Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia,

Kurs přežití s mlátičkou Ondráčkem, co píše o Babišovi redaktor Jasánek a na barikády s Václavem Klausem

PSÍ UŠI. Žijeme krásnou dobu, kterou nám ještě ozvlášťňují krásní lidé. Jen tedy přestává být zřejmé, co je ještě realita, a co už politická satira v přímém přenosu. Události posledních dní svádějí k dojmu, že vláda vedená Andrejem Babišem pro naprostou nadbytečnost zrušila pracovní pozice Josefa Švejka, Járy Cimrmana a ctěných radních měst Zvonokos a Kocourkova.

 • Česká policie zcela v souladu s tradicí policejního státu varovala lid, aby byl na vládu hodný a nekritizoval ji. Povolena je jen kritika konstruktivní, tak nějak soudružská, že. Přece si nenecháme republiku rozvracet hrstkou zaprodanců.

„Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením a nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují.“
(mluvčí karlovarské policie nprap. Eva Valtová, Seznam Zprávy, 23. dubna 1985 – pardon – 2020)

Vedení policejního sboru se za vyjádření omluvilo, čili zbývá jediná otázka: Hlásila se paní nadpraporčice na Úřadu práce hned v pátek, nebo půjde až v pondělí? Tipujte, své odpovědi posílejte na jan.švejdar@lampárna.cézet. Vylosovaní výherci obdrží poukaz na třídenní kurs přežití se Zdeňkem Ondráčkem.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • V některých redakcích si ovšem vzali policejní výhrůžky k srdci. A my si opět můžeme zahrát tipovací soutěž, kde jsou ti pokrokoví, kteří vědí, jak o vládě hezky hovořit.

„Vládní koalice, která zemi řídí už sedmým rokem, již mnohokrát prokázala, že ví, jak řídit zemi, jak snižovat zadlužení, rozumí ekonomice i penězům, takže se dá předpokládat, že zvládne i očekávanou hospodářskou krizi.“

Úryvek pochází:

 • Z úvodníku Rudého práva v roce 1983 a jeho autorem je šéfredaktor Zdeněk Hoření
 • Z komentáře ekonomického redaktora Československé televize Milana Adámka (1988)
 • Z glosy šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka (2020)

Své tipy tentokrát posílejte na adresu dušan.jasánek@rudá-vatra.cz, obálku označte heslem „Největším dalekohledem/Je dalekohled – maják Babiš“.

 • Václav Klaus se nudí. Do jeho politického institutu už za ním nechodí snad ani Jana Dědečková, a tak se musí sám vydávat za novináři a po Skypu jim poskytovat rozhovory. Tentokrát byl pro Novinky.cz a bývalá hlava státu nám v něm předvedla, že se nám poněkud zradikalizovala. Volně tak navázala na své dětství, kdy se jak známo ve věku čtyř let aktivně účastnila stavby barikád při Pražském povstání.

„Pokud první fáze byla březnová, druhá dubnová, tak třetí, květnová fáze už by měla být vzpoura davů. Lidé už by opravdu měli říct dost, a je načase, aby to řekli.“
(Václav Klaus pro Novinky.cz, 22. dubna)

A kdo by mohl v čele takové revoluce stanout? To neuhodnete.

Václav Klaus jistě správně zavnímal, že doba nazrála k nějakému řekněme razantnějšímu sdělení vládě, že tudy cesta nevede. Takové spolky tu už nějakou dobu jsou, některé z nich dokázaly zvednout největší masu odporu od roku 1989. Tak si zkusíme některé starší postoje pana exprezidenta připomenout:

„Zásadní úkol naší doby je ubránit parlamentní demokracii před Milionem chvilek a podobnými zhoubnými jevy a udržet národní stát.“
(Václav Klaus 12. listopadu 2019, Novinky.cz)

Tím bychom téma proměny Václava Klause považovali za uzavřené.

 • Velkým tématem, tak velkým, že se o něm dokonce hovořilo na půdě vážené sněmovny, byl v posledních dnech účes ministryně financí Aleny Schillerové. Ten totiž vykazuje známky odborné péče i po měsíci a půl, kdy jsou uzavřená kadeřnictví, což lid nesl nelibě vzhledem k tomu, že kadeřníkům tak trochu vyhrožoval ministr zdravotnictví. Bublina ale splaskla, paní ministryně o své vlasy pečuje doma sama.

