazení, si vyhlédnou a osočí nějakou oběť, použijí vylhané praktiky církve, pasují se do role ochránců demokracie, a když se jim podaří zblbnout lidi v ulici, je zažehnáno. Morální Vondrové, Kalousci, Topolánkové, Nečasové, Slonkovic i ostatní privatizační banda miliardářů. A ten, kdo řekne jako první, že jsou lumpové, si od nich užije ostrakizace. Tolik jejich metoda. Lidi, král je sice nahý, ale zloději vás vedou jako ovce.
  ( mimochodem, jsem zvědav, zda se s tímto příspěvkem k demokracii v ČR na webu HP shledám )

 9. hokin napsal:

  Výročí 17 listopadu bylo zneužito falešnou správou o mrtvém studentovi. Pak nastoupila davová psychóza.

 10. Antikomunista napsal:

  Dokud tyhle starý bolševici nevymřou, nepohnem se z místa. No, už jen čtyři roky a Parlament České republiky bude bez komoušů. V senátu to již začlo. Tak už ještě ta sněmovna. Je velká škoda, že se komuoši po roce 1989 nepostavili před soud. Mělo se soudit od shora až k posledním členům. Papaláše zavřít natvrdo a řadoví členové měli zaplatit alespoň statisícové pokuty.

  • Vašek napsal:

   Komunistů bylo v téhle republice cca 1 milion, čili jeden z deseti. Možná se stačí podívat na své strýčky, tetičky, spolupracovníky, sousedy, …
   Možná by se spousta dnešních mladých hodně divila, kdo všechno z rodiny byl u komunistů.
   A studovat mohli (většinou) jenom děti komunistů a nebo aktivní členové SSM (socialistický svaz mládeže), takže všichni ti Klausové, Zemanové a další majitelé titulů z dob před revoluce mají také máslo na hlavě. Neplést si z právníky z Plzně, tam byla potřeba jiná knížka.

   • Zdyněk napsal:

    Vašku, zkuste si to po sobě přečíst ještě jednou a zamyslet se. Máte v té dezinformační propagandě trošku chaos. Když mohli studovat jen děti komunistů tak proč dělali revoluci proti vlastním rodičům? Nebo snad studovali i nekomunistické děti? Nebo, že by snad ty děti hráli jen „křoví“ v mnohem promyšlenější hře? Zkuste někdy přemýšlet. Už i má patnáctiletá vnučka přišla ze školy s tím, že je v základech společenských věd učí o socialismu věci , které si protiřečí a jsou proti logice. Ale tupé stádečko tleská a nechá se ohlupovat. Vždyť nemyslet je tak jednoduché.

  • nováček napsal:

   „Mělo se soudit od shora až k posledním členům. Papaláše zavřít natvrdo a řadoví členové měli zaplatit alespoň statisícové pokuty“.
   Mělo, ale nešlo to. Věděli proklatě mnoho.

 11. Ervín napsal:

  Další komunistický šmejd v tom marasmu co tu po nich zbyl 🙁

 12. Petr Kaminsky napsal:

  Tak proc, do prcic, necestoval do Egypta uz pred rokem 1989? Nebo ma tak vymyty mozek, ze nedokaze odlisit realitu od svych ujetych predstav?

 13. uprchlik komunistickeho lagru napsal:

  Je nadmiru prinosne, ze existuje Pamet naroda. Je ovsem jeste podstatne prinosnejsi, ze mimo svedectvi obeti a hrdinu zaznamenava tez postoje jejich tryznitelu a zlocincu. Kazdy soudny clovek si diky tomu muze vytvorit nazor zcela sam a nezavisle, jen diky srovnani.

  Povsimnete si jak napriklad hovori o tom, ze dle jeho mineni se meli za socialismu vsichni dobre. Kdo si tak tohle muze myslet? Bud nekdo, kdo vubec neuznava svobodu mysleni a vnimani. Nebo nekdo, kdo zrejme ma pocit, ze nazorove dopurce jiz zlikvidovali. Nebo nekdo, kdo proste jen lze. Samozrejme je rovnez pripustna kombinace techto moznosti.

