Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Landa. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia
,

Landa chce proti „covidové totalitě“ bojovat i na Slovensku. Má podporu konspirátorů a extremistů

Po výzvě zahltit a ochromit hygienické stanice v Česku žádostmi o informace chce zpěvák Daniel Landa svou iniciativu Zlatý špendlík rozšířit také na Slovensko. Podporu pro svůj boj „za svobodu“ a proti „politické zdravotní diktatuře“ tam nachází především v dezinformační scéně a také u extremistů, kteří tamní rostoucí covidová čísla a nízkou popularitu vlády zkoušejí využít i k vyvolání předčasných voleb.

Web Zlatý špendlík má nyní i slovenskou obdobu zlatyspendlik.sk; vidět tam toho zatím moc není. Stránka je registrovaná od letošního září, ale na rozdíl té české ještě nemá žádný obsah. Sám Landa ale nedávno na Facebooku avizoval, že „Zlatý špendlík Slovensko už je na spadnutí“.

Držitelem slovenské domény je firma Network Engineering z Kežmarku. Stejného majitele má i web portálu Kulturblog, který je blízký krajně pravicové Lidové straně Naše Slovensko Mariana Kotleby, respektive hnutí Republika, které se od Kotlebovců letos odtrhlo.

„Je OK být bílý“

Právě Kulturblogu dal Daniel Landa nedávno také rozhovor. Otázky mu kladl Ján Pastuszek, bývalý regionální funkcionář Kotlebovy strany.

Pastuszka vloni Národní kriminální agentura na Slovensku obvinila ze šíření extremistického materiálu. Konkrétně za to, že prodával trička s podobiznou prezidenta válečného Slovenského štátu Jozefa Tisa ve vavřínovém věnci. Dodnes je mimochodem v nabídce e-shopu Kulturblogu například plakát s obrázkem rodiny a popiskem „Je OK být bílý“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Pastuszek je zároveň asistentem Milana Mazurka (dnes za hnutí Republika, původně rovněž Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko), který byl už dříve odsouzen za nenávistné výroky na adresu Romů.

„Co se týče Slovenska, tady některé lidi ta naše anketa zaujala, já jsem velmi rád, že jsem se s nimi tady mohl potkat, je to například pan doktor Weis a lidi kolem sdružení Archa, taky jeden spisovatel, se kterým jsme se tady o tom bavili. Špendlík tady zaujal a myslím, že to vypadá, že se možná tu anketu budou chtít zeptat i Slováků, jak na tom jsou,“ řekl v říjnu o své iniciativě v rozhovoru pro Kulturblog Landa.

Zákaz vstupu očkovaným

Dotyčným spisovatelem je s největší pravděpodobností Jozef Banáš, populární, ale i kontroverzní slovenský autor vyhledávaný jako respondent konspiračních webů. Banáš se sám nedávno setkáním s Danielem Landou pochlubil.

„V České republice rozvíjí pozoruhodnou iniciativu „Zlatý špendlík“ s cílem vrátit život do normálních kolejí, nepodrobovat se covidové totalitě,“ pochválil Landu na Facebooku Banáš. On sám dlouho vážnost pandemie koronaviru bagatelizoval, loni ale covidem sám onemocněl a rétoriku zmírnil.

Landou zmiňovaný „doktor Weis“ je pak zřejmě Peter Weis, jednatel bratislavské advokátní kanceláře Weis & Partners. Kancelář letos zakázala lidem očkovaným proti covidu vstup do své budovy údajně s cílem ochránit „zdraví zaměstnanců a vedení společnosti“.

A do třetice hnutí Archa – v něm se původně angažoval i Tibor Eliot Rostas, známá postava slovenské konspirační scény, v minulosti též odsouzený za šíření antisemitských textů. Rostasův časopis Zem a vek kvůli jeho obsahu před časem stáhly z prodeje některé řetězce supermarketů na Slovensku.

Po vnitřních sporech Rostas z čela hnutí Archa odešel, dnes spolek poskytuje příznivcům podobný „servis“ jako Landova iniciativa v Česku, na jeho webu je například ke stažení „právní postup do kapsy jako manuál při šikanózních policejních kontrolách“.

Totalita v Lidlu?

Právě o tuto směs covidových „skeptiků“ či „popíračů“ na jedné a konspirátorů i příznivců pravicových extremistů na druhé straně se Landa může na Slovensku opřít. Kromě Kotlebovců podobné publikum vyhledává i strana SMER bývalého premiéra Roberta Fica.

Obě strany se odvolávají na incidenty, které v uplynulých dnech proběhly v různých supermarketech na Slovensku. Společné měly to, že skupina „nakupujících“ přišla do obchodu bez roušek, odmítali si je nasadit a blokovali pokladny. Případný zásah policie proti těmto údajně náhodným zákazníkům pak Kotleba, Fico a dezinformační scéna komentovali jako „totalitu“.

„V Prievidzi policie mlátí důchodce a nedovolí lidem nakupovat v Lidlu,“ psal Kotleba na Facebooku, když do středoslovenského města svolával protest. Jeho strana v minulých dnech, kdy se slovenské nemocnice opět plnily covidovými pacienty a někde se lůžka i personál blížily maximální kapacitě, lidem do schránek poslala stranické noviny, v nichž odrazuje od očkování a covid označuje za podvod.

„Pokud chcete dnes ignorovat to, co se dnes děje v malém, mám na mysli incidenty mezi lidmi a policisty, buďte připraveni na to, že jaro bude na Slovensku brutální,“ tvrdil po jiném takovém střetu policistů s „antirouškaři“ v supermarketu v Piešťanech Robert Fico.

Landa: Přijedu brzy

Slovenský Denník N zmapoval, že skupina stojící za blokádami supermarketů je sice poměrně malá, její dosah ale výrazně zvyšují sociální sítě a zmiňovaní politici typu Kotleby či Fica. Ti kolem incidentů od pokladen vytvářejí legendu o útocích policie na běžné občany a tvrdí, že Slovensko potřebuje předčasné volby.

Podle čerstvých říjnových čísel důvěřuje premiéru Eduardu Hegerovi jen 30 procent dotázaných Slováků a bývalému předsedovi vlády a současnému ministrovi financí Igoru Matovičovi jen 11 procent lidí. To vše v situaci, kdy slovenské zdravotnictví čeká nový covidový nápor.

Další vlny se na Slovensku chystá v této už beztak dost neklidné situaci se svým „občanským odporem“ udělat i Daniel Landa a jeho tamní fanoušci. O svých plánech mluvil Landa – byť ne příliš konkrétně – i v rozhovoru na TV Slovan, dalším slovenském webu, který dává prostor odpůrcům protipandemických opatření:

„Ty teď budeš jezdit na Slovensko častěji,“ rozloučila se se zpěvákem moderátorka. „Kdy k nám přijedeš?“ „Brzy,“ odpověděl Landa.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. petrph napsal:

  To je opravdu, ale opravdu smutné, protože jak už zpíval pan Kryl,
  „byl hrozný tenhle stát, když musel si se dívat, jak zakázali psát, a zakázali zpívat“.

  Ono tedy hned na začátku by byla akce pana Landy odsouzeníhodná, pokud by skutečně mohla ochromit provoz hygienických stanic. Jenomže, ona nemohla,
  ani technologicky (ten počet 10 000 žádostí e-mailem během řady dnů je i srovnatelný se spamem), ale ani personálně – což by zrovna redakce HP měla vědět, protože se otázce „vyřizování“ podobných žádostí ve státních institucích věnuje dosti často.

  Takže je skutečně otázka, proč nezávislá média která se tak odkazují na svou objektivitu, takto papouškují vládní propagandu, a to tedy ještě vlády pana Babiše a jeho dvojministra Havlíčka, která je za tu zoufalou situaci (včetně těch 30 000 mrtvých) sama zodpovědna. A proč tedy a navíc snaživě sestavuje, proskripční seznamy popíračů, když přece v í, že situace je přesně opačná, že totiž navzdory řadě protestů u nás ta vládou nařízená tvrdá omezující opatření trvala snad z celé Evropy nejdéle , a přesto (a přesto) jsme dopadl ze všech nejhůře včetně těch 30 000 mrtích.
  Takže proč vlastně nepřipustit veřejnou diskuzi, i s občany i oponenty /popírači, včetně těch protestů, na které mají legitimní právo?
  To snad chce i redakce HP, se svým přispěním, strčit ruku do ohně a ručit za správnost rozhodnutí právě a ještě vlády pana Babiše a jeho ministrů?

  • Petr Noh napsal:

   Veřejnou diskuzi (kde zaznívá opačný názor) ti žádná totalita nikdy nepřipustí. Možná nemáš dostatečné vzdělání nebo jsi nezažil žádnou totalitu. Tak teď budeš mít premiéru.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Extrémistické akce prosazovačů očkování (dokonce i takové, které byly odpovídajícími soudy označeny za nezákonné či dokonce protiústavní) vyvolávají stejně silnou odpověď.

  A k těm informacím od hygienických stanic: Trochu mi to připomíná Německo, kde občané proti výstavbě solárních a větrných elektráren používají ty samé paragrafy, které vyřvali ekologové, aby mohli efektivněji bránit výstavbě silnic, železnic, nákupních center apod.

 3. Lilina napsal:

  V současné době, pokud nemáte stejný názor jako zrovna ten silně propagovaný, tak jste vyvrhel společnosti, konspirátor, dezinformátor a já nevím co ještě. Prostě si musíme všichni myslet to samé….i když to mnohdy jde proti zdravému rozumu…jak je možné, že „lež a zlo“ je tak obhajované a „pravda a láska (NE)vítězí“??? Jak dlouho to potrvá? Čísla aktivních případů dle předkládané oficiální statistiky klesají, ale stále jsou data „alarmující“…nějak mi to hlava nebere…

 4. Miroslav napsal:

  POKUD JE VÁM MILEJŠÍ RUSKÁ PROPAGANDA, TAK SE NEOČKUJTE A STÁVKUJTE DÁL.

  • petrph napsal:

   milý pane, zkuste logicky uvažovat, proč by medle akurát Rusko mělo svou propagandou narušovat důvěru občanů v  opatření vyhlašovaná naší vládou, když v čele té naší vlády stojí člověk, registrovaný jako agent STB. To by to Rusko bylo samo proti sobě. Naopak, taková ruská propaganda by měla neustále zdůrazňovat, důvěřujte panu Babišovi a jeho nařízením, dejte se očkovat, on to s Vámi myslí dobře..:))

 5. wenkovan napsal:

  Ty hysterické útoky na Landu a spol. mi připomínají články aktivistických „novinářů“ o „triku s osobou blízkou“, prostě v duchu: „máte, vy lůzo, na papíře nějaká práva, ale vocaď až pocaď“. Kdo se pokusí svá práva uplatnit, je sabotér, terorista, kverulant a s tím je třeba rázně, po bolševicku, zatočit, protože zlovolně zneklidňuje všeholid a bere mu klid na práci.
  Taky byste se už mohli konečně rozhodnout, je-li Marián Kotleba extrémní pravice nebo fašista/neonacista, v tom případě krajní levice.
  Opravdu ubohé jsou útoky ála „… podporu nachází především v dezinformační scéně a také u extremistů“ – jak se ta „scéna“ pozná? Nejčastěji tak, že se její tvrzení nejpozději do několika měsíců stanou realitou.
  Namátkou další fujtajbl: „Dodnes je mimochodem v nabídce e-shopu Kulturblogu například plakát s obrázkem rodiny a popiskem „Je OK být bílý““ – WTF, co je na tom špatného?
  Pan Bergře, Váš článek je opravdu ubohý a je to škoda, protože když Vám nesedí ve vazu propagandistická gorila, dá se někdy i s Vašimi názory polemizovat, ale dnes je to vážně ubohost.

 6. Petr napsal:

  Bohužel toto se děje právě proto, že vládní estébácká mafie mele pořád to stejné, i když jsou důkazy, že jejich jediná cesta úplně tak nefunguje. Všechny potrefené země ze střední Evropy jsou na tom nejhůř a dělají co nejvíce naprosto nesmyslných a bolševických opatření. Pak se nesmí divit, že se proti nim vystupuje. Je naprosto dokázané, že lidé, kteří prodělali covid, mají nejlepší imunitu a v nemocnicích prakticky nejsou, ale protilátky neuznají! Což se nedá už tolik říct o očkovaných, kteří budou přibývat, protože virus mutuje a vakcína dlouho nevydrží. Místo toho, aby se hlavně léčilo a doporučovali vakcínu starším lidem odborně, ne nátlakem, tak se děje právě opak. Stále někdo mektá o dětech a o proočkovanosti asi 100%. Vždyť to může snad každý vidět, že čísla stoupají i tam, kde naočkováno 80-90% populace. Netestují očkované a ti to dál roznášejí, běžte se podívat do škol blb…, kolik je tam naočkovaných a kolik jich má přesto dnes covid!!! Stádo ovcí a rozum nikde!

 7. Pavel napsal:

  Projeli jsme za celý rok mnoho zemí na Balkánském poloostrově, nikde jsme neviděli zavedené takové nesmysly jako u nás, u většiny roušky doporučené a kde jsou ty počty mrtvých, které by měly nás deklasovat? Covid tam také je, ale ne aby média dnes a denně přinášela tyto schizofrení zprávy. My jsme tady v tom EU asi nemocní!

 8. David napsal:

  To je mazec,kdysi jsem Dana bral za chytrého kluka dnes už mu chybý jen klaunský nos.Proč svoje projevy nejde vyjádřovat k manželce domů.Asi protože tam by se sním tak nesraly.Jsou to h…. a myslím,že je rád,že tady mu to projde. 🙂

 9. David napsal:

  Děláte si srandu co do toho plete Babiše všude ve světě jsou horší nařízení (Německo,Rakousko) asi nedokážete pochopit,že stejný problém má celý svět.

 10. Fanda napsal:

  Landa je komunikátor s lidmi a podle toho tvoří ale mě zanechal špatnou skušenost v mládí.jeho orlík mě kdysi dostal až k soudu takže vidím že má nadále vliv na lidi svou revalitou ke které obrací i tzv chudinu ale to že pan Landa blbne myšlenky jiných ho neopravnuje že je to pravda co si mysli on.co se mu v životě povedlo? zblbnul jednu generaci a pak řekl že to nemyslel tak vážně a přeskočil na víly.pak se z něj stal kuře a potom závodil a hovno s toho pak dostal přes držku v přímém přenosu a oklepal a jede do covidu.dál nemám slov.za chyby se omlouvám

 11. Fanda napsal:

  vše bylo řečeno

 12. Dr. B napsal:

  Skoro to vypadá tak, že kouzelník Žito se rozhodl stát se mučedníkem. Ale co taky jiného, hudbou už se asi příliš neuživí, muzikály taky nejedou, tak co má asi tak Daneček dělat 😮
  Kdyby to myslel vážně, tak nepíše z tepla domova (pokud tedy nebyl klientem Bohemia Energy 🙂 ) nesmysly na internet, nenabádá své stoupence k té jeho podivné parodii na DDOS útoky, ale svolává demonstrace každý týden, aby vládě ukázal, že podobný názor zastává významná skupina občanů. Jenže když on mu na ty jeho demonstrace skoro nikdo nechodí. Asi zima, že? 😉

 13. Vladimír Dvořák napsal:

  Atentátníci na Heydricha byli až do konce května 1945 také ,,extrémisti“

 14. vankr napsal:

  U našich bratrů potká soukmenovce , vždyť bojovali na straně Adolfa.

 15. Konspirátor s opačným názorem, než vyšší rasa napsal:

  Je zajímavé, že ty, které nazýváte konspirátory, tak měli vždy po nějaké době pravdu.
  Nazývali jste konspírátory a dezinformátory ty, kteří prorokovali covid pasy – bum, už je tu máme (dokonce samotná vláda je chce přímo takto pojmenovat)
  Nazývali jste konspirátory ty, kteří říkali, že očkování je a bude oficiálně povinné. Bum – ta zbabělá svrčinová už tím straší.

  Ale jen pokračujte dál. Ukáže se, co jste zač a za chvíli vám nebudou věřit ani vaše poslední sledující ovce (čili vaši známí a vaše rodiny). Neschopní se vždy dokázali zlikvidovat sami. To je naštěstí i váš případ.

Přidávání komentářů není povoleno