„Vlasy si upravuji jako všichni ostatní už několik týdnů docela sama. Patřím ke generaci, která je na svépomoc v osobní vizáži zvyklá.“
(Alena Schillerová, Novinky.cz, 21. dubna)

Že si ministryně financí dělá sama doma vlasy, nás nechává docela v klidu. Spíš máme obavy z toho, že zjevně dělá sama doma i státní rozpočet.

 • A jak si dělá vlasy Jan Hamáček?

Lid vložil důvěru do Hamáčka, ten ji svěřil strojku. V zásadě to vysvětluje mnohé z toho, co se děje.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Jiří napsal:

  A když glosa,tak proč ne ta demokraticky pravá. Do pěti let doženeme Rakousko do patnácti Švédsko za dvacet budeme mít úroveň Německá. a)Hurvinek
  b)soudruh Jakeš
  c)představitel ODS
  d)věštirna delfská

  Správné odpovědi na otázku pište na lampárnu.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Zapomněl jste na : e) závisle nezávislý novinář, bývalý redaktor RP.

  • Hurvínek napsal:

   Správná odpověď je za á.

 2. Srandičky, srandičky... napsal:

  Srandičky, srandičky,
  na to vás užije! Ale že to paní Alence moc sluší, a že nás, nás lid, krásně reprezentuje svým účesem např. při krizových jednáních v orgánech EU (když už teda neumí anglicky).
  A navíc je úžasné, že jí ta samopráce s vlasy vydržela celých 30 let. Prostě co se v mládí naučíš….

  • ...ve stáří jako když najdeš napsal:

   Měla vlasy samou
   loknu jé jeje
   ráno přistoupila
   k oknu jé jeje
   a vlasy samou loknu měla
   a na nic víc nemyslela
   a na nic víc
   nemyslela jé jé je

   a nutno ještě
   podotknouti jé jeje
   že si vlasy kulmou
   kroutí jé jeje
   a nesuší si vlasy fénem
   nýbrž jen tak nad plamenem
   nýbrž jen tak nad
   plamenem jé jé je

   a jednou vlasy
   sežehla si jé jeje
   tím pádem je konec
   krásy jé jeje
   a když přistoupí ráno k oknu
   nemá vlasy samou loknu
   nemá vlasy samou
   loknu jé jé je

   a o vlasy už
   nestará se jé jeje
   a díví se světa
   kráse jé jeje
   a vídí plno jinejch věcí
   a to za to stojí přeci
   a to za to stojí
   přeci jé jé je

   • Jak byl krásné nadcssovyja napsal:

    To bych nevěřil jak je pan Jiří Suchý nadčasový pan Suchý fór ministr financí!

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Pani z policie urcite domluvili, takze si priste da pozor. Ale v hlavach lidi tahle priposranost vuci vrchnosti urcite zustane. 2) Kde bude ten pobyt s Ondrackem? Odhaduju neco jako Nikaraguu nebo Bolivii. 3) Uces Schillerove ma podle me na starosti manzel Jermanove. Kadernictvi mu Babis zavrel, tak se aspon hoji na funkcionarich ANO u nich v domacnosti. Mozna mu to sype dokonce vic, nez driv. 4) Mozna si toho Schillerova dela vic sama, nez by se dalo cekat. Par fotek na FB/IG by ledacos mohlo vysvetlit. 5) U Hamacka mam dojem, ze si tim strojkem nezastrihnul jen vlasy.

 4. Josef II napsal:

  Rád bych se vrátil k soše Koněva.Dnes v kalendáriu byla zmínka o osudu sousoší soudruha Stalina.Praha má návod co s Koněvem.

 5. petrph napsal:

  Mimochodem, nikoliv pouze že „Vedení policejního sboru se za vyjádření omluvilo,.. „, leč hlavně upřesnilo „..Svým hanlivým výrokem mohou (pisatelé) naplnit skutkovou podstatu hned několika trestných činů, a vystavit se tak trestnímu stíhání.
  Aby tedy bylo vsjo jásno :)))

Přidávání komentářů není povoleno