Daniel Landa. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Landa chce proti „covidové totalitě“ bojovat i na Slovensku. Má podporu konspirátorů a extremistů

Napsal/a Vojtěch Berger 15. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Po výzvě zahltit a ochromit hygienické stanice v Česku žádostmi o informace chce zpěvák Daniel Landa svou iniciativu Zlatý špendlík rozšířit také na Slovensko. Podporu pro svůj boj „za svobodu“ a proti „politické zdravotní diktatuře“ tam nachází především v dezinformační scéně a také u extremistů, kteří tamní rostoucí covidová čísla a nízkou popularitu vlády zkoušejí využít i k vyvolání předčasných voleb.

Web Zlatý špendlík má nyní i slovenskou obdobu zlatyspendlik.sk; vidět tam toho zatím moc není. Stránka je registrovaná od letošního září, ale na rozdíl té české ještě nemá žádný obsah. Sám Landa ale nedávno na Facebooku avizoval, že „Zlatý špendlík Slovensko už je na spadnutí“.

Držitelem slovenské domény je firma Network Engineering z Kežmarku. Stejného majitele má i web portálu Kulturblog, který je blízký krajně pravicové Lidové straně Naše Slovensko Mariana Kotleby, respektive hnutí Republika, které se od Kotlebovců letos odtrhlo.

„Je OK být bílý“

Právě Kulturblogu dal Daniel Landa nedávno také rozhovor. Otázky mu kladl Ján Pastuszek, bývalý regionální funkcionář Kotlebovy strany.

Pastuszka vloni Národní kriminální agentura na Slovensku obvinila ze šíření extremistického materiálu. Konkrétně za to, že prodával trička s podobiznou prezidenta válečného Slovenského štátu Jozefa Tisa ve vavřínovém věnci. Dodnes je mimochodem v nabídce e-shopu Kulturblogu například plakát s obrázkem rodiny a popiskem „Je OK být bílý“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Pastuszek je zároveň asistentem Milana Mazurka (dnes za hnutí Republika, původně rovněž Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko), který byl už dříve odsouzen za nenávistné výroky na adresu Romů.

„Co se týče Slovenska, tady některé lidi ta naše anketa zaujala, já jsem velmi rád, že jsem se s nimi tady mohl potkat, je to například pan doktor Weis a lidi kolem sdružení Archa, taky jeden spisovatel, se kterým jsme se tady o tom bavili. Špendlík tady zaujal a myslím, že to vypadá, že se možná tu anketu budou chtít zeptat i Slováků, jak na tom jsou,“ řekl v říjnu o své iniciativě v rozhovoru pro Kulturblog Landa.

Zákaz vstupu očkovaným

Dotyčným spisovatelem je s největší pravděpodobností Jozef Banáš, populární, ale i kontroverzní slovenský autor vyhledávaný jako respondent konspiračních webů. Banáš se sám nedávno setkáním s Danielem Landou pochlubil.

„V České republice rozvíjí pozoruhodnou iniciativu „Zlatý špendlík“ s cílem vrátit život do normálních kolejí, nepodrobovat se covidové totalitě,“ pochválil Landu na Facebooku Banáš. On sám dlouho vážnost pandemie koronaviru bagatelizoval, loni ale covidem sám onemocněl a rétoriku zmírnil.

Landou zmiňovaný „doktor Weis“ je pak zřejmě Peter Weis, jednatel bratislavské advokátní kanceláře Weis & Partners. Kancelář letos zakázala lidem očkovaným proti covidu vstup do své budovy údajně s cílem ochránit „zdraví zaměstnanců a vedení společnosti“.

A do třetice hnutí Archa – v něm se původně angažoval i Tibor Eliot Rostas, známá postava slovenské konspirační scény, v minulosti též odsouzený za šíření antisemitských textů. Rostasův časopis Zem a vek kvůli jeho obsahu před časem stáhly z prodeje některé řetězce supermarketů na Slovensku.

Po vnitřních sporech Rostas z čela hnutí Archa odešel, dnes spolek poskytuje příznivcům podobný „servis“ jako Landova iniciativa v Česku, na jeho webu je například ke stažení „právní postup do kapsy jako manuál při šikanózních policejních kontrolách“.

Totalita v Lidlu?

Právě o tuto směs covidových „skeptiků“ či „popíračů“ na jedné a konspirátorů i příznivců pravicových extremistů na druhé straně se Landa může na Slovensku opřít. Kromě Kotlebovců podobné publikum vyhledává i strana SMER bývalého premiéra Roberta Fica.

Obě strany se odvolávají na incidenty, které v uplynulých dnech proběhly v různých supermarketech na Slovensku. Společné měly to, že skupina „nakupujících“ přišla do obchodu bez roušek, odmítali si je nasadit a blokovali pokladny. Případný zásah policie proti těmto údajně náhodným zákazníkům pak Kotleba, Fico a dezinformační scéna komentovali jako „totalitu“.

„V Prievidzi policie mlátí důchodce a nedovolí lidem nakupovat v Lidlu,“ psal Kotleba na Facebooku, když do středoslovenského města svolával protest. Jeho strana v minulých dnech, kdy se slovenské nemocnice opět plnily covidovými pacienty a někde se lůžka i personál blížily maximální kapacitě, lidem do schránek poslala stranické noviny, v nichž odrazuje od očkování a covid označuje za podvod.

„Pokud chcete dnes ignorovat to, co se dnes děje v malém, mám na mysli incidenty mezi lidmi a policisty, buďte připraveni na to, že jaro bude na Slovensku brutální,“ tvrdil po jiném takovém střetu policistů s „antirouškaři“ v supermarketu v Piešťanech Robert Fico.

Landa: Přijedu brzy

Slovenský Denník N zmapoval, že skupina stojící za blokádami supermarketů je sice poměrně malá, její dosah ale výrazně zvyšují sociální sítě a zmiňovaní politici typu Kotleby či Fica. Ti kolem incidentů od pokladen vytvářejí legendu o útocích policie na běžné občany a tvrdí, že Slovensko potřebuje předčasné volby.

Podle čerstvých říjnových čísel důvěřuje premiéru Eduardu Hegerovi jen 30 procent dotázaných Slováků a bývalému předsedovi vlády a současnému ministrovi financí Igoru Matovičovi jen 11 procent lidí. To vše v situaci, kdy slovenské zdravotnictví čeká nový covidový nápor.

Další vlny se na Slovensku chystá v této už beztak dost neklidné situaci se svým „občanským odporem“ udělat i Daniel Landa a jeho tamní fanoušci. O svých plánech mluvil Landa – byť ne příliš konkrétně – i v rozhovoru na TV Slovan, dalším slovenském webu, který dává prostor odpůrcům protipandemických opatření:

„Ty teď budeš jezdit na Slovensko častěji,“ rozloučila se se zpěvákem moderátorka. „Kdy k nám přijedeš?“ „Brzy,“ odpověděl Landa.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)