Příliš zvědavá čínská firma. Lenovo prodávalo laptopy s „malwarem“

Napsal/a Libor Stejskal 20. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kdo si od září minulého roku koupil laptop od firmy Lenovo, světového výrobce číslo jedna, dostal jej i s nainstalovaným softwarem Superfish. Ten umožňuje shromaždovat informace o tom, co jste zobrazili na internetu.

Výrobce jej využívá pro zacílení reklamy šité na míru konkrétního uživatele. Superfish ovšem představuje i silné bezpečnostní riziko, neboť ho mohou zneužít hackeři.

Software Superfish je mnohými označován za malware či adware (počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému), čemuž se Lenovo bude zcela jistě bránit. Každopádně od konce ledna letošního roku jej již do svých počítačů neinstaluje a podle svého prohlášení stahuje již dodané počítače od prodejců.

Vzpomínáte na skandál se Sony?

Odborníci na bezpečnost internetu se především obávají toho, že hackeři by se mohli pomocí Superfish dostat k lidem, kteří jej mají nainstalovaný.  Software totiž zasahuje do kořenového adresáře důvěryhodných certifikátů. Vyloučit se pak nedá, že hackerům se podaří získat uživatelova data, přihlašovací hesla získají přístup k jejich poště.

Časopis Forbes v této souvislosti připomněl malware, který v první dekádě tohoto století šířila firma Sony, aby zabránila pirátskému kopírování svých produktů. Tento program však zároveň umožnil hackerům dostat se k datům těch, kteří jej ve svém počítači měli.

Přeinstalovat operační systém!

Chcete-li zjistit, zda váš laptop od Lenova skrývá Superfish, musíte v něm zkontrolovat seznam důvěryhodných certifikátů. Zobrazuje se jako Superfish Inc. Problém ovšem je, že jej nestačí odinstalovat, protože to samotný certifikát neodstraní.

Troy Hunt, expert na zabezpečení počítačů, na dotaz časopisu Forbes radí: „Sám jsem si nedávno koupil laptop od Lenova a první věc, co jsem udělal, byla kompletní reinstalace operačního systému. Je to jediný způsob, jak získat jistotu, že v něm nejsou nainstalovány nějaké podobné programy. To samé bych doporučoval každému.“


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)