Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Král Zeman Milostivý, jak se správně smaží řízek a velikonoční poselství z daleké minulosti

Napsal/a Robert Malecký 3. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Končí nám týden, v němž se ukázalo, že se ministr školství Petr Gazdík tolik chtěl vyrovnat svým kolegům Michalikovi, Polčákovi a Farskému, až si taky dopřál nějaký ten skandálek. Záležitost ještě není uzavřena, ale když to tak půjde dál a najdou se ještě dva, tři, bude pomalu v průšvihu celá členská základna STANu. Vítejte u komentovaného přehledu týdne, pojďme rychle ke strojům.

  • Prezident Miloš Zeman udělal, co musel, aby organizovaná mafiánská struktura v jeho okolí nepřišla o svého klíčového muže na lesní práci. Omilostnění šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka je zajímavé snad jen tím, jak odpadly poslední zbytky skrupulí, které ještě na Hradě zůstaly. Tvrzení, že se v nejbližším okolí prezidenta republiky pohybují mafiáni, nezní vůbec nadneseně, když si poslechneme třeba státního zástupce Jiřího Pražáka, který případ lánské rozkrádačky dozoroval.

„Předpokládal jsem, že nemohou dopustit, aby případně začal vypovídat.“
(Jiří Pražák pro iRozhlas.cz, 30. března)

To zní dobře, máme radost, zákon omerty nám v českém bahnitém rybníčku ještě chyběl. Pak je tu samozřejmě Zemanova další otočka, tentokrát ve věcech udělování milostí. 

„Sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdávám a přál bych si, aby byla změněna Ústava takovým způsobem, aby jakýkoli můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít. A to je jeden z mých závazků mé prezidentské funkce.“
(Miloš Zeman v inauguračním projevu, 8. března 2013)

Tak to halt trochu nevyšlo, no. Dál.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Již zde bylo několikrát zmíněno, jak se internetová úderka členů hnutí ANO pustila do vlády Petra Fialy. Nemají do čeho píchnout, tak tweetují, na tom není nic moc nepochopitelného. Nic ale nedokáže stádo politické divize Agrofertu rozčílit víc, než když se sáhne na dotace pro Penam nebo povinné přimíchávání biosložky do nafty. Viník je jasný – ministr průmyslu a obchodu.

Jak by to vypadalo, kdyby třeba na ministerstvu zemědělství neseděl nestranný politik, ale věrný podřízený stínový ministr za ANO Karel Tureček, ukazuje následující příspěvek.

To je nám ale dojemná starost o pupky českých jedlíků. Od ministra zemědělství jakékoli vlády bychom ovšem čekali lepší znalosti v resortu. Třeba základní fakt, že oblíbený smažený řízek se připravuje zásadně na sádle.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • V týdnu zasedala sněmovna, což je vždy příležitost detailně zkoumat nejspodnější proudy naší veřejné debaty – aktuálně střižené do módu „Ukrajina ano, ale našilidismus taky“. Zjištění není překvapivé – když se konečně dobereme dna hnoje, odspodu se ozve zaťukání: Tady Okamura.

„Vláda se chová k cizím jako k našim, ale zároveň k našim jako k cizím.“
(Tomio Okamura při projednávání prodloužení nouzového stavu, iDNES.cz, 29. března)

Srovnáním těchto zdánlivě kontradiktorních výroků docházíme k logickému závěru, že se vláda chová ke všem stejně, což je tak správně a tak to má být. Výrokovou logiku Tomio Okamura na chemické průmyslovce jistě probíral, stačí si jen znalosti trochu oprášit.

  • Blíží se nám Velikonoce a my si tento krásný svátek připomeneme v rubrice výroků, které uzrály jako dobře uleželý syreček. První sem dáváme s jistou dávkou nostalgie po moudrosti a vřelosti slov bývalé ministryně financí:

Druhý příspěvek naopak s ulehčeným a malinko škodolibým konstatováním, že Babiš skutečně loni žádal naposledy. I když z trochu jiných důvodů, než by sám chtěl.

Tak klidnou mysl, někdy se věci dějí celkem správným směrem.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)