  • Weber napsal:

   Nenechat se vytočit je správná cesta, neboť starý Ondráček není tak tupý, jak se snaží prezentovat svými názory. Podobně provokuje jeho povedený syn, nebo jejich šéf Falmer. Tito provokatéři a jim podobní říkají A – to známé > za nás bylo lidem dobře, lépe atd.<, ale neříkají B – to v těch proklamacích chybí a je to zásadní! Neříkají s čím tu jejich povědomost srovnávají, zda s úrovní života V SSSR, KLDR, Kubánskou republikou, či zeměmi rozvíjející Afriky pod ideologickou kuratelou Moskvy. Určitě nemohli životní úroveň tito lháři srovnávat s životní úrovní obyvatel na západ od nás. Nepochybuji, že jim bude přitakávat dostatek "pamětníků", kteří si nevidí do huby, ale i jiní mají paměť, i když z nějakého důvodu mlčí.

 14. Pat Cash napsal:

  Jak se může kapitalismus zhroutit z nadvýroby, když takto fungoval v západní E. minimálně od roku 1960? Soudruh Ondráček starší pobavil…

  • fler napsal:

   Je to jednoduché – neměli by kam vyvážet, nemohli by exportovat své supermarkety plné svého zboží, potravin a oblečení, které pro západní firmy vyrábějí i děti v chudých rozvojových státech v otřesných podmínkách. Vyrábějí levně, prodávají draze. Odstavili a koupili výrobní podniky a tento majetek dává ohromný kapitál do rozpočtu těchto západních států. Jen si namátkou zjistěte, která bývalá Československá firma patří Českému majiteli, která banka je Česká, který supermarket. Kdo k nám dováží maso a výrobky z něj, kdo další potraviny. Takže nevadí, že se změnil politický systém, vadí mi, že ti, kdo se po listopadu ujali vlády, všechno z hlouposti, naivity či dokonce úmyslně prodrbali – bez zákonů se uskutečnila např. divoká privatizace. Atd…..

 15. Tomáš napsal:

  Vážená redakce, už prosím Vás neuveřejňujte žádné rozhovory s takovými lidmi jako byl Ondráček. Ať takoví chodí třeba do hospody a obtěžují chudáky, kteří to poslouchat chtějí a chtějí tomu věřit. Výpovědi takových lidí jen urážejí ty slušné a účast mlátičky v bezpecnostnim výboru je zcestná jako názory jeho otce. Výpověď Ondráčka seniora je zářný příklad lidí, kteří to tu 40 let po komunistickém puči zkoušeli vést. Děkuji.

 16. Tondach napsal:

  Čím by asi tak byl jeho syn, kdyby se to neobrátilo? ˇPředsedou ÚV SSM nebo už by byl členem ÚV KSČ? No, vidíte, ono se to obrátilo a on má vysoké funkce ve sněmovně….!
  K pláči, vlastně ke zvracení! Všichni jeho voliči musí na tom být s inteligencí úplně stejně, jako jeho otec!

 17. Matouš Luděk napsal:

  Klik tříd vychodil ? Ten primitiv Ondráček se měl dobře měl bydlet v Ustí,Děčíně ,Teplicích .životní podmínky otřesný,nedalo se kolikrát dýchat ,komoušum to nevadilo.A socialismus krása jen pro někoho jako je on.Výjezdy na západ nesplnitelnej sen.Stříhání vlasu ,zákaz nošení riflí na určitá místa držet hubu a krok .Kdo nešel bez omluvy na 1.máj bez omluvy pruser.To byl ten ráj ty komoušskej primitive.Dostals někdy obuškem?řekni synáčkovi ,ten zná

 18. mikuláš napsal:

  Prominte,ale pred 89 bylo všechno opravdu všechno na H***o.
  V Praze o šikane co byla v blizkosti statni hranice nic nevedeli.nic.

