Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Královna Alžběta II. Foto: TASR / Profimedia
,

Konspirátoři mají svou verzi úmrtí Alžběty: Po smrti ještěří královny prý přichází věk Slovanů

Na smrt britské královny Alžběty II. okamžitě zareagovali i autoři konspiračních teorií. Podle nich panovnice například nebyla lidského původu, ale takzvaným reptiliánem, či měla být už dávno po smrti. Dezinformátoři úmrtí královny zasazuji také do kontextu spletité konspirační teorie QAnon.

„Hlavní ještěr je mrtev. Kdo ví, ten ví, že už rok není mlok. Kdo neví, ten neví a pro toho umřel dnes. A také ani netuší, že nebyl lidského původu,“ lze se například dočíst na česko-slovenském účtu SPRÁVY z DOMOVA a ZO SVETA na sociální síti Telegram.

Jde o konspirační teorii, podle které Alžběta II., společně s dalšími světovými lídry, měla být jedním z takzvaných reptiliánů – ještěřích bytostí, které údajně ovládají světový řád.

Česká a slovenská konspirační scéna tak opět pohotově využila mimořádné situace, aby udržela pozornost svých fanoušků, díky kterým provozuje svůj byznysový či vlivový model.

Přichází „nadvláda Slovanů“?

Reptiliánská teorie funguje hlavně jako mýtické vysvětlení pro člověka často nepřehledného fungování světa a politiky. V rámci ní je běžně za ještěra považován i ruský prezident Vladimir Putin.

V době války na Ukrajině však dezinformátoři využívají proruský narativ, a tak údajnou „ještěří královnu“ kladou do kontrastu právě s Putinem a Slovany:

„Putin po jednom setkání s královnou svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady a sdělil jejím udiveným členům, že světu vládnou zlé entity, které ‚nejsou lidského původu‘. Řekl jim, že se mu několikrát před očima proměnila na reptiliánskou entitu a že se k ní proto odmítá přibližovat,“ konspiruje dále zmiňovaný účet.

Podle jiného příspěvku zase přichází nadvláda Slovanů. „Masky padly. Satan ještěr byl oficiálně vypnutý. 9. 9. 2022 bude pod kontrolou světelných sil aliance, je to poslední brána, která spustí zhroucení anglosaského satanského systému zotročování světa,“ píše se v příspěvku spolu s tím, že „začíná zlatá éra, kterou budou řídit Slovanské národy na 25 936 roků“.

QAnon a symbolické číslo 17

Podle dalšího „alternativního“ pohledu na úmrtí britské královny byla Alžběta II. po smrti již dávno, ať už několik let nebo měsíců. O zveřejnění se měly údajně postarat takzvané „bílé klobouky“, údajně pozitivní aktéři v rámci komplikované spiklenecké teorie QAnon, kteří odtajňují veřejnosti pravdu o světě.

Důkazem má být datum oznámení královnina úmrtí 8. září, jehož součet čísel dne a měsíce dává dohromady sedmnáct a písmeno „q“ (údajně odkazující na QAnon) je sedmnáctým písmenem v abecedě.

QAnon popisuje současný svět jako takzvaný „deep state“, česky hluboký stát, který je podle přívrženců této teorie ovládán elitami jako satanisté, kanibalové, sexuální predátoři a obchodníci s dětmi. Jde o kombinaci různých spikleneckých teorií, jejíž kořeny jsou v americké ultrapravicové komunitě.

Součástí teorie je i specifický slovník, který čím dál častěji využívají i češti konspirátoři. Jde o výrazy jako aliance světla, zmíněné bílé a černé klobouky, číslo 17, písmeno „q“ nebo zkratku WWG1WGA, která v českém překladu znamená „kam jde jeden z nás, tam jdeme všichni“.

Jedním z šiřitelů této teorie je v Česku je Pavel Zítko, který se v dezinformační komunitě zviditelnil především v době pandemie koronaviru, jako odpůrce očkování. Zítko je jedním z takzvaných komerčních dezinformátorů, kteří za šíření údajné „pravdy“ od lidí vybírají peníze.

