Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
U.S. Department of Defense Current Photos / Foter / CC BY-NC-ND,

Letadlo není konvoj. Nad Českem vloni přeletělo bezmála 10 tisíc vojenských letadel

Zpráva o průjezdu amerického konvoje vyvolala nedávno velká vášně. Lety nad Českem nikoho nedráždí. I když jich je ročně k deseti tisícům.

Celkový počet všech vojenských letů nad Českem byl vloni rovných 9 768. Z toho přelety letadel členských zemí NATO a Rakouska činily 7 424 přeletů nad českým vzdušným prostorem. Plyne to z statistik Řízení letového provozu.

I když většina z těchto letů je na základě mezinárodních dohod osvobozena od běžných poplatků, ŘLP na těchto přeletech vloni vydělalo 60,75 miliónů korun.

„Je to věc, která probíhá normálně, průběžně a standardně. Jde většinou o transportní letadla nebo přepravy ústavních činitelů. My tyto lety nezpoplatňujeme, ale státy si je recipročně kompenzují,“ vysvětlil pro HlídacíPes.org ředitel ŘLP Jan Klas.

Letadla NATO nebo Rakouska pro přelet nad Českem nepotřebují zvláštní povolení. „Jiné státy diplomatické povolení mít musí,“ doplňuje Klas. 2181645325_df9272a7f3_b

Ne každý ale informace o přeletech zahraničních vojenských letadel nad Českem bere jako pouhou statistiku.

V posledních zhruba deseti letech se zejména s vojenskými letadly NATO pojí teorie takzvaných chemtrails, již šíří různé konspirační a alternativní weby. Podle nich jde o „projekt probíhající pod pláštíkem NATO a za použití vojenských letadel“.

Termínem chemtrails jsou zde označovány kondenzační čáry za letadly, které podle této teorie obsahují chemické látky a proto, na rozdíl od obyčejných kondenzačních čar (tzv. contrails), tak rychle nemizí, ale zůstávají na obloze třeba i dlouhé hodiny.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře