Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kandidát na prezidenta ČR armádní generál v.v. Petr Pavel. Foto: Petr Horník/ Právo/ Profimedia
,

Kreslíř Renčín si z Petra Pavla legraci nedělal. Falzifikát jeho vtipu ale koluje řetězovými e-maily

Známý kreslíř Vladimír Renčín údajně nakreslil kreslený vtip o kandidatuře generála Petra Pavla na prezidenta. Falzifikát vtipu karikaturisty, který je již pět let po smrti, se šíří řetězovými e-maily minimálně od roku 2020. Ve skutečnosti jde však o koláž dvou jiných Renčínových vtipů, které v minulosti publikoval v deníku Právo.

Na obrázku Bůh s andělem pozorují dav lidí s transparentem: „Petr Pavel for president (česky Petr Pavel na Hrad)!“ Text pod obrázkem pak vyjadřuje reakci jedné z náboženských postav. „Nic o tom nevím, že by chtěli být presidenty. Nechcete si v Čechách nejdřív prolustrovat jejich minulost? Ještě máte do voleb dost času,“ říká.

Falzifikát Renčínových kreslených vtipů, který se šíří přes řetězové e-maily. Foto: HlídacíPes.org

Přestože slovní hříčka, kdy autor falzifikátu zaměňuje generála Petra Pavla za svatého Petra a Pavla, může pro někoho vypadat „Renčínovsky“, není tomu tak. To, že by Vladimír Renčín vtip reagující na Pavlovu kandidaturu nakreslil, je zcela nemožné. 

Zemřel totiž v roce 2017, tedy v době, kdy byl Pavel ještě předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance a o jeho kandidatuře na českého prezidenta se ani nespekulovalo.

Petr Pavel terčem „řetězáků“

Jednoznačný důkaz, že jde o nově upravenou kresbu, nabízí i porovnání s původními Renčínovými díly. Původní obrázky, z nichž je falzifikát poskládán, vypátral elektronický magazín o karikatuře e-Gag už v roce 2020.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.


Zfalšovaný vtip je ve skutečnosti koláží dvou upravených Renčínových kreseb publikovaných v deníku Právo v roce 2009 a 2014:


Petr Pavel, který je v současnosti na základě předvolebních průzkumů považován za favorita voleb, je terčem řady řetězových mailů: podle databáze spravované Českými elfy je v současnosti nejčastější „prezidentskou obětí“ řetězových zpráv.

Ty ho ve většině případů vykreslují v negativním světle v souvislosti s jeho komunistickou minulostí. To je také téma, které v posledních týdnech rezonuje některými mainstreamovými médii.

Kreslený vtip o Pavlovi, s podotekem „Renčín je borec, nebere si servítky“, koluje internetem společně s dalšími falzifikáty Renčínových výtvorů. Ty „reagují“ většinou na spolek Milion chvilek či jeho bývalého předsedu Mikuláše Mináře.

@hlidacipes Blíží se prezidentské volby 2023 a s nimi i manipulace o kandidátech či od kandidátů. Budeme to sledovat! První se týká generála Petra Pavla. #volby2023 ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org


Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

69 komentářů

 1. Ferdinand Mravenec napsal:

  Podle databáze spravované Českými elfy je v současnosti nejčastější „prezidentskou obětí“ řetězových zpráv. No dobrá, proč ne. Já to tedy elfům věřím. Ale jak ti samí elfové vysvětlí, že komunistický agent Bureš je fuj, a karierní komunistický agent Pávek je v pořádku. A komunisti byli, jsou a budou svině. Na žádný jejich přerod nevěřím…

  • FrankH napsal:

   holt, jak se říká – starého psa novým kouskům nenaučíš …..

  • Karel Novotný napsal:

   Zřejmě nerozumíte slovu agent, to bude ten problém.

   • A.S. Pergill napsal:

    Jenže na agenta se cvičil soudruh Pavel. Babiš musel ze zákona podepsat spolupráci s STB, jinak by nemohl působit v zahraničním obchodě. A nebyla to jediná profese, pro niž to bylo „tabulkově“ určeno. I např. studijní pobyty na Západě měly podobnou podmínku.

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy Pavel se na agenta CVIČIL, a bureš se jím STAL protože CHTĚL.

     • A.S. Pergill. napsal:

      Hloupost. Koho Babiš „zagentoval“?

     • skeptik napsal:

      Tak to, koho Babiš zagentoval ví on a Rusové, kteří nyní mají jeho nejdůležitější svazky. Babiš nám to, koho zagentoval, neprozradí a Rusové by nám to řekli pouze tehdy, kdyby je Babiš přestal poslouchat.

  • Miloslav Pokorný napsal:

   Babiš je fuj, protože není křivopřísežník jako zpravodajec Pavel -Pávek

   • Pavel napsal:

    Je srandovní když se komunističtí vrahové, zloději a zrádci dožadují přísah totalitnímu a již neexistujícímu režimu.

  • vaclav napsal:

   Tady vidíš Ferdo názorně,že když je nějaká zpráva jednostranná a účiná proti vám, jaký je to pocit !? No možná taky přijdete na nějakou vtipnou serii .A zase naše strana se bude kroutit ,jak nám to dáváte .Tak by měla bez zášti fungovat demokracie ? Nikdo ji nevlastní ani si ji nedává do svého jména ! Demokracie je všech ? Teda když i vy to řeknete na veřejnosti !

  • Pavel Liška napsal:

   Jojo…. Zrovna jsem taky přemítal nad tím, co je víc chucpe. Jestli krádež díla a s tím spojená manipulace veřejností, anebo kandidatura ( a podpora od demokratických stran a mainstreamových novinářů a elit !! ) kariérního člena KSČ a budoucího zpravodajce zločinné organizace, a to 30 let po Revoluci…

 2. Monarchista napsal:

  Toho chlapa mám rád. Je to opravdu voják. Ale nikdy nebudu žádného bývalého vojáka volit za prezidenta.. V penzi je Pava opravdu škoda. Ne však prezident!

  • Alena napsal:

   Toho chlapa ráda nemám, protože by totálně zničil náš malý stát. Není sympatický a nikdy jsem předtím o něm neslyšela. Jeho minulost je hnus.

  • Alena napsal:

   A ještě něco : sníží mu také důchod, když to byl estébák ??

 3. Richard Švehla napsal:

  Nacibolševici řízení Moskvou považují generála Pavla za největší hrozbu instalace nového velezrádce typu Klauzemana.
  Díky jejich špinavé kampani už napevno vím, že budu volit právě gen. Pavla.

  Takže: Díky, nacibolševici!

  • Zdeněk napsal:

   Papoušku ODS Švehla. Všichni prezidenti od roku 1948 byli komunisti. Dnešní kandidáti jsou také komunisti. Tak je jedno kdo bude prezident. Vaše IQ je houpací kůň.

  • Vy máte fantasii 😄
   Pávek bude rád za váš hlas.

  • petrph napsal:

   Tak nevím zda si to uvědomujete, ale generál Pavel už je generál ve výslužbě. Čiže ten už žádné české legie na Rusko nepovede. Jediné čehož může dosáhnout když bude zvolen prezidentem, že bude dělat křoví Fialovi.

   Nicméně, ale jestli píšete, „..za největší hrozbu instalace nového velezrádce“, tak to jste právě asi nedomyslel. Co je Vám doufám jasné, že ten kdo se probije do druhého kola proti Babišovi, ten stejně shrábne všechny hlasy jeho odpůrců Babiše (včetně Vašeho). Nebo ne? Takže teď se hraje o hlasy těch nerozhodnutých, jest to tak? Takže těm by se mělo vysvětlovat, proč by měli volit spíše bývalého komunistického oficíra než bývalého komunistického agenta…

   • Zdenda napsal:

    Zapomínáte ,že by se stal vrchní velitel ozbrojených sil ČR. A o to mu v té jeho kariéře jde .Dostat se na vrchol .

    • petrph napsal:

     Potiz je v tom ze pridomek Vrchni velitel ozbrojenych sil, ktery ma prezident z Ustavy neznamena vubec nic.Leda ze by pak mel Pavel radost kdyz bude jinejm oficirum pripinat medajle?
     Ale jinak, jak je znamo tak souhlas ke vstupu do valky musi dat parlament.

     • A. S. Pergill napsal:

      President může v případě nebezpečí ze zahraničí zdržovat nebo naopak urychlit mobilizaci.

   • Pavel napsal:

    Vlhké sny o „českých legiích“ se zdají pouze tobě, petříku.

  • Miloslav Pokorný napsal:

   Alespoň někdo dá křivopřísežníkovi hlas. Bude za něj rád.

  • Iva napsal:

   To je fakt, když je pro Moskvu tak nebezpečný, je to záruka, že je dobrý kandidát!

   • skeptik napsal:

    Dobrý kandidát? Možná přijatelněší, než Babiš, kdyby se ti dva pánové dostali spolu do druhého kola. Jinak těch kandidátů je asi dvacet, nejen dva, jak se nám snaží líčit Rusům sloužící propagandisté. A mezi těmi dalšími kandidáty jsou lepší kandidáti, než jsou Babiš a Pavel. Že mezi českými voliči je tak nízká politická gramotnost, že nejsou schopni tuto skutečnost vnímat, je bohužel naším neštěstím.

  • Jindřich Mitter napsal:

   Přesně tak. Ruská pátá kolony u nás Pavla nesnáší. To jsou paradoxy, co? Takže volíme Pavla.

 4. David napsal:

  Nevím jestli to byl falzifikát nebo originál od Renčína protože to je bohužel poplatné již delší dobu až do současnosti cituji“ naše lež a nenávist zvítězí nad vaší lží a nenávistí

  • Venca Mary napsal:

   Milý Davide, kdyby jsi četl článek a rozuměl psanému textu, tak by jsi pochopil , že to Renčín nemohl takto nakreslit, protože bohužel zemřel již před pěti lety, Poplatný a popletený jsi bohužel ty sám…..

   • Hanina napsal:

    Milý Venco, popletený! Davit svou poznámku myslel ke svému výroku. !!!!

   • petrph napsal:

    Že tedy musím doplnit, už jen na tomto drobném příkladu je opět vidět, že i ono „rozumět psanému textu“ je velice složité , protože ono to samo o sobě, bez dalších znalostí informací i vztahů nejde.

    I v té Vaší větě „.., že to Renčín nemohl takto nakreslit“ – je nutné se soustředit na to slůvko „TAKTO“ – a teprve pokud člověk ví, proč tam to slovíčko je a jaký to má význam, tak teprve pak tu větu správně pochopí, a teprve takto je ta Vaše věta pravdivá.

    Že bych si dovolil přidat vlastní výklad, ale ani tím se to bohužel nevysvětlí, ale naopak to bude ještě složitější..
    1) Samozřejmě že to byl pan Renčín, kdo ty obrázky původně nakreslil.
    2) A potom přišel někdo jiný a ten udělal z jejich kopií technicky KOLÁŽ. Což sice vypadá z hlediska „.. „rozumět psaného textu“ poměrně jednoduché, ovšem právnicky jest to velice složitý problém.
    Pokud oslovíte několik právníků a zeptáte se jich, jak je to v případě těch koláží s autorským právem, tak se Vám dostane velice složitého výkladu, protože krom našeho i bruselské právo jest v tom velice složité, a patrně doporučení, pokud v tom nelítají opravdu velké peníze, aby jste se to raději, v právním, soudním sporu vůbec nepokoušel řešit, ale raději potichu zaplatil, co po Vás kdo požaduje..:)))

 5. petrph napsal:

  To je fakt smutný, když si prostý občan musí ještě dalšími metodami odhalovat a opravovat publikovaná odhalení profíků.
  Jak jsem totižto po pár minutách i jen zběžného přečtení uvedených odkazů zjistit, tak onen text „„Renčín je borec, nebere si servítky“, patří k jinému obrázku, týkajícímu se – a jak napsáno i v další větě, spolku Milion chvilek a jeho bývalému předsedovi Mikuláši Minářovi v roce 2020.
  Takže pokud tento text se jménem pana Renčína, někdo spojuje s kresbou týkající se gen.Pavla, jest to rovněž manipulace – ale na druhou stranu.

