Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Známý rakouský moderátor Armin Wolf a vicepremiér Heinz-Christian Strache
YouTube,

Kurz sebeobrany pro média: jak veřejnoprávní moderátor porazil vicepremiéra a jeho lež

GLOSA. Že se politici soudí s médii, už dávno nikoho nepřekvapuje. Z Rakouska ale za poslední měsíc přišly hned dva důkazy, že to jde i jinak. Tedy, že žalovat může novinář politika a že nad ním může i jasně vyhrát. Může to být vzor i pro česká média, která se brání často nepodloženým nařčením ze lži.

Je to příběh psaný skoro jako o Česku; jen v němčině a s rakouskými reáliemi. Jedna z hlavních politických stran ve státě dlouhodobě útočí na veřejnoprávní média, koncesionářským poplatkům říká „poplatky z donucení“ a o novinářích rozhlasu a televize veřejné služby se vyjadřuje s pohrdáním.

Korunu všemu nasadil šéf politické strany a zároveň místopředseda vlády, když označil nejpopulárnější tvář televizního zpravodajství, známého moderátora, za lháře.

Změnit pravidla hry

Příspěvek na Facebooku, který to celé začal. Nepomohlo ani alibi v podobě slova „satira“

Když si do téhle konstrukce dosadíme jména, bude to vypadat takhle: rakouský vicepremiér Heinz-Christian Strache na svém Facebooku pomluvil veřejnoprávní médium ORF a jeho hvězdu Armina Wolfa, že „ze lží dělají zprávy“.

Tady to mohlo skončit. Nebo spíš mohla začít zákopová válka. Moderátor se mohl vrátit za zprávařský pult do studia a spolu s celou televizí vicepremiéra při každé příležitosti grilovat.

Ten by zas využil každé veřejné vystoupení k tomu, aby veřejnoprávní „telerozhlas“ očernil. Jenže Armin Wolf místopředsedu vlády prostě zažaloval, a tím změnil pravidla hry – ve prospěch médií.

K jeho žalobě se brzy připojila celá veřejnoprávní televize s rozhlasem. Že vicepremiér Strache tahá v tomhle případě za kratší konec, bylo jasné už do pár dní, kdy na Facebooku naznačil ochotu se s moderátorem Wolfem mimosoudně dohodnout.

A hle – měsíc po zveřejnění jeho facebookového příspěvku je dohoda na světě.

Politik zaplatí deset tisíc eur a omluví se. Po dobu deseti dnů bude omluva muset viset na Facebooku a vyjde taky v nejčtenějším rakouském (bulvárním) deníku Kronen Zeitung.

Z lháře profesionálem – za měsíc

„Prohlašuji, že jsem Dr. Armina Wolfa zažil vždy jako nanejvýš korektního a profesionálního novináře. To, co jsem napsal, nebyla pravda,“ sype si popel na hlavu v omluvě Strache.

Nutně se vkrádá myšlenka – proč by jednou něco podobného nemohlo viset třeba na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který přes sociální síť dlouhodobě útočil na moderátora ČT Václava Moravce?

Mimochodem, peníze od rakouského vicepremiéra věnuje moderátor na boj proti pravicovému extremismu, ke kterému má právě strana Svobodných velmi blízko.

Wolf upřesnil, že desetitisícové „omluvné“ od Stracheho pošle Dokumentačnímu archivu rakouského odboje, tedy organizaci, která se v Rakousku mimo jiné stará o památku obětí holokaustu a zkoumá období nacismu.

Jen za poslední dva měsíce se politici Svobodných dostali do několika skandálů, kde to zavánělo adorací třetí říše. Teď jejich šéf bude nechtěně sám financovat pravý opak.

Jde to i jinak

Vše popsané se v Rakousku dělo v době, kdy v Česku šéf hnutí SPD Tomio Okamura ukazuje libovolně prstem na média a bez důkazů je označuje za „lživá“ či „podvodná“, v čele právě s veřejnoprávní ČT a ČRo, nebo kdy si prezident Miloš Zeman vyřizuje účty s Českou televizí a „Bakalovými médii“ přímo během svého inauguračního projevu.

Rakouský příklad ukazuje, že hrozit žalobou nemusí jen politici médiím, ale jde to i naopak. A že podobné spory můžou média vyhrát ještě předtím, než vůbec dospějí k soudu.

Jde to i v Česku. Zřizovatel serveru HlídacíPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky, nedávno pohrozil žalobou Tomio Okamurovi za to, že označil tento web za podvodný a napojený na finance George Sorose. Jednoduše proto, že je to lež.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Zdeněk Hlásek napsal:

  U nás v kuchyni je na zdi cedule. “Nicht nur sagen, aber machen”.
  Pověste si její český ekvivalent do redakce. ?

  • Vojtěch Berger napsal:

   Dobrý den, ano to je hezké rčení. Správně se to německy řekne Nicht nur reden, sondern tun (nebo handeln). Když si přečtete související odkazy v článku, pochopíte, že se tím řídíme.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Jak zareagovat, třeba na „všeci kradnú“, „už nelžete“, „je to lež“, „nastudujte si to kluci“, atd..

 2. petrph napsal:

  Ale houby, pan Wolf (spíš nějaký jeho právník) použil čistě americké řešení – „prostě“ pana vicepremiéra zažaloval.
  A vicepremiér naznačil ochotu se s moderátorem Wolfem mimosoudně dohodnout.
  Ale to vůbec ale vůbec neznamená, že pan Wolf je v právu. To znamená jen to, že pan vicepremiér Strache nemá zájem se nechat po řadu let tahat kvůli takové prkotině po soudech.
  Takže – jestli chtějí jít čeští moderátoři stejnou cestou, tak teoreticky mohou, ale nebude jim to nic platné – čeští politici mají oproti těm rakouských hroší kůži a k tomu soudu klidně nechají dojít. A třeba ho vyhrajou :)))

  • a napsal:

   A třeba nevyhrajou 🙂 A tam je třeba dojít.
   Pokud bychom zůstali opatrní přizdisxáči, ti troufalejší by si dál a dál posouvali hranice.

   • petrph napsal:

    To se obávám že řešit vymezování těchto (demokratických,ústavních) hranic soudně je dosti nepraktické. Než soudy pravomocně rozhodnou, uplyne takových 5 let. Koho za tu dobu bude tento konkrétní případ zajímat?

  • adam napsal:

   Fakt myslíte , že HCS dobrovolně přizná, že lhal, pokud nebyl Wolf v právu. Vám je úplně jedno, když Vás někdo přichytí ke lži, kdo Vás proboha vychovával? Nejste zemanůb syn?

   • petrph napsal:

    Rodiče mne snad vychovali dobře, tudíž nekradu ani nelžu – ale – ani se taky nehrabu do politiky, protože tam bych s takovým jednáním daleko nedošel… Já vím že to bude pro mnohé idealisty zklamáním – ale politik ve vysoké funkci málokdy spadne z nebe, ale musel se doslova „probít“ mezi jinými protikandidáty na všech stupních stranických postů odshora až nahoru…A metody které na to musel použít asi nepatří mezi pionýrské ctnosti. Tolik politická, i demokratická) realita.
    Jasně – já jako volič nemám rád, když politik lže tím že neplní své sliby vůči voličům. Ovšem – jak už několikrát konstatoval Ústavní soud, tyto lži nelze, opravdu nelze žalovat. Takže toto – i jiné lži mu spočítám u voleb,,
    Soudit se s ním rozhodně nebudu..Kdybych se měl soudit s každým koho jsem slyšel lhát, musel bych si na to asi najmout právní kancelář.

 3. Petr napsal:

  Kdyby to platilo i v českých reáliích, někteří politici či hradní šašek Ovčáček by se nedoplatili.

 4. Blažena Švandová napsal:

  Když jsem odevšad slyšela ten pokřik kavárny namířený na Zemanův inaugurační projev, poslechla jsem si tuto jeho verzi
  https://www.youtube.com/watch?v=xb1N0IiB8_0&t=97s
  – je to komentovaná verze původem vysílaná na ČT. Neshledala jsem ve vlastním Zemanově projevu nic hodného pohoršení, ba naopak. Jeho chování i řeč ve mně budily úctu k němu i naší státnosti. V závěru záznamu komentují někteří politici Zemanův projev v souvislosti s odchodem posl. Němcové a spol. uprostřed projevu ze sálu. K mému údivu všichni vyzvaní pouze kritizovali prezidenta Zemana, ani jeden nenašel na Zemanově projevu nic pozitivního. Nevěřícně jsem zírala, protože myslím, že měly zaznít i názory z opačného tábora, měl tam snad být zastoupen i nějaký příznivec Zemana, nejen odpůrci. Vždyť těch, kdo Zemana volili byla větší polovina. Považuji to za klasický příklad nevyváženosti zpravodajství ČT. Aniž si to redaktoři televize uvědomili a shodou okolností hned poté, co na nevyváženost ČT ve svém projevu prezident Zeman upozornil a doložil výsledky průzkumu konaného loni na Karlově univerzitě! Člověku, který trochu o věcech přemýšlí, je takové „vyvážené“ zpravodajství ČT k smíchu!

