Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Mariána Kotleby,

Kotleba neuspěl s trestním oznámením na Post Bellum. Narazil na historická fakta

Lidová strany Naše Slovensko slovenského politika Mariána Kotleby podala vloni na podzim trestní oznámení „na neznámého pachatele“ za propagaci sionismu na výstavě společnosti Post Bellum. Policie trestní oznámení odmítla.

Kotlebovcům se nelíbila výstava k 70. výročí konce 2. světové války, kterou v Banské Bystrici pořádala slovenská „odnož“ společnosti Post Bellum. Ta v Česku i na Slovensku dlouhodobě mapuje životní příběhy obětí diktatur 20. století – komunismu a nacismu.

Co se nelíbí Kotlebovi

Trestní oznámení na “podezření ze spáchání trestného činu podpory hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod” osobně podal tajemník Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko Martin Beluský.

Od roku 2013 je Marian Kotleba předsedou (županem) Banskobystrického samosprávného kraje. Nově uspěl i v nedávných slovenských parlamentních volbách. Jeho strana získala v parlamentu 14 křesel.

Proti Kotlebovi se čerstvě otevřeně vymezil slovenský prezident Andrej Kiska. „Kromě toho, že pochoduje v uniformě s pochodní, tak prohlašuje, že Slovenské národní povstání je jednou z nejsmutnějších událostí v dějinách našeho státu. Říká, že Židé, kteří byli odvlečeni za (válečného) slovenského státu a zahynuli, že to není náš problém, protože my jsme slovenský národ a ne židovský. Kotleba je fašista,“ řekl Kiska podle medií během své dnešní návštěvy na středním Slovensku.

Za neonacistu považuje Mariána Kotlebu i šéf českého PostBellum Mikuláš Kroupa.

„Panu Kotlebovi se nelíbil příběh paní Štefánie Lorándové, která přežila Osvětim, zachránila stovky židovských uprchlíků, falšovala jim doklady a dostávala je do Palestiny, kde mnozí vstoupili do armády a bojovali proti takovým jako je pan Kotleba. Ona sama pak za odboj málem zaplatila životem,“ shrnul podstatu výhrad předseda Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Štefánie Lorándová byla za války členkou sionistického hnutí Hašomer Hacair a Ludová strana v trestním oznámení, argumentovala mimo jiné rezolucí OSN z roku 1975 odsuzující sionismus jako „formu rasismu a rasové diskriminace”.

Rezoluci však navrhly arabské státy a prosadily ji s pomocí států někdejšího socialistického bloku v čele s SSSR. Jde přitom o politicky motivovanou protiizraelskou rezoluci, jež byla v prosinci 1991 v OSN revokována.

Slovenská policie se případem začala zabývat, ale trestní oznámení na Sandru Polovkovou ze slovenského Post Bellum odmítla už na konci loňského roku jako nedůvodné (dokument ke stažení ZDE). Kotlebova strana ale proti rozhodnutí podala stížnost. Argumentuje mimo jiné tím, že „vyšetřovatel se nedostatečně obeznámil s problematikou sionistického hnutí i samotného hnutí Hašomer Hacair“.

Stížnost na vyšetřovatele

„Sandra Polovková se dostavila na výzvu policie na služebnu, kde příslušníkovi vysvětlila, co bylo Hašomer Hacair na území Československa před válkou, během i po ní. Poznamenala, že si všichni z Post Bellum děláme z Kotleby legraci a jeho oznámení považujeme za absurdní,“ popsal vývoj případu Mikuláš Kroupa.

Z policejního zápisu pak plyne, že Martin Beluský sice trval na tom, že „sionismus prosazuje své cíle prostřednictvím násilí a terorizmu a je založen na rasové diskriminaci“, ale jak napsala policie, „k hnutí Hašomer Hacair oznamovatel neuměl uvést nic“ .

„Rád bych všechny podobně neobeznámené a zmatené neonacisty informoval, že policie – po tom co oslovila různé profesory a odborníky, kteří se posudky zastali Post Bellum – pochopitelně trestní oznámení odmítla,“ shrnul na své facebookové stránce Mikuláš Kroupa.

„Hašomer Hacair byla mládežnická organizace podobná skautským oddílům. Členové chodili na výlety, zajímali se o dějiny Izraele, bojovali v SNP, během války a po ní usilovali, aby se členové hnutí dostali na území Palestiny, vstupovali do protinacistických spojeneckých armád, po válce se zapojili do zakládání nového státu Izrael,“ doplnil Kroupa.

V době druhé světové války hnutí zachránilo stovky lidských životů, členové většinou s falšovanými doklady, ukrývali židovské občany, převáděli je přes hranice a jinak pomáhali židovským rodinám. „Je to naopak nacismus a neonacismus kdo používá k prosazení svých cílů násilí a terorismus a je založen na rasové diskriminaci,“ zdůrazňuje Kroupa.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Michal Breškovec napsal:

  Skoro by to bylo k smíchu, nebýt to spíš k pláči. Ten slovenský fuhrer by potřeboval pořádně nakopat gatě a vyexpedovat k němu podobným do Ruska, tam ať si v tom skanzenu kreatur v klidu hnijí.

 2. český maloměšťák napsal:

  Je fenomen „Kotleba “ součástí zdejší kultury – vycházející prý z judaisticko-křesťanských tradic ?
  Hodlají ti, kdož vykřikují, že zdejší kulturu musíme bránit proti islámským vetřelcům, hájit i tuto součást kultury ?
  To není ironie, to je docela závažná otázka.
  Otvírá spoustu dalších podotázek významných týkajících se kulturotvorebných formací, institucí(svoboda slova, vzdělanost, tradice….).
  Za sebe si myslím že ano – že pan Kotleba zdá se být nikdy nehynoucí součástí zdejší kultury.
  Bohdá (a politický establishment) že na věčné časy okrajovou.

  • Petr Homoláč napsal:

   Proč vy se neživíte politikou? Asi protože takovyhle blábol by neskousl ani volič Zemana. Gratuluji.

   • český maloměšťák napsal:

    Neživím se politikou z toho důvodu , že by mě takoví mí slintalové jako jste Vy, unudili k smrti.

   • Josef napsal:

    Pane Petře, opravdu nemá smysl zabývat se bláboly provokatérů v ruských službách píšících zde pod nickem český maloměšťák. Děláte přesně to, co oni chtějí.

 3. A. N. K. napsal:

  V každé společnosti je jisté procento lidí nespokojených se svým uplatněním ve společnosti. Přiznat si, že je to dáno nedostatečnou pílí, mizerným vzděláním nebo dokonce podprůměrným IQ vyžaduje životní moudrost. A ta je vzácným artiklem. Takže nabídka demagogických receptů odpovídá poptávce lidí, kteří potřebují přenést odpovědnost za své životní selhání na někoho jiného. Nejlépe na toho, komu závidí. To je něco jako přírodní zákon. Proto se k moci stále dostávají Leninové, Hitlerové, Stalinové nebo jejich miniatury – Kotlebové. Asi by pomohla kvalifikovaná výuka dějepisu nejen ve školách, ale i ve veřejnoprávních médiích.

 4. Petys napsal:

  Jméno pana Kotleby pochází očividně z pojmu Vykotlaná Leb.

 5. Jozefko napsal:

  Nič o ñom neviete tak načo ho riešite ? Riešte si svoje české problémy

  • Josef napsal:

   To právě děláme pane Jozefko a české problémy si řešíme. Ten váš Vykotlaná Leb je bohužel inspirací a příkladem pro podobně vykotlané leby u nás.

Přidávání komentářů není povoleno