Královna Alžběta II. Foto: TASR / Profimedia

Konspirátoři mají svou verzi úmrtí Alžběty: Po smrti ještěří královny prý přichází věk Slovanů

Napsal/a Jan Žabka 9. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Na smrt britské královny Alžběty II. okamžitě zareagovali i autoři konspiračních teorií. Podle nich panovnice například nebyla lidského původu, ale takzvaným reptiliánem, či měla být už dávno po smrti. Dezinformátoři úmrtí královny zasazuji také do kontextu spletité konspirační teorie QAnon.

„Hlavní ještěr je mrtev. Kdo ví, ten ví, že už rok není mlok. Kdo neví, ten neví a pro toho umřel dnes. A také ani netuší, že nebyl lidského původu,“ lze se například dočíst na česko-slovenském účtu SPRÁVY z DOMOVA a ZO SVETA na sociální síti Telegram.

Jde o konspirační teorii, podle které Alžběta II., společně s dalšími světovými lídry, měla být jedním z takzvaných reptiliánů – ještěřích bytostí, které údajně ovládají světový řád.

Česká a slovenská konspirační scéna tak opět pohotově využila mimořádné situace, aby udržela pozornost svých fanoušků, díky kterým provozuje svůj byznysový či vlivový model.

Přichází „nadvláda Slovanů“?

Reptiliánská teorie funguje hlavně jako mýtické vysvětlení pro člověka často nepřehledného fungování světa a politiky. V rámci ní je běžně za ještěra považován i ruský prezident Vladimir Putin.

V době války na Ukrajině však dezinformátoři využívají proruský narativ, a tak údajnou „ještěří královnu“ kladou do kontrastu právě s Putinem a Slovany:

„Putin po jednom setkání s královnou svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady a sdělil jejím udiveným členům, že světu vládnou zlé entity, které ‚nejsou lidského původu‘. Řekl jim, že se mu několikrát před očima proměnila na reptiliánskou entitu a že se k ní proto odmítá přibližovat,“ konspiruje dále zmiňovaný účet.

Podle jiného příspěvku zase přichází nadvláda Slovanů. „Masky padly. Satan ještěr byl oficiálně vypnutý. 9. 9. 2022 bude pod kontrolou světelných sil aliance, je to poslední brána, která spustí zhroucení anglosaského satanského systému zotročování světa,“ píše se v příspěvku spolu s tím, že „začíná zlatá éra, kterou budou řídit Slovanské národy na 25 936 roků“.

QAnon a symbolické číslo 17

Podle dalšího „alternativního“ pohledu na úmrtí britské královny byla Alžběta II. po smrti již dávno, ať už několik let nebo měsíců. O zveřejnění se měly údajně postarat takzvané „bílé klobouky“, údajně pozitivní aktéři v rámci komplikované spiklenecké teorie QAnon, kteří odtajňují veřejnosti pravdu o světě.

Důkazem má být datum oznámení královnina úmrtí 8. září, jehož součet čísel dne a měsíce dává dohromady sedmnáct a písmeno „q“ (údajně odkazující na QAnon) je sedmnáctým písmenem v abecedě.

QAnon popisuje současný svět jako takzvaný „deep state“, česky hluboký stát, který je podle přívrženců této teorie ovládán elitami jako satanisté, kanibalové, sexuální predátoři a obchodníci s dětmi. Jde o kombinaci různých spikleneckých teorií, jejíž kořeny jsou v americké ultrapravicové komunitě.

Součástí teorie je i specifický slovník, který čím dál častěji využívají i češti konspirátoři. Jde o výrazy jako aliance světla, zmíněné bílé a černé klobouky, číslo 17, písmeno „q“ nebo zkratku WWG1WGA, která v českém překladu znamená „kam jde jeden z nás, tam jdeme všichni“.

Jedním z šiřitelů této teorie je v Česku je Pavel Zítko, který se v dezinformační komunitě zviditelnil především v době pandemie koronaviru, jako odpůrce očkování. Zítko je jedním z takzvaných komerčních dezinformátorů, kteří za šíření údajné „pravdy“ od lidí vybírají peníze.

„Pavel Zítko, který pronásleduje a vyhrožuje vědcům a lékařům, žádá od internetových důvěřivců finanční příspěvky. Ti mu pošlou třeba i poslední stovku z důchodu. Sám Zítko přitom jezdí v autě za dva miliony korun, byť má milionové dluhy a je v exekuci. Z příspěvků od často sociálně a ekonomicky slabých lidí si platí například luxusní hotel, nákupy v Makru, vybírá hotovost nebo kupuje benzin do auta, o kterém si jeho finanční podporovatelé mohou nechat jen zdát,“ napsal o něm analytik Roman Máca, který konspirační scénu v Česku dlouhodobě sleduje.

Hajlující královská rodina

Foto: HlídacíPes.org

Spolu s výše zmíněnými teoriemi se šíří i příběh o tom, že Alžběta II. byla stoupenkyně nacismu. Jako údajný důkaz dezinformátoři nabízí jak zmanipulované snímky, tak skutečné historické záběry, které interpretují v zavádějícím kontextu.

Jedním z hojně šířených snímků dezinformačními kanály je titulní strana britského bulvárního deníku The Sun, který v roce 2015 získal záběry, kde královská rodina hajluje: „Jedna fotka za tisíc slov, kterou vám mainstream neukáža,“ píše Danny Kollár, nejpopulárnější účet na českém a slovenském Telegramu.

Už však nedodává, že jde o záběry z roku 1933 až 1934, kdy Alžbětě II. bylo sedm let a bylo to v době, kdy málokdo tušil, kam se režim diktátora Adolfa Hitlera bude ubírat.

V tomto kontextu se šíří i fotka hajlující Alžběty II. již jako britské královny. Snímek je však fotomontáží fotografie z roku 1953 pořízené těsně před korunovací. 

Zmanipulovaná fotografie se šíří přiložená k fotografii královny, která má na sobě ukrajinskou vlajku, což odkazuje na proruské dezinformační příběhy o tom, že Ukrajina je fašistický stát. I tato fotografie je však zmanipulovaná, královna na sobě ukrajinskou vlajku nikdy nenosila.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)