  A je otázka pro které generace je ta double manipulace určena. Pro ty starš´í určitě ne, ty si určitě rychle uvědomí, že pan Renčín už je dávno na pravdě boží, takže určitě nevstal z hrobu aby dělal posmrtné vtipky na gen. Pavla.
  Ale to že někdo kreslí podobné kreslené vtipy jako pan Renčín /resp. provádí koláže jeho starš´ích kreseb/, a sám je publikuje jako vlastní satiru, to tahle generace, které se dostalo ještě kulturního vzdělání, přijme velice snadno, spíše to ještě ocení, a za žádný podvod to nepovažuje..
  Zato ty mladší generace , které už zase byly vychovávány v pochybné mediální pseudodemokracii pod heslem „kdo nejde s námi, jde proti nám“, by snad byly ochotné , uvěřit tomu, že to musel být hned nějaký agent Moskvy, nebo co :))))

 6. Martin napsal:

  Je mně fuk jestli to kreslil Renčín nebo ne,pro mně je bolševickodemokratický generál naprosto nevolitelný.

  • JUDr. Vladislav Štefka napsal:

   Jak nevolitelný ? a kdo tam bude na Hradě dělat předsedu ZO KSČ ?!?!

 7. Vlado1 napsal:

  – a teď hurá „fact chackovat“ Járu Cimrmana . . .

 8. Jimi napsal:

  Uvidíme komu se prospěchář, jež umí dobře převlékat kabát hodit do budoucího
  politického kšeftu.

  • Pavel napsal:

   Agent bureš na politické kšefty nikoho dalšího nepotřebuje. Jinak ale máš pravdu, bureš je prospěchář.

 9. Josef napsal:

  Kdy už konečně tento národ nebude do čela posílat komouše, kamkoliv a jakékoliv. Za to co naší zemi po roce s BENEŠEM udělali a dali ji do spárů Stalina a tím nás zařadili do pralesní ligy ,mezi africké a jiné rozvojové země. Takže soudruzi ,, odějděte a už se nevracejte. A to jak to dnes u nás vypadá,můžou zase komouši. Kdo se dostal k úvěrům a informacím o privatizaci. Kdo to řídíl z PROGNOSŤÁKU Klaus a jeho banda darebáků, vesměs nomenklatůrní kádry.Dlouhý komouš dnes řídí HK no k smíchu , komouš řídí podnikatele.Nebýt jich byla by ČSR celá a dnes jsme byli daleko dál.

  • A.S. Pergill napsal:

   Do spárů Stalina jsme se dostali na Jaltě a bylo to stvrzeno v Postupimi. Kdybychom se vzpěčovali, dopadli bychom jako Maďaři, kterým také Západ nepomohl a na to, aby porazili SSSR, prostě neměli.

  • petrph napsal:

   Jak vidíte, dostáváte se do rozporu. Na straně jedné tvrdíte že „.. nás zařadili do pralesní ligy ,mezi africké a jiné rozvojové země. „, Ovšem pak si stěžujete že kdo se dostal k  „informacím o privatizaci.“. Takže sám vidíte, že toho i po komunistech zbylo dost, že stálo za to to privatizovat..:)

 10. danicai napsal:

  Vadí mi, že bývalý předseda ZO KSČ a agent Pávek určený pro výzvědnou činnost na Západě proti Varšavské smlouvě s křivou páteří si dovolí kandidovat na presidenta. Bytostně. Pokud by nebyl 17. listopad, tak nám byl příkladným komunistou. Nepochopím, že takový člověk bez morálky může někomu imponovat. Zřejmě těm, kteří od něho očekávají protislužbu. Jinak si to nedovedu vysvětlit.