  • PM napsal:

   Blaženo Blaženo, smějte se dál s vyváženou televizí Barrandov, Prima a Nova. A závidím vám vaši spokojenost, byl bych také rád spokojený jako vy. Mám ale děti a vnoučata, a z tohoto vývoje bývám v depresi. Vám opravdu nevadí jeho rozeštvávání společnosti. Já plně chápu odchod slušných poslanců. Spíše se divím, že jich odešlo tak málo. Být tam já začal bych nejspíš pískat a byl bych vyvlečen.

  • petrph napsal:

   Mimochodem, ale to je obvyklé po každém Zemanově projevu, že se jeho oponenti vrhnou na první sjetinu jeho projevu a začnou s tužkou v ruce kontrolovat větu po větě, slovo po slovu, zda se z toho nedá na vytržených citátech vytlouct něco bombastického, co pak hodí do médií..
   Tomu už se dá jenom smát…A každému doporučuji- pokud chce hodnotit kriticky Zemana (proti tomu nic nemám, nepovažuji ho za pana Dokonalého), ať si ten jeho projev vždycky přečte (ale celý, skutečně celý) sám, a sám si zhodnotí,.. nejen co je/není dokonalé správné, ale i co je nebo není-podstatné…
   Jinak, ČT ani není třeba hodnotit, ta je asi tak stejně nestranná jako Barrandov. Ale to předpokládám že většina diváků ví, takže ani jedné z nich politické pořady nesleduje…

 5. Baron napsal:

  krasa si cist tyto noviny ze zaoceanu, zabomysi valka hadr, no jsem zvedav kolik se jeste najde zlodeju a kolik si z techto zlodeju neco bude delat z novinaru. Hrad je asi ve celem svete neporazitelny, tolik zvolenych a nastolenych blbu na jednom pisecku se snad nikde v svete sirokem nenajde.

 6. gugga napsal:

  Takže je lež, že je tento server napojen na finance Soroše? To určitě ne

  http://osf.cz/cs/projekty/mraz-prichazi-z-petschkovy-vily-aneb-ruska-ambasada-v-praze/

  • Robert Břešťan napsal:

   Napojen na finance Sorose? Myslíte tím jednorázový grant od tuzemské Nadace OSF ve výši 100 tisíc Kč? Pak se asi neshodneme na významu slova „napojen“.

 7. Přemek Černý napsal:

  Zajímalo by mě co bylo na inauguračním projevu pana Zemana pozitivního? Když to srovnám s panem Prezidentem Havlem, nebo panem Prezidentem Masarykem, tak se mi vybaví obrázek jaderného výbuchu nad Hirošimou, přičemž Zeman je tou atomovkou. Stále však věřím, že se mezi českými lidmi dříve či později najde další Havel či Masaryk. Do té doby nás to nejspíš zase bude stát pořádný kus svobody a smutku, těch co chápou oč tu jde, ale jsou v menšině a pro většinu budou nosit nálepky bláznů, pravdoláskařů a nul.
  Ale nezapomínejme, že Pravda vítězí!

 8. petr prvn9 napsal:

  1/příspěvky uvádějte bez vulgarit a urážek názorů druhých – jste demokraté ?
  2/společnost je rozdělena stejně tak,jako jsme to viděli ve volách v Německu,USA , Rakousku i jinde.Nejsme nic mimořádného.Použijeme-li hodnocení pravolevého,pak poměr dle volených poslanců je pravicový tak zvaný“ demokratický blok“ 48 poslanců a ostatních 152 s jinými názory.Máte pocit,že téměř všechna média a ČT prezentují názory v tomto poměru?
  3/K rozdělení společnosti došlo na přelomu tisíciletí,kdy si lidé,kterým jde o to,aby stát prosperoval uvědomili,že polistopadová politická reprezentace nezvolila ekonomicky správnou cestu.Za téměř 30 let nových pořádků jsme se stali montovnou ,ze které odchází zisky na Západ a přesto,že ekonomicky rosteme,starým zemím EU se v úrovni nepřibližujeme.Nic na tom nemění ani to,že se skutečně máme lepší jak kdy.Přesto jsme náš potenciál nevyužili,ba dokonce promrhali.Tomuto zjištění odpovídají výsledky posledních 2 voleb do sněmovny i prezidentských.Lidé cítí,kteří politici a strany nás z tohoto bahna chtějí vyvést.Proto propadly strany,které tento stav způsobily,Proto nyní tak zoufale bojují o přežití a mobilizují se i do ulic právě za podpory výše uvedených sdělovacích prostředků.
  Kritizujme a kontrolujme politiky,které jsme si zvolili,ale věcně a bez urážek,nebo je dokonce příště nevolme.Současné DEMOKRATICKY zvolené zástupce na všech úrovních respektujme neboť všichni představují vůli svých voličů.Jen tak můžeme dosáhnout pokroku a změn k lepšímu.

Přidávání komentářů není povoleno