Léta chátrající památku v centru Prahy má probudit k životu vizovická slivovice
Na jednom z nejexponovanějších míst pražské památkové zóny – na dohled od Pražského hradu – vznikne unikátní degustační centrum legendární likérky Rudolf Jelínek.
Ještě před rokem se zdálo, že ten malebný renesanční dům na okraji pražského Klárova s tajemnou zarostlou zahradou co nevidět spadne, a další ohrožená památka tak nenávratně zmizí.
Stavbu ale nakonec čeká přeci jenom jiná budoucnost než dalších čtyřicet pražských památek v ohrožení. Na konci loňského roku začaly práce na rekonstrukci domu, současně také začaly přípravy na výstavbu zcela nových budov na tamní zahradě.
Historický dům „U Bílé botky“ byl výrazně poničen při povodních v roce 2002 a následně ponechaný na pospas. Památkový úřad jej zařadil na seznam ohrožených památek.
V roce 2011 jej pak do svého portfolia koupila vizovická likérka Rudolf Jelínek. Podle údajů v kupní smlouvě, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, zaplatila za dům 60,5 milionu korun. Už v té době měla firma jasnou představu, jak s budovou naložit – místo, kolem kterého denně proudí davy turistů, je ideální pro firemní prodejnu tradičního českého produktu.
Jenže v uskutečnění plánů bránily likérce spory o pozemek pod domem patřící Praze 1. Ty se podařilo vyřešit až v roce 2015.
Z katastru nemovitostí vyplývá, že vizovická likérka si na stavbu vzala dvě půjčky v celkové výši 161,7 milionu korun. Přičemž první úvěr již spolenčost téměř splatila, na současnou stavbu tak využije úvěr „pouze“ 88,5 milionu korun. Stavba by měla být dokončena na konci letošního roku, pro návštěvníky se degustační centrum otevře nejdříve na Vánoce roku 2019.
Dům pro herečku
Měšťanský dům, kde má centrum destilátů vyrůst, byl postaven v první třetině 17. století a je posledním pozůstatkem tamní historické zástavby. V jeho sousedství stával v minulosti kostelík sv. Petra, a dům tak sloužil jako ubytovna pro katolické studenty z Lužice.
Následně prošel dům v baroku rekonstrukcí, kdy byla postavena cenná vstupní brána do zahrady. K radikálním změnám pak došlo v 70. letech 20. století, kdy byl dům speciálně přestaven pro herečku Slávku Budínovou. Byla zastavěna vedlejší proluka a postaven zahradní přístavek.
Krátce po smrti herečky v roce 2002 ale zasáhla dům ničivá povodeň a veškerý majetek po herečce i s touto nemovitostí tehdy připadl jejímu příteli starožitníkovi Rudolfu Příhodovi. Dům v jeho vlastnictví následně chátral.
Firma Rudolfa Jelínka jej koupila v roce 2011 s již jasným záměrem vybudovat zde podobné centrum destilátů, jaké již existuje ve Vizovicích, kde má firma výrobnu.
Vizovická palírna ale nemohla svůj záměr dlouho uskutečnit i kvůli archeologickým průzkumům, protože dům je zapsán na seznamu kulturních památek a nachází se v historickém pásmu Prahy. Klíčovým problémem byla dohoda s Prahou 1, která vlastnila 50m² pozemku pod domem.
Tento kus pozemku se nakonec destilérce podařilo získat v roce 2015 za 1,5 milionu korun, jeho další malou část likérka s Prahou 1 směnila a doplatila rozdíl v ceně. Stavební práce začaly o dva roky později.
Degustace i archiv
Kromě rekonstrukce samotného historického domu mají podle architektonického plánu vzniknout podél zahradní zdi také nové přízemní prosklené stavby.
„Stěžejní část projektu bude věnována muzeu – interaktivní expozici výroby ovocných destilátů a ovocnářství v Českých zemích včetně historie páleničářství ve Vizovicích,“ uvedla pro HlídacíPes.org projektová manažerka Hana Holubová. „Rekonstruovaný areál bude dále sloužit jako reprezentativní firemní prodejna, doplněná o degustační bar a prostory pro prezentaci portfolia společnosti.“
V podzemí má být umístěn ještě archiv destilátů a společenský prostor Spolku přátel Jelínkovy slivovice. V domě by měla být zachována i jedna bytová jednotka.
„Jedná se o největší obchodně-marketingový projekt se značkou R. JELÍNEK,“ shrnuje manažerka firmy Holubová.
Košer podnik
Rozvoj vizovické palírny se datuje od konce předminulého století, kdy bratři Jelínkové koupili palírnu v Razově. Tu následně převzal Rudolf Jelínek a pojmenoval ji po sobě. Ve 30. letech pak zahájl výrobu košer destilátů, které mohou požívat i ortodoxní židé. Do roku 1938 se firma stala druhým největším světovým dovozcem destilátů do USA.
Košer slivovice splňující přísná pravidla americké židovské organizace Orthodox Union se v likérce vyrábí dodnes.
Ačkoliv se Jelínkově destilérce dařilo, jeho osud byl zpečetěn v roce 1943, kdy byl převezen do koncentračního tábora v Terezíně a následně do Osvětimi, kde i s manželkou zahynul. Jejich dva synové ale přežili a po válce obnovili v rodinné palírně výrobu. Záhy poté byl ale podnik v roce 1948 znárodněn. Po sametové revoluci v roce 1989 byl zprivatizován.
V současné době je vizovická firma majoritně vlastněna společností R. JELINEK GROUP SE se sídle v Nizozemí. Vlastníky tak nelze z otevřených zdrojů dohledat. Podle vyjádření manažerky firmy Holubové je největším akcionářem skupina osmi osob především z managementu společnosti, přičemž největší podíl vlastní generální ředitel a předseda představenstva palírny Pavel Dvořáček.
Firmě, která nyní disponuje 60 ha švestkových sadů ve Vizovicích, 20 ha švestkových a třešňových sadů v Kostelanech a 80 ha meruňkových sadů na jižní Moravě, se v posledních letech daří. Za rok 2016 vykázala tržby téměř 427 milionů korun a zisk narostl o devět procent na částku přes 23 milionů korun.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Jak se nám dnes v Česku dýchá? Lépe než dřív, ale občas se dusíme
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Jestli tomu dobře rozumím, tak ouřadové na radnici 7 let blokovali opravu památky, kvůli 50 plošným metrům. Za Karla IV. by je potopili v koši do Vltavy.
Jelínkovu slivovici by rodilý Valach nevzal do huby, protože v každé naší chalupě děláme lepší. Ale to se v Praze neví.