 19. J. Zima napsal:

  Chápu, že se takovému soudruhovi po socíku stýská. Člen ÚV KSČ a horník to měl velmi dobré. Horníci patřili k privilegované vrstvě. Komunisté si je pěstovali, aby měli za sebou trochu té dělnické třídy. Platy uměle navýšené dvoj až trojnásobné proti normálním lidem, mnohé výhody v zásobování v prostředí všeobecného nedostatku, přednostní přidělování bytů a jiné. Podobně byli protežováni lampasáci a policajti. Jim byly i automaticky zvyšovány platy když došlo ke zdražení.

  Obyčejným lidem nekomunistům v nedělnických profesích se žilo podstatně hůře, zejména ve městech. Šance na byt minimální, platy vysokoškoláků srovnatelné s platy uklízeček. Mizerné zásobování, zejména čerstvými potravinami, oblečením a spotřebním zbožím obecně. Výjezd na Západ tvrdě kontrolovaný, k povolení se vyjadřoval uliční výbor KSČ, vojáci, kádrovka na pracovišti nebo ve škole. Celá rodina nesměla vycestovat. Typicky děti zůstávaly jako rukojmí. Navíc finančně pro obyčejné lidi nedostupné.
  V republice bylo skoro 100000 okupačních sovětských vojáků. Děti byly indoktrinovány komunistickou ideologií už od základní školy. Musely se učit, že nesmějí říkat ve škole o čem se doma mluví. Při studiu na VŠ (i technických) se musely dělat zkoušky a státnice z marxismu-leninismu. Stav infrastruktury, vybavení podniků a zejména životního prostředí byl tristní. Komunisté žili dlouhodobě z podstaty. Při obsazování vedoucích funkcí rozhodovala především stranická knížka a podle toho to všechno vypadalo.
  Říkalo se tomu reálný socialismus.

 20. Zdenda napsal:

  Vážení, smutné je už to, že se vůbec srovnáváme s dobou před třiceti a více roky. Dnes je všeobecná technická a technologická úroveň na úplně jiné výši a měli bychom být i s naší životní úrovní úplně jinde. Ale nejsme. Třetina lidí je na tom dokonce ještě hůř než za socialismu. Třetina lidí si nemůže dopřát ani dovolenou v tuzemsku, natož v exotickém zahraničí. Němci k nám vozí náhražky a blivajzy, které sami nežerou. A proč to všechno ? Protože si z nás udělali kolonii a tvrdě nás ždímají. Jen hlupáci nad tím můžou jásat.

 21. květák napsal:

  Myslím,že zbytečně žijeme rozebíráním historie…už jen to ,že názory starých komunistů ,jsou podobné s názory dneška….žádná pluralita…vyslechnutí..pochopení…komouši by zavírali křklouny …a křiklouni by věšeli a stříleli komunisty….je to zvrácené…ale to je dojem z vaší nediskuse..právě proto,že jsem kus života prožil za socialismu…tak jsem byl přesvědčen…že demokracie je diskuze…velký omyl…jen boj o moc a koryta a ten se od socialismu neliší…když si odmyslím KSČM,je v parlamentu a cca 95% demokratických stran a nenávisti a zla…100%…Příště už KSČM v parlametu vůbec nebude…na koho budete svádět….stav morálky a republiky…ano umíme být na sebe zlí i bez komunistů…moc…chamtivost…závist..to jsou české zbraně…
  už třicet let žijeme v demokracii…prý už jsme dohonili Řecko a Slovensko…v nějaké tabulce….z cca 42 států jsme na krásném 23…za námi je Ukrajina ,Moldávie…až skončí oligarcha s EET zase se začnou ve velkém plnit konta na Kajmanech..žijeme v krásné svobodné zemi a nikdo nám nebere svobodu slova, cestování ,studování…cestujte…studujte…diskutujte…přece nechcete se jen hádat,podvádět,krást, lenošit..a kde se podělo přes milión komunistů a loajálních….společnost je absorbovala…a koluje starý vtip…co se stane když spadne do vody někdo z ODS….vyplavou špinavý prachy a čistej komunista…..a jestli na západě padají pečeni holubi z nebe a cítíte se uvězněni…tak nashledanou….