  • A.S. Pergill napsal:

   Imponuje zcela jasně lidem, kteří jsou stejných povahových rysů jako on, což se, mj. týká celé naší vlády.

 11. Milda napsal:

  Pokud by generál nebyl vpořádku, asi by se v NATO nedostal tak vysoko. Nu a pokud ho očerňují fašisti Adolfa Putina, tak bude na 100% ta pravá volba.

  • A.S. Pergill napsal:

   Přečtěte si něco o US armádě, která v NATO v podstatě velí. Ta je zcela apolitická a oni naprosto nerozlišují, za koho dotyčný bojoval (mnohdy k silné škodě věci). V NATO by udělali kariéru i Keitel a Jodl, kdyby je v Norimberku nepopravili. Protože po odborné vojenské stránce byli OK.

   • Pavel napsal:

    Máš tam chybu, lžirgile. Správně je to takto, Keitel a Jodl by udělali kariéru v rudé armádě. Proč ne, že když lidický vrah Max Rostock začal dělat kariéru v StB.

    • A.S. Pergill. napsal:

     Keitel a Jodl by udělali kariéru v NATO. Zak, jako soudruh Pavel. RA by je mezi sebe asi nepustila.

     • skeptik napsal:

      Já jsem si už několikrát kladl otázku, kde dělal před rokem 1989 kariéru Pergill/Šimůnek.

     • A.S. Pergill napsal:

      Nepotěším vás milý skeptiku, CSc. i habilitaci jsem získal až po revoluci, v 90. letech. Do té doby jsem nebyl kádrově dost OK.

     • skeptik napsal:

      Vaše názory prezentované na HP svědčí o něčem úplně jiném, stejně tak vaše studium VUMLu, o kterém jste se na HP několikrát zmínil.

  • josef napsal:

   … z dostupných psaných zdrojů je známo, že NATO takovéto kádry už nekádruje, protože tento náš kádr byl už předtím šéfem našeho gen.štábu.. Na tuto samou funkci, kterou měl náš kádr v NATO, byl mj. už v roce 1959 také bývalý generál SS Heusinger za Německo na kterém tehdy trval i samotný Konrad Adenauer… Čili i v NATO se lze dostat vysoko, protože tam u nich neplatí lustrační zákon – tak jako neplatil u nás na bývalou vojenskou rozvědku… Proto je z hlediska očisty náš kádr čistý jako lilie…

   • Pavel napsal:

    Z dostupných zdrojů je známo, že komunistickům pohrobkům jsou nacističtí zločinci včetně masový vrahů ve službách russovětska a jeho kolonií šumafuk (viz Max Rostock), protože se vlastně jedná o soudruhy, kteří dočasně zbloudili. Misto toho dostávají hysteráky, když dojde na západ, a to do té míry, že nejsou s to se souvisle vyjádřit … že josef.

  • Iva napsal:

   přesně tak!

 12. Pavel napsal:

  Tato doba je přímo úplatná názorům zdegenerované populaci současného myšlení části naší vlasti. A jednou budeme vzpomínat ,co naši spoluobčané dokázali vypustit z  mozkoven ,které v té době vlastnili.

 13. LUDĚK napsal:

  Je marný vysvětlovat že je rozdíl mezi třemi roky v Ksč nebo dvaceti a Pavel se omluvil na rozdíl od Babiše .Kdo v patnácti letech nastoupil na vojenskou školu automaticky se počítalo že ho naverbujou i Ksč.To je na generálu Pavlovi asi jedinej větší škraloup.Vše odčinil svou prací při NATO.Babiš třicet let budoval své impérium až přestřelil a lže .Jako Čech budu volit Češku nebo Čecha -hanba by mě fackovala ,volit Slováka ,jeden Husák stačil

 14. VLK napsal:

  Nebudu volit žádný zelený mozek,cesta do pekel.

