Známý rakouský moderátor Armin Wolf a vicepremiér Heinz-Christian Strache

Kurz sebeobrany pro média: jak veřejnoprávní moderátor porazil vicepremiéra a jeho lež

Napsal/a Vojtěch Berger 14. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Že se politici soudí s médii, už dávno nikoho nepřekvapuje. Z Rakouska ale za poslední měsíc přišly hned dva důkazy, že to jde i jinak. Tedy, že žalovat může novinář politika a že nad ním může i jasně vyhrát. Může to být vzor i pro česká média, která se brání často nepodloženým nařčením ze lži.

Je to příběh psaný skoro jako o Česku; jen v němčině a s rakouskými reáliemi. Jedna z hlavních politických stran ve státě dlouhodobě útočí na veřejnoprávní média, koncesionářským poplatkům říká „poplatky z donucení“ a o novinářích rozhlasu a televize veřejné služby se vyjadřuje s pohrdáním.

Korunu všemu nasadil šéf politické strany a zároveň místopředseda vlády, když označil nejpopulárnější tvář televizního zpravodajství, známého moderátora, za lháře.

Změnit pravidla hry

Příspěvek na Facebooku, který to celé začal. Nepomohlo ani alibi v podobě slova „satira“

Když si do téhle konstrukce dosadíme jména, bude to vypadat takhle: rakouský vicepremiér Heinz-Christian Strache na svém Facebooku pomluvil veřejnoprávní médium ORF a jeho hvězdu Armina Wolfa, že „ze lží dělají zprávy“.

Tady to mohlo skončit. Nebo spíš mohla začít zákopová válka. Moderátor se mohl vrátit za zprávařský pult do studia a spolu s celou televizí vicepremiéra při každé příležitosti grilovat.

Ten by zas využil každé veřejné vystoupení k tomu, aby veřejnoprávní „telerozhlas“ očernil. Jenže Armin Wolf místopředsedu vlády prostě zažaloval, a tím změnil pravidla hry – ve prospěch médií.

K jeho žalobě se brzy připojila celá veřejnoprávní televize s rozhlasem. Že vicepremiér Strache tahá v tomhle případě za kratší konec, bylo jasné už do pár dní, kdy na Facebooku naznačil ochotu se s moderátorem Wolfem mimosoudně dohodnout.

A hle – měsíc po zveřejnění jeho facebookového příspěvku je dohoda na světě.

Politik zaplatí deset tisíc eur a omluví se. Po dobu deseti dnů bude omluva muset viset na Facebooku a vyjde taky v nejčtenějším rakouském (bulvárním) deníku Kronen Zeitung.

Z lháře profesionálem – za měsíc

„Prohlašuji, že jsem Dr. Armina Wolfa zažil vždy jako nanejvýš korektního a profesionálního novináře. To, co jsem napsal, nebyla pravda,“ sype si popel na hlavu v omluvě Strache.

Nutně se vkrádá myšlenka – proč by jednou něco podobného nemohlo viset třeba na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který přes sociální síť dlouhodobě útočil na moderátora ČT Václava Moravce?

Mimochodem, peníze od rakouského vicepremiéra věnuje moderátor na boj proti pravicovému extremismu, ke kterému má právě strana Svobodných velmi blízko.

Wolf upřesnil, že desetitisícové „omluvné“ od Stracheho pošle Dokumentačnímu archivu rakouského odboje, tedy organizaci, která se v Rakousku mimo jiné stará o památku obětí holokaustu a zkoumá období nacismu.

Jen za poslední dva měsíce se politici Svobodných dostali do několika skandálů, kde to zavánělo adorací třetí říše. Teď jejich šéf bude nechtěně sám financovat pravý opak.

Jde to i jinak

Vše popsané se v Rakousku dělo v době, kdy v Česku šéf hnutí SPD Tomio Okamura ukazuje libovolně prstem na média a bez důkazů je označuje za „lživá“ či „podvodná“, v čele právě s veřejnoprávní ČT a ČRo, nebo kdy si prezident Miloš Zeman vyřizuje účty s Českou televizí a „Bakalovými médii“ přímo během svého inauguračního projevu.

Rakouský příklad ukazuje, že hrozit žalobou nemusí jen politici médiím, ale jde to i naopak. A že podobné spory můžou média vyhrát ještě předtím, než vůbec dospějí k soudu.

Jde to i v Česku. Zřizovatel serveru HlídacíPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky, nedávno pohrozil žalobou Tomio Okamurovi za to, že označil tento web za podvodný a napojený na finance George Sorose. Jednoduše proto, že je to lež.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)