Lidovci chtějí dvojkoalici s hnutím Starostové a nezávislí. Na Vysočině ale musí STAN oživit nebožtíka
Celostátní konference KDU-ČSL se na svém sobotním jednání usnesla na podpoře dlouhodobé spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) a tato konference dále pověřila předsednictvo strany jednáním o spolupráci ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 formou volební koalice (KDU-ČSL a STAN)
Po politickém rozvodu s TOP09 spěchá hnutí STAN do nové koaliční spolupráce s lidovci. Brzy ale musí oživit nebožtíka v podobě své krajské organizace na Vysočině. Loni na jaře tam totiž rezignovalo krajské vedení a od té doby se nikdo krajskou organizaci STAN na Vysočině nepokusil oživit.
Vysočinské vedení KDU-ČSL čeká na zmrtvýchvstání STAN, aby mohla začít příprava parlamentních voleb. Pro lidovce tkví spolupráce se starosty, nastolená vedením strany, především v tom, vzdát se v mnoha regionech (především na Moravě) své tradičně silné pozice křesťanské strany a pomoci s oživením pozice STAN pochroumané nedávným rozvodem s TOP09.
„Osobně podporuji koalici KDU-ČSL se STAN s cílem vyhrát volby na podzim 2017. Chceme-li vyhrát, nesmíme mít strach z desetiprocentní hranice. A já věřím, že jí společně pokoříme,“ prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Na Vysočině oživí politického nebožtíka
Nejsložitější pozici mají Starostové a nezávislí v kraji Vysočina. Před krajskými volbami totiž rezignovalo krajské vedení STAN a vzniklo uskupení Starostové pro Vysočinu. V něm se spojili starostové různých politických názorů, po volbách spolu s ODS vstoupili jako dvojblok do krajské koalice s ČSSD a ANO.
Po krajských volbách se starostové otočili k lidovcům zády a ruku v ruce s ODS spěchali do krajské koalice.
Lídr STAN Lukáš Vlček (starosta Pacova) je dnes předsedou zastupitelského klubu, i přesto je ale vnímán jako představitel STAN na Vysočině. Pokud bude mít zájem, přední místo na kandidátce STAN pro parlamentní volby je na Vysočině vyhrazeno právě pro něj.
Počet členů STAN na Vysočině šlo ještě v minulém roce spočítat na prstech obou rukou, registrovaných příznivců bylo několik desítek. Členové STAN na Vysočině údajně neplatili žádné členské příspěvky.
Lidovci jsou na Vysočině silnou politickou stranou s několika stovkami základních organizací, v regionu Žďáru nad Sázavou nebo na Třebíčsku snad v každé vesnici.
Předseda STAN Petr Gazdík na celostátní konferenci lidovců v Brně připustil problémy na Vysočině a přislíbil jejich brzké řešení. Pro přípravu možné koaliční spolupráce musí nejdříve znovu vzniknout
krajské vedení STAN na Vysočině.
Jen koalice!
Mezi lidovci a starosty jsou vlastně jen dvě možnosti politické spolupráce: koalice, nebo starostové jako jednotlivci na lidovecké kandidátce.
STAN trvá na koalici a vysloveně odmítá možnost kandidatury jednotlivců na kandidátce lidovců. Tento model přitom fungoval v minulosti ve spolupráci s TOP09.
Celostátní politická síla Starostů a nezávislých se odhaduje na necelé dvě stovky členů a kolem dvou tisíc registrovaných příznivců.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
„Celostátní politická síla Starostů a nezávislých se odhaduje na necelé dvě stovky členů a kolem dvou tisíc registrovaných příznivců.“???
Proboha, naivně jsem se domníval že kupecké počty se vyučují ještě na základní škole, potažmo ještě na jejím prvním stupni.
Jak potom vůbec mohlo KDU ČSL napadnout že by s takovou slabou politickou silou mohla jít do předvolební koalice? Kde na postup do parlamentu taková koalice potřebuje překročit dvojnásobnou tedy desetiprocentní klauzuli?
Blahopřeji p. Babišovi k drtivému vítězství ve volbách r.2017. Volební koalice lidovců a STAN je k tomu přímá cesta. Jejich teoretický volební výsledek 9,8% umožní přerozdělení těchto hlasů teoreticky tak,že hnutí ANO při určitém velké odstupu od dalších stran, při „Dontově“ systému přerozdělování hlasů ,které propadnou ,získá nejsilnější strana nejvíc. A to takovou mírou,že při přepočtu získaných hlasů na mandátyzíská hodně přes 40% by mohlo ANO sestavit menšinovětšinovou vládu! Ono karbanické,“kdo se bojí s-re v síni“,má i druhou stránku mince.
Je to tak jak píšete. Dlouho jsem přemýšlel proč to vlastně lidovci ´dělají (ale i starostové, mohli by si vybrat silnější patnera). A došel jsem k závěru, že sami jsou v současné politické situaci naprosto bezradní.I kdyby se do toho parlamentu dostali a dostalo se jim i nabídky spoluúčasti v koaliční vládě. Tak prakticky už nemají co by mohli pro voliče prosadit aby tím legitimizovali svou spoluúčast ve vládě s partajními bossy typu Babiše, Kalouska, Chovance, nebo třeba rovnou s komunisty, jak se dnes veřejně říká..
Tak jestli pro ně skutečně není politicky lépe, když – při nedosažení 10 procentní hranice můžou říct voličům, sorry, sami jste rozhodli, my už za tu politiku neručíme..