Krutý vzkaz z kongresu ODS, jak se anglicky řekne hnutí ANO a Uložto jako nástroj politické práce

Napsal/a Robert Malecký 19. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Událostí víkendu, soudě podle míry pošklebování na sociálních sítích, bylo nezvolení Alexandry Udženiji první místopředsedkyní ODS. Skutečně se zdá, že tradiční strany pomalu začínají docházet k poznání, kdo je vést nemůže. Tak ještě nějakých deset patnáct let a snad vygenerují i nějaké lídry. Do té doby pámbu s námi a zlé pryč.

  • Když dva dělají totéž, není to nikdy totéž. Když paroduje marketingového čaroděje Andreje Babiše předseda ODS, je to trochu jiné, než když si na něj vyšlápne jeho vládní nohsled, sociální demokrat Jan Hamáček. Ostatně posuďte sami.

„Jako bych slyšel husákovštinu, ne elán, ne tvořivost, ne skutečné priority. Slyšíme jen plno řečí a papírové plány a pětiletky. (…) Z vedení státu zaznívá podivný jazyk, jak je všechno vynikajúcno.“
(Petr Fiala v projevu na kongresu ODS, Novinky.cz, 18. ledna)

Zdroj: facebook Jana Hamáčka

Tak schválně. Při kterém z uvedených příkladů zažíváte ten intenzivní pocit, že vás fackuje hanba?


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Byly doby, kdy si předsedové parlamentních stran při příležitostech svých sjezdů a kongresů tak nějak hezky pogratulovali a špínu si nechali na jindy. V případě koaličních partnerů většinou na nejbližší zasedání vlády, u vztahů koalice/opozice to obvykle trvalo do nejbližší televizní debaty (případně na zasedání sněmovny, pokud ho přenášela ČT24). Časy se ovšem změnily. Předseda státostrany Andrej Babiš v reakci na kongres ODS sdílí nepodepsaný pamflet z Uložto.

Zdroj: facebook Andreje Babiše

Gratulujeme, ve štábu hnutí ANO je někdo nejspíš hodně nervózní. Jinak dokument je to kvalitní, vývody v něm jsou skoro jak od plukovníků ze Zbraslavi nebo od prodavačů deště, kteří pobíhají po Praze a živí se prodejem zaručeně autentických „analytických zpráv“. Třeba za kauzu Union banky může ODS, protože amnestie protože Klaus. Atd. Prostě kvalitka:

Zdroj: pamflet neznámého původu sdílený předsedou vlády

  • Kauzy českého předsedy vlády, na které se všichni snažíme úspěšně zapomenout, se mezitím řešily na plénu Evropského parlamentu. Vynikající příspěvek přednesl europoslanec za Okamurovu SPD Ivan David. Ten svůj projev sice přečetl v češtině, kolegům ale aspoň nabídl překlad názvu Babišova hnutí ANO. Bravo! Začátky nejsou nikdy lehké.

„Díky obratnému profesionálnímu marketingu a neschopnosti konkurenčních politických stran se svým politickým projektem ANO, anglicky YES, se dostal hned na první pokus v roce 2013 do českého parlamentu a do vlády.“
(překladatel Ivan David na jednání pléna EP, 16. ledna)

Česko umí do Evropy vždy vyslat jazykově vybavené zástupce, vzpomeňme třeba na kandidáta na prvního českého komisaře Miloše Kužvarta, který na svém prvním a posledním brífingu v Bruselu tak dlouho dokola opakoval „I am very optimistic“, až o funkci přišel dřív, než ji získal. Nebo třeba na současnou ministryni financí Alenu We Will See Schillerovou, ta má rovněž mimořádnou výbavu.

  • Možná jste to ani nezaznamenali, ale Správa železniční dopravní cesty už není Správa železniční dopravní cesty, nýbrž Správa železnic. Zásadní změna, která sice nemá dopad na průjezdnost či rychlost železničního spojení v Česku, zato přináší novinářům nečekané potíže.

„Upozorňuji, při označení názvu lze použít pouze dvě varianty, a to: Správa železnic, státní organizace, a Správa železnic. Žádné jiné názvy, především však používání jakýchkoli zkratek, není dovoleno.“
(mluvčí Správy železnic, státní organizace, Radka Pistoriusová v dopise redakci Zdopravy.cz, 18. ledna)

Důvod? Na to byste nepřišli. Při použití zakázané zkratky SŽ, která celou polízanici vyvolala, prý hrozí záměna s drážní společností Slovenske železnice, která působí – ve Slovinsku. Čili jsme dospěli k dojmu, že tato republika už nemá vůbec žádné problémy, zejména je nemá na železnici. A můžeme se vesele věnovat zhovadilostem.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)