Kurs přežití s mlátičkou Ondráčkem, co píše o Babišovi redaktor Jasánek a na barikády s Václavem Klausem

Napsal/a Robert Malecký 26. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Žijeme krásnou dobu, kterou nám ještě ozvlášťňují krásní lidé. Jen tedy přestává být zřejmé, co je ještě realita, a co už politická satira v přímém přenosu. Události posledních dní svádějí k dojmu, že vláda vedená Andrejem Babišem pro naprostou nadbytečnost zrušila pracovní pozice Josefa Švejka, Járy Cimrmana a ctěných radních měst Zvonokos a Kocourkova.

  • Česká policie zcela v souladu s tradicí policejního státu varovala lid, aby byl na vládu hodný a nekritizoval ji. Povolena je jen kritika konstruktivní, tak nějak soudružská, že. Přece si nenecháme republiku rozvracet hrstkou zaprodanců.

„Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením a nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují.“
(mluvčí karlovarské policie nprap. Eva Valtová, Seznam Zprávy, 23. dubna 1985 – pardon – 2020)

Vedení policejního sboru se za vyjádření omluvilo, čili zbývá jediná otázka: Hlásila se paní nadpraporčice na Úřadu práce hned v pátek, nebo půjde až v pondělí? Tipujte, své odpovědi posílejte na jan.švejdar@lampárna.cézet. Vylosovaní výherci obdrží poukaz na třídenní kurs přežití se Zdeňkem Ondráčkem.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • V některých redakcích si ovšem vzali policejní výhrůžky k srdci. A my si opět můžeme zahrát tipovací soutěž, kde jsou ti pokrokoví, kteří vědí, jak o vládě hezky hovořit.

„Vládní koalice, která zemi řídí už sedmým rokem, již mnohokrát prokázala, že ví, jak řídit zemi, jak snižovat zadlužení, rozumí ekonomice i penězům, takže se dá předpokládat, že zvládne i očekávanou hospodářskou krizi.“

Úryvek pochází:

  • Z úvodníku Rudého práva v roce 1983 a jeho autorem je šéfredaktor Zdeněk Hoření
  • Z komentáře ekonomického redaktora Československé televize Milana Adámka (1988)
  • Z glosy šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka (2020)

Své tipy tentokrát posílejte na adresu dušan.jasánek@rudá-vatra.cz, obálku označte heslem „Největším dalekohledem/Je dalekohled – maják Babiš“.

  • Václav Klaus se nudí. Do jeho politického institutu už za ním nechodí snad ani Jana Dědečková, a tak se musí sám vydávat za novináři a po Skypu jim poskytovat rozhovory. Tentokrát byl pro Novinky.cz a bývalá hlava státu nám v něm předvedla, že se nám poněkud zradikalizovala. Volně tak navázala na své dětství, kdy se jak známo ve věku čtyř let aktivně účastnila stavby barikád při Pražském povstání.

„Pokud první fáze byla březnová, druhá dubnová, tak třetí, květnová fáze už by měla být vzpoura davů. Lidé už by opravdu měli říct dost, a je načase, aby to řekli.“
(Václav Klaus pro Novinky.cz, 22. dubna)

A kdo by mohl v čele takové revoluce stanout? To neuhodnete.

Václav Klaus jistě správně zavnímal, že doba nazrála k nějakému řekněme razantnějšímu sdělení vládě, že tudy cesta nevede. Takové spolky tu už nějakou dobu jsou, některé z nich dokázaly zvednout největší masu odporu od roku 1989. Tak si zkusíme některé starší postoje pana exprezidenta připomenout:

„Zásadní úkol naší doby je ubránit parlamentní demokracii před Milionem chvilek a podobnými zhoubnými jevy a udržet národní stát.“
(Václav Klaus 12. listopadu 2019, Novinky.cz)

Tím bychom téma proměny Václava Klause považovali za uzavřené.

  • Velkým tématem, tak velkým, že se o něm dokonce hovořilo na půdě vážené sněmovny, byl v posledních dnech účes ministryně financí Aleny Schillerové. Ten totiž vykazuje známky odborné péče i po měsíci a půl, kdy jsou uzavřená kadeřnictví, což lid nesl nelibě vzhledem k tomu, že kadeřníkům tak trochu vyhrožoval ministr zdravotnictví. Bublina ale splaskla, paní ministryně o své vlasy pečuje doma sama.

„Vlasy si upravuji jako všichni ostatní už několik týdnů docela sama. Patřím ke generaci, která je na svépomoc v osobní vizáži zvyklá.“
(Alena Schillerová, Novinky.cz, 21. dubna)

Že si ministryně financí dělá sama doma vlasy, nás nechává docela v klidu. Spíš máme obavy z toho, že zjevně dělá sama doma i státní rozpočet.

  • A jak si dělá vlasy Jan Hamáček?

Lid vložil důvěru do Hamáčka, ten ji svěřil strojku. V zásadě to vysvětluje mnohé z toho, co se děje.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)