  • Pavel napsal:

   Mám stejný názor. Podepisovač green dealu, bureš, rozhodně nepřipadá v úvahu.

 15. Jiří Kopal napsal:

  Jedině slušnej člověk a ne lhář a estébák, který vše uplácí, ale minulost se koupit nedá. jedině Pavel a nikdo jiný.

  • A.S. Pergill napsal:

   Křivopřísežník, který přísahal věrnost socialismu a Varšavské smlouvě a pak šel bojovat do řad NATO?

   • Pavel napsal:

    Jinými slovy lžirgil žije ve svém fantazijním světě, kde se východní blok nerozpadl.

 16. Equinoxe napsal:

  Petr Pavel for president, česky Petr Pavel na hrad. Hmm. Sice to asi splňuje definici volného překladu, ale spíš to ukazuje jak je i novinářům leccos volné

 17. Pavel Světlík napsal:

  Generál Pavel je nadstranický, odvážný, ale i skromný kandidát. V době, kdy je tak blízko ta děsivá válka, je nám všem svoji rozvahou a moudrostí moc potřebný. Jeho geopolitické čtení vlivu zejména Ruska i Číny bude cenou devizou pro budoucnost. A k obyčejným lidem v jejich nouzích má vskutku blízko. Nedávno jsme ho osobně potkali a i ti váhaví se pro něj rozhodli. Zkuste to i vy s ním promluvit tváří v tvář. Fešák navenek, ale hlavně v upřímném srdci.

 18. Tomáš napsal:

  Posledním prezidentem,který byl generálem byl L .Svoboda.Jeho životopis je znám,vypukla Velká válka,narukoval do c.a k. armády na ruskou frontu a zběhl do zajetí.Legie,návrat do ČSR a pokračování vojenské kariéry.Mnichov,útěk do Polska a dosti tajemný přechod a zajetí po porážce Polska v SSSR.Buzuluk,Kyjev ,Dukla a jmenování ministrem obrany,Vitězný Únor. Odchod z  armády ,vzestup v r. 1968 až ke zvolení prezidentem ČSSR.P.Pavel pochází z důstojnické rodiny ,celá jeho kariéra je vojenská.Po převratu v 11/89 vystupuje z KSČ a pokračuje v armádě dál,vojenské kruhy jej prosazují až do funkce v NATO. Armádu a bezpečnost nelze budovat bez návaznosti na kádry v minulem režimu .Odchod do penze a vyhlášení prezidentské kandidatury v prezidentské volbě1/2023.L.Svoboda byl vybrán po 21.srpnu 1968 mocenskou strukturou KSSS na funkci prezidenta.Byl pro legináře symbolem dějinné spravedlnosti.onemocněl a byl překážkou ,byl za něj zvolen G.Husák prezidentem.P.Pavel nemá žádné takové historické kontinuity ,je to kariérní důstojník,který dosáhl vrcholné vojenské hodnosti,nebyl nikdy politik a naše republika nemá takový vojenský význam ,aby byl zvolen prezidentem kariérní důstojník.To by musela nastat zvláštní konstalace ,abych jej volil v druhém kole.

 19. A.S. Pergill napsal:

  V době Palachova týdne v roce 1989 vyšel časopis Dikobraz s několikadenním zpožděním. Následně šla šuškanda, že v něm byl vtip od Renčína, jak dva častí hrdinové jeho vtipů pochodují Václavákem s ručníky, mýdlem a kartáči a jeden z nich říká „Doufám, že dnes poteče teplá“ (pro nepamětníky: policie tehdy rozháněla občany vodou z cisteren).
  Po revoluci vyšel v Dikobrazu článek, že žádný vtip nebyl, že to byla jen jakási technická závada, která vydání čísla opozdila, nicméně pan Renčín ten vtip dodatečně nakreslil – vyšlo to snad někdy v lednu 1990.

Přidávání komentářů není povoleno