Kandidát na prezidenta ČR armádní generál v.v. Petr Pavel. Foto: Petr Horník/ Právo/ Profimedia

Kreslíř Renčín si z Petra Pavla legraci nedělal. Falzifikát jeho vtipu ale koluje řetězovými e-maily

Napsal/a Jan Žabka 4. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Známý kreslíř Vladimír Renčín údajně nakreslil kreslený vtip o kandidatuře generála Petra Pavla na prezidenta. Falzifikát vtipu karikaturisty, který je již pět let po smrti, se šíří řetězovými e-maily minimálně od roku 2020. Ve skutečnosti jde však o koláž dvou jiných Renčínových vtipů, které v minulosti publikoval v deníku Právo.

Na obrázku Bůh s andělem pozorují dav lidí s transparentem: „Petr Pavel for president (česky Petr Pavel na Hrad)!“ Text pod obrázkem pak vyjadřuje reakci jedné z náboženských postav. „Nic o tom nevím, že by chtěli být presidenty. Nechcete si v Čechách nejdřív prolustrovat jejich minulost? Ještě máte do voleb dost času,“ říká.

Falzifikát Renčínových kreslených vtipů, který se šíří přes řetězové e-maily. Foto: HlídacíPes.org

Přestože slovní hříčka, kdy autor falzifikátu zaměňuje generála Petra Pavla za svatého Petra a Pavla, může pro někoho vypadat „Renčínovsky“, není tomu tak. To, že by Vladimír Renčín vtip reagující na Pavlovu kandidaturu nakreslil, je zcela nemožné. 

Zemřel totiž v roce 2017, tedy v době, kdy byl Pavel ještě předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance a o jeho kandidatuře na českého prezidenta se ani nespekulovalo.

Petr Pavel terčem „řetězáků“

Jednoznačný důkaz, že jde o nově upravenou kresbu, nabízí i porovnání s původními Renčínovými díly. Původní obrázky, z nichž je falzifikát poskládán, vypátral elektronický magazín o karikatuře e-Gag už v roce 2020.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.


Zfalšovaný vtip je ve skutečnosti koláží dvou upravených Renčínových kreseb publikovaných v deníku Právo v roce 2009 a 2014:


Petr Pavel, který je v současnosti na základě předvolebních průzkumů považován za favorita voleb, je terčem řady řetězových mailů: podle databáze spravované Českými elfy je v současnosti nejčastější „prezidentskou obětí“ řetězových zpráv.

Ty ho ve většině případů vykreslují v negativním světle v souvislosti s jeho komunistickou minulostí. To je také téma, které v posledních týdnech rezonuje některými mainstreamovými médii.

Kreslený vtip o Pavlovi, s podotekem „Renčín je borec, nebere si servítky“, koluje internetem společně s dalšími falzifikáty Renčínových výtvorů. Ty „reagují“ většinou na spolek Milion chvilek či jeho bývalého předsedu Mikuláše Mináře.

@hlidacipes Blíží se prezidentské volby 2023 a s nimi i manipulace o kandidátech či od kandidátů. Budeme to sledovat! První se týká generála Petra Pavla. #volby2023 ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org


Projekt „Žurnalistikou na TikToku proti dezinformacím a informačnímu chaosu“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)