Ukrajina, Charkov. Foto: Profimedia

Kreml recykluje příběhy z jiných válek. Třeba o obchodech s lidskými orgány

Napsal/a Robert Břešťan 24. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Některé z příběhů, jež vypráví ruská propaganda, jsou známé z dřívějších válek, například v bývalé Jugoslávii, v Kosovu či v Jižní Osetii. Cílem je utvrzovat domácí a světové proruské publikum v tom, že Kreml vlastně na Ukrajině bojuje proti zlu a za správnou věc.

Čekání na transplantaci orgánů jako je srdce, játra či ledviny lze prý urychlit – když člověk ví, kde má hledat, na koho se obrátit a má připraveno pět tisíc eur a více. Tvrzení o tom, že za války bují na straně nepřítele nelegální obchod s lidskými orgány se opakovaně vrací – pracuje s ním i aktuální ruská propaganda.

Ta v sérii textů, jež pravidelně vycházejí v ruských médiích, a jsou tedy určeny primárně pro domácí publikum, tvrdí, že obchod s orgány na Ukrajině se rozrostl poté, co kyjevský režim přijal zákony, které výrazně zjednodušily práci specialistů na transplantace v zemi.

Potvrzuje se tím i skutečnost, že dobře připravené dezinformační kampaně by měly obsahovat prvky pravdy: Ukrajina skutečně před dvěma lety osvobodila transplantace orgánů od DPH. Šlo ale o evropskou harmonizaci legislativy, ne důkaz podpory nelegálních obchodů.

Faktem také je, že obchod s orgány je výnosným byznysem pro mezinárodní organizovaný zločin a černý trh s lidskými orgány nepochybně dlouhodobě existuje.

Jak Putin zachraňuje děti

V ruských médiích se opakovaně objevují zprávy, že orgány zabitých ukrajinských vojáků jsou k prodeji v obchodech na takzvaném darknetu. Nechybí tvrzení, že ukrajinský stát krvavé obchody nejen kryje, ale i podporuje a získává z něj „příjmy ve výši zhruba sedmi procent svého rozpočtu“. 

Na sérii textů ruské propagandy dlouhodobě upozorňuje tým East Stratcom Task Force, který má v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace.

Ruská obvinění jsou založena na neidentifikovaném ,zdroji‘ bez jakýchkoli důkazů a odpovídají předchozím opakovaným prokremelským dezinformacím o obchodování s dětmi ze strany ukrajinských úřadů, které byly již několikrát vyvráceny,“ shrnuje EU Stratcom.

Ruská propaganda se také snaží propojit ukrajinského prezidenta Zelenského a jeho okolí právě i s údajnými organizovanými únosy dětí: jak kvůli nelegálnímu odběru orgánům, tak za účelem sexuálnímu otroctví.

Jsou to přitom právě ruští představitelé – včetně prezidenta Vladimira Putina – koho Mezinárodní trestní soud viní z nezákonné deportace dětí z okupovaných oblastí Ukrajiny.

Kremelská média to ovšem prezentují tak, že Putin děti z Ukrajiny zachraňuje.

Rusko versus satanisti 

Podobné „zaručené informace“ se objevovaly i v době války v bývalé Jugoslávii či v Kosovu. Ruská strana z obchodu s lidskými orgány obviňovala i Gruzii – v době, kdy Rusko v létě 2008 vtrhlo do Jižní Osetie.

Do údajného obchodu s lidskými orgány na Ukrajině jsou také podle kremelských médií zapojeni právě i lidé z Kosovské osvobozenecké armády.

Ti – jak tvrdí ruská propaganda – byli nejen souzeni za obchodování s orgány mrtvých srbských vojáků i civilistů během války v Jugoslávii, ale na Ukrajině prý bojují jako žoldáci.

Faktem je, že obvinění z nelegálního odebírání lidských orgánů se v době války v Kosovu objevila, žádné vyšetřování je ale nakonec nepotvrdilo.

Některá tvrzení ruské propagandy jdou tak daleko, že ruskému publiku jako fakt předkládají „informace“ o tom, že „některé nóbl restaurace na Západě nabízejí jako speciality jídla z lidského masa“.

Rozvíjí se tak oblíbená prokremelská tvrzení o tom, jak jsou Západoevropané dekadentní a podléhají například satanistickým rituálům.

Jak konstatuje EU Stratcom: „Z toho se odvíjí propagandistický postoj, že Rusko nesmí ve válce s Ukrajinou prohrát a že jde o víc než jen o přežití Ruska. A že každý vnímavý Němec, Američan či Angličan musí mít zájem na ruském vítězství, protože Rusko je přece na straně dobra.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)