„Pavel Zítko, který pronásleduje a vyhrožuje vědcům a lékařům, žádá od internetových důvěřivců finanční příspěvky. Ti mu pošlou třeba i poslední stovku z důchodu. Sám Zítko přitom jezdí v autě za dva miliony korun, byť má milionové dluhy a je v exekuci. Z příspěvků od často sociálně a ekonomicky slabých lidí si platí například luxusní hotel, nákupy v Makru, vybírá hotovost nebo kupuje benzin do auta, o kterém si jeho finanční podporovatelé mohou nechat jen zdát,“ napsal o něm analytik Roman Máca, který konspirační scénu v Česku dlouhodobě sleduje.

Hajlující královská rodina

Foto: HlídacíPes.org

Spolu s výše zmíněnými teoriemi se šíří i příběh o tom, že Alžběta II. byla stoupenkyně nacismu. Jako údajný důkaz dezinformátoři nabízí jak zmanipulované snímky, tak skutečné historické záběry, které interpretují v zavádějícím kontextu.

Jedním z hojně šířených snímků dezinformačními kanály je titulní strana britského bulvárního deníku The Sun, který v roce 2015 získal záběry, kde královská rodina hajluje: „Jedna fotka za tisíc slov, kterou vám mainstream neukáža,“ píše Danny Kollár, nejpopulárnější účet na českém a slovenském Telegramu.

Už však nedodává, že jde o záběry z roku 1933 až 1934, kdy Alžbětě II. bylo sedm let a bylo to v době, kdy málokdo tušil, kam se režim diktátora Adolfa Hitlera bude ubírat.

V tomto kontextu se šíří i fotka hajlující Alžběty II. již jako britské královny. Snímek je však fotomontáží fotografie z roku 1953 pořízené těsně před korunovací. 

Zmanipulovaná fotografie se šíří přiložená k fotografii královny, která má na sobě ukrajinskou vlajku, což odkazuje na proruské dezinformační příběhy o tom, že Ukrajina je fašistický stát. I tato fotografie je však zmanipulovaná, královna na sobě ukrajinskou vlajku nikdy nenosila.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Ta víra na reptiliány může končit i tragicky. Doporučuji skvělou detektivku pana Velínského „Kletba rodu Cajthamlů“.

  Druhou věcí je, že britská vládnoucí dynastie je částečně německého původu (což vzniklo tak, že dlouhá léta byl britský král současně Hannoverským kurfiřtem). A své udělala i královna Viktorie, která na kontinent provdala mnohé ze svých dcer (byla, MMCH nositelem genu pro hemofilii, který se projevil u posledního Romanovce, syna posledního cara, také byl s ní příbuzný) a ten gen roztahala po celé Evropě (v učebnicích biologie či genetiky se dají příslušné rodokmeny najít).

  Britská vysoká šlechta sympatizovala s nacismem, ostatně proto se vydal Hess do Velké Británie. Patrně proto byl doživotně držen v izolaci, aby nebyly kompromitovány osobnosti z britské politické scény – byly mu i zakázány návštěvy příbuzných.
  Ostatně, kdyby se Eduard VIII nevzdal v prosinci 1936 trůnu, je možné, že by Velká Británie bojovala ve druhé světové válce po boku Německa.
  Dědictvím těch sympatií až kolaborace s Německem byla i Mnichovská dohoda.

  • Pavel napsal:

   O tom jak málo víš o nejen o 2sv jsi už dokál nekolikrát, takže to bláboly na téma hess už nemusíš potvrzovat.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud byste četl i něco jiného než brožurky politického školení mužstva, tak byste věděl, že se o tom mezi historiky už léta diskutuje. Ten jeho trest totiž dost „vyčnívá“, protože stačil z toho Německa uletět tak brzy, že se jeho zločinných aktivit v podstatě nemohl účastnit. Mnozí, co toho měli na krku víc, vyvázli buď bez trestu, nebo jen s pár roky.
    A, mimochodem, Norimberský tribunál se „proslavil“ odsouzením Němců za masakr v Katyni, přitom musel dost jasně vědět, že to spáchali sověti. Zlí, leč dobře informovaní jazykové dokonce tvrdí, že spolupachatelé tohoto masakru byli v sovětské části NT.
    A ta Katyň je také jedna z „konspiračních teorií“, které se nakonec ukázaly být pravdivé.

    • Marcin Prcinka napsal:

     Prej diskutuje mezi historiky – pán asi myslí sebe a partu systémem zdeformovaných „odb(p)orníků“ – miluji tyhle „dobře informované lidi“ a zároveň mi je líto v jak těsné klícce musí žít, neb každý po své cestě jde, ale jen slepý následuje (třeba ty informované jazyky)…. přeji krýsný zbytek života v světě temna.

 2. Dagmar napsal:

  Čas ukáže. Dosud se mnoho konspirací proměnilo v realitu.

  • Pavel napsal:

   Vlhké dojmy co se „proměnilo v realitu“ je třeba doložit, jinak budeš pro smích.

   • A. S. Pergill napsal:

    Např. tolikrát prodiskutovaná Mitterandova rakovina prostaty, zuřivě fašistickým hnojem popíraná (dokonce se snahou soudit šiřitele této pravdivé informace), dokud na ni nezemřel.
    U nás opakovaně lhali a lžou ekologové a byli opakovaně ze lží usvědčeni.

   • Mario Pekotelli napsal:

    Doložit? Koukni se kolem sebe. Myslím že poslední dva roky hodně prozradili, co je a není konspirace. Je super, že všichni v tom žijí, ale duté hlavy potřebují „důkazy“ a při tom je mají pod nosem. Nebuďte líný a probuďte se, víc není třeba, vše ostatní je lenost a nevědomá obrana nefunkčního systému.

 3. Tanja napsal:

  No pokud Putler by mněl být tím dobrakem tak za to by u těch konspiratoru vybírala ty peníze já za ztrátu časů.

 4. wenkovan napsal:

  Už zase tady potlačují pravdu. Všechno, čemu se pan Žabka vysmívá, je pravda pravdoucí, kterou jsou ale schopni akceptovat jen lidé s otevřenou myslí. Ostatní jsou jen otroky a obětmi reptiliánů.

 5. Miroslav napsal:

  Já jsem tušil, že nemusím ten Telegram stahovat. Vždyť můj „oblíbený,, hlidacipes mi zde vše přenese.

 6. Pavel napsal:

  Ten QR kód na konci s žádostí o příspěvek je docela ironický, vzhledem k obsahu textu nad ním.

  • Vlastimila napsal:

   Také jsem se pousmála nejen nad článkem ale hlavně nad QR kódem. S tou nákloností k Německu Královské rodiny ukázal i mladý princ Harry v nacistické uniformě. Co k tomu dodat.

  • Ava napsal:

   Souhlasim 👍. Lépe to ani vyjádřit nelze.

 7. Elvis napsal:

  A teď si dáme Obušku z pytle ven.

 8. Frank Zappa napsal:

  Lidé, kteří dlouhodobě žijí a přemýšlejí pod vlivem masivních konspirací postupně ztratí schopnost rozlišit mezi tím, co je realita a tím, co jsou jen nástroje na ovládání myšlení společnosti – romantické pohádky pro dospělé. Část populace vám pak věří třeba na mořské panny, Marťany, běhání kosmonautů po Měsíci apod. Ale kdo ví..

  Rozlišovat podstatné a nepodstatné, to umí analytici tajných služeb, jenže ti vypouštějí informace až podle daného scénáře. No a to je taky svým způsobem konspirace.

  • wenkovan napsal:

   A podle čeho může řadový občan rozlišit, co je a co není realita?

   • Frank Zappa napsal:

    Těžko říct… Pokud mu vymývají mozek hodně dlouho, tak ta psychologická škoda může být už de facto nevratná. Takže kdo ví.

  • Little Witch napsal:

   Lidé, kteří dlouhodobě schovávají hlavu do písku, přestávají vnímat realitu a ztrácí schopnost vyhledávat relevantní informaci, porovnávat fakta, analyzovat svědectví… Vy, pravděpodobně patříte k těm, kteří zavrhnou všechny záznamy z měsíce s výjimkou těch, „pravdivých“, které Stanley Kubrick natočil v Nevadě.

   • Frank Zappa napsal:

    Ano, ale bohužel, valná část populace nemá vůbec čas ani chuť si něco ověřovat, natož jít v uvažování do hloubky… Samozřejmě, něco bude časem odtajněno jako třeba scénář tajné operace „Northwoods“ nebo záležitosti kolem Tonkin incidentu, ale to až po mnoha a mnoha letech.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.