  • PM napsal:

   Moc hezký pokus Prchale.
   pan Weber mne naučil číst mezi řádky :-).
   Člověk by se až rozplakal, jakou máte pravdu.
   Příště tam ale k Oligarchovi dodejte Estébák, potom vás už neodhalím.
   Jenže to už by Andrej nezkousnul že?
   Hlavně všichni zůstaňte v klidu, nic nerozebírejte, můžete dokonce i cestovat.

 22. Baron napsal:

  pro studenta psychiatrie by tato diskuze byla prinosna, staci se zamyslet proc „Latinos“ tahnou na USA, proc Afrika tahne na Evropu, proc Nemecko nebranilo sve hranice, proc v Londyne mluvi tak malo obyvatel Anglicky, proc Svedsko uz neni tak liberarni, proc v Parizi hori auta proc lide v Cechach a na Slovensku jeste nechapou, ze byli 40 let satelitem Moskvy, ze nikdo nesmel delat jinou politiku nez dovolila Moskva, ze „prevrat“ v roce 1989 nebyl prevrat, ze pouze Moskva uz mela sve problemy a nemohla udrzet komunisty v Cechach a na Slovensku u moci. Los Angeles ma vice obyvatel nez cele Cesko, ale nikdo si tam nemysli, ze je pupek sveta, mala zemicka kde se lide ujistuji o dulezitosti sveho cineni. Uzasne, ze velice malo lidi zajimaji fakta, na vse maji jmena/slova: prazska kavarna, Havlojdi, vitaci, komunisti, nacisti.., co si zajit do nemocnic a popovidat si s clovekem ktery umira protoze delal na sachte, nebo byl dlouha leta v lagru, nebo zil v naprosto devastovane krajine kde stromy meli nacervenalou barvu cely rok, ovzdusi nedychatelne, Praha jeste dnes v oblacich smogu. Opravdu neuveritelne si cist, kdo a kdy udelal revoluci a ze pry kdyby nebyla, socializmus v Cechach by pokracoval…je to mozne, ze lide prispivajici na tyto svobodne noviny svym slovem ctou, nebo uvazuji o svete kolem Ceske Republiky? Je vubec mozne, ze lidi nechapou tu frasku jednani zlodeju a podvodniku? Jak je mozne, ze dnes existuji v Cechach miliardari? Jak je mozne, ze nikdo s KSC nebyl potrestan a ze KSC jeste existuje. Jak je mozne, ze lide profitujici v CSSR pouze proto, ze byli komuniste, cleny milice, komunistickeho vojska, mene inteligentni hornici, pomocnici VB,STB a domovnich udavacu, ne ze jeden milion komunistu ale 10 milionu komunistu a jejich nohsledu za vyhody treba cestovani, nebo bytu, nebo vyhodne pujcky, lepsi pozice v zamestnani, napomoc svym detem studovat, nebo nebyt v kriminale. Maj dneska banany? Co toaletak, puncochace, bony na nakup podradneho zbozi ze zapadu v Tuzexu, Potreba vyjezdni dolozku? Pro krinda pana, kdo muze napsat, ze v socializmu nebyli zebraci, bezdomovci, a kazdy mel praci. Jak by mohli ti zebraci nebo bezdomovci existovat? To si nikdo nevzpomina na razitko v obcanske KNIZCE? Netusim, kde jinde na svete musi mit oban knizku k potvrzeni sve totoznosti, kde jinde musi mit razitko, ze nekde bydli nebo pracuje, kde jinde na svete si lide davaji zkratky svych skol pred nebo za jmeno, pokud nejsou MD aby tim upozornili ze jsou schopni zachranit cloveku zivot…koho zajima ze clovek je ing.mgr. etc. pokud se neuchazi o zamestnani. Proc si lide mysli, ze promovani lide jsou moudrejsi?Proc je tak dulezite zvatlat, ale velice malo lidi zajima prospech druheho. Proc lide specialne v Cechach musi krast a lhat? Proc si lide v Cechach mysli, ze mohou zit jako Svycari?

 23. Hlídací Orel napsal:

  Ten pán je intelektuál už od pohledu 🙂

Přidávání komentářů není povoleno